ارانته

فشار های داخلی و خارجی موثر بر قیمت دلار آمریکا

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

به نظر می‌رسد بازارها به طور نامتقارن وزن بیشتری به بخش‌های دلگرم کننده از انتشار داده‌های ایالات متحده (مانند PPI دیروز) می‌دهند، که شاید بازتابی از پیام فدرال رزروی باشد که نتوانسته با قدرت به سمت لحن هاوکیش حرکت کند آن هم در حالی که روند تورم کاهنده متوقف شده است. انتشار داده CPI امروز بسیار مهم خواهد بود و انتظار می‌رود تورم هسته مطابق انتظارات در ارزیابی ماهانه 0.3% منتشر شود.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

دلار آمریکا: سوگیری خوش‌بینانه بازارها در مورد داده‌های ایالات متحده

دلار پیش از انتشار داده مهم CPI امروز تحت فشار قرار گرفته است. عامل این فشارها هم داخلی و هم خارجی است. دیروز آمار PPI هسته برای ماه آوریل عدد بالای 0.5 درصد منتشر شد که بیشتر از انتظارات بود، اما بازارها پیش‌بینی خوش‌بینانه برای تورم کاهنده دارند به دو دلیل 1. تجدید نظرهای نزولی شدید برای ماه مارس (به -0.1 درصد ماهانه). 2. برخی از مولفه‌های قیمتی PPI که در داده PCE هسته، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای تورم، تاثیر دارند مانند: قیمت بلیط هواپیما و مراقبت سرپایی بیمارستانی، در واقع در ماه آوریل کاهش یافتند. با این حال، به نظر می‌رسد کمی “سوگیری خوش‌بینانه” در نحوه تفسیر بازارها از این داده‌ها وجود دارد، چرا که هزینه‌های مدیریت پورتفو 3.9 درصد افزایش یافته است که در PCE هسته نیز تاثیر دارند. همچنین گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد آمار PCE هسته ممکن است در این ماه با فشار افزایشی ناشی از رشد 20 درصدی حداقل دستمزد فست‌فودها در کالیفرنیا مواجه شود، که این موضوع در CPI منعکس نمی‌شود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

تحول کلیدی داخلی دیگر برای دلار سخنرانی پاول، رئیس فدرال رزرو، بود که اعلام کرد “عقیده ندارد که حرکت بعدی این بانک افزایش نرخ بهره خواهد بود.” علی‌رغم اینکه پاول تکرار کرد که احتمالاً باید نرخ‌ بهره را برای مدت طولانی‌تری بالا نگه داشت، بعید است که بتوانیم تغییر نسبتاً معتدل در لحن هاوکیش فدرال رزرو پس از سه ماه داده‌های قوی قیمتی در مقابل چرخش داویشی که به دلیل شواهد تورم کاهنده در اواخر سال 2023 وجود داشت، نادیده بگیریم. اگر بازارها واقعاً سوگیری خوش‌بینانه‌ای در مورد داده‌های تورم و نرخ بهره ایالات متحده داشته باشند، احتمالاً تعدیل محدود لحن هاوکیش توسط فدرال رزرو یکی از دلایل آن است.

عامل خارجی که به دلار آمریکا فشار وارد می‌کند، اخبار مربوط به چین است. چین در حال بررسی برخی حمایت‌های دولتی از بخش مسکن در حال رکود است که این مسئله باعث تقویت اندک دلار استرالیا و نیوزیلند و ضعف دلار آمریکا در جلسه معاملاتی آسیا شده است. طبق گزارشات اقدامات پیشنهادی، دولت‌های محلی در سرتاسر چین را به خرید خانه‌های فروخته نشده، ترغیب می‌کند. این اقدامات حمایتی بسیار بزرگتر از طرح‌های آزمایشی فعلی در سراسر کشور چین هستند. همچنین به کمک این اقدامات، سرریز منفی تعرفه‌های جدید ایالات متحده بر صادرات چین کاهش می‌‌یابد.

انتظار می‌رود که گزارش CPI هسته امروز 0.3 درصد در ارزیابی ماهانه منتشر شود. اگر این داده طبق پیش‌بینی منتشر شود، بازارها با ارقام اعشاری قبل از گرد کردن و نحوه رفتار مؤلفه‌هایی که در PCE هسته گنجانده شده‌اند، حرکت خواهد کرد. شاخص خرده فروشی ماه آوریل نیز امروز منتشر می‌شود.

تحلیلگران موسسه ING، انتظار دارند داده CPI طبق انتظارات منتشر شود و بعد از نوسانات کوتاه مدت، اثر خنثی از این داده‌ها پیش‌بینی می‌شود. اگر امروز در مورد CPI حق با موسسه ING باشد، در این صورت یک سناریو خوب برای بازارها وجود دارد که برای مدت طولانی‌تری به یک محیط بدون جهت و با نوسانات کم مواجه خواهیم بود. این سناریو می‌تواند دلالت بر رنج بودن دلار و فشار مداوم بر ین، به دلیل معاملات حملی، را شامل باشد.

یورو: تحت تاثیر داده‌های ایالت متحده

تحولات ناحیه یورو به دلیل رویدادهای تقویم ایالات متحده، تحت الشعاع قرار گرفتند و جفت ارز EURUSD برای مدت طولانی‌تری تحت تاثیر حرکات دلار قرار خواهد داشت. امروز، تولید ناخالص داخلی ناحیه یورو در سه ماهه اول سال 0.3 درصد منتشر شد و تولیدات صنعتی در ماه مارس 0.6 درصد و بالاتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد. کمیسیون اتحادیه اروپا صبح امروز پیش‌بینی‌های اقتصادی جدیدی را منتشر کرد که پس از بهبود بیشتر در شاخص‌های نظرسنجی ZEW در روز گذشته، لحن خوش‌بینانه‌تری را برای رشد منطقه داشت. حمایت بالقوه دولت از بخش املاک و مستغلات در چین، نوید خوبی برای ماشین صادرات منطقه یورو است، هر چند تاثیر آن به این زودی‌ها قابل مشاهده نخواهد بود. از طرف بانک مرکزی اروپا، امروز رن، مولر، ویلروی و مخلوف سخنرانی خواهند کرد.

به گفته تحلیل‌گران موسسه ING، جفت ارز EURUSD بالاتر از میانگین متحرک 100 روزه و سطح 1.0823 قرار گرفته است. اگر داده‌های آمریکا به این جفت ارز کمک کنند مقاومت تکنیکال بعدی در محدوده 1.0885 و سطح روانی 1.0900 خواهند بود.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی