ارانته

10 مزیت معامله گری در ساعات پایانی روز

زمان مطالعه: 10 دقیقه

معامله گری در ساعات پایانی روز

در دنیای معامله‌گری، یکی از بحث‌های همیشگی این است که معامله‌ در طی روز بهتر است یا در ساعات پایانی روز. پاسخی قطعی برای این بحث وجود ندارد چون عوامل مختلفی بر این تصمیم اثر می‌گذارند از جمله نقاط قوت و ضعف هر معامله‌گر و ویژگی‌های شخصیتی او.

در این مقاله اینگونه فرض شده که مزایای معامله‌گری در پایان روز نسبت به معامله‌گری در میان روز بیشتر است. در نتیجه، به برخی از مزایای مهم معامله‌گری در پایان روز اشاره شده است و بدون شک نکات بسیار مفیدی ذکر خواهد شد.

مقایسه معامله در پایان روز با معامله در میان روز 

بحث های زیادی در مورد معامله‌گری در پایان روز در مقابل معامله‌گری در میان روز وجود دارد. اما دقیقاً چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟ به بیان ساده معامله‌گری در پایان روز یعنی تحلیل و انجام معامله بر اساس چارت روزانه و بالاتر. در مقابل، معامله‌گری میان روز حول محور تحلیل و انجام معامله بر اساس تایم فریم‌های میان روزی می‌چرخد.

بنابراین، معاملات میان روز، کوتاه مدت هستند و اغلب در تایم فریم‌های کوتاه مانند پنج، پانزده و سی دقیقه انجام می‌شوند.

در بیشتر موارد، معامله‌گران سویینگ و معامله‌گران پوزیشن بر استراتژی‌های معاملاتی پایان روز تمرکز می‌کنند، در حالی که معامله‌گران میان‌ روز بر استراتژی‌های معاملاتی میان روز تمرکز می‌کنند.

لست پراپ

استفاده از تایم فریم‌های معاملاتی پایان روز نسبت به تایم فریم‌های کوتاه‌تر در معاملات میان روز، مزایای خاصی دارد. معامله‌گران کم‌ تجربه و با تجربه می‌توانند با معامله در تایم فریم‌های بالاتر، از مواجهه با بسیاری مشکلات اجتناب کنند. به طور کلی معامله‌گر پایان روز، با تمرکز و نظم بیشتر در معاملات خود سود خواهد برد.

10 دلیل اصلی برتری معاملات پایان روز نسبت به معاملات میان‌ روز

1. ست آپ معاملاتی مطمئن‌تر:

یکی از چیزهایی که برای کسب سود ثابت از بازار لازم است، داشتن یک استراتژی با مزیتی مشخص است. این مزیت باید قابل اعتماد و درصد نسبتاً بالایی از موفقیت داشته باشد. بنابراین بسته به نوع معامله‌گری که هستید: معامله‌گر نمودار، معامله‌گر اندیکاتور، معامله‌گر حمایت و مقاومت یا هر نوع معامله‌گر دیگری، بدون شک خواهید دید که تایم فریم روزانه بعضی از واضح‌ترین سیگنال‌های پرایس اکشن را در نمودار ارائه می‌دهد. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که به طور میانگین در مقایسه با تایم فریم‌های پایین‌تر، الگوهای مختلف تکنیکال در تایم فریم روزانه درصد موفقیت بیشتری داشته باشند. خواندن و درک پرایس اکشن تشکیل شده از کندل‌های روزانه بسیار ساده‌تر است. یکی از دلایل اصلی این موضوع این است که هر کندل روزانه نتیجه معاملات یک روز کامل است، بنابراین شامل نوسان‌های کاذب کوچکتری می‌باشد و در نهایت ست آپ‌های پایان روز مطمئن‌تر هستند و راحت‌تر می‌توان آنها را پیش‌بینی کرد.

هر معامله‌گری می‌داند یا در نهایت متوجه می‌شود که معامله‌گری بازی احتمالات است. معامله‌گر باید تا جایی که امکان دارد احتمالات را به نفع خود تغییر دهد، در این صورت شانس بیشتری برای استخراج سود از بازار خواهد داشت. ماهیت اصلی نمودار روزانه این کار را تسهیل می‌کند.

2. کاهش استرس:

تصور بسیاری از مردم از یک معامله‌گر روزانه، کسی است که در مقابل چند مانیتور نشسته باشد و آماده انجام ده‌ها معامله یا حتی بیشتر قبل از وقت ناهار است. به نظر آنها این معامله‌گران ریسک‌پذیران بزرگی هستند که معاملات زیادی در روز انجام می‌دهند و سپس در پایان جلسه معاملاتی، با یک ماشین فراری قرمز در حالی که سود کرده و یا صدها هزار دلار ضرر کرده‌، به خانه‌اش می‌رود. اگرچه این گفته‌ای اغراق آمیز است اما معمولا معامله‌گران میان روز، باید روزانه مدت طولانی در مقابل صفحه نمایش رایانه خود بنشینند و مدام بازار و معاملات خود را تحت نظر داشته باشند. در عین حال، باید بر روی عملکرد خود تمرکز دقیق داشته باشند تا هیچ گونه ست آپ احتمالی را از دست ندهند. مطمئناً چنین عملکردی، می‌تواند باعث خستگی ذهنی و افزایش سطح استرس شود. بنابراین مطمئن باشید که جذابیت معاملات میان روز بسیار کمتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای متوجه می‌شوند که معاملات میان روز برای مدت طولانی مناسب نیستند و معامله‌گرانی که چنین معاملاتی را برای یک دوره زمانی امتحان کرده‌اند، متوجه فرسایش زیاد ناشی از این روش شده‌اند.

در نتیجه، اغلب معامله‌گران موفق که مدت زمان زیادی به کار معامله‌گری مشغول هستند، تمایل دارند خود را به عنوان معامله‌گران سویینگ یا معامله‌گران پوزیشن معرفی کنند. بدون در نظر گرفتن توانایی مرتبط با استراتژی معامله‌گری در پایان روز، توانایی معامله با ذهنی آرام‌ نیز در دستیابی به نتایج بهتر می‌تواند کمک زیادی کند.

3. هزینه‌های معاملاتی کمتر

یکی از قسمت‌هایی که در معاملات میان روز توجه بسیار کمی به آن می‌شود، هزینه‌های کلی هستند مانند کمیسیون، اسپرد و اسلیپیج. این هزینه‌ها مانعی برای دستیابی به موفقیت در تایم فریم‌های پایین‌تر هستند در حالی که در تایم فریم‌های بالاتر مانند نمودار روزانه این موانع کمتر است.

این مفهوم برای بسیاری از معامله‌گران مبتدی تا حدودی گیج‌کننده است، زیرا تصور می‌کنند مجموع هزینه‌های معاملات تایم فریم‌های بسیار کوتاه‌ مدت و بلند مدت یکسان هستند. نظر آنها درباره امکان یکسان بودن هزینه خام واقعی درست است، با این حال، این هزینه باید از نظر سود بالقوه اندازه‌گیری شود به این معنی که هزینه‌های معامله باید به صورت نسبی در نظر گرفته شوند.

برای درک این موضوع از مثال استفاده میکنیم: معامله‌گر A  و معامله‌گر B هر دو، جفت ارز یورو به دلار آمریکا را در یک بروکر یکسان معامله می‌کنند. این بروکر یک اسپرد ثابت 2 پیپی روی این جفت ارز دریافت می‌کند. معامله گر A یک معامله‌گر میان‌روز است و سود 20 پیپ را هدف قرار می‌دهد، در حالی که معامله‌گر B یک معامله‌گر پوزیشن است و سود 200 پیپ را هدف قرار می‌دهد.

فرض بر این است که بروکر از هر دو معامله‌گر کارمزدی دریافت نمی‌کند، فقط همان 2 پیپ اسپرد ذکر شده و به جهت ساده کردن موضوع، هزینه اسلیپیج نیز در نظر گرفته نمی‌شود. معامله‌گر A باید دو پیپ برای باز کردن معامله و دو پیپ برای بستن معامله بپردازد، که در اصل اسپرد بروکر است یعنی در مجموع چهار پیپ برای پوزیشن. اکنون به یاد داشته باشید، این معامله‌گر سود با هدف 20 پیپ دارد، به این معنی که هزینه اسپرد نسبی 20 درصد از سود بالقوه آنها است. از سوی دیگر، معامله‌گر B که 200 پیپ را هدف قرار می‌دهد، هزینه اسپرد نسبی تنها 1% از سود بالقوه خود را خواهد داشت. در نتیجه، در طول زمان سیگنال‌های معاملاتی پایان روز هزینه بسیار مطلوب‌تری نسبت به سیگنال های معاملاتی میان روز ارائه می‌دهند.

4. توانایی کسب سود بیشتر

وقتی روی معاملات پایان روز تمرکز می‌کنید، می‌توانید حرکت‌های بسیار بزرگ‌تری را در بازار نسبت به معاملات میان روز شکار کنید. اکثر معامله‌گران میان روز تمایل دارند در پایان جلسه معاملاتی معامله نکنند که این باعث می‌شود سود بالقوه در معاملات روزانه محدود شود.

به عنوان مثال، اگر قرارداد آتی یورو را معامله می‌کنید و میانگین محدوده روزانه 200 تیک است، میانگین محدوده روزانه بر حسب دلار برابر با 1250 دلار خواهد بود. به این دلیل که هر تیک در قرارداد آتی یورو 6.25 دلار ارزش دارد. به‌ عنوان یک معامله‌گر معاملات آتی میان روز، ممکن است بتوانید در بهترین حالت، 20 درصد از آن را به دست آورید به این معنی که در یک روز خوب ممکن است انتظار داشته باشید که به ازای هر قرارداد، 250 دلار درآمد داشته باشید.

از سوی دیگر، اگر همان قرارداد آتی یورو را معامله می‌کنید و یک پوزیشن را برای دو هفته یا بیشتر نگه می‌دارید، می‌توانید انتظار داشته باشید که به ازای هر قرارداد 1500 تا 2000 دلار درآمد داشته باشید.

پتانسیل برای سودهای بزرگ با حرکت‌های بزرگتر در بازار همراه است و برای گرفتن حرکات بزرگتر در بازار، باید بر معاملات در تایم فریم‌های بالاتر مانند نمودار روزانه و بالاتر تمرکز کنید.

پس از اینکه متوجه شدید که استراتژی‌های معاملات میان روزی اغلب می‌توانند سودآوری کلی معاملات را محدود کنند، درک بهتری از ارزش سیستم معاملاتی پایان روز برای کسب سود بیشتر، بدست می‌آورید.

5. به شما این امکان را می‌دهد کار روزانه خود را داشته باشید:

از منظر مالی، معاملات پایان روز برای اکثر معامله‌گران مناسب‌تر است به این دلیل که، تعهد زمانی لازم برای تحلیل موثر، اجرا و مدیریت موقعیت‌ها، نسبتاً کوتاه است. در واقع، بسیاری از معامله‌گران پایان روز نیازمند صرف یک ساعت در روز برای معامله‌گری هستند. این زمان غالبا برای انجام تمام وظایف معاملاتی پایان روز کافی است.

معامله گری در ساعات پایانی روز

مزیت آشکار این نوع معامله‌گری این است که می‌توانید با کسب تجربه و ایجاد حساب تجاری، شغل روزانه خود را حفظ کنید. این روش با آنچه برخی مدرسان معامله‌گری آموزش می‌دهند در تضاد است. آنها می‌خواهند باور کنید برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر ماهر، باید تمام وقت خود را صرف معامله‌گری کنید. چنین مدرسانی همان کسانی هستند که استراتژی‌های معاملاتی میان روز را به روش‌های معاملاتی پایان روز ترجیح می‌دهند.

این عقیده زمانی درست است که معامله‌گری با سرمایه‌ زیادی شروع شده باشد. در غیر این صورت باور اینکه در آمد حاصل از معامله‌گری با درآمد حاصل از کار روزانه برابر یا بیشتر باشد غیرواقعی است. بنابراین، اعتقاد بر این است که بهترین اقدام برای معامله‌گران مبتدی حفظ کار روزانه خود و داشتن منبع درآمد ثابت برای رفع نیازهای اولیه زندگی می‌باشد. آنها باید حساب معامله‌گری خود را به عنوان مکانیزمی برای رشد سرمایه در نظر بگیرند.

6. داده‌های بهتر و ارزان‌تر

داده بهترین دوست معامله‌گر است. بدون داده، شما نمی‌توانید استراتژی خود را بک تست کنید. فرقی نمی‌کند یک معامله‌گر سیستمی باشید که بک تست را از طریق برنامه تست خودکار انجام می‌دهد، یا به صورت دستی معامله کنید و با مراجعه به نمودارها به صورت دستی بک تست انجام دهید، در هر صورت نیاز به داده‌های تاریخی قابل اعتماد دارید.

دسترسی و اعتماد به داده‌های تاریخی پایان روز نسبت به میان روز، راحت‌تر است (منظور کندل‌های روزانه نسبت به کندل‌ها در تایم فریم پایین‌تر است). منابع داده زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید داده‌های تاریخی 20، 30 یا حتی 50 ساله گذشته را خریداری کنید. با این حال، وقتی صحبت از داده در قالب تیک یا دقیقه می‌شود، یافتن منبعی که بیش از 10 سال داده با کیفیت ارائه دهد، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

در نتیجه، یک معامله‌گر پایان روز برای بک تست استراتژی‌های خود در مدت زمان طولانی در موقعیت بسیار بهتری قرار دارد. او از طریق انجام بک تست در شرایط مختلف بازار، به یک استراتژی یا سیستم معاملاتی مطمئن‌تر دست پیدا می‌کند.

دسترسی به داده‌های پایان روز آسان‌تر است و نسبت به داده‌های میان روز واضح‌تر و مطمئن‌تر هستند. همچنین باید هزینه داده‌های تاریخی تایم فریم‌های خیلی پایین می‌تواند بسیار سنگین باشد. اما برای معامله‌گران پایان روز، تاخیر در داده‌ها تاثیری در معاملات نمی‌گذارد و برای معامله‌گری کفایت می‌کنند.

7. پیشگیری از بیش از حد معامله کردن

یکی از باورهای غلطی که از دوران کودکی آموزش داده می‌شود این است که زمانی که برای انجام یک فعالیت، اختصاص داده می‌شود اغلب با نتایجی که می‌توانیم از آن انتظار داشته باشیم، ارتباط مستقیم دارد. یکی از نمونه‌های آن را می‌توان در نگاهی که اکثر مردم به رابطه بین زمان و کار دارند، مشاهده کرد.

به عنوان مثال، اگر شما یک کارمند یا صاحب یک کسب و کار هستید، برای زمان خود به مقدار مشخص ارزش قائلید. این ارزش بسته به حرفه شما می‌تواند ساعتی 20 یا 200 دلار باشد. اکثر مردم بر این باورند که بهترین راه افزایش درآمد افزایش زمان کار است که به ازای افزایش هر واحد زمانی، دستمزد افزایش پیدا می‌کند.

در حالی که این نوع تفکر ممکن است برای برخی شغل‌ها درست باشد، اما در معامله‌گری تفکری کاملاً بی اساس است و این تصور غلط در ضمیر ناخودآگاه وجود دارد. بنابراین زمانی که فرد در حال معامله‌گری است، این تفکر در ذهن او نقش می‌بندد که با صرف زمان بیشتر در معاملات و دائما معامله کردن، درآمد بیشتری خواهد داشت. این موضوع اصلا واقعیت ندارد.

با تمرکز بر تایم فریم پایان روز در فعالیت‌های معاملاتی خود، می‌توان تمایل به بیش از حد معامله کردن را از بین برد. به طور پیش فرض، از آنجایی که نمودار روزانه فقط یک کندل در روز تولید می‌کند، تحلیل کردن محدود خواهد شد. در بیشتر مواقع، این محدودیت به نفع معامله‌گر است و او را از بیش از حد معامله کردن، باز می‌دارد، در عوض مجبور خواهد بود بر روی بهترین فرصت‌های موجود در نمودار روزانه تمرکز کند.

8. حساسیت کمتر به رویدادهای خبری

معامله‌گران میان روز باید همیشه از نوسانات کوتاه مدت ناشی از گزارش‌های اقتصادی و سایر رویدادهای خبری آگاه باشند. زمانی که گزارش‌های مورد انتظار منتشر می‌شوند، می‌توانند چرخش‌های بزرگی در بازار ایجاد کنند که تاثیر منفی بر معامله‌گران میان روز دارند به این دلیل که اکثر معامله گران میان روز معمولاً حد ضرر کوچکی دارند و متکی بر سود کمتر و حجم معاملات بیشتر هستند.

این حد ضررهای کوچک به راحتی فعال می‌شوند و حتی در هنگام اخبار بسیار مهم است، قیمت بدون فعال کردن آنها از این سطوح عبور می‌کند و این می‌تواند یک سناریوی خطرناک برای معامله‌گران میان روز باشد که باعث زیان‌هایی چندین برابر ریسک مورد انتظار خواهد شد.

تأثیر رویدادهای خبری بر نمودارهای معاملات پایان روز بسیار کمتر است و در بسیاری مواقع در نمودار روزانه، ممکن است نوسانات قابل تشخیص نباشند زیرا در چارچوب کلی تایم فریم روزانه، این رویدادهای خبری، نسبتاً جزئی به شمار می‌روند. در نتیجه، معامله‌گران پایان روز می‌توانند از معاملات خود در برابر این نوسانات روزانه محافظت کنند در حالیکه این نوسانات تأثیر زیادی بر معامله‌گران میان روز می‌گذارند.

البته آگاهی از گزارش‌های اقتصادی و اخبار مهم برای همه معامله‌گران اهمیت دارد اما خطر زیان‌های پیش‌بینی نشده برای معامله‌گر پایان روز بسیار کمتر از معامله‌گر میان روز است. هر چه از ریسک نوسانات میان روزی بگوییم اغراق نکرده‌ایم، چرا که بسیاری از معامله‌گران روزانه به آن تاکید می‌کنند.

9. زمان بیشتر سود بیشتر

به طور خلاصه به رابطه بین زمان معامله‌گری و سودهای بالقوه‌ای که می‌توان به آن دست یافت اشاره شد. گفتیم که این دو هیچ ارتباط واقعی با هم ندارند. در واقع، می‌توان چنین استدلال کرد که هر چه زمان کمتری صرف معاملات شود، در واقع سود بیشتری بدست خواهد آمد. بارها مشاهده شده است که معامله‌گران جدید از یک معامله‌گر روزانه فعال به یک معامله‌گر خونسرد پایان روز تبدیل می‌شوند.

بنابراین اگر بازده را بدون توجه به معیارهای سنتی اندازه‌گیری کنید، اغلب متوجه می‌شوید سود حاصل از معاملات پایان روز به میزان زیادی از معاملات میان روز بیشتر است. درک این مفهوم در ابتدا تا حدودی سخت است. اما با تبدیل شدن به یک معامله‌گر با تجربه‌تر و فرصتی برای انجام معاملات در تایم فریم‌های مختلف، ناگزیر به این درک خواهید رسید. این گفته‌ها اگرچه متناقض به نظر می‌رسند، اما اگر می‌خواهید راه معامله‌گری هموارتر شود، باید به آنها توجه داشته باشید.

تعادل در زندگی10. کمک به تعادل زندگی خارج از معامله‌گری

اگرچه گاهی اوقات به نظر می‌رسد معامله‌گری مهمترین فعالیت روزانه معامله‌گر است اما باید به یاد داشت که در خارج از بازار، زندگی در جریان است.

معامله در پایان روز بین معامله‌گری و سایر فعالیت‌های مهم زندگی تعادل برقرار می‌کند، مانند زمانی که با خانواده خود می‌گذرانیم و یا به سایر علایق شخصی رسیدگی می‌کنیم.

مرز باریکی بین متعهد بودن و اشتیاق نسبت به بازارهای مالی و وسواس بیش از حد نسبت به آن وجود دارد. بازارها همیشه وجود خواهند داشت، اما باید آموخت هرازگاهی خود را از آن جدا کرد. معامله در پایان روز این آزادی را به ما می‌دهد تا در بازارها به شیوه‌ای سازنده حضور داشت و به گونه‌ای که با حضور مداوم در آن، تمام وقت خود را از دست نداد.

بسیاری از مواقع می‌توان پس از مدتی کناره‌گیری از معامله‌گری، در معاملات خود بازدهی بیشتری داشت و سپس با قدرت بیشتری به معامله‌گری بازگشت. متأسفانه معامله‌گران میان روز که روزانه مشغول معامله‌گری هستند، ممکن است این فرصت را نداشته باشند که چند روز از بازارها دور باشند. این غوطه‌ور شدن مداوم می‌تواند مانع آرامش ذهنی آنها شود، چیزی که برای عملکرد بهینه معامله‌گری ضروری است.

خلاصه

باید به این موضوع توجه داشت که هر معامله‌گر، شخصتی متفاوت دارد و در محیط‌های مختلف پیشرفت خواهد کرد. در انتخاب سبک و تایم فریم معاملاتی قطعا باید شخصیت را در نظر گرفت. نکته اصلی که از این مقاله می‌توان آموخت، این است که در صورت یکسان بودن همه چیز، معاملات پایان روز اغلب دارای یک مزیت متمایز کننده هستند که می‌تواند به طور کلی منجر به نتایج بهتر در معاملات شود.

اما مانند همه چیز در زندگی، شما باید در سبک های مختلف معاملاتی و با به کارگیری استراتژی‌ها در تایم‌ فریم‌های مختلف تجربه کسب کنید تا سطحی که در آن احساس راحتی می‌کنید را پیدا کنید. یکی از جنبه‌های جالب بحث پایان روز در مقابل میان روز که ارزش بررسی دارد این است که معمولاً معامله‌گران زیادی هستند که پس از تغییر از یک افق زمانی کوتاه‌تر به یک افق زمانی طولانی‌تر، بالاخره در بازارهای مالی موفق می‌شوند. اما نمی‌توان در مورد عکس آن چنین ادعایی کرد.

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری نکات حرفه معامله گری به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی