بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

آیا خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا می‌کند؟

 

آیا خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا می‌کند؟

  • بانک‌های مرکزی در ماه ژانویه، ۳۹ تن به ذخایر جهانی طلا اضافه کردند.
  • ترکیه و چین بار دیگر پیشتاز خریداران طلا بودند و فروش قابل توجهی در این ماه صورت نگرفت.
  • دلایل اصلی تقاضای بانک‌های مرکزی برای طلا همچنان پابرجا و در برخی موارد تقویت شده است و به احتمال زیاد، این تقاضا در سال ۲۰۲۴ نیز بالا باقی خواهد ماند.

سال ۲۰۲۳ سال درخشانی دیگر برای تقاضای طلا توسط بانک‌های مرکزی بود. اگرچه این میزان کمی پایین‌تر از سقف سال ۲۰۲۲ قرار گرفت، اما همچنان به نزدیک آن رسید. این موضوع توجه زیادی را به خود جلب کرد، زیرا تقاضای طلا توسط بانک‌های مرکزی به یکی از عوامل اصلی حمایت از قیمت این فلز گران‌بها تبدیل شده است.

طبیعتا، تمرکز نه تنها بر اتفاقات گذشته بوده، بلکه بر آینده نیز معطوف است. آیا بانک‌های مرکزی همچنان به خرید طلا ادامه خواهند داد؟ و اگر چنین است، چرا و به چه میزان؟

با توجه به افزایش خرید طلا در ماه ژانویه، به نظر می‌رسد پاسخ اولیه به سوالات بالا مثبت باشد. بانک‌های مرکزی در ژانویه اعلام کردند که ذخایر طلای جهانی خود را ۳۹ تن افزایش داده‌اند. این رقم بیش از دو برابر میزان خالص خریدهای ماه دسامبر حدود ۱۷ تن بوده و هشتمین ماه متوالی خرید خالص طلا به شمار می‌رود.

آیا خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا می‌کند؟

شش بانک مرکزی در ماه ژانویه ذخایر طلای خود را به میزان یک تن یا بیشتر افزایش دادند که همه آن‌ها اخیراً خریدهای منظمی انجام داده‌اند:

  • بانک مرکزی ترکیه بزرگترین خریدار بود و ذخایر رسمی طلای خود را ۱۲.۲ تن افزایش داد. این امر منجر به افزایش کل ذخایر طلا بانک مرکزی ترکیه به ۵۵۲ تن شد که تنها ۶ درصد کمتر از بالاترین سفغ قبلی، یعنی ۵۸۷ تن در فوریه ۲۰۲۳ است.
  • ذخایر طلای بانک مرکزی چین ۱۰ تن افزایش یافت و کل ذخایر طلا بانک مرکزی دومین اقتصاد بزرگ دنیا اکنون ۲۲۴۵ تن بوده که تقریباً ۳۰۰ تن بیشتر از پایان اکتبر ۲۰۲۲ است. بد نیست بدانید بانک مرکزی چین برای پانزده ماه متوالی خریدار طلا بوده است.
  • بانک مرکزی هند نزدیک به ۹ تن به ذخایر طلای خود افزود. این افزایش اولین افزایش ماهانه ذخایر طلای این بانک مرکزی از اکتبر ۲۰۲۳ و بزرگترین افزایش از ژوئیه ۲۰۲۲ است. کل ذخایر طلای بانک مرکزی هند اکنون ۸۱۲ تن است.
  • بانک مرکزی قزاقستان ۶ تن طلا خریداری کرد که اولین افزایش ماهانه از ژانویه ۲۰۲۳ به شمار می‌رود.
  • بانک مرکزی اردن برای دومین ماه متوالی در ژانویه ۳ تن طلا خریداری کرد و مجموع ذخایر طلا خود را به ۷۵ تن رساند.
  • بانک مرکزی جمهوری چک برای یازدهمین ماه متوالی نزدیک به ۲ تن به ذخایر طلای خود اضافه کرد. در طول این دوره، ذخایر طلا بانک مرکزی جمهوری چک با 170 درصد افزایش از ۱۲ به بیش از ۳۲ تن افزایش یافته است.

فروش طلا در ژانویه کم بود و تنها فروش قابل توجه از سوی بانک مرکزی روسیه دیده شد. ذخایر طلای بانک مرکزی روسیه ۳ تن کاهش یافت که ادامه الگویی است که از سال ۲۰۲۱ وجود داشته: کاهش‌های مکرر ۳ تنی که متعاقباً دوباره پر می‌شوند.

خرید طلا در ماه ژانویه همچنین از پیش‌بینی‌ها مبنی بر سال ۲۰۲۴ به عنوان سال دیگری با تقاضای قوی بانک‌های مرکزی برای فلز زرد حمایت می‌کند. بانک‌های مرکزی، به ویژه در بازارهای نوظهور، از سال ۲۰۱۰ نشان داده‌اند که راهبرد بلندمدتی برای انباشت طلا دارند.

در مورد اینکه چرا بانک‌های مرکزی همچنان به خرید طلا برای ذخایر خود ادامه می‌دهند، باید اذعان داشت که در سال گذشته، بانک‌های مرکزی بر ارزش طلا در واکنش به بحران، ویژگی‌های متنوع‌سازی و اعتبار ذخیره ارزش تاکید زیادی کردند.

آیا خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا می‌کند؟

در نهایت باید ذکر شود ذخایر طلای بخش دولتی ترکیه مجموع دارایی طلای متعلق به بانک مرکزی و خزانه‌داری این کشور بوده که معادل کل ذخایر ناخالص منهای کل طلای نگهداری‌شده در بانک مرکزی مرتبط با سیاست‌های طلای بخش تجاری (مانند سازوکار گزینه ذخیره (ROM)، وثیقه، سپرده و معاوضه) است.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟