ارانته

روند 25 ساله طلا ادامه خواهد یافت؛ پس نقش دلار آمریکا چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا روند 25 ساله طلا ادامه خواهد یافت؟ پس نقش دلار چیست؟

الگوهای معاملاتی تاریخی تا زمانی که کارایی داشته باشند، مفید هستند، اما قیمت طلا برخی از عوامل اصلی که باعث اصلاح قیمتی در گذشته شده‌اند را نادیده گرفته است. طلا به نرخ بهره حساس است، زیرا این فلز گران‌بها برای جذب جریان سرمایه با سایر دارایی‌ها رقابت دارد. در واقع، افزایش نرخ بهره تمایل سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به خرید اوراق قرضه به دلیل بازدهی جذاب سوق می‌دهد.

با توجه به اینکه دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی است، معیار قیمت‌گذاری برای طلا و سایر کالاها محسوب می‌شود و یک دلار قوی معمولاً بر طلا تأثیر منفی می‌گذارد.

در اوایل سال 2024، طلا با وجود افزایش نرخ بهره و دلار قدرتمند، با رسیدن به بالاترین سقف قیمتی خود یعنی بیش از 2400 دلار برای هر اونس، رشد چشمگیری داشته است. بازار گاوی طلا که در سال 1999 با قیمت 252.5 دلار برای هر اونس آغاز شد، همچنان به قوت خود باقی مانده است و هیچ نشانه‌ای از اصلاح قیمتی در کوتاه‌مدت وجود ندارد.

اوراق قرضه آمریکا روند نزولی دارند

از اواخر سال 2023 که تورم همچنان بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو باقی مانده است. در اواخر سال 2023، بازار انتظار داشت فدرال رزرو موضع پولی خود را در سال 2024 تسهیل کند، اما مجموع داده‌های تورم بالاتر از حد انتظار در ماه‌های گذشته، انتظارات بازار را برای کاهش نرخ بهره با افت همراه کرده است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

اوراق قرضه 30 ساله خزانه‌داری آمریکا در سال 2023 کاهش 0.57 درصدی و در سه‌ماهه اول 2024 کاهش 3.51 درصدی را تجربه کردند. این روند نزولی قیمت در اوایل سه‌ماهه دوم 2024 نیز ادامه داشته است.

شاخص دلار در روند صعودی

شاخص دلار که ارزش دلار آمریکا را در مقابل سایر ارزهای ذخیره جهانی اندازه‌گیری می‌کند، در سال قبل 2.17 درصد کاهش یافت، اما در سه‌ماهه اول سال جاری 3.21 درصد افزایش پیدا کرد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

شاخص دلار در 28 دسامبر 2023 به پایین‌ترین سطح 100.62 رسید و با ایجاد کف‌ها و قله‌های بالاتر، در اواسط آوریل 2024 بالای سطح 106 را لمس کرد؛ چرا که با تعدیل چشم‌انداز کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، شاخص دلار در یک روند صعودی قرار گرفت. در واقع تفاوت نرخ‌های بهره، عامل اصلی مسیر کمترین مقاومت برای یک ارز در مقابل سایر ارزها است.

در حالی که نرخ‌ بهره بالاتر و دلار قوی به طور تاریخی عوامل نزولی برای طلا هستند، بازار گاوی این فلز گران‌بها در اوایل سه‌ماهه دوم همچنان به قوت خود باقی مانده است. طلا در سال قبل، 13.45 درصد افزایش یافت و در سه‌ماهه اول سال جاری، 7.03 درصد دیگر رشد کرد. شایان ذکر است قراردادهای آتی طلای Comex برای تحویل نزدیک در سه‌ماهه اول با قیمت 2217.40 دلار در هر اونس بسته شد.

بانک‌های مرکزی، دولت‌ها و سرمایه‌گذاران فردی به طلا روی آورده‌اند

عوامل ژئوپلیتیکی، مانند جنگ‌های جاری در اوکراین و خاورمیانه، از طلا حمایت کرده‌اند. علاوه بر این، دودستگی قدرت‌های هسته‌ای جهان پیامدهای قابل ‌توجهی برای نظام مالی جهانی دارد. در واقع، تحریم‌های ایالات متحده و اروپا علیه روسیه و اتحاد بی‌حد و مرز این کشور با چین باعث تغییر در تجارت جهانی شده است.

در همین حال، طلا به دارایی پیشتاز در ذخایر ارزی خارجی کشورها تبدیل شده است؛ به طوری که بانک‌های مرکزی در چند سال گذشته این فلز را به شدت خریداری کرده‌اند.

بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۲ سقف خرید ۱۰۸۲ تن طلا را ثبت کردند و در سال ۲۰۲۳ نیز ۱۰۳۷ تن دیگر به ذخایر خود اضافه نمودند. جالب توجه است شورای جهانی طلا دلیل فشار خرید روی این فلز گران‌بها را «بازگشتن به سطح استراتژیک مطلوب‌تر ذخایر» به دلیل نگرانی در مورد افزایش ریسک‌های بازار مالی و فشارهای تورمی مداوم می‌داند.

افزایش قیمت طلا و پیام‌های آن

بالا رفتن قیمت طلا نکات بیشتری درباره کاهش نقش دلار و تغییر رهبری اقتصادی جهانی به ما می‌گوید. در همین حال، برخی از بانک‌های مرکزی بازارهای نوظهور نسبت به آینده دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره بدبین‌تر شده‌ و خوش‌بینی بیشتری نسبت به طلا پیدا کرده‌اند.

از زمان امضای توافق «بدون محدودیت» میان روسیه و چین در اوایل سال ۲۰۲۲، بسیاری از معاملات بین‌المللی با دلار انجام نمی‌شوند. برای مثال، عربستان سعودی و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت، طلای سیاه خود را با ارزهای غیردلاری به چین و هند فروخته‌اند.

بالا رفتن قیمت طلا در کنارِ یک دلار قوی و نرخ‌ بهره بالا، نشانه‌ای از تغییر رهبری جهانی در تجارت است. علاوه بر این، افزایش قیمت طلا می‌تواند به ما بگوید که تورم در حال از بین بردن ارزش همه ارزهای رایج، از جمله دلار آمریکاست. گفته می‌شود شاخص دلار در ذات خود مشکل دارد؛ چرا که تنها ارزش دلار آمریکا را در برابر یورو، پوند انگلستان، ین ژاپن، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس می‌سنجد. طلا به ما می‌گوید که با افزایش تورم و تغییر قابل توجهی که در سیستم مالی جهانی رخ می‌دهد، همه این ارزها در حال از دست دادن ارزش خود هستند.

روند صعودی طلا اکنون بیست و پنج ساله شده و نرخ‌ بهره بالا فدرال رزرو و یک دلار قوی مانع افزایش قیمت طلا نشده‌اند که نشانه‌ای مهم از ادامه‌دار بودن قدرت روند صعودی قیمت این فلز گران‌بهاست. بد نیست بدانید حتی بازارهای تماما گاوی هم به ندرت به صورت کاملاً خطی حرکت می‌کنند. با عبور قیمت طلا از سطح ۲۴۰۰ دلار و وجود حمایت روان‌شناختی حیاتی در حدود ۲۰۰۰ دلار و حتی اصلاح قیمتی به این سطح، روند صعودی بلندمدت طلا را تهدید نمی‌کند. علاوه بر این، تغییرات چشمگیر در اقتصاد جهانی می‌تواند از ادامه روند صعودی و ثبت قله‌های بالاتر در سال ۲۰۲۴ حمایت کند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی