ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تفکر فدرال رزرو در زمینه نرخ بهره، تعیین کننده روند دلار خواهد بود

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

تحولات داخلی در G10 روایت واگرایی در سیاست پولی را تقویت می‌کند. دیروز، تورم کانادا کمتر از حد انتظار گزارش شد و دیدگاه ما را نسبت به کاهش ماه ژوئن تقویت کرد، در حالی که چسبندگی گزارش امروز صبح شاخص CPI در بخش خدمات بریتانیا و تمایلات هاوکیش بانک مرکزی نیوزیلند، دلار نیوزیلند و پوند را تقویت کرد. در این بین، پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی اروپا در ماه ژوئن کاهش نرخ بهره هاوکیشی داشته باشد.

چرا آکادمی ماکروترید؟

با عضویت در آکادمی ماکروترید، شما تحلیل فاندامنتال بازار فارکس را در کنار سیگنال، آموزش و گفتگو با تحلیلگران و اعضای آکادمی دریافت خواهید کرد.

عضویت رایگان

آکادمی

دلار آمریکا: والر (عضو فدرال رزرو) آنقدرها هم که به نظر می‌رسید، هاوکیش نبود

دلار برای انجام اولین حرکت در انتظار هرگونه عامل داخلی است و عوامل داخلی در مرکز توجه قرار دارند. به عقیده موسسه ING، بانک مرکزی کانادا نرخ‌بهره را در ماه ژوئن، پس از تورم هسته پایین‌تر از انتظارات در آوریل، کاهش خواهد داد. در حالی که انتظارات برای کاهش نرخ بهره در بریتانیا و نیوزلند، کمتر شده‌اند.

چند خبر از سخنرانی کریس والر، عضو متمایل به هاوکیش فدرال رزرو، روز گذشته توجه بازار را به خود جلب کرد. این خبرها بیشتر بر بخش‌های هاوکیش سخنان او متمرکز شدند و اعلام کردند که او گزارش شاخص CPI آوریل را «خوب» درجه‌بندی کرد و حداقل سه ماه دیگر پیشرفت در کاهش تورم لازم است تا کاهش نرخ‌ بهره را در نظر بگیرد. با این حال، والر همچنین گفت که این سه گزارش خوب CPI در غیاب تضعیف قابل‌ توجه در بازار کار مورد نیاز است و ارقام آوریل او را امیدوار کرد که پیشرفت به سمت تورم 2 درصد اتفاق خواهد افتاد. به نظر می‌رسد پیام کلی این سخنان بیشتر حول محور وابستگی به داده‌ها باشد تا اطلاعاتی درباره‌ی سیاست‌ هاوکیش که او دارد.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

به هر حال، ما باید در صورتجلسات جلسه ماه مه کمی شفافیت بیشتری در مورد تفکر فدرال رزرو داشته باشیم. در حالی که باید شواهدی مبنی بر افزایش نگرانی در مورد دست اندازها در تورم کاهنده وجود داشته باشد، به نظر می‌رسد که پیام پاول نشان‌دهنده خوش‌بینی گسترده‌ای نسبت به تحولات قیمت‌ها در آینده است. با توجه به این که گزارش NFP کمتر از پیش‌بینی‌ها منتشر شد و گزارش CPI که پس از جلسه فدرال رزرو اعلام شد، دلگرم کننده بود، نظرات مقامات فدرال رزرو در حال حاضر باید بیشتر از صورت جلسه مهم باشد. امروز، بوستیک، سوزان کالینز، لورتا مستر و آستن گولزبی قرار است سخنرانی کنند، در حالی که در بخش داده‌ها، برنامه‌های وام مسکن MBA و فروش خانه‌های موجود، تنها گزارشاتی هست که امروز منتشر می‌شوند. به نظر می‌رسد که بازار فارکس به طور غیرمستقیم تحت تأثیر انتشار گزارش سه ماهه انویدیا است. (که پس از بسته شدن بازار امروز ایالات متحده احتمالا منتشر خواهد شد). تحلیلگر موسسه ING، دیدگاه خنثی تا کمی صعودی خود را در مورد دلار آمریکا در کوتاه مدت حفظ می‌کند.

بانک مرکزی نیوزیلند، نرخ بهره را همان طور که انتظار می‌رفت، بدون تغییر در 5.5 درصد ثابت نگه داشت و به دلیل تورم چسبنده در بخش خدمات، لحن هاوکیش‌ داشت. سیاست‌گذاران در این جلسه درباره امکان افزایش نرخ‌ بهره بحث کردند و پیش‌بینی‌های نرخ بهره نشان می‌دهد که شانس افزایش نرخ بهره (60 درصد) دیگری وجود دارد. کاهش نرخ بهره از 5.50 درصد فعلی در سه ماهه سوم 2025 احتمالا آغاز خواهد شد. دلار نیوزیلند امروز صبح به‌طور قابل‌ توجهی قوی‌ شد و تحلیلگر ING، انتظار دارد که فضای صعودی بیشتر دلار نیوزیلند در برابر سایر ارزهای با بتا بالا وجود داشته باشد، چرا که بازارها همچنان تا پایان سال بیش از یک کاهش نرخ بهره (34 نقطه پایه) را انتظار دارند. تحلیلگر ING انتظار دارد تا پایان سال 25 نقطه پایه در نیوزیلند کاهش نرخ بهره صورت گیرد، اما ریسک‌ها به سمت عدم کاهش نرخ بهره متمایل می‌شوند.

یورو: آیا لاگارد از کاهش ماه ژوئن حمایت می‌‌کند؟!

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در سخنرانی دیروز، در راستای اکثر نظرات اعضای بانک مرکزی اروپا، لحن داویش محتاطانه‌ای داشت. او ادعا کرد که «واقعاً مطمئن است که تورم را تحت کنترل داریم» و «احتمال زیادی» وجود دارد که اگر تورم کاهش یابد، نرخ‌ بهره در ژوئن کاهش یابد. بازارها برای ماه آینده کاهش 24 نقطه پایه‌ای را قیمت‌گذاری می‌کنند و نظرات اعضای بانک مرکزی اروپا را در مورد نشست ژوئن را نادیده می‌گیرند.

با این حال، بازارها به آرامی انتظارات کاهش نرخ بهره را تا پایان سال کاهش می‌دهند (اکنون به 66 نقطه پایه)، چرا که لحن بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که رویکرد محتاطانه‌ای برای سیاست‌های تسهیلی در آینده وجود دارد. انتظارات به طور فزاینده‌ای بر روی کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن همراه با لحن هاوکیش متمرکز شده است و همچنین تمرکز بر وابستگی به داده‌ها و همچنان برخی تاکید بر ریسک‌ صعود تورم در بلند مدت متمرکز است. اگر این موضوع ثابت شود، نزول قابل توجه در یورو اتفاق نخواهد افتاد. دلار در واقع می‌تواند شرایط بهتری با توجه به نرخ بهره بالاتر و روایت واگرایی با سایر بانک‌های مرکزی (نه فقط بانک مرکزی اروپا) به دست آورد و جفت ارز EURUSD را نزولی کند. اما بازگشت به سطح زیر 1.05 که یک ماه پیش پیش‌بینی قوی برای آن وجود داشت، دیگر محتمل نیست. مهمتر از همه، یورو از لحاظ فاندمنتال موقعیت مناسبی دارد (به عنوان مثال شرایط تجارت ناحیه یورو)، که حرکت به سمت برابری بین یورو و دلار را به طور فزاینده‌ای ناپایدار می‌کند.

موسسه ING همچنان عقیده دارد که EURUSD می‌تواند در کوتاه‌مدت به 1.08 بازگردد، اما پیش‌بینی سه‌ ماهه این موسسه برای محدوده 1.10 باقی می‌ماند، چرا که فدرال رزرو به سمت سیاست‌های تسهیلی می‌رود و کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا به طور کلی توسط بازار قیمت‌گذاری شده است. تنها رویداد امروز در منطقه یورو سخنرانی دیگری از لاگارد است.

پوند: قوی‌تر به دلیل تورم کاهنده کندتر

صبح امروز، تورم خدمات بریتانیا در ماه آوریل به 5.9 درصد رسید که از هر دو پیش‌بینی، اجماع (5.4 درصد) و پیش بینی بانک مرکزی انگلیس (5.5 درصد) فراتر رفت. تورم اصلی از 3.2 درصد به 2.3 درصد و تورم هسته از 4.2 درصد به 3.9 درصد کاهش یافت، اما این تورم نیز بالاتر از حد انتظارات بود و ما می‌دانیم که بانک مرکزی انگلستان بیشتر بر روی پویایی قیمت خدمات متمرکز است. قابل ذکر است که اجاره‌بها افزایش یافت و سایر دسته‌های خدمات نیز افزایش شدیدی را تجربه کردند.

اگرچه این مسئله به طور قابل توجهی مسیر بانک مرکزی انگلیس را تغییر نمی‌دهد، ممکن است آنها را وادار کند که کاهش نرخ بهره را برای یک ماه دیگر به تعویق بیندازند. موسسه ING کاهش اولین نرخ بهره را برای ماه اوت پیش‌بینی می‌کند.

بازارها به طور قابل درک در حال کاهش قیمت‌گذاری کاهش نرخ بهره در بریتانیا هستند و پوند با انتشار گزارش تورم افزایش یافت. موسسه ING در ابتدای این هفته حرکت به زیر سطح 0.8550 برای جفت ارز EURGBP را پیش‌بینی کرده بود، اما شاهد فشار بیشتر بر این جفت ارز به دلیل حساسیت نسبت به سیاست‌های پولی هستیم. این جفت ارز ممکن است در مسیر آزمایش پایین‌ترین سطح قیمتی ماه مارس در 0.8506 باشد و انتظار حمایت در آن سطح به جای شکست آن وجود دارد. دیدگاه موسسه ING در بلند مدت برای جفت ارز EURGBP همچنان صعودی است، چرا که بانک مرکزی اروپا یک کاهش نرخ بهره هاوکیش در پیش دارد و بانک مرکزی انگلستان کاهش نرخ‌ بهره 100 نقطه پایه را از ماه اوت احتمالا شروع خواهد کرد. به نظر زمان بیشتری لازم است تا اثرات این موضوعات در جفت ارز EURGBP دیده شود.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی