ارانته

کاهش وابستگی کشورها به دلار و بانک مرکزی آمریکا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

حرکت دلار پس از اینکه بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی کانادا نشان دادند تمایل به انحراف از فدرال رزرو را دارند، در حال تثبیت است. این امر می‌تواند بازار را در مسیری قرار دهد که انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو را با انتظارات بانک‌های مرکزی قطع کند – که یک تحول مثبت برای است.

دلار آمریکا:حمایت قوی‌تر از سایر بانک‌های مرکزی

در ابتدای این هفته، دلار ارزان به نظر می‌رسید، اما فکر می‌کردیم که اتفاقی در ایالات متحده یا سایر بازارهای توسعه‌یافته کلیدی رخ می‌دهد تا دلار همراستا با نرخ قوی خود شود. در روز جمعه، داستان ایالات متحده و سایر نقاط جهان برای دلار مثبت‌تر شده‌ است.

انتشار قوی CPI ایالات متحده محرک افزایش قابل توجه دلار بود، اما تغییر داویش (حتی اگر متوسط) در بانک مرکزی اروپا و پیام‌ بانک مرکزی کانادا، اکنون این افزایش را پایدارتر کرده است. هر دو بانک به شرط بندی‌‌های بازار برای کاهش نرخ بهره در ژوئن اشاره کردند که با توجه به چشم انداز تورم داخلی بسیار دلگرم کننده‌تر از ایالات متحده، درست بوده است. با توجه به شرایط فعلی، بعید به نظر می‌رسد که فدرال رزرو با این لحن داویش خود را تطبیق دهد و اختلاف فزاینده بین یک FOMC بی‌تحرک و دسته‌ای از بانک‌های مرکزی داویش در حال قوی‌تر شدن است.

این به معنای قوی‌تر شدن دلار است. ما استدلال می‌کنیم که اکنون شواهد زیادی وجود دارد که بازارها ارتباط بین قیمت گذاری فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی را قطع کنند (که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، دیروز با صدای بلند و واضح این مسئله را گفت)، اما ما همچنین فرض “وابستگی به فدرال رزرو” در نرخ بهره را درک می‌کنیم. انتظارات می‌تواند تا زمانی ادامه داشته باشد که ما شاهد کاهش نرخ بهره در سایر اقتصادهای بزرگ باشیم. این مسئله به سختی به معنای ریسک‌های نزولی دلار است.

به‌نظر می‌رسد هر گونه ریسک نزولی واقعی برای دلار در حال حاضر تقریباً تنها از داده‌های ایالات متحده ناشی می‌شود، و PPI دیروز نمونه‌ای از آن بود. انتشار 0.2 درصدی در ارزیابی ماهانه پایین‌تر از انتظارات، باعث کاهش ارزش دلار شد، حتی با وجود اینکه انتظار می‌رفت داده هسته 0.2 در ارزیابی ماهانه درصد باشد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

بدتر شدن سنتیمنت و تأثیر کمی با تاخیر بانک مرکزی اروپا، کمی بعد حمایت جدیدی از دلار آمریکا ارائه کرد، اما هنوز دو نکته در مورد PPI ماه مارس وجود دارد. اول، ناسازگاری با CPI به ویژه این بار مشخص شده است. به عنوان مثال، PPI خدمات پزشکی در مقابل 0.6% ارزیابی ماهانه CPI، ثابت ماند و PPI بیمه خودرو 0.1% در مقابل 3% در CPI منتشر شد. دوم، بسیاری از مولفه‌های PPI در PCE هسته – معیار مورد علاقه FOMC برای تورم – تاثیر دارند. اگر بخواهیم به لحظه‌ای اشاره کنیم که قدرت دلار با ریسکی مواجه باشد، انتشار PCE در 26 آوریل مطمئناً یک رویداد بزرگ است.

امروز، تقویم ایالات متحده شامل شاخص قیمت واردات برای ماه مارس و داده‌های دانشگاه میشیگان برای ماه آوریل است (بازارها معمولاً بر اساس مولفه انتظار تورمی حرکت می‌کنند). دستور کار سخنرانی اعضای بانک مرکزی آمریکا شامل سوزان کالینز، جفری اشمید، رافائل بوستیک و مری دالی می‌شود.

مدتی است که ریسک‌های ژئوپلیتیک نقش به ظاهر ثانویه‌ای را برای بازار فارکس ایفا کرده است، اما افزایش تنش بین ایران و اسرائیل می‌تواند حتی به قیمت‌های بالاتر نفت منجر شود – همه اینها به نفع دلار در کوتاه مدت است. شاخص DXY می‌تواند به راحتی به سمت محدوده 106 حرکت کند اما امروز ممکن است برای رسیدن به این محدوده خیلی زود باشد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

یورو: بانک مرکزی اروپا در مسیر روشنی برای کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن قرار دارد

اعلامیه بانک مرکزی اروپا و کنفرانس مطبوعاتی بازارها را تکان نداد، چرا که لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، فقط یک انتقال محتاطانه به کاهش نرخ بهره را پیشنهاد داد.

بی‌ربط نیست که برای اولین بار، بیانیه سیاست پولی شامل اشاره خاصی به کاهش نرخ بهره داشت – اما به نظر می‌رسید که کل بسته ارتباطی که دیروز در فرانکفورت ارائه شد، برای به حداقل رساندن تأثیر بر بازاری که قبلاً برای کاهش نرخ بهره در فصل تابستان آماده بود، طراحی شده بود.

چند نکته برای تحلیلگران بازار فارکس وجود داشت. نخست، لاگارد در کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که انتظار می‌رود تورم در ماه‌های آینده نوسان داشته باشد، اما اگر پیش‌بینی‌ها اطمینانی برای رسیدن به هدف ارائه دهند، نرخ بهره کاهش خواهد یافت. ممکن است گمانه‌زنی‌ها زیاد باشند، اما این می‌تواند راهی برای آماده سازی بازارها برای دوره‌ای از کاهش نرخ بهره و نوسانات تورم (در جهت صعودی) باشد. ممکن است در آینده تکرار این پیام را بشنویم که تلاش برای تثبیت انتظارات نرخ بهره و اجتناب از نوع قیمت‌گذاری مجدد هاوکیشی که فدرال رزرو اکنون با آن مواجه است، افزایش می‌یابد، چرا که این مسئله برای اقتصادهای ناحیه یورو که با کسری بودجه گسترده (مانند فرانسه و ایتالیا) و پرداخت‌های بهره بالا دست و پنجه نرم می‌کنند، یک تحول نامطلوب خواهد بود.

ثانیاً، لاگارد گفت که بانک مرکزی اروپا نرخ ارز را هدف قرار نمی‌دهد، اما اگر ما واقعاً شاهد تغییر نکردن نرخ‌های بهره فدرال رزرو برای چندین ماه و کاهش نرخ بهره در ناحیه یورو باشیم، فشار اجتناب‌ناپذیر بر EURUSD باید در پیش‌بینی‌های اقتصادی لحاظ شود.

یورو ضعیف‌تر برای ماشین صادرات مشکل دار ناحیه یورو مثبت است اما تورم زا است. با این حال بانک مرکزی اروپا (ECB) بیشتر نگران تورم بوده است تا رشد (طبق دستورش)، بنابراین نمی‌توانیم آن را رد کنیم که بازگشت به منطقه 1.00/1.05 در EURUSD – که در سناریوی واگرایی شدید فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا امکان‌پذیر است – باعث نگرانی در اروپا می‌شود.

این که آیا این مسئله برای جلوگیری از سیاست‌های تسهیلی بانک مرکزی اروپا کافی خواهد بود یا نه، یک سوال متفاوت است و تنها با داده‌های تورم می‌توان به آن پاسخ داد. با این حال، نحوه ارتباط بانک مرکزی اروپا با بازارها در مورد فارکس و نرخ بهره می‌تواند به راحتی تحت تأثیر قرار گیرد.

طبق معمول، روزهای پس از نشست بانک مرکزی اروپا فرصتی به اعضای شورای حاکم می‌دهد تا پیام سیاستی را به خوبی تعدیل و تنظیم کنند. امروز صبح، استورناراس به وضوح گفت که “اکنون زمان انحراف” از فدرال رزرو است. او یکی از داویش‌ترین اعضا و احتمالاً یکی از کسانی است که دیروز درخواست کاهش نرخ بهره کرده است. ما بیشتر علاقه مندیم که ببینیم اعضای خنثی‌تر در روزهای آینده چه خواهند گفت. با نگاهی به EURUSD، مومنتوم همچنان به سمت نزولی به نظر می‌‌رسد. شکست به زیر محدوده 1.0700 می‌تواند در هر لحظه رخ دهد و ریسک‌های نزولی بیشتر به حمایت 1.0600 در کوتاه مدت اشاره می‌کنند.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی