ارانته

تاثیر تحولات خارجی بر حرکات دلار؛ احتمال بالا رفتن شاخص دلار

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

در میان شرایط آرام امروز معاملات فارکس، بیشتر توجهات به تصمیمات بانک مرکزی انگلیس در ساعت 14:30 به وقت ایران، متمرکز است. سوال بزرگ این است که آیا پوند باید سیاست‌های پولی خود را نزدیک‌تر به چرخه فدرال رزرو و دلار آمریکا قیمت گذاری کند و یا سیاست پولی خود را با یورو و بانک مرکزی اروپا هماهنگ می‌کند. ممکن است خیلی زود باشد که بانک مرکزی انگلیس امروز یک کاهش نرخ بهره را در ژوئن اعلام کند، اما پیش‌بینی نزول برای پوند وجود دارد.

دلار: تثبیت دلار ادامه دارد

تا به الان هفته آرامی برای دلار بوده است. ترکیب (جلسه داویش FOMC و داده نسبتا ضعیف NFP) در هفته گذشته، روند صعودی دلار را تضعیف کرده است. با این حال، سرمایه‌گذاران نگران هستند که انتشار داده تورم هسته ایالات متحده 0.3 درصد ماهانه در هفته آینده، دیدگاه فدرال رزرو را برای بالاتر نگه داشتن نرخ‌ بهره برای مدت طولانی‌تر تقویت کند. گمانه زنی از سوی اعضای هاوکیش فدرال رزو مبنی بر اینکه نرخ بهره ممکن است به اندازه کافی محدود کننده نباشد، در بازارها قالب نشده است.

این امر منجر شده دلار در محدوده رنجی معامله شود با این حال نرخ بهره بالای آمریکا، استانداردها برای افزایش فشار فروش در دلار را بیشتر کرده است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

برای امروز تحولات خارج از ایالات متحده احتمالاً، تاثیر بیشتری بر دلار خواهد داشت. در صورتی که بانک مرکزی انگلیس غافلگیری به سمت داویش داشته باشد – در حالی که کاهش نرخ بهره از طرف بانک مرکزی سوئد نیز فشاری را وارد می‌کند – موضوع واگرایی ایالات متحده و اروپا می‌تواند دوباره ظهور کند و شاخص دلار را کمی بالاتر برد و شاید این شاخص به محدوده 105.75 برسد.

تنها مورد قابل توجه در تقویم امروز داده‌های ایالات متحده، حراج 25 میلیارد دلاری اوراق 30 ساله توسط خزانه داری ایالات متحده است. موضوع کسری مالی ناپایدار ایالات متحده همچنان ادامه دارد. با این حال، اگر شاهد یک حراجی فاجعه بار نباشیم، زمان بندی تاثیر این موضوع به بازارها همچنان بسیار چالش برانگیز است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

یورو: با ثبات عمل می‌کند

تعطیلات اروپا در این هفته به اضافه تقویم داده‌های سبک به این معنی است که EURUSD حرکت سریعی نخواهد کرد. تحلیلگران موسسه ING پیش‌بینی می‌کنند که جفت ارز EURUSD می‌تواند سطح 1.0750 را به سمت بالا بشکند، مگر اینکه بانک مرکزی انگلیس امروز بسیار داویش عمل کند و افت جفت ارز GBPUSD منجر به افت EURUSD نیز شود.

امروز در جاهای دیگر اروپا، جلسه نرخ بهره بانک ملی لهستان برگزار می‌شود. انتظارات هاوکیشی از بانک مرکزی لهستان وجود دارد، ممکن است بانک مرکزی لهستان بازار را ناامید کند و در اواخر امسال نرخ بهره خود را کاهش بدهد. این برای زلوتی لهستان کمی مثبت به نظر می‌رسد.

پوند انگلستان: ریسک‌ها در زمینه رای دهی

روز مهمی برای پوند انگلیس در پیش است. بانک مرکزی انگلیس تصمیمات درباره سیاست پولی را اعلام می‌کند و آخرین گزارش سیاست پولی خود را منتشر می‌کند. جیمز اسمیت، اقتصاددان موسسه ING، در پیش‌بینی خود از جلسه امروز بانک مرکزی انگلیس عقیده داشت، در حالی که بانک مرکزی انگلیس می‌تواند نسبت به مسیر تورم کاهنده خوش بینانه‌تر به نظر برسد، ممکن است برای بانک مرکزی خیلی زود باشد که لحن کلیدی خود را تغییر دهد و بازار را برای کاهش نرخ در ژوئن آماده کند. به همین ترتیب، سناریو پایه موسسه ING برای جلسه امروز 8 رای برای حفظ نرخ بهره و 1 رای برای کاهش نرخ بهره است. هر چند، در صورتی رمزدن به دینگرا بپیوندد و به کاهش نرخ بهره رای دهد، ریسک رای دهی 2-7 نیز وجود دارد. رای گیری 3-6 بعید به نظر می‌رسد و قطعا غافلگیری داویش بزرگی برای پوند خواهد بود و به پوند ضربه خواهد زد.

در مقطعی از تابستان امسال، انتظار می‌رود پوند با فشار فروشی همراه شود، چرا که قیمت‌گذاری آن بیشتر شبیه چرخه سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا و یورو است تا فدرال رزرو و دلار آمریکا. سوال این است که آیا امروز بانک مرکزی انگلیس باعث این تغییر می‌شود یا این تغییر در ژوئن، زمانی که CPI ضعیف‌تر خدمات بریتانیا می‌تواند به بانک مرکزی انگلیس در نشست تعیین نرخ بهره ماه ژوئن اجازه دهد و بازار را برای کاهش نرخ بهره در اوت آماده کند، این اتفاق رخ خواهد داد.

حتی اگر امروز بانک مرکزی انگلیس نتواند پیام قابل توجه داویشی به بازار ارسال بکند، بعید است که پوند رالی زیادی داشته باشد. محدوده 1.2530/2550 و 0.8580 می‌توانند به ترتیب رالی پوند برای جفت ارزهای  GBPUSD و EURGBP را محدود کنند. اگر اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس، راه را برای کاهش نرخ بهره در ژوئن باز کند، پوند در مسیر نزولی قرار می‌گیرد. این اقدام احتمالاً منجر به تغییر قیمت‌گذاری بازار از چرخه سیاست‌های پولی تسهیلی بانک مرکزی انگلیس در سال 2024، از دو کاهش نرخ بهره به سه کاهش می‌شود.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی