بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

زمانی برای اصلاح بازار؟

زمانی برای اصلاح بازار؟

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 29 خرداد

  • زمانی برای اصلاح بازار؟

این هفته با جوهای مثبت ژئوپلیتیکی آغاز شده چرا که مذاکرات آخر هفته بین ایالات متحده و چین به خوبی پیش رفت و انتظار می‌رود مذاکرات سطوح ارشد بیشتری از جمله با شی جین پینگ در چند ساعت آینده انجام شود.

با وجود این، شاخص‌های بازار آسیا عمدتاً در روز دوشنبه با فشار فروش مواجه شدند. این مسئله مطمئنا به این دلیل است که هفته گذشته از نظر اینکه فدرال رزرو چه کاری انجام خواهد داد، کمی گیج کننده بود آن هم پس از اینکه دات پلات دو افزایش احتمالی دیگر نرخ بهره را قبل از پایان سال نشان داد، در حالی که انتظارات حاکی از آخرین افزایش نرخ بهره در ماه ژوئیه بودند. به دلیل نگرانی از این که نرخ تورم به اندازه انتظارات کاهش نخواهد یافت و اینکه بازار کار ایالات متحده آنقدر قوی باقی می‌ماند که مانع از پایان یافتن چرخه افزایش نرخ بهره خواهد شد، بازار آتی نرخ بهره فد احتمال بیش از 70% برای افزایش ماه ژوئیه و بیش از 75% برای افزایش ماه سپتامبر را قیمت گذاری کرده است. این هفته پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، در مقابل سنا شهادت خواهد داد و مطمئناً به موضع هاوکیش خود پایبند خواهد بود.

شاخص S&P 500 و نزدک هر دو روز جمعه کاهش یافتند اما شاخص S&P 500 هفته گذشته را با رشد 2.6 درصدی به پایان رساند. این پنجمین هفته متوالی افزایشی برای S&P500 بود، در حالی که نزدک هفته را 3.3% بالاتر از جایی که آغاز کرده بود، به پایان رساند. هر دو شاخص در حال حاضر در بالاترین سطوح از فصل بهار گذشته هستند و هر دو در محدوده اشباع خرید قرار دارند. نوسانات همچنان در حال محو شدن است، در حالی که سرمایه‌گذاران شک دارند که آیا این آرامش قبل از طوفان است یا خیر.

نکته مثبت این است که عملیات ریپو معکوس فدرال رزرو در نتیجه سیل انتشار اوراق قرضه ایالات متحده پس از توافق سقف بدهی و حفظ نقدینگی بازار برای سهام، روند کاهشی دارد.

اما بازده اوراق 2 ساله به سمت محدوده 5% حرکت می‌کند که برای ارزشگذاری بازار سهام منفی است در حالی که بازده اوراق بلند مدت‌تر محدود شده است. افزایش اسپرد بین بازده کوتاه مدت و بلند مدت به این معنی است که سرمایه گذاران اوراق قرضه پیش بینی شرایط رکود را همچنان قیمت گذاری می‌کنند که در تئوری برای ارزش گذاری سهام نیز منفی است.

حدودا 80% رشد شاخص S&P 500 در سال جاری به دلیل شرکت‌های بزرگ تکنولوژی و رالی هوش مصنوعی بوده است. اما شاخص راسل 2000 نشانه‌هایی از تمایل به پیوستن به این رالی را نشان می‌دهد و از آنجایی که هیچ اتفاق دلگرم‌کننده‌ای از سمت فدرال رزرو نمی‌افتد، جهت کلی بازار و حال و هوای بازار به عملکرد شرکت‌های بزرگ تکنولوژی بستگی دارد که در حال حاضر در محدوده اشباع خرید قرار دارند.

ضعف دلار

شاخص دلار زیر میانگین متحرک 50 روزه معامله می‌شود چرا که دیگر بانک‌های مرکزی نیز به اندازه بانک مرکزی آمریکا تهاجمی هستند و شاید حتی بیشتر! ناگل، عضو بانک مرکزی اروپا، به عنوان مثال اشاره کرد که افزایش‌‌‌های نرخ بهره بانک مرکزی اروپا می‌تواند تا پاییز ادامه داشته باشد و اگر تورم هسته به طور مداوم کاهش نیابد، ممکن است پس از سپتامبر ادامه داشته باشد. جفت ارز EURUSD در مسیر برای رشد بیشتر است و احتمالا از محدوده روانی 1.10 عبور خواهد کرد. پولبک‌های قیمتی فرصت‌های خوبی را برای معاملات خرید با هدف قیمتی 1.12 ارائه می‌دهند.

جفت ارز GBPUSD پیش از انتشار داده تورمی در روز چهارنشبه و جلسه بانک مرکزی انگلیس در روز پنج‌شنبه بالاتر از محدوده 1.28% معامله می‌شود. انتظار می‌رود تورم در بریتانیا از 8.7% به 8.4% کاهش یابد. اما بانک مرکزی انگلیس – که از مدتی قبل اعلام می‌کرد که این اعداد در نیمه دوم سال کاهش خواهند یافت، اکنون مدل پیش بینی تورم خود را زیر سوال می‌برد که نشانه واضحی است که حتی آنها باور ندارند که تورم به سمتی خواهد رفت که مدل آنها می‌گوید. انتظارات برای بانک مرکزی انگلیس همچنان هاوکیش باقی ماندند و انتظار افزایش 1.25 درصدی نرخ بهره تا پایان سال جاری وجود دارد. این مسئله می‌تواند به GBPUSD کمک کند به محدوده 1.30 برسد.

در سوئیس، بانک مرکزی این کشور آماده می‌شود تا نرخ بهره را 0.25% افزایش دهد. در حالی که در ترکیه، بانک مرکزی با رهبری جدید خود، انتظار می‌رود نرخ ریپو یک هفته‌ای را از 8.5 درصد به 20 درصد افزایش دهد تا سیاست پولی را که از حدود دو سال پیش به کما رفته است را عادی سازی کند. عادی سازی، هم برای اقتصاد و هم برای لیر دردناک خواهد بود و USDTRY هر از گاهی آزاد می‌ماند تا قدرت فشار منفی بازار را آزمایش کند. USDTRY در محدود 23 ثابت باقی مانده – یا حفظ می‌شود – در حالی که روند صعودی تنها جهتی است که این جفت ارز می‌تواند داشته باشد، حتی با وجود افزایش وحشتناک نرخ بهره!

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟