ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آیا ترامپ می‌تواند بیت کوین را ملی‌سازی کند؟ نظرات متخصصان چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا ترامپ می‌تواند بیت کوین را ملی‌سازی کند؟ نظرات متخصصان چیست؟

چند تن از مدیران اجرایی صنعت استخراج بیت ‌کوین (BTC)، اواخر سه‌شنبه با رئیس ‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، دیدار کردند. بر اساس گزارشات، ترامپ در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت که می‌خواهد باقی‌مانده بیت ‌کوین در ایالات متحده تولید شود.

در این دیدار، رئیس هیئت مدیره کلین اسپارک (CLSK)، متیو شولتز و مدیرعامل آن زاک بردفورد، به همراه مدیرعامل ریوت پلتفرم (RIOT) جیسون لس و رئیس سیاست عمومی این شرکت برایان مورگن‌ استرن و همچنین مدیر مالی ماراتون دیجیتال (MARA)، سلمان خان، حضور داشتند. شایان ذکر است این شرکت‌کنندگان از بین پنج شرکت برتر استخراج بیت کوین در جهان به شمار می‌روند.

ترامپ پس از این دیدار گفت: «استخراج بیت کوین ممکن است آخرین خط دفاعی ما در برابر ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) باشد. نفرت بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا، از بیت کوین فقط به نفع چین، روسیه و چپ کمونیست رادیکال است. ما می‌خواهیم همه بیت کوین‌های باقی‌مانده در ایالات متحده تولید شوند، زیرا به ما کمک می‌کند تا در زمینه انرژی مسلط باشیم!»

تخفیف پراپ

بسیاری از شرکت‌کنندگان نیز نظر مثبتی درباره مواضع ترامپ نسبت به بیت کوین داشتند. شولتز آنلاین اظهار داشت که ترامپ طرفدار بزرگ بیت کوین است و عاشق کارهایی است که CLSK انجام می‌دهد.

سلمان خان پس از این دیدار گفت: “امروز با رئیس‌جمهور سابق ترامپ درباره مسائل مهم دوحزبی که بر صنعت ما تأثیر می‌گذارد، صحبت کردم. ما قدردان شناخت اهمیت صنعت ما هستیم و متعهد به حمایت از آینده آن می‌باشیم.”

مورگن ‌استرن در مقاله‌ای برای Bitcoin Magazine نوشت: «رئیس ‌جمهور ترامپ از حق شما برای مالکیت، استخراج و معامله با BTC و برای بسیاری از ما، کار در صنعت بیت کوین حمایت خواهد کرد.»

ایکس چیف

لس نیز گفت: “دیدار بسیار خوبی با رئیس‌ جمهور ترامپ درباره بیت کوین و تسلط انرژی ایالات متحده داشتیم.”

بیت کوین تولیدشده در آمریکا؟

کریس ماتا، مشاور راهبردهای 3iQ، خاطرنشان کرد که ایالات متحده در حال حاضر بالاترین نرخ هش در شبکه بیت کوین جهانی را داراست که حدود ۳۸ درصد از کل را تشکیل می‌دهد. نرخ هش، معیاری از قدرت محاسباتی مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال و پردازش تراکنش‌ها است.

با این حال، جمع‌آوری ۱۰۰ درصد از نرخ هش جهانی غیرممکن است.

ماتا گفت: «صرف ‌نظر از تصمیمات سیاستی، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز شبکه، امکان‌پذیر نیست که همه بیت کوین‌های باقی‌مانده در ایالات متحده تولید شوند. این تنوع برای مقاومت بیت کوین اساسی است که ریسک تمرکز استخراج‌‌کنندگان و آسیب‌پذیری در برابر هر دولت واحد را کاهش می‌دهد.»

ماتا افزود که ایالات متحده از ممنوعیت استخراج رمزارزها در چین در سال ۲۰۲۱ بیشترین بهره را برده است.

وی ادامه داد: «اگرچه خواسته ترامپ برای دیدن تمام استخراج بیت کوین در ایالات متحده احتمالا از نظر فنی قابل تحقق نباشد، اما احساس پشت این بیان قدرتمند است. تشویق به استخراج بیت کوین داخلی با سرمایه‌گذاری و نوآوری در صنعت ارزهای دیجیتال هماهنگ است و همزمان رشد زیرساخت‌های انرژی را قدرت می‌بخشد.»

در واقع، موضع ترامپ در تضاد آشکار با پیشنهادات فعلی دولت برای مالیات‌های سنگین بر استخراج است. همچنین پیشنهادات مالیاتی تهدیدی برای انتقال بخش قابل‌توجهی از قدرت هش ایالات متحده به حوزه‌های قضایی با شرایط اقتصادی مناسب‌تر است.

افزایش قدرت استخراج

در این میان، متیو سیگل، رئیس تحقیقات دارایی‌های دیجیتال در ون‌اک، باور دارد رسیدن به نرخ هش ۱۰۰ درصد غیرممکن است، اما بیش از ۵۰ درصد قابل دستیابی تلقی می‌شود.

سیگل گفت: «برای رسیدن به این هدف، احتمالاً ایالات متحده باید صراحتاً صادرات انرژی را تشویق کند، به گونه‌ای که سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های انرژی را از جمله تولید خام سوخت‌های فسیلی، پایانه‌های گاز طبیعی مایع، خطوط لوله گاز، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های هسته‌ای باز کند. چنین تغییری می‌تواند به کاهش هزینه‌های انرژی و برق، که بزرگ‌ترین ورودی برای استخراج‌کنندگان بیت کوین است، کمک کند. همچنین جلوگیری از مدیریت دقیق دسترسی به منابع شبکه موجود مفید خواهد بود.»

او افزود: «یک فرمان اجرایی یا قانونگذاری که تبعیض علیه مصرف‌کنندگان برق خاص را ممنوع کند، به استخراج‌کنندگان بیت کوین اطمینان می‌دهد تا سرمایه‌گذاری بیشتری در ایالات متحده انجام دهند.»

سیگل گفت: «از نظر ما، آمریکا مطلقا می‌تواند بر استخراج بیت‌کوین تسلط پیدا کند، به شرطی که اولویت را بر رشد اقتصادی به جای تمرکز بر روی برنامه‌ی غیر واقع‌بینانه‌ی انرژی سبز، بر ارز ذخیره به جای سیاست‌های تورم‌زا و بر نوآوری به جای مقررات‌گذاری سخت‌گیرانه قرار دهیم. با تمرکز بر گسترش اقتصادی و ترویج رویکرد استفاده از همه منابع برای تولید انرژی، ایالات متحده می‌تواند به راحتی طی ۱۸ ماه، میزبان بیش از نیمی از نرخ هش جهانی بیت‌ کوین شود.»

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی