بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل هفتگی فارکس در هفته اول ژانویه (12 تا 16 دی)

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

 شروع سال جدید با انتشار صورتجلسه فدرال رزرو، NFP و کاهش ارزش دلار

هفته پیش رو – بازارها در اولین هفته معاملاتی سال 2023 به آرامی شروع به بازگشت به حالت عادی خواهند کرد و با انتشار داده‌های اقتصادی مهم، یخ بازار بعد از تعطیلات کریسمس شکسته خواهد شد. آخرین گزارش اشتغال ایالات متحده آغاز کننده تقویم اقتصادی خواهد بود، اما انتظار می‌رود با توجه به غیبت سخنرانان فدرال رزرو، صورتجلسه ماه دسامبر FOMC بیش از حد معمول توجه همگان را به خود جلب کند. انتشار داده اولیه تورم (Flash Infaltion) برای منطقه یورو و آمار اشتغال کانادا از دیگر داده‌های مهم هفته پیش رو خواهند بود.

چین با انتشار شاخص مدیران خرید به استقبال سال نو می‌رود

اکثر بازارها در روز دوشنبه برای تعطیلات سال نو بسته خواهند بود، بنابراین شروع هفته آهسته‌ای خواهیم داشت. اما انتشار شاخص مدیران خرید (PMI) چین در روز شنبه به معدود معامله‌گرانی که روز دوشنبه پشت میز کارشان خواهند بود، خوشامد می‌گوید. چین به تدریج از سیاست کرونای صفر خود فاصله گرفته است و این هفته با پایان دادن به قرنطینه اجباری برای مسافران ورودی، به آخرین محدودیت عمده باقی مانده خود پایان داد. اما این کشور در حال حاضر با افزایش مبتلایان به کرونا مبارزه می‌کند، از این رو، ممکن است مدتی طول بکشد تا تاثیر مثبت برداشتن محدودیت‌های کرونا احساس شود.

پیش‌بینی می‌شود که شاخص تولیدی رسمی دولت چین در دسامبر در عدد 48.0 ثابت بماند، در حالی که انتظار می‌رود شاخص مدیران خرید Caixin/S&P Global از 49.4 به 48.8 کاهش یابد.

تحلیل هفتگی فارکس در هفته اول ژانویه (12 تا 16 دی)

در صورتی که نتایج انتشار داده‌های PMI چین بیش از حد نگران کننده باشند، ممکن است دلار استرالیا که نسبت به اقتصاد چین حساس است، سال جدید را با کاهش ارزش خود شروع کند. با این حال، هر گونه عقب نشینی به احتمال زیاد موقتی است زیرا سرمایه گذاران خوشبین هستند که چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان در مقطعی در سال 2023 به اوج خود باز خواهد گشت.

انتظار برای کاهش سرعت اشتغال

علی‌رغم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو تا 4.5 درصد در سال 2022، بازار کار آمریکا از این چرخه انقباضی به راحتی عبور کرده است که باعث ناامیدی سیاست‌گذاران شده است. بخش‌های دیگر اقتصاد، مانند مسکن، به وضوح در حال فروپاشی هستند و حتی هزینه‌های مصرف‌کننده نیز در ماه نوامبر نتایجی خوبی نداشت. بنابراین، مشکل کمبود نیروی کار چقدر می‌تواند ادامه داشته باشد؟

پس از چندین اعلامیه برجسته در مورد اخراج‌های بزرگ در ماه‌های اخیر، نرخ بیکاری به طور جزئی به 3.7 درصد رسیده است، در حالی که گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی از ماه سپتامبر با سرعتی بین 250 تا 300 هزار شغل افزایش یافته است. پیش‌بینی‌ها برای NFP در چند ماه گذشته روی 200 هزار شغل باقی مانده است و برای گزارش ماه دسامبر نیز تفاوتی نکرده است.

گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی

آیا سرعت بازار کار طبق انتظارات فدرال رزرو کاهش نمی‌یابد؟

به دنبال عقب نشینی هاوکیش پاول رئیس فدرال رزرو در دسامبر، سرمایه‌گذاران احتمالاً نسبت به تداوم نتایج بهتر برای داده‌های مشاغل حساس هستند و همچنین به میانگین درآمد ساعتی توجه خواهند کرد که در ماه نوامبر به 5.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

اگر گزارش NFP در روز جمعه دوباره از انتظارات بازار بالاتر باشد، ممکن است کمی تسکین دهنده بازارها پس از انتشار PMI بخش تولیدی و غیرتولیدی که به ترتیب در روزهای چهارشنبه و جمعه منشتر خواهند شد، باشد. انتظار می‌رود که هر دو داده در ماه دسامبر رقم کمتری را ثبت کنند، پیش‌بینی می‌شود PMI تولیدی عددی زیر 50 را ثبت کند. داده‌های اقتصادی دیگر شامل آمار فرصت‌های شغلی آمریکا در روز چهارشنبه، گزارش تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیر کشاورزی ADP در روز پنجشنبه و شاخص سفارشات کارخانجات در روز جمعه می‌شوند.

آیا صورتجلسه هاوکیش فدرال رزرو می‌تواند دلار را تقویت کند؟

اخیراً با وجود شاخص‌های خوشبینانه، دلار آمریکا نتوانسته است قدرت زیادی کسب کند، زیرا این شاخص‌ها تنها ترس از پاسخ فدرال رزرو با انقباض بیش از حد و سوق دادن اقتصاد به سمت یک رکود شدیدتر را تشدید می‌کنند. بنابراین در هفته آینده شرایط برای دلار ممکن است باخت – باخت باشد و بهترین امید آن تنها صورتجلسه ماه دسامبر FOMC در روز چهارشنبه است.

سخنرانان فدرال رزرو از زمان آخرین جلسه اکثراً سکوت کرده‌اند، بنابراین این صورتجلسه می‌تواند بینش جدیدی در مورد اینکه سیاست‌گذاران تا چه حد نسبت به کاهش چشمگیر تورم در سال آینده مطمئن بوده و تا چه حد نگران ایجاد یک رکود دردناک هستند به ما بدهد. اگر صورتجلسه نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی را کاهش دهد، دلار می‌تواند در برابر هرگونه موج فروش بعد از انتشار داده‌ها مقاومت کند.

آمار اشتغال کانادا زیر نظر معامله‌گران

کانادا نیز در روز جمعه گزارش آمار اشتغال را منتشر خواهد کرد. بازار کار کانادا احتمالاً در ماه دسامبر کمی از قدرت خود را از دست داده است و انتظار می‌رود که تنها 7.5 هزار شغل در مقابل 10.1 هزار شغل ماه قبل ایجاد کرده باشد. پیش‌بینی می‌شود که نرخ بیکاری تقریباً به 5.2 درصد رسیده باشد، اما در کل، کانادا مشکل کمبود نیروی کار دارد و رشد دستمزدها از ژوئن به بالای 5 درصد رسیده است.

آمار اشتغال کانادا

ادامه کمبود نیروی کار با وجود بهبود در طول تابستان

با این وجود، سیاستگذاران بانک مرکزی کانادا کاملاً معتقد هستند که قبلاً به اندازه کافی در مسیر سیاست انقباضی قدم برداشته‌اند و در ماه ژانویه برای افزایش یا ثابت نگه داشتن نرخ بهره احتمالا از شیر یا خط استفاده می‌کنند. انتظارات از بانک مرکزی کانادا به عنوان اولین بانکی که افزایش نرخ بهره را متوقف می‌کند، برای دلار کانادا بسیار مضر بوده است. دلار کانادا که در اوایل سال 2022 عملکرد بسیار خوبی داشت، در پایان سال، وضعیت بدتری نسبت به همتایان خود یعنی دلار استرالیا و نیوزیلند داشته است.

با این حال، اگر نتیجه آمار مشاغل بهتر از انتظارات باشد و نتیجه داده‌های اقتصادی آمریکا همه توجهات را به خود جلب نکند، دلار کانادا می‌تواند افزایش کوچکی را تجربه کند.

آیا تورم منطقه یورو به اوج خود رسیده است؟

بازارهای اروپایی بلافاصله پس از جشن سال نو، با یک تقویم اقتصادی نسبتاً شلوغ، شروع به حرکت خواهند کرد. گزارش‌های تورم (مقدماتی) برای ماه دسامبر در پایان هفته کانون توجهات خواهد بود، اما ممکن است توجه سرمایه‌گذاران به سمت داده‌های دیگر نیز جذب شود.

شاخص مدیران خرید بخش تولیدی روز دوشنبه منتشر می‌شود و شاخص مدیران خرید بخش خدماتی در روز سه شنبه. شاخص قیمت‌های تولیدکننده منطقه یورو در روزهای پنج‌شنبه و جمعه منتشر خواهند شد. آمار خرده‌فروشی‌ ماه نوامبر و شاخص سنتیمنت اقتصادی ماه دسامبر باید نشانه‌هایی از سلامت اقتصاد منطقه یورو به سرمایه‌گذاران بدهند. داده‌های اقتصادی آلمان نیز مهم خواهند بود، که شامل آمار تجاری ماه نوامبر در روز پنجشنبه و سفارشات صنعتی در روز جمعه می‌شود.

پس از اظهارات اخیر کلاوس نات (Klaas Knot) از بانک مرکزی اروپا، که اشاره کرد بانک مرکزی اروپا تازه در نیمه راه افزایش نرخ بهره است، ممکن است یورو واکنش بزرگی به داده‌های تورمی روز جمعه حتی اگر کمتر از انتظارات باشند، نشان ندهد، با این حال به احتمال زیاد می‌توانند برای سیاست‌گذاران آسودگی خاطر به همراه داشته باشند

تورم منطقه یورو

بنظر می‌رسد تورم منطقه یورو به اوج خود رسیده باشد

انتظار می‌رود شاخص هماهنگ قیمت مصرف کننده (HICP) به صورت سالانه تعدیل شود و از 10.1 درصد به 9.7 درصد در دسامبر کاهش یابد. در صورت کاهش همه را امیدوار می‌کند که تورم در منطقه یورو به اوج خود رسیده است، اگرچه پیش‌بینی می‌شود اقدامات اساسی چندان دلگرم کننده نباشند. پیش‌بینی می‌شود که HICP به استثنای غذا و انرژی تنها با 0.1 درصد کاهش به 6.5 درصد برسد و بدون احتساب قیمت‌های الکل و تنباکو، در 5.0 درصد باقی بماند.

جفت ارز EURUSD در دو هفته گذشته در محدوده بسیار باریکی معامله شده است، بنابراین به نظر می‌رسد یک شکست قریب الوقوع در راه باشد. اما سوال اصلی این است که آیا یورو پس از مدت‌ها معلق ماندن در زیر سطح 1.07 در نهایت قادر خواهد بود آن را فتح کند یا اینکه دلار به قدرت بازمی‌گردد و این جفت ارز را به زیر 1.05 می‌برد ؟

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟