ارانته

آیا بانک مرکزی آمریکا تا پایان سال، یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا بانک مرکزی آمریکا تا پایان سال، یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

به نظر می‌رسد مقامات فدرال رزرو در ماه آینده برای دومین بار متوالی نرخ بهره را ثابت نگه دارند – اما آنها با پایان دادن به کمپین سیاست‌های انقباضی خود فاصله زیادی دارند.

سیاستگذاران در سراسر طیف داویش و هاوکیش، در روزهای اخیر نشان داده‌اند که تمایل دارند پس از افزایش بازده اوراق قرضه که شرایط مالی را انقباضی‌‌تر کرده است، از افزایش نرخ بهره در جلسه 31 اکتبر تا 1 نوامبر خودداری کنند.

اما با توجه به اینکه داده‌های مربوط به بازار کار و تورم نشان می‌دهد که اقتصاد همچنان قوی است، بعید است کمیته بازار آزاد فدرال رزرو افزایش بیشتر نرخ بهره را از گزینه‌های روی میز حذف کند.

نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس، پیشتر اعلام کرده بود که “هنوز برای اعلام پیروزی خیلی زود است.

صورتجلسه فدرال رزرو نشان داد که سیاستگذاران ریسک‌هایی را پیش‌بینی می‌کنند که می‌تواند تورم را بالاتر از حد انتظارشان قرار دهد، از جمله شوک‌هایی به قیمت مواد غذایی، قوی‌تر شدن بازار مسکن و کاهش سرعت افت قیمت کالاها.

داده‌های اقتصادی اخیر نیز علیرغم افزایش بیش از پنج درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو از مارس 2022، اقتصاد تاب آور را نشان می‌دهد.

استخدام‌ها در ماه گذشته افزایش یافت چرا که کارفرمایان 336000 شغل اضافه کردند – دو برابر تعداد تخمین زده شده توسط اقتصاددانان و بیشترین میزان از ابتدای سال. قیمت‌های تولیدکننده بیش از پیش‌بینی‌ها افزایش یافت و تورم هسته بدون احتساب قیمت مسکن و خدمات انرژی – معیاری که جروم پاول به دقت آن را دنبال می‌کرد – نیز افزایش یافت.

پریا میسرا، از موسسه جی پی مورگان در نیویورک، اعلام کرد: تکرار مکرر “افزایش و کاهش” در داده‌های اقتصادی، سیاست گذاران را نسبت به پایان دادن به سیاست‌های انقباض بیشتر محتاط می‌کند. وی ادامه داد: «هر زمان که کار آنها تمام شده باشد، فکر نمی‌کنم آنها این مسئله را اعلام کنند. “آنها می‌خواهند انتظارات یا اختیار برای افزایش نرخ بهره را حفظ کنند.”

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

افزایش بازده اوراق

با این وجود، افزایش سریع بازده اوراق قرضه پس از نشست 19 تا 20 سپتامبر، برخی از مقامات را به این نتیجه رساند که می‌توانند برای دومین جلسه متوالی از افزایش نرخ بهره خودداری کنند چرا که نرخ‌های بالا بازار برخی از کارهای محدود کننده را انجام می‌دهد.

جفرسون، که به‌عنوان نایب‌رئیس، نقشی کلیدی در ابلاغ سیاست‌های فدرال رزرو به نمایندگی از پاول ایفا می‌کند، روز دوشنبه اعلام کرد که افزایش بازده اوراق خزانه‌داری را به عنوان یک ترمز بالقوه برای اقتصاد مشاهده می‌کند.

او گفت: «با نگاهی به آینده، من از انقباض شرایط مالی از طریق بازده بالاتر اوراق قرضه آگاه هستم و این را در هنگام ارزیابی مسیر آینده سیاست‌ها در نظر خواهم داشت.

کریستوفر والر، در کنفرانسی در پارک سیتی، یوتا گفت: «ما در این موقعیتی هستیم که باید ببینیم چه اتفاقی رخ خواهد داد.”

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

دیگر اعضای بانک مرکزی آمریکا، از جمله پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، و رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، پا را فراتر گذاشتند و اعلام کردند که سیاست‌ها به اندازه کافی محدودکننده است تا تورم را به هدف 2 درصدی بانک مرکزی هدایت کند.

اما بعید است که چنین سیگنال روشنی از سوی کمیته سیاست فدرال رزرو صادر شود.

در پیش‌بینی‌های ارائه شده در ماه گذشته، 12 نفر از 19 مقام اعلام کردند که انتظار دارند تا قبل از پایان سال، نرخ بهره بار دیگر افزایش یابد.

ریسک‌های ارتباطی

سیگنال قوی مبنی بر اینکه چرخه افزایش نرخ به پایان رسیده است، یک رالی قدرتمند در بازارهای سهام و اوراق قرضه را در پی دارد و باعث افزایش مصرف و رشد بیشتر می‌شود،  آن هم درست زمانی که مقامات فدرال رزرو در تلاش برای کاهش تقاضا هستند.

به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها معتقدند که مبارزه با تورم فاصله زیادی با پیروزی دارد. نظرسنجی دانشگاه میشیگان روز جمعه نشان داد که انتظارات تورمی کوتاه مدت و بلندمدت در این ماه بالاتر رفته است.

مقامات فدرال رزرو همچنین توجه به انتظارات تورمی را ضروری می‌دانند و بارها بر تعهد خود برای بازگرداندن ثبات قیمت تاکید کرده‌اند، حتی اگر این به معنای افزایش نرخ‌ بهره بالاتر از آنچه در حال حاضر انتظار دارند، باشد.

پاول در اظهارات 25 اوت خود در سمپوزیوم بانک مرکزی جکسون هول، وایومینگ، گفت: “دو درصد، هدف تورم ما بوده و خواهد ماند.”

قرار است رئیس فدرال رزرو روز پنجشنبه در باشگاه اقتصادی نیویورک سخنرانی کند.

اندرو لوین، مشاور ارشد سابق فدرال رزرو که اکنون استاد کالج دارتموث است، عقیده دارد: «ریسک بسیار بالایی وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا مجبور شود کارهای بیشتری انجام دهد.

منبع: fortune

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی