مهمترین پیش بینی های فناوری محور برای سال 2023

زمان مطالعه: 7 دقیقه

مهمترین پیش بینی های فناوری محور برای سال 2023

تکنولوژی در سال‌های اخیر با سرعت غیرقابل باوری در حال پیشرفت بوده است. اطلاع از روندهای موجود تکنولوژی و درک آنها کمک بسیار خوبی به سرمایه‌گذاران برای انتخاب سرمایه‌گذاری بهتر و دوری از سرمایه‌گذاری بر روی تکنولوژی‌های قدیمی می‌کند. در این مقاله روندهای تکنولوژی که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ سرعت بیشتری بگیرند را گردآوری کرده‌ایم. بدیهی است که این روندها ممکن است روندهای کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشند و هیچکس نمی‌داند جهت واقعی تکنولوژی چگونه خواهد بود. به عنوان مثال یک بیماری مانند کرونا می‌تواند جهت حرکت تکنولوژی را تغییر داده و روند را در همان جهت شتاب زیادی ببخشد. بنابراین آنچه که در ادامه این مقاله می‌آید تنها شهودی است که تحلیل‌گران از روندهای تکنولوژی در حال حاضر دارند.

۱-هوش مصنوعی در همه جا

در سال ۲۰۲۳ هوش مصنوعی (artificial intelligence) جایگاه محکم‌تری در سازمان‌ها پیدا خواهد کرد. کاهش کد نویسی‌ها، رابط‌های آسان کاربری و… به هر کسب‌وکاری این قدرت را می‌دهد تا خدمات و محصولات هوشمندتری تولید کند. ما در حال حاضر شاهد این روند در بازار خرده‌فروشی هستیم. شرکت Stitch Fix از الگوریتم‌های مجهز به هوش مصنوعی (AI) استفاده می‌کند تا لباس‌هایی را به مشتریان خود پیشنهاد کند که با اندازه و سلیقه آنها مطابقت دارد.

خرید محصول و تحویل آن بدون تماس نیز یکی دیگر از روندهای بزرگی است که احتمالا در سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت. هوش مصنوعی پروسه پرداخت، دریافت کالاها و خدمات به مصرف‌کنندگان را آسان‌تر می‌کند. هر هنگام که شما نیاز به خرید کالا یا خدماتی داشته باشید، هوش مصنوعی بدون اطلاع شما می‌تواند آن را خریداری کرده و به شما ارائه دهد.

همه چیز به همین‌جا ختم نمی‌شود. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، هوش مصنوعی را از نظر تاثیری که بر تمدن بشری خواهد گذاشت، از برق یا آتش مهم‌تر توصیف کرده است. یکی از تمرکز‌های مهم برای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ معطوف به کارگران خواهد بود. اگرچه هوش مصنوعی ناچارا منجر به حذف برخی مشاغل خواهد شد، اما مشاغل جدیدی جایگزین آنها خواهد شد. کارفرمایان آینده‌نگر به طور فزاینده‌ای تلاش می‌کنند تا نیروی کارشان با ابزارهای جدید همگام شده و بهره‌وری آنها افزایش یابد.

یکی دیگر از زمینه‌های هیجان‌انگیز هوش مصنوعی محتوای مصنوعی است. این گونه محتواها که عمدتا شامل تصویر، فیلم کوتاه یا قطعه موسیقی می‌شود، قدرت خلاقانه هوش مصنوعی را به چالش می‌کشند.

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

۲- بخش‌هایی از متاورس واقعی خواهند شد

امروزه کلمه متاورس (Metaverse) کمی گمراه‌کننده شده است. مردم این کلمه را برای مقاصد گوناگونی به کار می‌برند. اما چیزی که متاورس را جذاب کرده است، یکپارچگی آن است که افراد می‌توانند بر روی یک پلتفرم متاورس کار کنند، تفریح کنند و با یکدیگر به معاشرت بپردازند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که متاورس تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۵ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه خواهد کرد. با این همه سال ۲۰۲۳ برای متاورس خیلی مهم است. امسال جهت‌گیری بسیاری از شرکت‌ها برای آینده این تکنولوژی مشخص خواهد شد.

با این حال باید یادآوری کنیم که بسیاری از شرکت‌ها از سال‌ها پیش، سرمایه‌گذاری بسیار بزرگی به منظور توسعه این تکنولوژی کرده‌اند. فیس بوک اسم شرکت مادر خود را به متا تغییر داده و مایکروسافت و انویدیا نیز در حال توسعه پلتفرم‌های متاورس برای همکاری در پروژه‌های دیجیتال هستند. همچنین فناوری‌های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) در حال پیشرفت هستند.

در سال ۲۰۲۳ شاهد فناوری پیشرفته‌تر آواتار خواهیم بود. آواتار (avatar) به معنای حضور مجازی یک فرد هنگام تعامل با سایر کاربران است. این تکنولوژی ما را قادر می‌سازد تا نه تنها با دیگران صحبت کنیم، بلکه کمک می‌کند تا بتوانیم زبان بدن را به خوبی منتقل کنیم.

۳- پیشرفت در WEB3

فناوری بلاکچین (Blockchain technology) تا همین امروز هم پیشرفت خوبی داشته و احتمالا سال ۲۰۲۳ همچنان شاهد پیشرفت این تکنولوژی خواهیم بود، چرا که شرکت‌ها، محصولات و خدمات غیرمتمرکز‌تری ایجاد می‌کنند. برای مثال، در حال حاضر ما همه‌ چیز را در فضای ابری ذخیره می‌کنیم، اما اگر ذخیره‌سازی داده‌ها را غیرمتمرکز کنیم و آن داده‌ها را با بلاکچین رمزگذاری کنیم، اطلاعات ما نه تنها ایمن‌تر خواهد بود، بلکه راه‌های نوآورانه‌ای برای دسترسی و تحلیل آن‌ها خواهیم داشت.

توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) در سال جدید استفاده بیشتری خواهند یافت. به عنوان مثال، می‌توان بلیط‌های کنسرت یا سینما را با بهره‌گیری از این توکن‌ها فروخت تا در کنار ماندگاری، فرد بتواند هر زمان که نیاز داشت با باز کردن آن توکن، عکس‌ها و فیلم‌هایی که یادآور خاطرات آن زمان است، مشاهده کند.

همچنین دنیای تمرکززدایی شده، می‌تواند اعتمادها را باز گرداند. شرکت‌های مالی مانند پی‌پال هر روز قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای تایید هویت در نظر می‌گیرند. البته ما نیز به آنها اعتماد می‌کنیم، چرا که تصور می‌کنیم ذخیره و پردازش اطلاعات مالی ما بی‌خطر است. اما واقعیت این است که این اطلاعات در جایی متمرکز ذخیره می‌شوند. حتی اگر فرض بگیریم که بانک‌ها و موسسات مالی مطلقا خیرخواه هستند، باز هم تضمینی وجود ندارد که این اطلاعات به دست افراد دیگر نیفتد و مشکلاتی ایجاد نکند.

در نهایت این مساله ما را به سمت سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) هدایت می‌کند. نهادهایی که از طریق نرم‌افزارها و قوانین مندرج در یک بلاکچین مدیریت و اداره می‌شوند و تمام تصمیمات آن با اجماع گرفته می‌شود.

۴- پل زدن بین دنیای فیزیکی و دیجیتال

ما در حال حاضر شاهد دو دنیای دیجیتال و فیزیکی هستیم و انتظار می‌رود پل‌هایی که این دو دنیا را در هم ادغام می‌کنند، در سال ۲۰۲۳ توسعه پیدا کنند. چاپ‌های سه‌بعدی (3D printing) و فناوری‌های دوقلوی دیجیتال (digital twin technology) از جمله این فناوری‌ها هستند.

فناوری‌های دوقلوی دیجیتال؛ شبیه‌ساز مجازی فرآیندها، عملیات‌ها یا محصولات دنیای واقعی هستند. شما می‌توانید با استفاده از این شبیه‌سازی‌ها، ایده‌های خود را در محیط امن دیجیتال آزمایش کنید. به عنوان مثال یک فرآیند خطرناک صنعتی می‌تواند در یک شبیه‌ساز به صورت کامل شبیه‌سازی شده و آزمایش‌های گوناگونی بر روی آن انجام گیرد. یا داروها قبل از اینکه بر روی انسان‌ها آزمایش شوند، در محیط دیجیتالی مورد آزمون قرار می‌گیرند.

پس از آزمایش در دنیای مجازی، مهندسان می‌توانند اجزای سازنده را تغییر داده، آن را ویراش کرده و در نهایت محصول نهایی را با فناوری چاپ سه‌بعدی در دنیای واقعی در اختیار بگیرند.

یکی از کاربردهایی که اکنون در حال پیاده‌سازی است، توسط تیم‌های فرمول یک انجام می‌گیرد. این تیم‌ها داده‌های ارسال‌شده از حسگرهای اتومبیل‌ها در طول مسابقه و همچنین دمای پیست مسابقه و شرایط آب و هوایی را جمع‌آوری کرده و بر اساس آن سناریو‌هایی برای طراحی خودرو ایجاد می‌کنند. پس از آنکه به بهینه‌ترین سناریو دست پیدا کردند، نتایج را با استفاده از پرینتر سه‌بعدی پیاده‌سازی می‌کنند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

۵- طبیعت قابل ویرایش

همین امروز هم تغییرات ژنتیکی در گیاهان، حیوانات و حتی انسان‌ها ایجاد می‌شود و به نظر می‌رسد این تغییرات در سال ۲۰۲۳ شتاب خواهد گرفت. نانوتکنولوژی (Nanotechnology) ما را قادر می‌سازد تا موادی با ویژگی‌های کاملاً جدید؛ مانند مقاومت در برابر آب و قابلیت‌های خود ترمیمی به وجود آوریم.

همچنین می‌توان با دستکاری ژنتیکی بسیاری از مشکلات مانند حساسیت‌ها را حل کرد، سلامت محصولات را افزایش داد و یا حتی ویژگی‌های خاص در انسان ایجاد کرد (مانند تغییر رنگ چشم یا رنگ مو).

۶- پیشرفت کوانتومی

در حال حاضر یک مسابقه جهانی برای توسعه محاسبات کوانتومی وجود دارد. محاسبات کوانتومی (Quantum computing) که از ذرات زیراتمی برای ایجاد روش‌های جدید پردازش و ذخیره اطلاعات استفاده می‌کند، یک جهش تکنولوژیکی است که انتظار می‌رود باعث خلق رایانه‌هایی بشود که می‌توانند تریلیون‌ها برابر سریع‌تر از پردازنده‌های امروزی کار کنند.

ریسک بالقوه محاسبات کوانتومی این است که می‌تواند شیوه‌های رمزگذاری فعلی را بی‌فایده کند. بنابراین هر کشوری که بتواند در مسابقه محاسبات کوانتومی پیروز شود، می‌تواند فایل‌های رمزگذاری شده سایر کشورها را باز کنند. این روندی است که در سال ۲۰۲۳ با دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا، چین و روسیه سرمایه‌گذاری هنگفتی به منظور توسعه این تکنولوژی می‌کنند.

۷- پیشرفت در فناوری سبز

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که جهان در حال حاضر با آن مواجه است، کاهش انتشار کربن و مقابله با بحران اقلیمی است. در سال ۲۰۲۳، شاهد پیشرفت در زمینه استفاده از تکنولوژی‌های سبز خواهیم بود. هیدروژن سبز (green hydrogen) یکی از این منابع است که می‌تواند تولید گاز‌های گلخانه‌ای را بسیار کاهش دهد. شرکت‌های بزرگ اروپایی نظیر شل و RWE در تلاش هستند تا در دنیای سبز پساکربن همچنان جایگاه خود را به عنوان تامین کننده انرژی حفظ کنند، به طوری که در حال ایجاد اولین خط لوله سبز بزرگ از نیروگاه‌های بادی در دریای شمال هستند.

همچنین توسعه شبکه‌های برق غیرمتمرکز نیز در حال پیشرفت است. تولید انرژی سبز توسط ژنراتورهای کوچک و محلی می‌تواند راهکاری مفید برای سبزتر شدن تولید انرژی و همچنین کاهش تسلط شرکت‌های بزرگ انرژی جهان باشد.

۸- ربات‌های انسان‌نما

در سال ۲۰۲۳، ربات‌ها همچنان به انسان شبیه‌تر خواهند شد. این نوع ربات‌ها می‌توانند به عنوان دربان، پرستار نوزادان یا سالمندان، پیشخدمت و… به کار گرفته شوند.

ایلان ماسک در سپتامبر ۲۰۲۲ دو نمونه اولیه از ربات‌های انسان‌نمای ساخت شرکت تسلا را رونمایی کرد. وی گفت که این شرکت ظرف ۳ تا ۵ سال آینده آماده پذیرش سفارش مشتریان برای این محصولات خواهد بود. این ربات می‌تواند کارهای ساده‌ای مانند بلند کردن وسایل و آبیاری گیاهان را انجام دهد. بنابراین شاید به زودی شاهد ربات‌های پیشخدمت باشیم.

۹- پیشرفت در سیستم‌های خودمختار

پس از کرونا، کاهش تعداد کارگران در بسیاری از کارخانه‌ها و در طول زنجیره تامین جهانی، بسیاری از شرکت‌ها را بر آن داشت تا از وابستگی خود به کارگران بکاهند. سیستم‌های پیشرفته تحویل و تدارکات در انبارها و کارخانه‌ها در حال توسعه هستند و بسیاری از شرکت‌ها مشغول توسعه کاربرد کامیون‌ها و کشتی‌های خودران هستند. همچنین تعداد ربات‌های تحویل دهنده در حال افزایش‌اند.

این روند در سال ۲۰۲۳ نیز قابل ملاحظه خواهد بود؛ بدین معنی که شرکت‌ها برای کاهش وابستگی خود به انسان‌ تلاش می‌کنند تا ربات‌ها را جایگزین کنند. Ocado یک سوپرمارکت آنلاین بریتانیایی است که خود را بزرگترین خرده فروشی خودمختار در جهان معرفی می‌کند. این سوپرمارکت از هزاران ربات در انبارهای خود برای جابجایی مواد غذایی استفاده می‌کند. این انبار همچنین با استفاده از هوش مصنوعی، محبوب‌ترین اقلام را در دسترس ربات‌ها می‌گذارد تا تحویل در سریع‌ترین زمان ممکن انجام گیرد.

دور نیست زمانی که خریدار بتواند خرید خود را مستقیما از خود کارخانه انجام داده و سایر مراحل مانند بسته‌بندی و تحویل کالا توسط هوش مصنوعی انجام گیرد.

۱۰- پایداری بیشتر در فناوری

در پایان برای سال ۲۰۲۳، شاهد حرکت به سمت فناوری‌های پایدارتر (sustainable technology) خواهیم بود. بسیاری از ما به فناوری‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌ها معتاد هستیم. این فناوری‌ها نیاز به انرژی بالایی دارند. همچنین سرویس‌هایی مانند نتفلیکس و اسپاتیفای نیز در مراکز داده خود مقادیر قابل توجهی انرژی مصرف می‌کنند. امروز و در آستانه سال ۲۰۲۳ زمان آن رسیده است که از خود بپرسیم آیا محصولات و خدماتی که استفاده می‌کنیم کارآمد و پایدار هستند؟ پاسخ به این سوال می‌تواند زندگی جامعه بشری را متحول کند.

منبع: linkedin, Forbes

 

برای پیگیری دقیق وضعیت سنتیمنت بازارهای مالی، اخبار روز و فوری فارکس به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “مهمترین پیش بینی های فناوری محور برای سال 2023
  1. Omid rezai گفت:

    Thanks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟