ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

بازارهای نفت به زودی با کسری عرضه قابل توجهی مواجه خواهند شد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بازار نفت

فشار فروش بزرگ قیمت نفت در پی تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولیدات 2.2 میلیون بشکه‌ای در روز در پی کاهش داوطلبانه تولیدات در اواخر سال جاری، اصلاح شد. این اعلامیه منجر به کاهش قیمت نفت برنت به پایین‌ترین سطح چهار ماهه خود به زیر 77 دلار در هر بشکه شد. خوشبختانه، قیمت نفت تا حد زیادی توانسته ضررهای خود را کاهش دهد و قمیت نفت برنت برای تحویل در ماه ژوئیه در جلسه روز چهارشنبه به 82.61 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قرارداد مربوطه WTI در 78.57 دلار معامله می‌شد.

تحلیلگران کامودیتی در استاندارد چارترد (Standard Chartered) خاطرنشان کردند که کاهش قیمت نتیجه ترکیبی از چندین عامل از جمله بدبینی شدید اقتصادی کلان، معاملات فروش سفته‌بازانه و الگوریتمی بود. در نتیجه، بازارهای آتی نفت در مقایسه با موقعیت خرید خالص در پایان هفته قبل، به موقعیت خالص فروش برنت تغییر کردند. استاندارد چارترد ارزیابی قبلی خود را تکرار کرده است که نه تنها بازارها می‌توانند بشکه‌های اضافی تولیدکنندگان اوپک پلاس را جذب کنند، بلکه احتمالاً کسری در اواخر سال جاری ظاهر می‌شود و به سال 2025 منتقل می‌شود. تحلیلگران کسری به ویژه بزرگ 1.9 میلیون بشکه در روز را در سه‌ماهه سوم تا 2024 پیش‌بینی کرده‌اند.

در بخش تقاضا، استاندارد چارترد رشد 1.68 میلیون بشکه در روز در سال 2024 و 1.41 میلیون بشکه در روز در سال 2025 را پیش‌بینی کرده است. آخرین پیش‌بینی رشد تقاضای استاندارد چارترد 0.3 میلیون بشکه در روز به صورت مطلق و 0.14 میلیون بشکه در روز از نظر رشد بیشتر از انتظارات ابتدای سال است. تحلیل‌گران کامودیتی با تقسیم مدل عرضه بین کشورهای امضاکننده اعلامیه همکاری (DOC) (اوپک+) و تولیدکنندگان غیر DOC تقسیم شده‌اند. همچنین، تولید نفت کشورهای عضو DoC به دو بخش دیگر تقسیم شده است: کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیر عضو اوپک که عضو DoC هستند. (عبارت “Declaration of Cooperation” یا به اختصار DoC به توافقنامه‌ای اشاره دارد که میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) و کشورهای غیر عضو اوپک به منظور تنظیم تولید نفت و تثبیت بازار نفت به امضا رسیده است. این توافقنامه برای همکاری و هماهنگی در زمینه تولید نفت بین این کشورها برقرار شده است تا بتوانند تاثیرات نوسانات قیمتی را کاهش داده و بازار را متعادل نگه دارند.) آن‌ها از مفروضات بسیار محتاطانه‌ای در مورد بهبود انطباق برای سه کشور اصلی که اخیراً اهداف فوق را تولید نموده‌اند، استفاده و فرض کرده‌اند که آنها فقط به تدریج به اهداف مربوطه خود همگرا خواهند شد. به گفته تحلیلگران، پیش‌بینی می‌شود که تولیدات DoC در سه‌ماهه چهارم 2024 کمی کمتر از سه‌ماهه دوم 2024 باشد، حتی در شرایطی که تقریباً بدترین سناریوی بازگشت بسیار آهسته به نرخ انطباق و جبران تولیدات محدود توسط سه کشور مربوطه وجود دارد. استاندارد چارترد پیش‌بینی کرده است که مقیاس و مدت کسری‌های پیش‌بینی‌شده نشان می‌دهد که احتمالاً سنتیمنت بازار در ماه‌های آینده بهبود خواهد یافت.

معاملات آتی افت نفت را نشان می‌دهند

معامله‌گران آتی نفت، معاملات غیرعادی بزرگی را برای فروش برنت باز کرده‌اند.

ایکس چیف

هفته‌های اخیر، آخرین داده‌های CFTC و ICE نشان داد که سوگیری نزولی در موسسه‌ها پس از نشست 2 ژوئن اوپک پلاس تشدید شده است. شاخص موقعیت‌یابی اختصاصی مدیریت پول استاندارد چارترد ICE برنت 48.1 واحد در ارزیابی هفتگی کاهش یافت و به حداکثر نزولی 100- رسید که برای اولین بار از مارس 2020 در شروع همه‌گیری ویروس کرونا بوده است. در همین حال، خریداران نفتی کاملاً از بین رفته‌اند، در حالی که معاملات خرید خالص مدیران پول در ICE Brent در 1.51 اوپن اینترست است که این سطح پایین‌ترین سطح از سال 2010 است. قراردادادهای خالص فروش به رکورد 103.9 میلیون بشکه رسید که 22.8 میلیون بشکه بیشتر از هر هفته در طول همه‌گیری ویروس کرونا بود. فروش خالص در پنج هفته گذشته به 273.3 میلیون بشکه رسیده است، 52.5 میلیون بشکه بیشتر از فشرده‌ترین دوره پنج هفته‌ای فروش در طول همه‌گیری ویروس کرونا. فعالیت نزولی در نفت خام WTI نسبت به برنت شدت کمتری داشته است. فشار فروش خالص در چهار قرارداد اصلی WTI و برنت 154.9 میلیون بشکه بود که شامل افزایش 90.7 میلیون بشکه‌ای در فروش و کاهش 64.1 میلیون بشکه‌ای در خرید بود.

استاندارد چارترد اشاره می‌کند که هیچ توجیهی برای فروش با سرعتی فراتر از دوران همه‌گیری ویروس کرونا، وجود ندارد. در جنبه روشن‌تر، تحلیلگران عقیده دارند با توجه به اینکه در حال حاضر معاملات فروش بیش از حد افزایش پیدا کرده‌آند، زمینه برای تقاضا جهت پوشش ریسک معاملات فروش وجود دارد.

وضعیت در بازارهای گاز طبیعی چندان متفاوت نیست. قیمت گاز هنری هاب (Henry Hub) از پایین‌ترین سطح 3 ساله خود یعنی 1.61 دلار/MMBtu در آوریل به 3.02 دلار/MMBtu در حال حاضر رسیده، در حالی که قیمت‌های آتی گاز طبیعی اروپا از فوریه تقریباً 50 درصد افزایش یافته و به محدوده 35.8 یورو در هر مگاوات ساعت وارد شده است. نرخ ذخیره سازی گاز اتحادیه اروپا همچنان پایین‌تر از حد متوسط است: بر اساس داده‌های آژانس اطلاعات گاز اروپا (GIE)، ذخایر گازی اتحادیه اروپا در تاریخ ۹ ژوئن برابر با ۸۳.۳۴ میلیارد مترمکعب (bcm) بوده که نسبت به میانگین تزریق هفتگی (w/w) ۵ ساله برای همین دوره (۲.۷۲ میلیارد مترمکعب) و مقدار تزریق سال گذشته (۲.۲۳ میلیارد مترمکعب) تنها ۱.۵۸ میلیارد مترمکعب افزایش هفتگی داشته است. ذخایر گازی اروپا در ۵۲ روز از ۵۵ روز گذشته، کمتر از میانگین پنج‌ساله افزایش یافته و این روند، میزان ذخیره‌سازی را به پایین‌ترین سطح شش‌ماهه، یعنی ۱۳.۷۷ میلیارد مترمکعب رسانده است. سرعت نسبتاً پایین تزریق به مخازن گاز، عامل اصلی بالا نگه داشتن قیمت گاز هلندی در مرکز تجارت هلند (TTF) برای تحویل در ماه آتی در سطحی بالاتر از ۳۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت (MWh) است.

منبع: oilprice

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی