ارانته

آیا افت شدید خرید طلا توسط چین، سیگنالی برای کاهش قیمت خواهد بود؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

خرید طلا بانک خلق چین

بانک خلق چین (PBoC) برای هجدهمین ماه متوالی ذخایر شمش طلا خود را افزایش داد، اما ماه آوریل همچنین دومین ماه متوالی بود که مقادیر بسیار پایین‌تری از خرید ثبت شد. این مسئله نشان می‌دهد قیمت‌های بی‌سابقه طلا در نهایت ممکن است بانک مرکزی را تحت تاثیر قرار داده باشد.

بانک خلق چین در ماه گذشته 60000 تروی اونس طلا خریداری کرد که بسیار کمتر از 160000 اونسی است که در ماه مارس خریداری کرده بود و با 390000 اونس فوریه بسیار فاصله دارد. خرید ماه مارس کمترین رقم از زمان شروع رکورد خرید بانک مرکزی در نوامبر 2022 بود و خرید ماه آوریل 63% کمتر از آن بود.

در حالی که فعالان بازار گمانه زنی می‌کردند که خرید پایین ماه فوریه می‌تواند تحت تأثیر تعطیلات سال نو قمری باشد که باعث تعطیلی بازارها و توقف بیشتر فعالیت‌های تجاری بین 10 تا 17 فوریه شد، ارقام ماه مارس روند نزولی در خریدهای دولتی چین و کاهش آوریل را تأیید کرد.

با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که 18 ماه گذشته نشان دهنده یک تغییر اساسی در بازار طلا و دوری این فلز گرانبها از غرب به سمت شرق و به ویژه چین است. آنها انتظار ندارند که این روند کلی به این زودی‌ها معکوس شود.

خرید بانک مرکزی از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در سال 2022، محرک قابل توجهی برای افزایش قیمت طلا بوده و چین در این دوره خرید دولتی را رهبری کرده است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

شورای جهانی طلا (WGC) خاطرنشان کرد که بانک‌های مرکزی در سه ماهه اول 2024 بیش از هر سه ماهه اول ثبت شده دیگری طلا خریداری کرده‌اند. WGC در گزارش تازه منتشر شده خود درباره روند تقاضای طلا در سه ماهه اول 2024 نوشت: «سه ماهه اول هیچ افتی در سرعت خرید طلا توسط بانک مرکزی نداشتیم». 290 تن (خالص) به دارایی‌های رسمی اضافه شد که تنها بخشی از آن در حال حاضر در داده‌های صندوق بین المللی پول منعکس شده است.

بازار مصرفی چین نیز تقاضای قوی طلا را نشان داده است، حتی در حالی که قیمت‌ها به بالاترین حد خود رسیده‌اند. طبق گزارش انجمن طلای چین (CGA)، مصرف طلای این کشور در سه ماهه اول سال 2024 نسبت به مدت مشابه در سال 2023، 5.94 درصد بیشتر بود، که به دلیل افزایش تقاضا در میان شهروندان برای دارایی‌های امن بود.

خریداران چینی در سه ماه اول سال 308.91 تن از این فلز گرانبها را خریداری کردند. CGA اعلام کرد شمش و سکه طلا 34 درصد از کل خریدها را تشکیل می‌دهد، چرا که تقاضا برای این محصولات با 26.77 درصد افزایش به 106.32 تن در سه ماهه اول رسیده است.

اما در حالی که قیمت‌های بسیار بالا طلا باعث جذابیت بیشتر فلز زرد برای سرمایه گذاران چینی شده است، آن را برای بسیاری از خریداران عادی نیز بسیار گران کرده است. خرید جواهرات طلا در طول سه ماهه 3 درصد کاهش یافت و به 183.92 تن یا 59.5 درصد از کل مصرف رسید. CGA اعلام کرد افزایش قیمت طلا ریسک‌های عملیاتی را برای شرکت‌های فرآوری و فروش فلزات گرانبها افزایش می‌دهد.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی