ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

واکنش بانک مرکزی آمریکا به داده‌ های مختلط چه خواهد بود؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه

هفته‌ای از داده‌های مختلط آمریکا (تورم قوی‌تر، خرده فروشی ضعیف‌تر) این احتمال را ارائه می‌دهد که بانک مرکزی آمریکا برای مدت بیشتری صبور خواهد بود. اکثر سرمایه گذاران از امتیاز صبر برخوردار نیستند و در بازار فارکس، معاملات محبوب فروش دلار به طرز دیوانه کننده‌ای اصلاح شده‌اند.

دلار آمریکا: فروشندگان دلار بازگشتند

بیشتر رالی دلار که به دلیل داده تورمی قوی‌تر رخ داده بود، پس از داده‌های ضعیف فعالیتی روز گذشته پس داده شده است. شاخص خرده فروشی در ماه ژانویه بیشتر از انتظارات افت کرد و تغییرات گروه کنترل ماهانه خرده‌فروشی %0.4- منتشر شد در حالی که انتظارات افزایش 0.2 درصدی را در نظر داشتند. این تا حدودی نگران‌کننده است: با توجه به کاهش دسترسی به اعتبارات و تورم چسبنده که قدرت خرید را کاهش می‌دهد، رشد هزینه‌کردها برای بهبودی با مشکل مواجه خوهد شد.

تخفیف پرارپ

همچنین دیروز، آمار مدعیان بیکاری کمتر از انتظارات منتشر شد، که همچنان نشان می‌دهد که بازار کار قوی است، حتی با این که متقاضیان ادامه‌دار مدعیان بیکاری (افرادی که برای ورود مجدد به نیروی کار تلاش می‌کنند) بیش از اجماع افزایش یافته باشد. در نهایت، تولید صنعتی ژانویه نیز، علی‌رغم بهبودی در شاخص‌های شاخص تولیدی فدرال رزرو نیویورک و شاخص تولیدی فدرال رزرو فیلادلفیا، ناامید کننده منتشر شد.

با پایان یافتن یک هفته از انتشار داده‌ها، سخت است که نتیجه نگیریم که فدرال رزرو احتمالاً فعلاً علاقه مند به حفظ موضع محتاطانه است. مایکل بار، عضو بانک مرکزی آمریکا، چند روز پیش گفت که از «رویکرد دقیق» جروم پاول برای عادی‌سازی سیاست‌ها حمایت می‌کند و به نظر می‌رسد که این اتفاق نظر بین همکارانش در FOMC وجود داشته باشد.

ایکس چیف

دیدگاه فدرال رزرو، اجماع و بازار این است که تورم در نهایت به طور قطعی کاهش خواهد یافت، اما بازار کار و آثار تورم خود ریسک‌هایی را افزایش می‌دهند که این اتفاق در مرحله‌ای دیرتر از آنچه تصور می‌شد رخ خواهد داد. در واقع، سیگنال‌های سایر شاخص‌های فعالیت مانند خرده‌فروشی به جهت مخالف اشاره کرده‌اند، اما داده‌های تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه چهارم هنوز باید خوب باشد و مدتی طول می‌کشد تا کل داستان فعالیت‌ها تغییرات زیادی داشته باشند.

سیگنال فارکس و طلا

اما دلیل افت دلار چه بوده است؟ این افت به تغییر عمده در دیدگاه فدرال رزرو توسط بازارها مربوط نمی‌شود. اولین کاهش نرخ بهره همچنان در ماه ژوئن انتظار می‌رود، و کل بخش یک ساله منحنی آتی نرخ بهره در هفته گذشته حدود 20 نقطه پایه کاهش یافته است. به عقیده موسسه ING، اصلاح دلار دوباره نشانه بی‌تابی برخی از سرمایه‌گذاران برای پیوستن به آنچه که یک دیدگاه اجماع است، مبنی بر اینکه دلار در مرحله‌ای در سال 2024 کاهش خواهد یافت را نشان می‌دهد، علیرغم این که داده‌های اخیر این را نشان نمی‌دهند. موسسه ING عقیده دارد جفت ارز EURUSD چندان از محدوده حمایتی دور نیست با این که دلار می‌تواند در میان مدت رشد کند.

با نگاهی به رویدادهای امروز، تقویم داده‌های ایالات متحده شامل تورم PPI، موارد شروع به ساخت مسکن در ایالات متحده و شاخص احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان است. اگر داده‌های PPI و دانشگاه میشیگان دیدگاه متفاوتی نسبت به گزارش CPI ارائه دهند، انتظار حساسیت بیشتری در دلار را داریم. با این حال انتظار می‌رود دلار در چند روز آینده روند تثبیتی داشته باشد و همچنان ریسک‌های صعودی وجود دارند.

یورو: لاگارد رویکرد محتاطانه را تایید کرد

روز گذشته لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، بار دیگر در زمینه سیاست‌های پولی تسهیلی نیاز به رویکرد محتاطانه را تکرار کرد. این تاکید یک بار دیگر بر فشار دستمزدها و این مسئله که بانک مرکزی اروپا می‌خواهد قبل از شروع کاهش نرخ بهره، اطمینان حاصل کند که رشد دستمزدها تحت کنترل است، اشاره دارد. موسسه ING همچنان عقیده دارد که نظر بازارها برای قیمت گذاری اولین کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن درست است، اما بازارها در اندازه کلی سیاست‌های تسهیلی بیش از حد اغراق می‌کنند. بازارها انتظار کاهش 115 نقطه پایه‌ای را دارند اما موسسه ING انتظار کاهش 75 نقطه پایه‌ای را دارد.

با این حال مومنتوم در EURUSD صرفا بازتابی از اصلاح دلار است. موسسه ING عقیده دارد که EURUSD می‌تواند امروز در اطراف سطوح فعلی تثبیت شود، اما همچنان با ریسک‌های نزولی در کوتاه‌مدت، مطابق با پیش‌بینی دلار موسسه ING، مواجه است.

پوند: خرده فروشی در ژانویه بازگشت قوی داشت

خرده فروشی انگلیس برای ماه ژانویه 3.4% منتشر شد که بالاتر از انتظارات بود. روز گذشته تولید ناخالص داخلی ضعیف‌تر از انتظارات منتشر شد، این بدان معناست که اقتصاد بریتانیا در اواخر سال 2023 وارد رکود شده است.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، پیامدهای داده‌های فعالیت بر چشم انداز سیاست بانک مرکزی انگلیس خیلی عمیق نیست. تمرکز بر تورم (به ویژه در خدمات) و رشد دستمزدها باقی می‌ماند و به نظر نمی‌رسد که بانک مرکزی انگلیس تنها بر اساس رشد ملایم‌تر و بدون داشتن اطمینان خاطر در سمت تورم، به‌طور قابل‌توجهی هاوکیش شود.

به نظر می‌رسد پوند این روایت را بازتاب می‌دهد چرا که پس از اعداد تولید ناخالص داخلی دیروز تنها اندکی کاهش یافت و امروز صبح اندکی افزایش یافت. موسسه ING عقیده دارد، به دلیل اختلاف قیمت گذاری در انگلیس و ناحیه یورو، ابتدا احتمال ثبات (در محدوده کف قیمتی 0.85) و سپس بازگشتی در جفت ارز EURGBP وجود دارد.

منبع: ING

اخبار فوری فارکس و بازار جهانی در کانال تلگرام UTOFX

@UtoFX

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی