بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

آشنایی با سازوکار بانک مرکزی کانادا (BOC)

بانک کانادا

بانک کانادا (BOC)، همان بانک مرکزی کانادا است که در سال 1934 تحت قانون “بانک مرکزی کانادا” تأسیس شد. BOC به عنوان یک بانک مرکزی، مستقیما بر بازار فارکس تأثیر می‌گذارد، از این رو نشست‌های سیاست‌گذاری و تصمیماتی که اتخاذ می‌کنند، برای معامله‌گران از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

بر اساس قانون، بانک کانادا “برای ارتقاء رفاه اقتصادی و مالی کانادا” ایجاد شده است. بانک کانادا و رئیس آن مسئول تعیین سیاست‌های پولی، چاپ پول و تعیین نرخ بهره بانک‌های کانادا هستند.

مطالب کلیدی

  • بانک کانادا همان بانک مرکزی کانادا است و در شهر اُتاوا، پایتخت کانادا واقع شده است.
  • به عنوان بانک مرکزی، بانک کانادا بر سیاست‌های پولی کشور از جمله تعیین نرخ بهره و تعدیل عرضه پول نظارت می‌کند.
  • ماموریت بانک کانادا، ارتقاء ثبات اقتصادی در کانادا است.

تاریخچه بانک کانادا

بانک کانادا دارای چهار حوزه اصلی مسئولیت است: سیاست پولی، بدین صورت که کنترل عرضه پولی را که در اقتصاد کانادا در گردش است، به عهده دارد. ارز، طراحی و انتشار اسکناس‌های بانکی کانادا و مدیریت وجوه. همچنین BOC بدهی عمومی و ذخایر ارزی خارجی دولت کانادا را مدیریت می‌کند.

قانون بانک کانادا چندین بار اصلاح شده است، اما اصول مقدماتی این قانون تغییری نکرده است. وظیفه این بانک هنوز تنظیم اعتبار و ارز در جهت ارتقاء منافع اقتصادی کانادا است.

ویلیام لیون مکنزی کینگ، نخست وزیر سابق کانادا، رسما لایحه BOC را امضا کرد. در سال 1938، بانک کانادا بطور قانونی به عنوان یک شرکت دولتی فدرال تعیین شد. قبل از امضای این قانون، بزرگترین بانک کانادا، بانک مونترال (Bank of Montreal)، به عنوان بانک دولتی عمل می‌کرد.

مسئولیت بسیاری از وظایف به عهده رئیس بانک کانادا است. اولین رئیس، گراهام اف تاورز، به مدت 20 سال خدمت کرد. رئیس بانک کانادا که توسط هیئت مدیره انتخاب می‌شود، طی دوره‌هایی هفت ساله خدمت می‌کند. تیف مکلم (Tiff Macklem) از سال 2020 به عنوان رئیس بانک کانادا خدمت کرده است و دهمین رئیس این بانک به شمار می‌رود. اعضای هیئت مدیره توسط رئیس مجلس کانادا منصوب می‌شوند و برای دوره‌های سه ساله خدمت می‌کنند.

چه کسی بانک کانادا را اداره می‌کند؟

شورای حکام: شورای حکام بانک را رهبری می‌کند. به‌ عنوان نهاد سیاست‌گذار بانک کانادا، شورای حکام مسئول موارد زیر است:

  • اجرای سیاست‌های پولی
  • ترویج یک سیستم مالی ایمن و کارآمد

شورای حکام متشکل می‌شود از رئیس، معاون ارشد رئیس و معاونان رئیس. ابزار اصلی شورای حکام برای اجرای سیاست پولی، نرخ بهره است که معمولاً در هشت تاریخ اعلامی ثابت در سال تعیین می‌شود. شورا، تصمیمات خود را در مورد نرخ بهره با نظر اجماع می‌گیرد – نه با رای فردی، همانطور که در برخی دیگر از بانک‌های مرکزی چنین است.

شورای اجرایی

شورای اجرایی متشکل می‌شود از شورای حکام، مدیر عامل و مدیر اجرایی که نظارت بر پرداخت‌های خرده فروشی را بر عهده دارد. آنها با یکدیگر مسیر استراتژیک بانک را ترسیم می‌کنند.

رئیس (فرماندار)

به عنوان مدیر اجرایی BOC، فرماندار در نهایت کنترل کاملی بر امور بانک دارد.

فرماندار، ریاست هیئت مدیره را بر عهده دارد. وی شورای حکام بانک کانادا را رهبری می‌کند و سیاست پولی را برای دستیابی به هدف تورمی مورد توافق بانک و دولت کانادا، سازماندهی و اجرا می‌کند.

هیئت مدیره، رئیس BOC را برای یک دوره هفت ساله منصوب می‌کند، زیرا برای یک چشم انداز میان‌مدت و بلندمدت برای رسیدن به سیاست پولی موثر، ضروری است. رئیس بانک کانادا همچنین باید مورد تایید رئیس مجلس (کابینه فدرال) قرار بگیرد.

بانک کانادا و نرخ بهره

تعیین نرخ بهره یکی از مهمترین وظایف بانک کانادا است. چارچوب سیاست پولی کانادا برای پایین نگه داشتن تورم و ثبات آن طراحی شده است. در مورد نرخ بهره هشت بار در سال تصمیم‌گیری می‌شود. در سال 2007، نرخ بهره بالای 4 درصد بود و به تدریج به 1 درصد در سال 2010 کاهش یافت. نرخ بهره دوبار در سال 2015 کاهش یافت و به 0.5 درصد رسید. از سال 2015 نرخ بهره سه‌بار افزایش پیدا کرد و تا آوریل 2018 به 1.25 درصد و تا ژانویه 2020 به 1.75 درصد رسید. در 8 دسامبر 2021، نرخ بهره 0.25 درصد بود و در نوامبر 2022 نرخ بهره بانک کانادا به عدد 3.75 درصد رسید. این نرخ، همان بهره‌ای است که بانک‌ها برای وام دادن به یکدیگر دریافت می‌کنند. لازم به توضیح است که BOC معمولا برای تقویت اقتصاد، نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

چگونه می‌توان براساس تصمیمات BOC در مورد نرخ بهره معامله کرد؟

جدول زیر سناریوهای ممکن در مورد نتیجه حاصل از تغییر انتظارات مرتبط با نرخ بهره را به تصویر می‌کشد. معامله‌گران می‌توانند با استفاده از این اطلاعات، پیش‌بینی کنند که آیا ارزش ارز افزایش یا کاهش می‌یابد و چگونه باید در چنین موقعیتی معامله کنند.

انتظارات بازار نتایج واقعی تاثیر FX از نتایج
افزایش نرخ بهره ثابت ماندن نرخ بهره تضعیف ارز
کاهش نرخ بهره ثابت ماندن نرخ بهره تقویت ارز
ثابت ماندن نرخ بهره افزایش نرخ بهره تقویت ارز
ثابت ماندن نرخ بهره کاهش نرخ بهره تضعیف ارز

بیشتر بخوانید: سیاست تسهیل کمی یا QE چیست و چرا توسط بانک‌های مرکزی انجام می‌شود؟

سایر وظایف بانک کانادا

چاپ پول ملی، یکی دیگر از وظایف مهم BOC است. مسئولیت رئیس بانک کانادا چاپ پولی است که جعل آن دشوار است و یک فرآیند اعتبارسنجی (احراز هویت) در آن وجود دارد. دولت کانادا با یک شرکت خارجی برای چاپ پول قرارداد می‌بندد. امضای رئیس بانک کانادا روی تمام پول‌های کاغذی کانادا چاپ شده است.

دفتر مرکزی بانک کانادا در شهر اتاوا قرار دارد و شعب BOC در ونکوور، کلگری، تورنتو، مونترال و هالیفاکس در حال فعالیت هستند.

چگونه بانک کانادا از روند سیاسی جدا است

بانک کانادا نوع خاصی از شرکت دولتی بوده که متعلق به دولت فدرال است، اما استقلال قابل توجهی در انجام مسئولیت‌های خود دارد.

  • فرماندار و معاون ارشد او توسط هیئت مدیره بانک (با تایید کابینه) منصوب می‌شوند، نه توسط دولت فدرال.
  • معاون وزیر دارایی در هیات مدیره حضور دارد، اما حق رأی ندارد.
  • BOC هزینه‌های خود را به هیئت مدیره ارائه می‌دهد، در حالی که هزینه‌ها در ادارات دولت فدرال به هیئت خزانه‌داری ارائه می‌شوند.
  • کارمندان بانک کانادا تحت نظارت خود بانک هستند، نه تحت نظارت آژانس‌های خدمات عمومی فدرال.
  • اسناد بانک به وسیله  حسابرسان خارجی که توسط کابینه به توصیه وزیر دارایی منصوب می‌شوند، حسابرسی می‌شوند و نه توسط حسابرس کل کانادا.

باید در نظر گرفت که یک نهاد پولی مستقل، قدرت خرج کردن پول را از قدرت چاپ پول جدا می‌کند. BOC به عنوان یک بانک مرکزی جدا از فرآیند سیاسی، می‌تواند دیدگاه‌های میان‌مدت و بلندمدت ضروری برای اجرای سیاست‌های پولی مؤثر را اتخاذ کند.

منبع: investopedia, BANKOFCANADA

 

برای پیگیری دقیق وضعیت سنتیمنت بازارهای مالی، اخبار روز و فوری فارکس به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید

 

بیشتر بخوانید:

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟