سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل هفتگی: تصمیمات فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس برای نرخ بهره

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

تصمیمات فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس برای نرخ بهره در منوی تقویم اقتصادی این هفته

هفته پیش رو – هفته شلوغی در پیش روی معامله‌گران است که شامل تصمیمات بانک‌های مرکزی برای نرخ بهره و چندین داده اقتصادی می‌شود. با توجه به اینکه تورم شروع به کاهش کرده است، فدرال رزرو قرار است نرخ بهره را با سرعت کمتری افزایش دهد، در نتیجه توجه همگان معطوف بر سخنان جروم پاول، ریاست فدرال رزرو، خواهد بود. در همین حال، بازار پیش‌بینی کرده است که بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را بیشتر از فدرال رزرو افزایش خواهند کرد. در انتهای هفته نیز آخرین گزارش اشتغال ایالات متحده منتشر خواهد شد.

دلار در انتظار تصمیم فدرال رزرو

این چند ماه برای دلار آمریکا بسیار سخت گذشت. از ارزش ارز ذخيره جهاني بسیار کاسته شد چرا که کاهش مداوم تورم اين تصور را ایجاد کرد که فدرال رزرو در شرف پايان دادن به چرخه انقباضی خود است. موج گرمای زمستانی در اروپا نیز باعث کاهش ترس از بحران انرژی و رکود شدید شد و نقش پررنگی در کاهش ارزش دلار آمریکا و تقویت یورو داشت.

مشکل دیگر دلار این است که تأثیر برنامه انقباض کمی فدرال رزرو اخیراً توسط خزانه‌داری ایالات متحده خنثی شده است. در مواجهه با یک بن بست سقف بدهی دیگر، خزانه‌داری در حال استفاده از دخائر دلاری خود در فدرال رزرو است و اساساً نقدینگی را دوباره به بازارها تزریق می‌کند. این موضوع باعث رالی سهام‌های میم و سایر دارایی‌های پرریسک شد، اما روی دلار تأثیر منفی دارد. (سهام‌های میم نوعی سهام هستند که پس از همه‌گیر شدن در رسانه‌های اجتماعی به طور تصاعدی دارای افزایش ارزش می‌شوند بدون این که خود سهام ارزش بنیادی (fundamental) خاصی داشته باشد.)

خزانه‌داری و فدرال رزرو

اخیراً خزانه‌داری، سیاست QT فدرال رزرو را خنثی کرده است

در روز چهارشنبه نوبت فدرال رزرو است که تصمیم بگیرد، اما پاول و همکارانش با سیگنال‌های مختلطی در مورد اقتصاد مواجه شده‌‎اند. به نظر می‌رسد که فشارهای تورمی در نهایت در حال کاهش هستند، اما علت اصلی آن کاهش تقاضا و ضعیف شدن رشد اقتصادی بوده است.

مهمتر از همه، بازار کار با بحران شدید کمبود نیروی کار روبرو است. نگرانی سیاستگذاران این است که حتی اگر تورم کاهش یابد، اگر بحران کمبود نیروی کار ادامه پیدا کند، هر آن ممکن است تورم دوباره افزایش پیدا کند. بنابراین، فدرال رزرو مجبور است تا زمانی که کاهش واقعی در تعداد اشتغال نبیند، سیاست انقباضی خود را حفظ کند.

بازارها در حال حاضر به طور کامل افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره را برای هفته آینده قیمت‌گذاری کرده‌اند. از آنجایی که این افزایش اساساً قطعی شده است، واکنش دلار بیشتر به آنچه جروم پاول در کنفرانس مطبوعاتی خود می‌گوید بستگی دارد. او احتمالاً از ضعف چشمگیر شرایط مالی که به زمانی که فدرال رزرو چرخه انقباض خود را آغاز کرد، بازگشته‌اند، چندان راضی نخواهد بود.

اقتصاد ایالت متحده

ضعف چشمگیر شرایط مالی اقتصاد ایالات متحده

این موضوع جلوی چرخش موثر سیاست پولی را می‌گیرد و این ریسک را ایجاد می‌کند که تورم ممکن است برای دور دوم از کنترل خارج شود، بنابراین ممکن است پاول زمان چرخش سیاست انقباضی را به آینده موکول کند. لحن قاطع پاول که به سرمایه‌گذاران یادآوری می‌کند که کار فدرال رزرو هنوز تمام نشده است، احتمالاً برای دلار مثبت خواهد بود.

با این وجود، فدرال رزرو بر اساس داده‌ها تصمیم می‌گیرد، بنابراین گزارش اشتغال در روز جمعه می‌تواند مهم‌تر از همیشه باشد. اقتصاددانان انتظار یک گزارش عالی دیگر را دارند و پیش‌بینی می‌کنند که گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی ماه ژانویه به 175 هزار برسد. با این حال، نظرسنجی‌های تجاری توسط S&P Global تصویر زشت‌تری از شرایط را نشان داه و هشدار می‌دهند که رشد مشاغل تقریباً متوقف شده است.

علیرغم این نشانه‌ها مبنی بر سرد شدن بازار کار، احتمالاً برای ظاهر شدن هرگونه ضعف واقعی در داده بازار کار هنوز خیلی زود است، زیرا آمار تقاضا برای بیمه بیکاری به طور استثنایی کم باقی مانده است. داستان‌های زیادی از اخراج‌های دسته جمعی به گوش می‌رسد، اما هنوز در داده‌های اقتصادی خود را نشان نداده‌اند.

بازار کار

بازار کار ایالات متحده هنوز در وضعیت خوبی است

شاخص مدیران خرید بخش خدمات آمریکا گزارش موسسه ISM برای ژانویه نیز در روز جمعه پس از آمار اشتغال منتشر خواهد شد و می‌تواند به همان اندازه در شکل دادن به مسیر سیاست اقتصادی مهم باشد.

بانک مرکزی اروپا و انگلیس پیشرو در تصمیم‌گیری

در اروپا، روز دوشنبه تقویم اقتصادی با اولین برآورد تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه گذشته آغاز به کار می‌کند. آخرین آمار تورم آلمان در روز سه‌شنبه همراه با تولید ناخالص داخلی منطقه یورو برای سه ماهه چهارم منتشر خواهند شد. اعداد تورم ماهانه برای منطقه یورو روز چهارشنبه منتشر می‌شوند.

البته رویداد اصلی برای اروپا تصمیم بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه خواهد بود. به دنبال سیگنال‌های واضح لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در مورد نیاز به حرکت سریع در افزایش نیم درصدی نرخ بهره، بازارها به طور کامل افزایش نیم درصدی نرخ بهره را قیمت‌گذاری کرده‌اند. از این رو، همانند فدرال رزرو، معامله‌گران بر روی کنفرانس مطبوعاتی تمرکز خواهند کرد.

منطقه یورو

اقتصاد منطقه یورو در شرایط سختی قرار دارد

هوای گرمتر از حد معمول یک موهبت واقعی برای اقتصاد منطقه یورو و در نتیجه برای ارز یورو بوده است، زیرا برخی از نگرانی‌ها در مورد رکود ناشی از بحران انرژی را برطرف کرده و هم زمان به کاهش فشارهای تورمی کمک کرده است.

علی‌رغم همه این‌ها، بسیاری از مقامات بانک مرکزی اروپا در صحبت‌های خود بسیار بزرگ‌نمایی کرده‌اند، و بر نیاز به اقدام قاطعانه برای اطمینان از عدم تثبیت تورم بالا تاکید می‌کنند. بر این اساس، قیمت‌گذاری بازار نشان می‌دهد که بانک مرکزی اروپا تا تابستان به سیاست انقباضی خود ادامه خواهد داد.

و اما در بریتانیا، به نظر می‌رسد اقتصاد در وضعیت بدتری قرار دارد، و شرایط را برای بانک مرکزی انگلیس که روز پنجشنبه نیز تشکیل جلسه می‌دهد، پیچیده می‌کند. نظرسنجی‌های تجاری نشان می‌دهند که ریسک‌های وقوع یک رکود در حال افزایش هستند، زیرا اعتصابات گسترده کارگران، آسیب اقتصادی ناشی از بحران هزینه‌های زندگی و نرخ بهره بالاتر را تشدید می‌کند.

با این حال، تورم همچنان در حال افزایش است، و اساساً بانک مرکزی انگلیس را مجبور به افزایش نرخ بهره حتی در صورت بدتر شدن شرایط اقتصادی می‌کند. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که بازارها بر سر میزان افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس در هفته آینده اختلاف نظر دارند. در حال حاضر بازارها 70 درصد احتمال افزایش نیم درصدی و 30 درصد احتمال افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره را قیمت‌گذاری کرده‌اند.

پوند

پوند انگلیس همبستگی نزدیکی با بازار سهام آمریکا دارد

این تصمیم ممکن است در نهایت به پیش‌بینی‌های اقتصادی به‌روزشده بانک مرکزی انگلیس درباره تورم و رشد اقتصادی در آینده،  بستگی داشته باشد. نتیجه این تصمیم به طور قطع مشخص نیست، زیرا برخی از مقامات بیشتر نگران رکود هستند و برخی دیگر نگران ریسک‌های افزایش تورم.

و اما در مورد پوند، خوش‌بین بودن کار دشواری است. اقتصاد داخلی بریتانیا با مشکل مواجه است و پوند همبستگی قوی با بازارهای سهام ایالات متحده دارد و آن را در برابر موج فروش در بازار سهام آسیب‌پذیر می‌کند زیرا ارزش‌گذاری سهام در حال حاضر گران بوده و رشد درآمدها شروع به فروپاشی کرده است.

انتشار داده‌های کلیدی و گزارش درآمدزایی

در خط مقدم داده‌های اقتصادی، شروع کار انتشار آخرین نظرسنجی‌های تجاری از چین در اوایل روز سه‌شنبه خواهد بود، که به سرمایه‌گذاران آپدیتی در مورد شرایط بازگشایی اقتصادی در چین می‌دهد.

دلار نیوزیلند یکی از ذینفعان اصلی بازگشایی در چین بوده است، که به این گمانه‌زنی دامن می‌زند که بانک مرکزی نیوزیلند در این چرخه، نرخ بهره را بالاتر از فدرال رزرو افزایش خواهد داد، بیشتر به این دلیل که بازار کار این کشور با کمبود شدید نیروی کار روبرو است. این امر اهمیت آمار اشتغال برای سه ماهه چهارم را افزایش می‌دهد که در روز چهارشنبه منتشر می‌شود.

نیوزیلند

بازار مشاغل نیوزیلند با کمبود شدید نیروی کار روبرو است

در کانادا، گزارش اشتغال ماه ژانویه در کنار داده‌های اقتصادی ایالات متحده، روز جمعه منتشر خواهند شد.

در نهایت، فصل گزارش درآمدزایی شرکت‌ها در هفته آینده به اوج خود می‌رسد. غول‌های فناوری مانند اپل، گوگل، آمازون، متا و بسیاری دیگر از نام‌های معروف گزارش درآمدزایی فصلی خود را منتشر خواهند کرد.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

2 دیدگاه در “تحلیل هفتگی: تصمیمات فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس برای نرخ بهره

  1. مرتضی گفت:

    افزایش نرخ بهره در ایرانم کار درستی بود گرچه عقبگرده اما لازم بود ولی اگر سود روزشماره ۲۰درصدی میگذاشتن نتیجش خیلی بهتر از سالانه ۲۳ درصدی بود که ۲۵ براش خیلی بهتره

  2. امید قاسمی گفت:

    سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟