انواع استراتژی های معاملاتی مورد استفاده در بازارهای رنج (Range)

نویسنده: 

زمان مطالعه: 9 دقیقه

استراتژی های معاملاتی فارکس

مقالات متعددی در مورد تکنیک‌هایی نوشته شده است که می‌توان آنها را در تشخیص روندهای جدید بکار گرفت، اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است که یک معامله‌گر در شرایط بازار رنج از چه استراتژی های معاملاتی باید استفاده کند (در بیشتر از دو سوم مواقع، بازارها در حالت رنج قرار دارند).

بازار رنج چیست؟

بازار رنج (Range-Bound) شرایطی است که در آن تراکم قیمت در یک محدوده از نمودار بسیار زیاد است و به این معنی است که حرکت کلی قیمت بین دو سطح خاص یعنی بالاترین و پایین‌ترین محدوده قرار دارد. برخی از معامله‌گران، بازار رنج را تثبیت قیمت، فاز ازدحام یا بازار مسطح می‌نامند. به عبارت ساده‌تر، زمانی که یک جفت‌ارز روند صعودی یا نزولی خاصی ندارد، قیمت در حال رنج زدن درون یک کانال افقی است.

بالاترین نقطه در بازار رنج، به عنوان مقاومت و در مقابل، پایین‌ترین نقطه به عنوان حمایت در نظر گرفته می‌شود. شایان ذکر است که این سقف و کف قیمتی، باید به‌ عنوان یک ناحیه بررسی بشوند. نقاط بالا و پایین کانال افقی به ما کمک می کند تا وضعیت محدوده فعلی قیمت را تجسم کنیم.

لازم به توضیح است که این نوع محدوده‌ها در بازار فارکس (و باقی بازارها) می‌توانند به کرات شکل بگیرند، زیرا در حالت رنج بازار، قدرت هیچ یک از خریداران و فروشندگان بر یکدیگر فزونی نکرده و حجم معاملات پایین است.

تصویر زیر یک دید کلی از بازار رنج و محدوده‌های آن به ما نشان می‌دهد:

بازار رنج چیست؟

در بالا تصویری از یک بازار رنج کلاسیک را از تاریخ 29 ژوئیه تا 3 اوت، در نمودار 1 ساعته EURUSD مشاهده می‌کنید. همان‌طور که از تصویر پیداست، در زمان‌هایی که حجم معاملات افزایش پیدا می‌کند، قیمت رشد کرده و در زمانی که حجم کاهش پیدا کرده است، قیمت در بین دو محدوده در حال نوسان است و روند مشخصی ندارد.

مزایای معامله‌گری در بازار رنج

سطوح مشخص شده برای معاملات در بازار رنج، در یک کانال افقی به وضوح مشخص می باشد و  این یک مزیت است که معامله‌گر می‌تواند منتظر افزایش احتمالی قیمت در جهت مخالف باشد. مزیت دیگر، دقیقا زمانی است که محدوده رنج  شکسته می‌شود و قیمت آماده ورود به یک روند بالقوه است که بسیار سودآور خواهد بود و اگر این روند از قدرت کافی برخوردار باشد، سود معامله‌گر بسیار افزایش خواهد یافت.

معایب معامله‌گری در بازار رنج

یکی از معایب معامله‌گری در بازار رنج، حجم معاملاتی بسیار پایین است. این امر بدان معناست که نه خریداران و نه فروشندگان نمی‌توانند بر یکدیگر تسلط پیدا کنند. در این شرایط، شکست محدوده رنج توسط قیمت رخ نمی‌دهد و یا اگر رخ دهد، احتمالا شکست نامعتبر است. از دیگر معایب، نبود روند مشخصی چه صعودی چه نزولی در بازار بوده که اغلب باعث شکست‌های کاذب می‌شود.

شکست محدوده رنج

از جمله استراتژي های معاملاتی در بازار رنج انتظار برای شکست این محدوده و ورود به معامله در جهت شکست است. یکی از قوی‌ترین حرکات قیمتی، شکست محدود‌ه‌های بازار رنج بوده و به این معنی است که قیمت، در حال تلاش برای ادامه حرکت در جهت شکست (صعودی یا نزولی) است. به این ترتیب، ما انتظار رشد یا افت قیمتی در جهت شکست را داریم؛ زیرا در بسیاری از موارد، پس از یک شکست قدرتمند محدوده رنج، قیمت در جهت شکست وارد روند جدیدی می‌شود.

در نمودار زیر، جفت‌ارز USDJPY در تایم فریم هفتگی از فوریه 2014 تا مه 2015، پس از یک شکست معتبر بازار رنج به سمت بالا و حرکت صعودی ناشی از آن را مشاهده می‌کنید:

شکست محدوده رنج

خطوط سیاه روی نمودار، بازار رنج را نشان می‌دهد که قیمت در یک محدوده حرکت کرده و دارای حجم نسبتا کم است. در دایره قرمز رنگ، ما شاهد شکست ناحیه رنج با یک مومنتوم قوی هستیم که نشان‌دهنده رشد احتمالی قیمت است. مدت کوتاهی پس از شکست، حجم نیز شروع به افزایش می‌کند و این جفت‌ارز یک روند صعودی قوی را آغاز کرده که بیش از 9 ماه ادامه دارد.

در آکادمی ماکرو ترید یوتوفارکس تحلیل گران ما از داده های تحلیل بنیادی در کنار استراتژی های معاملاتی برای ارائه بهترین تحلیل ها و معامله پرسود ترین و بزرگترین روند های بازار استفاده می کنند تا ریسک کمتری متوجه سرمایه معامله گران شود. چراکه صرف تحلیل تکنیکال به تنهایی برای سوددهی مستمر در بازارهای مالی کافی نیست و باید از ابزارهای دیگری نیز استفاده کرد.

استراتژی معاملاتی در بازار رنج با روش پرایس اکشن

بسیاری از معامله‌گران پرایس اکشن، می‌توانند در بازارهای رنج به طور مؤثر معامله کنند. دلیل این امر این است که خود محدوده رنج، می‌تواند سرنخ‌های قیمتی زیادی را به معامله‌گر ارائه کرده و ترکیب نواحی حمایتی و مقاومتی در محدوده رنج با سایر عوامل تحلیلی، می‌تواند معاملات هم‌راستا با احتمال موفقیت بالا را فراهم کند.

یکی دیگر از استراتژی های معاملاتی در بازار رنج، معامله درون محدوده نوسانات در بازار رنج است. هر زمان که قیمت از سطح بالا یا پایین کانال افقی به سطح مخالف جهش کرد، باید یک وارد معامله شده و تا زمانی که قیمت به سطح مخالف محدوده برسد، معامله باز می‌ماند.

مزیت استفاده از این استراتژی این است که می‌توان حد ضرر بسیار کوچکی برای آن در نظر گرفت و نقطه بهینه برای قرار دادن دستور حد ضرر معامله، فراتر از محدوده رنج است. در نمودار زیر، جفت‌ارز USDJPY در تایم فریم روزانه، یک نمونه معامله درون نوسانات بازار رنج را مشاهده خواهید کرد:

معامله‌گری در بازار رنج با روش پرایس اکشن

در این تصویر، مشاهده می‌شود که قیمت در بین دو ناحیه حمایتی و مقاومتی در حال نوسان است؛ البته شایان ذکر است که که در بعضی مواقع این نواحی شکسته شده ولی به سرعت به محدوده رنج بازمی‌گردد که معمولا این نوع الگوها، پس از انتشار اخبار اقتصادی رخ می‌دهد.

نشانگرهای سبز لحظاتی را نشان می‌دهند که بازار فرصت‌های خرید و فروش را برای جفت‌ارز USDJPY بر اساس پرایس اکشن در بازار رنج، فراهم کرده است و همچنین خطوط قرمز، نشان‌دهنده سطوح دستورات حد ضرر معاملات است. هنگامی که این نوع معاملات را باز می‌شود، معامله باید تا زمانی که قیمت به سطح مخالف برسد، یا تا زمانی که دستور حد ضرر فعال شود، باز نگه داشته شود.

این رویکرد معاملاتی بسیار پرریسک است (پرریسک از این جهت که وین ریت پایینی دارد) و یکی از دلایل این امر، عدم وجود حجم معاملات مناسب در این ناحیه معاملاتی است. این امر منجر به عدم ثبات قیمت شده و اگر خریدار یا فروشنده بزرگتر ناگهان وارد بازار شود، قیمت می‌تواند به سرعت جهت خود را تغییر دهد.

استراتژي معاملاتی در بازار رنج با روش شکست نواحی توسط قیمت (Range Breakout trading)

ایده این استراتژی معاملاتی مبنی بر شکست ناحیه حمایتی یا مقاومتی است. معامله‌گر در جهت شکست وارد بازار می‌شود. اگر شکست نزولی باشد، جفت‌ارز یا دارایی را می‌فروشید و اگر شکست صعودی باشد، جفت‌ارز یا دارایی را می‌خرید. معامله‌گر با این فرض وارد معامله می‌شود که احتمالاً پس از خارج شدن از محدوده، در قیمت روند ایجاد می‌کند.

سیگنال معاملاتی این روش، افزایش در حجم معاملاتی است و بدین ترتیب، با مشاهده شکست و افزایش حجم معاملاتی، معامله قابل اجراست. همچنین شایان ذکر است که همیشه باید از دستور حد ضرر استفاده کنید؛ زیرا در مواردی ممکن است که قیمت ناحیه مورد نظر را شکسته و پس از گذشت چند کندل، به سرعت به داخل ناحیه بازگردد و نکته مهم این است که ریسک به ریوارد معامله حداقل باید 2 باشد.

پیشنهاد می‌شود که پس از دریافت سود مناسب، قسمتی از حجم معاملاتی خود را خارج کنید و یا بسته به قوانین پرایس اکشن، معامله را مدیریت کنید. . در نمودار زیر، جفت‌ارز USDCHF در تایم فریم 4 ساعته از هفته آخر دسامبر 2012 تا اوایل ژانویه 2013، یک نمونه معامله در بازار رنج با روش شکست نواحی توسط قیمت را مشاهده می‌کنید:

معامله‌گری در بازار رنج با روش شکست نواحی توسط قیمت

بر طبق این استراتژی معاملاتی، زمانی که قیمت، ناحیه را به بالا شکسته است که با دایره قرمز رنگ مشخص شده، وارد معامله خرید می‌شویم. دستور حد ضرر را میانه محدوده رنج و حداقل هدف/تارگت را به اندازه‌ی محدوده رنج قرار می‌دهیم. هدف/تارگت بعدی را با استفاده از شکست خط روند که با رنگ آبی نمایش داده شده است را به صورت دستی انتخاب می‌کنیم. این استراتژی معاملاتی معمولاً در میان معامله‌گران پرایس اکشن مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند برای مطابقت با سبک‌های معاملاتی خاص نیز تنظیم شود.

اندیکاتورهای مفید برای شناسایی بازار رنج

اندیکاتورهای مفیدی برای شناسایی بازار رنج در اختیار معامله‌گران قرار دارد که در ادامه به آن اشاره می‌شود:

اندیکاتور ADX

اندیکاتور ADX یا به عبارتی دیگر، شاخص میانگین حرکت جهت‌دار(The Average Directional Movement Index)، یک اندیکاتور مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است که در تشخیص بازار رنج مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اندیکاتور از یک خط تشکیل شده است که بین 0 تا 75 واحد در نوسان است. اگر این خط به زیر 25 نزول کند، نشان‌دهنده یک بازار رنج است و زمانی که این خط به بالای 25 حرکت کند، قیمت احتمالا وارد فاز رونددار (نزولی یا صعودی) می‌شود.

معامله باید زمانی انجام شود که خط اندیکاتور ADX به بالای 25 حرکت کرده و در عین حال با افزایش حجم معاملاتی همراه باشد. در نمودار زیر، جفت‌ارز USDCHF در تایم فریم روزانه از فوریه تا ژوئیه 2010، یک نمونه معامله در بازار رنج با استفاده از اندیکاتور ADX را مشاهده می‌کنید:

اندیکاتور ADX

با توجه به نمودار فوق، متوجه می‌شویم زمانی که بازار در حالت رنج بین دو محدوده که با خطوط سیاه نمایش داده شده است، قرار دارد، اندیکاتور ADX زیر 25 بوده و حجم معاملات بسیار پایین است. زمانی که خط اندیکاتور به بالای 25 حرکت می‌کند که با دایره قرمزرنگ نشان داده شده است، باید وارد معامله خرید شد.

لازم به ذکر است که علاوه بر تایید اندیکاتور ADX، حجم معاملات نیز در حال افزایش است. علاوه بر این، دستور حد ضرر باید در میانه محدوده قرار گرفته و هدف/تارگت اول به اندازه محدوده، بالاتر از خط مشکی فوقانی باشد و هدف/تارگت دوم با استفاده از یک خط روند صعودی به صورت دستی مشخص شود.

اندیکاتور باندهای بولینگر (Bollinger Bands)

یک اندیکاتور مورد استفاده دیگر در تشخیص بازار رنج، اندیکاتور بولینگر باند (Bollinger Bands) است. اندیکاتور بولینگر باند یک اندیکاتور مبتنی بر نوسان است و از دو باند تشکیل شده است که از بالا و پایین قیمت عبور کرده و یک کانال ایجاد می‌کنند و همچنین یک میانگین متحرک ساده 20 دوره‌ای در وسط آن قرار دارد. وقتی دو باند اندیکاتور بسیاز نزدیک به یکدیگر هستند، نوسانات کم است و بازار آرام است.

وقتی این دو باند شروع به گسترش و فاصله گرفتن از یکدیگر می‌کنند، نوسانات زیاد است و بازار در حال حرکت است. بنابراین، اندیکاتور باند بولینگر در شناسایی محدوده‌ها و روندها مفید است. در نمودار زیر، جفت‌ارز USDCAD در تایم فریم 4 ساعته از 20 نوامبر تا 23 دسامبر 2015، یک نمونه معامله در بازار رنج با استفاده از اندیکاتور باند بولینگر را مشاهده می‌کنید:

اندیکاتور باندهای بولینگر (Bollinger Bands)

خطوط آبی‌رنگ روی نمودار، اندیکاتور باند بولینگر است. زمانی که باندها بسیار به یکدیگر نزدیک هستند، نشان‌دهنده حجم پایین معاملات و یک بازار رنج است و در مقابل، با افزایش حجم معاملات و فاصله گرفتن باندها از یکدیگر، روند نمایان می‌شود. همانطور که در نمودار نشان داده شده است، زمانی که باندها از یکدیگر فاصله گرفته و حجم معاملاتی افزایش یافت، باید وارد معامله شده و حد ضرر معامله باید زیر آخرین سوئینگ قرار بگیرد. همچنین معامله تا زمانی که باند تحتانی اندیکاتور نشکند، باز باقی می‌ماند.

نتیجه‌گیری

  • بازار رنج به بازاری گفته می شود که قیمت در بین دو محدوده حمایتی و مقاومتی در حال نوسان است و معمولا با حجم پایین همراه و روند مشخصی چه صعودی و چه نزولی در بازار وجود ندارد.
  • دو سوم مواقع، بازار روند خاصی نداشته و در رنج قرار دارد و تنها یک سوم از مواقع بازار دارای روند مشخص است.
  • مزایای استراتژی های معاملاتی در بازار رنج شامل مشخص بودن دقیق سطوح برای معامله در جهت خلاف و ورود به ابتدای یک روند پس از شکست محدوده رنج است.
  • معایب استراتژی های معاملاتی در بازار رنج شامل نبود روند مشخص، کم بودن حجم معاملات که سنجش جهت بازار را دشوارتر می‌کند و ویپساو (Whipsaw) شدن قیمتی است.
  • دو استراتژی معاملاتی پرایس اکشن برای معامله در بازار رنج شامل شکست محدوده رنج و معامله درون نوسانات است.
  • دو اندیکاتور مورد استفاده برای شناخت بازار رنج شامل اندیکاتور ADX و باند بولینگر است.
اگر به دنیال یادگیری حرفه‌ای معامله‌گری در فارکس هستید، کارشناسان و معامله‌گران برتر ما در آکادمی ماکرو ترید یوتوفارکس دور یکدیگر جمع شده‌اند تا تمام نیازمندی‌ها را به شما آموزش داده و بهترین سود ها را برای شما و در کنار یکدیگر به دست آورند.

 

منبع: forextraininggroup, ig.com , valutrades

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

0 0 رای ها
امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x