ارانته

معامله‌گران طلا محتاط ولی تحلیلگران همچنان خوش‌بین هستند

زمان مطالعه: 5 دقیقه

پیش بینی قیمت طلا

طلا این هفته نیز الگوی آشنایی را پشت سر گذاشت. این فلز گران‌بها در نخستین روزهای هفته، سطوح بالای قیمت را حفظ کرد. سپس با وقوع حوادث ژئوپلیتیک، رشد سریعی را تجربه نمود. هرچند این رشد دوام زیادی نداشت؛ ولی همچنان قیمت در سطوح بالایی، هفته را به اتمام رساند.
به طور دقیق‌تر، انس طلا در مظنه، 2367 دلار هفته را آغاز کرد و به استثنای یک افت سریع و موقت به محدوده 2332 دلار، که در ابتدای سشن نیویورک رخ داد، به محدوده نوسانی 2360 دلار الی 2390 برگشت. روز پنجشبه و با انتشار خبر حمله اسرائیل به مواضعی در ایران، طلا با خروج  از محدوده رنج، رشد سریعی را تا مظنه 2418 دلار تجربه کرد. اما پس از آن‌که برای همه روشن شد که حملات اسرائیل مشابه حملات هفته گذشته ایران، صرفاً نمایشی بود تا مخرب، قیمت به سرعت به محدوده رنج خود بازگشت.

قیمت انس جهانی

آخرین نظرسنجی طلا نشان داد که با وجود رشد بی‌وقفه طلا، تحلیلگران و معامله‌گران همچنان دیدگاه‌های صعودی خود را حفظ کرده و به دنبال کسب سود بیشتری از این فلز گران‌بها هستند.

کالین سیزینسکی استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management،  طلا را این‌گونه می‌بیند: «من نسبت به رشد طلا در هفته آینده بسیار خوش‌بینم. با وجود ریسک‌های سیاسی و اقتصادی فراوان، مسیر صعودی طلا کاملاً هموار است.»

آدریان دی، رئیس مؤسسه مدیریت دارایی آدریان دی، معتقد است که طلا هفته کم نوسانی را پیشرو خواهد داشت. «اینکه طلا در مقابل عقب‌نشینی بانک‌های مرکزی از کاهش نرخ بهره، این‌چنین قدرتمند ظاهر شد، قابل‌تقدیر است. اما به نظرم طلا برای مدت کوتاهی استراحت خواهد کرد. البته من انتظار اصلاح عمیق و طولانی را ندارم؛ ولی دستکم برای چند روزی توقف روند صعودی لازم به نظر می‌رسد.»

دنیس گارتمن، خالق Gartman Letter، خود را در زمره طرف‌داران صعود طلا می‎داند و می‌گوید: «تعجبی ندارد اگر طلا در هفته‌های آتی سقف اخیر خود را فتح کند و در چنین شرایطی تازه بازی آغاز می‌شود.»

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در RJO Futures، بر این باور است که ریسک‌های ژئوپلیتیک از رشد طلا حمایت می‌کنند؛ حتی اگر تنش‌ها به‌سرعت گسترده نشود. «هنوز نااطمینانی‌های زیادی در بازار وجود دارد. آیا واکنش اسرائیل به همین مورد ختم می‌شود و همه چیز خاتمه ‌یافته یا هنوز در پشت پرده اتفاقاتی در حال روی‌دادن است. من فکر می‌کنم اصلی‌ترین دلیل رشد تقاضای طلا، همین نااطمینانی‌ها است؛ بنابراین من شانس بالایی برای رشد طلا قائلم. فضا در حال حاضر شدیداً ریسک‌گریز است و در این فضا چه چیزی بهتر از طلا.»
پاویلونیس می‌افزاید: «من فکر می‌کنم همه چیز در حال حاضر به خاورمیانه ختم می‌شود و این از قیمت طلا حمایت می‌کند. دو حالت محتمل است. یا این ریسک ژئوپلیتیک به‌مرور به حاشیه رفته و از کانون توجهات خارج می‌شود و یا با ورود کشورهای دیگر به این بحران، تقاضا برای طلا شدیداً رشد می‌یابد.»

این هفته 14 تحلیلگر وال‌استریت در نظرسنجی طلای کیتکو شرکت کردند که نسبت به هفته گذشته شاهد افزایش افرادی هستیم که دیدگاه خنثی‌ یا حتی نزولی دارند. 10 تحلیلگر یا 71  درصد انتظار داشتند که در هفته آینده شاهد افزایش قیمت طلا باشند در حالی که تنها یک تحلیلگر یا 7 درصد کاهش قیمت را پیش بینی کرد. در این میان، 3 تحلیلگر که 21  درصد را نمایندگی می‌کنند نیز پیش‌بینی کردند که این فلز گرانبها به صورت خنثی معامله شود.

در همین حال 149 رای در نظرسنجی های آنلاین کیتکو به صندوق انداخته شد. این نظرسنجی نشان می‌دهد که در میان معامله‌گران خرد، نگرانی‌هایی از آینده طلا در این سطوح بالا به چشم می‌خورد. 95 نفر که 64  درصد را نمایندگی می‌کنند به دنبال افزایش قیمت طلا در هفته آینده بودند. 29 نفر یا 17 درصد دیگر پیش بینی کردند که طلا نزول خواهد داشت؛ درحالی‌که 25 پاسخ دهنده یا 17 درصد، نسبت به چشم انداز کوتاه مدت طلا خنثی بودند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

نظرسنجی کیتکو

باوجوداینکه اخبار ژئوپلیتیک، کل توجهات مارکت را به خود اختصاص داده، معامله‌گران نیم‌نگاهی به اخبار اقتصادی خواهند داشت. البته هفته آینده هم تقویم اقتصادی نسبتاً خلوت است. بااین‌حال داده‌های فروش خانه‌ها جدید ماه مارس در روز سه‌شنبه، آمار سفارشات کالاهای بادوام ماه مارس در روز چهارشنبه، شاخص خانه‌های در معرض فروش به ‌همراه مدعیان بیکاری و برآورد اولیه تولید ناخالص داخلی (شامل شاخص هزینه‌های مصرف شخصی سه‌ماهه اول (PCE))  در روز پنج‌شنبه و نهایتاً شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) ماه مارس به همراه سنتیمنت مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان در روز جمعه، مهم‌ترین اخبار اقتصادی هفته آینده خواهند بود.

دارین نیوسام تحلیلگر ارشد بازار در Barchart.com معتقد است که طلا یک پولبک به بازار بدهکار است؛ اما هنوز نشانه‌ای از این موضوع دیده نمی‌شود. «بازار به‌وضوح در ناحیه اشباع خرید است و یک اصلاح برای کاهش فشارها نیاز است. اما روند همچنان صعودی است و با گسترش تنش‌های ژئوپلیتیک که احتمالاً تا انتخابات نوامبر امریکا ادامه خواهد داشت، ادامه تقاضا برای طلا به‌عنوان دارایی امن، بسیار محتمل خواهد بود.»

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

جیمز استنلی، استراتژیست ارشد بازار در Forex.com، نیز طلا را در هفته آینده صعودی می‌بیند و می‌گوید: «سطح 2400 دلار به خوبی در مقابل رشد طلا مقاومت کرده است؛ اما در تلاش مجدد خریداران، درها برای عبور از این محدوده باز است. من نمی‌دانم آیا پای بزرگان بازار در خریدهای طلا درمیان است یا پیشبینی کاهش نرخ بهره فدرال رزرو باعث رشد طلا شده است؛ اما این حمایت ها از طلا من را متقاعد می‌کند که روند صعودی طلا ادامه دار خواهد بود.»

اورت میلمن، تحلیلگر ارشد بازار در Gainesville Coins، گفت که مناقشه خاورمیانه کنترل بازار طلا را به دست گرفته است و در غیاب رویدادهای خبری مهم اقتصادی، احتمالاً برای مدتی به همین منوال باقی خواهد ماند. «مناقشه میان ایران و اسرائیل، مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر طلا است و این شرایط تا زمانی که جلسه ماه ژوئن فدرال رزرو فرابرسد ادامه خواهد داشت. به‌عبارت‌دیگر اینکه آیا فدرال رزرو همچنان هاوکیش باقی خواهد ماند و اقتصاد چگونه رفتار خواهد کرد، تا زمانی که تنش‌ها به‌صورت معناداری کاهش نیابد، فعلاً در اولویت معامله‌گران نخواهد بود.» او می‌افزاید: «خدا را شکر که جنگ جهانی سوم رخ نداده است؛ ولی اوضاع نسبت به دو هفته پیش پیچیده‌تر شده است. چنین شرایطی از قیمت طلا حمایت خواهد کرد. به اعتقاد من هر زمان که قیمت طلا و دلار، هم‌سوی با هم حرکت می‌کنند به معنای این است که بازارهای به دنبال دارایی‌های امن هستند و در شرایط فعلی چیزی جز ترس از گسترش احتمالی تنش‌های خاورمیانه نیست که سرمایه‌گذاران را به سمت طلا سوق داده است.»

میلمن در ادامه می‌گوید: «البته باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که اگر تنش‌ها به طرز قابل‌توجهی کاهش یابد، احتمالاً شاهد اصلاح خوبی در قیمت طلا باشیم؛ بنابراین من یک ناحیه بزرگ را برای نوسانات طلا در نظر می‌گیرم. یک ناحیه رنج 200 دلاری. در این حالت محدوده 2500 دلار به‌عنوان سقف قیمت و محدوده 2250 دلار تا 2200 دلار به‌عنوان کف قیمت طلا محتمل است.»

مارک لیبوویت، ناشر VR Metals/Resource Letter، در بیان دیدگاهش می‌گوید: «من همچنان به رشد صعودی طلا در کوتاه و میان‌مدت خوش‌بینم. البته معتقدم که نقره پتانسیل رشد به‌مراتب بالاتری دارد. تارگتی که برای طلا متصور هستم، محدوده 2700 دلار تا 2800 دلار و برای نقره نیز 30 دلار و سپس 50 دلار محتمل است.»

در آخر، جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد کیتکو، نیز پتانسیل رشد طلا در هفته آینده را بالا می‌داند و می‌گوید: «باتوجه‌به ریسک‌های ژئوپلیتیک و گارد صعودی در چارت طلا، من نیز به رشد طلا در هفته آینده امیدوارم.»

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی