ارانته

آیا کاهش ریسک های ژئوپلیتیک منجر به افت دلار خواهد شد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

بازارها قیمت گذاری برخی از ریسک‌های ژئوپلیتیکی را کنار گذاشتند و سنتیمنت بازار در آغاز این هفته حمایت شده است. در روزهای آینده، داده‌ها باید نقش خود را به عنوان محرک اصلی بازار بازیابند. تولید ناخالص داخلی و PCE ایالات متحده ممکن است نسبتاً قوی باشند و از کاهش شدید حرکت دلار جلوگیری کنند. خواهیم دید که آیا مقامات ژاپنی خط قرمزی برای 155.0 در جفت ارز USDJPY دارند یا خیر.

دلار آمریکا: آمار تولید ناخالص داخلی و PCE ایالات متحده در این هفته منتشر می‌شوند

اخبار تعطیلات آخر هفته به کاهش ریسک ژئوپلیتیکی بازار کمک کرده است و سنتیمنت عموماً با شروع هفته در بین طبقات دارایی حمایت می‌شود. به نظر می‌رسد همه طرف‌های ذینفع راهی را انتخاب کرده‌اند که اندازه و پیامدهای حملات روز جمعه اسرائیل در ایران را کم اهمیت جلوه دهند. نفت برنت زیر 90 دلار در هر بشکه معامله می‌شود که نشان می‌دهد ترس از درگیری گسترده‌تر در منطقه کاهش یافته است. خبر مهم دیگر برای ژئوپلیتیک، تصویب بسته کمک 95 دلاری مورد بحث برای اوکراین، اسرائیل و تایوان توسط مجلس نمایندگان آمریکا بود. پیامدهای سنتیمنت ریسک پذیری در اینجا چندان واضح نیست، چرا که به نظر می‌رسد که آخرین تحولات در مناقشه روسیه و اوکراین اخیراً باعث حرکت بازار نشده است.

یک صحنه ژئوپلیتیکی کم نوسان، راه را برای بازگشت داده‌ها به عنوان محرک اصلی بازار هموار می‌کند. دو داده مهم در ایالات متحده در این هفته وجود دارد. انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول کند شده باشد – و زمانی که اعداد در روز پنجشنبه منتشر می‌شوند، انتظار داریم انتشار سالانه 2.6% باشد که کمی بالاتر از اجماع 2.5 درصدی است.

در مورد داده PCE هسته در ماه مارس در روز جمعه، ما پیش‌بینی 0.3٪ در ارزیابی ماهانه داریم. این کمتر از CPI هسته (0.4٪) است، جایی که مسکن وزن بیشتری دارد، اما همچنان برای فدرال رزرو برای اصلاح روایت کاهش قریب‌الوقوع نرخ بهره بسیار بالا است.

پیش از نشست FOMC در 2 مه وارد دوره خاموشی برای اظهارنظرهای سیاستی اعضای بانک مرکزی شده‌ایم، اما اکنون تا حد زیادی انتظار می‌رود که فدرال رزرو باید برخی از روایت‌های داویش خود را کاهش دهد چرا که داده‌های تورم و اشتغال هر دو در حالت صعودی غافلگیری داشتند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

آخرین نظرات اکثر اعضا (از جمله پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا) بر صبر و شکیبایی تاکید کرده است و انتظارات بازار باید به سمت بازگشت یک رویکرد ساده‌تر وابسته به داده‌ها بر خلاف دستورالعمل‌های شبه داویش که تا آوریل دیده بودیم، همگرا شود.

دلار ممکن است به دلیل یک محیط ریسک پذیر آرام‌تر شاهد کاهش بیشتر حرکت خود باشد، اما ما پیش‌بینی می‌کنیم که داده‌ها مفهوم اقتصاد تاب آور ایالات متحده را با مشکلات طولانی‌مدت تورم تقویت ‌کنند، بنابراین استدلال‌های اصلی برای تقویت دلار نباید خدشه‌دار شوند. احتمال این که شاخص DXY به سمت 107 حرکت کند، همچنان بالا است.

یورو: داده‌های PMI و سخنرانی اعضای بانک مرکزی اروپا در کانون توجهات

کاهش نگرانی‌ها در مورد تنش‌های خاورمیانه برای یورو مثبت است، اگرچه این احتمال را نیز کاهش می‌دهد که قیمت‌های بالاتر نفت باعث به تاخیر افتادن چرخه کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا شود. قیمت‌گذاری بازار برای کاهش کلی در سال 2024 روی 75 نقطه پایه افزایش یافته است، که این پیش‌بینی موسسه ING نیز است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

ممکن است به داده‌های قابل توجه یا رویدادهای بزرگ نیاز باشد تا بازار انتظارات نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را مجدداً مورد بازبینی قرار دهد و نظرسنجی‌های این هفته در حوزه یورو ممکن است واقعاً به این موضوع توجهی نداشته باشد.

شاخص‌های PMI روز چهارشنبه منتشر می‌شوند و انتظار می‌رود علی‌رغم اینکه داده تولیدی همچنان به‌عنوان یک مانع اصلی عمل می‌کند، این داده‌ها اندکی بهبود یابند. در روز پنجشنبه، همه نگاه‌ها به داده شاخص فضای کسب و کار IFO برای آلمان خواهد بود، جایی که پیش‌بینی‌ها نیز به دنبال افزایش اندک هستند. در روز جمعه، بانک مرکزی اروپا نتایج نظرسنجی‌های مربوط به انتظارات تورمی CPI را برای ماه مارس منتشر خواهد کرد، جایی که معیار سه ساله باید کاهش یابد و تغییر داویش بانک مرکزی اروپا را تایید کند.

امروز، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در دانشگاه ییل سخنرانی خواهد کرد و ممکن است به مسائل جاری سیاست پولی اشاره نکند. با این حال، هفته مملو از سخنرانی‌های برنامه‌ریزی‌شده اعضای بانک مرکزی اروپا از همه طیف هاوکیش و داویش است، از فابیو پانتا و ماریو سنتنو داویش گرفته تا یواخیم ناگل و ایزابل اشنابل هاوکیش. باید ببینیم که آیا آخرین تحولات ژئوپلیتیکی به نوعی مقاومت در برابر سیاست‌های تسهیلی از سوی اعضای هاوکیش تبدیل خواهد شد یا خیر.

جفت ارز EURUSD می‌تواند تا زمانی که داده‌های کلیدی ایالات متحده از روز پنجشنبه به جریان بیفتد، الگوی خود را حفظ کند. احتمالاً جا برای یک بهبود کوچک وجود دارد، اما واگرایی سیاست پولی همچنان به ریسک‌های نزولی اشاره می‌کند و اگر داده‌های ایالات متحده قوی باشد، ممکن است در اواخر این هفته محدوده 1.0600 مجددا تست شود.

پوند: رمزدن بازارها را تکان داد

بازارهای انگلیس روز جمعه پس از اینکه معاون بانک مرکزی انگلیس، رمزدن، کمتر نگران فشارهای قیمتی بود و اشاره کرد که نشانه‌هایی از همگرایی تورم بریتانیا به ناحیه یورو وجود دارد، واکنش نشان دادند. وی افزود که بانک “واکنشی” نشان خواهد داد چرا که شواهدی در مورد تورم وجود دارد.

بازارها در روز جمعه پس از افزایش دستمزدها و تورم که منجر به افزایش قیمت‌ها شده بود، برخی از احتمالات کاهش نرخ‌ بهره بانک مرکزی انگلیس را اصلاح کردند. اکنون انتظارات مبنی بر کاهش 53 نقطه پایه در سال جاری است و اولین کاهش 25 نقطه پایه‌ای به طور کامل در ماه اوت خواهد بود.

تنها داده محرک بازار در بریتانیا در این هفته، PMI در روز سه شنبه است. توجه داشته باشید که نظرسنجی‌های فعالیت بریتانیا به طور کلی در شش ماه گذشته فراتر از انتظارات بوده است، اما همچنین در ماه مارس شاهد کاهش اولین PMI ترکیبی در ارزیابی ماهانه بودیم. در حالی که هنوز این داده بالاتر از سطح 50.0 (در قلمرو انبساطی)، افت ماهانه پشت سر هم می‌تواند به گمانه زنی‌های سنگین‌تر در مورد کاهش نرخ بهره کمک کند.

پیش‌بینی می‌کنیم که بازگشت مجدد EURUSD ممکن است کمی زود اتفاق افتاده باشد، و همچنان در کوتاه‌مدت شاهد ریسک‌هایی زیر 0.8600 هستیم، چرا که بازارها اعتقاد داویش بیشتری برای بانک مرکزی اروپا نسبت به بانک مرکزی انگلیس دارند. در نهایت، فراتر از کوتاه‌مدت، از نظر موسسه ING، پتانسیل صعودی EURGBP همچنان باید با کاهش تهاجمی نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس نسبت به قیمت گذاری‌های فعلی بازار، وجود داشته باشد.

ین: دو راهی بانک مرکزی ژاپن در محدوده 155 جفت ارز USDJPY

بانک مرکزی ژاپن روز جمعه جلسه خواهد داشت و انتظار می‌رود پس از افزایش 10 نقطه پایه‌ای در ماه مارس، نرخ‌های بهره را بدون تغییر نگه دارد. بنابراین تمرکز بازار باید بر گزارش پیش‌بینی سه‌ماهه بانک مرکزی ژاپن باشد. تیم اقتصاد موسسه ING انتظار دارد با توجه به افزایش تورم در سه ماهه اول، رشد دستمزد فراتر از انتظارات و کاهش ین، پیش بینی تورم به سمت بالا بازنگری شود. داده‌های PMI فردا و CPI توکیو در روز جمعه دو داده مهم هستند.

در مجموع، پیش‌بینی نمی‌شود که بانک مرکزی ژاپن (به طور ضمنی یا صریح) از قیمت‌گذاری‌های فعلی برای افزایش بیشتر نرخ بهره عقب نشینی کند. شرط‌ها بندی‌های هاوکیش- اتفاقاً – چندان تهاجمی نیستند و در مجموع تا پایان سال 21 نقطه پایه قیمت گذاری شدند. در عوض، ما فکر می‌کنیم که با پیشرفت سال، فضای زیادی برای افزایش انتظارات برای افزایش نرخ بهره وجود دارد و اقتصاددانان موسسه ING در حال حاضر انتظار دارند که در سه ماهه سوم 15 نقطه پایه و در سه ماهه چهارم 25 نقطه پایه افزایش یابد.

اما در کوتاه مدت، ین در وضعیت نامطمئنی باقی می‌ماند. تنش زدایی در خاورمیانه به معنای افت دارایی‌ها امن است و ین را تحت فشار بازده بالاتر اوراق خزانه داری قرار می‌دهد. ما به خوبی وارد قلمرو مداخله شده‌ایم و خواهیم دید که آیا مقامات ژاپنی در 155.0 خط قرمزی را تعیین می‌کنند یا خیر.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی