ارانته

هیچ چیزی نمی تواند مانع رشد دلار شود

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

انتشار 0.4 درصدی داده CPI هسته ماه مارس، انتظارات کاهش نرخ بهره در ما ژوئن را از بین برده است. این مسئله احتمالاً برای فدرال رزرو بسیار ناامید کننده خواهد بود، اگرچه همانطور که اخیراً اعلام کردند، رشد قوی به آن‌ها امتیاز صبر را می‌دهد. معنی آن این است که شرکای تجاری ممکن است همچنان با کاهش نرخ بهره پیشروی کنند و این برای دلار مثبت است.

دلار آمریکا: CPI دلار قوی‌تر و شرایط مالی انقباضی‌تر را به دنبال دارد

انتشار دیروز داده‌های CPI ماه مارس ایالات متحده ادامه روند داده‌های تورمی و فعالیت‌های ایالات متحده قوی/بالاتر از اجماع ایالات متحده را به دنبال داشت.  بازار – مشابه با میانه دات پلات بانک مرکزی آمریکا – 75 نقطه پایه کاهش را در سال 2024 قیمت گذاری کرده است.

این ارقام بالای CPI اکنون منجر به چرخش قاطع بازار به نفع کمپپین نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر شده‌اند. انتظارات سیاست‌های تسهیلی فدرال رزرو برای امسال به 42 نقطه پایه کاهش یافته است. نرخ ترمینال برای این چرخه تسهیلی به خوبی حرکت کرده است و اکنون در مدت چهار سال در 3.75% قیمت گذاری شده است. از نظر محدوده نرخ بهره خنثی، این محدوده بسیار بالا به نظر می‌رسد، اما سرمایه گذاران تا زمانی که برخی از داده‌های ضعیف‌تر منتشر نشوند، با آن مخالفت نمی‌کنند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

ارقام CPI بالا ایالات متحده احتمالاً دو پیامدهای واضح برای بازارهای فارکس دارد. اولین مورد این است که باعث ایجاد واگرایی در نرخ بهره می‌شود، چرا که شرکای تجاری آمریکا همچنان سعی می‌کنند چرخه‌های سیاست‌های تسهیلی را برای رفع تورم داخلی و نیازهای رشد پیش ببرند. نشست دیروز بانک مرکزی کانادا به این معنی است که بانک مرکزی دریچه‌ای را برای کاهش نرخ بهره در ژوئن باز می‌کند. دورنمای افزایش اختلافات نرخ بهره تنها می‌تواند به دلار کمک کند.

مسئله دوم این است که نرخ‌های کوتاه‌مدت احتمالاً در سطح جهانی بالاتر خواهند بود (یا حداقل چرخه‌های تسهیلی در سایر نقاط جهان به آن شدت که می‌توانستند نخواهد بود). این امر باعث ایجاد محدودیت بیشتر بر اقتصاد جهانی خواهد شد و عامل منفی دیگری برای ارزهای حساس به رشد خواهد بود. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، مسطح شدن منحنی بازده ایالات متحده (همانطور که دیروز مشاهده شد) خبر بدی برای ارزهای کامودیتی محور است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

داده‌های امروز ماه مارس PPI ایالات متحده احتمالاً همین موضوع را نشان می‌دهند. عدد بالا در مؤلفه‌های پزشکی و بیمه‌ای داده‌های PPI به احتمال 0.3% در ارزیابی PCE هسته ماه مارس که در 26 آوریل منتشر می‌شود، اشاره می‌کند. توجه داشته باشید که این معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو است و احتمالاً میخ کاهش نرخ بهره در ژوئن را مشخص خواهد کرد.

شاخص DXY دیروز به اوج شش ماهه رسید و 106.00 هدف احتمالی بعدی به نظر می‌رسد.

بازار فارکس هم اکنون در ساعت مداخله بانک مرکزی ژاپن قرار دارد. نوسانات USDJPY یک ماهه پس از شکست محدوده 152 افزایش یافت. بازار اکنون انتظار فشار فروش توسط بانک مرکزی ژاپن را در جایی بین سطح فعلی و 155 خواهد داشت. توجه داشته باشید بانک مرکزی ژاپن در مداخله ماه سپتامبر و اکتبر 2022 حدود 70 میلیارد دلار در بازار فارکس فروخته بود.

یورو: بانک مرکزی اروپا احتمال کاهش نرخ بهره را در ماه ژوئن افزایش می‌دهد

امروز تمام نگاه‌ها به جلسه بانک مرکزی اروپا و سخنرانی لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، است. موسسه ING انتظار دارد، بانک مرکزی اروپا اطمینان بیشتری به حوزه خود برای کاهش نرخ بهره نشان دهد. کاهش 25 نقطه پایه‌ای نرخ بهره در ماه ژوئن به طور شگفت انگیزی تنها 82% قیمت گذاری شده است و افزایش اخیر الهام گرفته از ایالات متحده در نرخ‌های کوتاه مدت در سراسر جهان به این معنی است که انتظار می‌رود تنها 70 نقطه پایه از کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در سال جاری قیمت گذاری شود. موسسه ING پیش‌بینی کاهش 75 نقطه پایه‌ای را دارد. نرخ ترمینال قیمت گذاری شده برای این چرخه بانک مرکزی اروپا در حدود 2.3٪ است – که منصفانه به نظر می‌رسد.

با توجه به این که این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو امسال کاری انجام ندهد و  بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را کاهش دهد، اختلاف نرخ سواپ دو ساله EURUSD  به نزدیک 160 نقطه پایه به نفع دلار رسیده است – که بزرگترین اختلاف از دسامبر 2022 است. جفت ارز EURUSD در آن مقطع به 1.05 نزدیک‌تر بود. واضح است که سوگیری کوتاه مدت برای EURUSD پایین‌تر است، و اگر لاگارد امروز برای کاهش سیاست‌ها کمی سکوت غافلگیرکننده ارائه نکند، به نظر می‌رسد که کف قیمتی نرخ فوریه 1.0700 تحت فشار سنگینی قرار خواهد گرفت.

احتمالاً ریسک‌های ژئوپلیتیک به جفت ارز EURUSD نیز کمکی نخواهد کرد، چرا که ریسک افزایش حمله تلافی جویانه از سوی ایران یا نیروهای نیابتی آن علیه اسرائیل فقط قیمت نفت خام را بیشتر افزایش می‌دهد و دوباره به شرایط معاملاتی یورو آسیب می‌رساند.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی