بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

رکورد قیمتی جدید طلا؛ مسیر اقتصادی آمریکا، مقصد بعدی طلا را مشخص خواهد کرد

FED

سرمایه‌گذاران طلا نفس راحتی کشیدند و بازار شاهد افزایش مجدد خرید است چرا که فدرال رزرو سیگنال داد که همچنان در مسیر کاهش سه بار نرخ بهره در سال جاری است.

روز چهارشنبه، در یک حرکت که انتظارش می‌رفت، فدرال رزرو اعلام کرد که نرخ بهره خود را بدون تغییر در محدوده بین 5.25٪ و 5.50٪ باقی می‌گذارد. با این حال، بازارها بیشتر به رهنمودهای بانک‌های مرکزی و جایی که نرخ بهره را تا پایان سال پیش‌بینی می‌کنند، علاقه‌مند بودند.

پیش‌بینی به‌روزشده نرخ بهره بانک مرکزی که به «دات پلات» نیز معروف است، نشان می‌دهد که کمیته نرخ بهره را در پایان سال 4.6% پیش‌بینی می‌کند که بدون تغییر نسبت به ماه دسامبر بود.

بازار طلا پیش از این جلسه در قلمروی نسبتاً خنثی معامله می‌شد و در واکنش اولیه به محدوده مثبت جهش کرد.

بازار طلا جهش کرد چرا که بازارها انتظارات خود را برای کاهش نرخ بهره در ژوئن تقویت کردند. با توجه به ابزار CME FedWatch ، بازارها اکنون بیش از 60% احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن را دارند. پیش از اعلام این خبر، بازارها احتمال 50/50 را قیمت گذاری می‌کردند.

اگرچه بانک مرکزی همچنان سیگنال کاهش نرخ بهره را ادامه می‌دهد، اما همچنان تمایلی به ارائه زمان دقیق ندارد. بیانیه سیاست پولی لحن بسیار خوش بینانه‌ای در رابطه با سلامت اقتصاد داشت.

«شاخص‌های اخیر حاکی از آن است که فعالیت‌های اقتصادی با سرعت بالایی در حال رشد است. افزایش اشتغال همچنان قوی بوده و نرخ بیکاری پایین مانده است. بانک مرکزی در بیانیه سیاست پولی خود اعلام کرد: تورم در سال گذشته کاهش یافته اما همچنان بالا است.

اگرچه تورم همچنان رو به کاهش است، اما بانک مرکزی اعلام کرد هنوز آمادگی کاهش نرخ بهره را ندارد.

بانک مرکزی اعلام کرد: «کمیته انتظار ندارد تا زمانی که اطمینان بیشتری به حرکت پایدار تورم به سمت 2% پیدا نکند، کاهش دامنه هدف مناسب باشد».

اگرچه این بانک هنوز در مسیر کاهش نرخ بهره در سال جاری است، چرخه سیاست‌های تسهیلی قریب الوقوع می‌تواند سطحی‌تر از انتظار بازارها باشد.

پیش بینی‌های به روز شده نشان می‌دهد که بانک مرکزی انتظار دارد نرخ بهره در پایان سال 2025 به 3.9 درصد برسد، که نسبت به 3.6 درصد گزارش شده در دسامبر، اندکی افزایش یافته است. انتظار می‌رود نرخ بهره در سال 2026 حدود 3.1% باشد، در مقایسه با پیش بینی قبلی 2.9 درصد.

همراه با کاهش سطح نرخ بهره، فدرال رزرو نسبت به سلامت اقتصاد ایالات متحده نسبتاً خوشبین شده است. در پیش بینی‌های اقتصادی به روز شده، بانک مرکزی رشد اقتصادی را در سال جاری 2.1% پیش‌بینی می‌کند که به طور قابل توجهی بالاتر از برآورد 1.4% دسامبر است. پیش بینی می‌شود اقتصاد در سال آینده و در سال 2026 به 2.0 درصد رشد کند که در مقایسه با برآورد قبلی به ترتیب 1.8 و 1.9 درصد، افزایش یافته است.

بانک مرکزی همچنین انتظار دارد که بازار کار ایالات متحده با افزایش نرخ بیکاری در سال جاری به 4.0 درصد، نسبت به برآورد قبلی 4.1 درصد، قوی باقی بماند. انتظار می‌رود نرخ بیکاری ثابت بماند و در سال آینده به 4.1% افزایش یابد و سپس به 4.0% در سال 2026 کاهش یابد که نسبت به برآورد قبلی تغییر نکرده است.

با نگاهی به تورم، بانک مرکزی انتظار ندارد تورم PCE هسته تا سال 2026 به هدف 2 درصد برسد. انتظار می‌رود تورم هسته در سال جاری به 2.4 درصد افزایش یابد که نسبت به پیش بینی‌های دسامبر تغییری نکرده است. انتظار می‌رود نرخ تورم در سال آینده 2.2 درصد افزایش یابد که نسبت به پیش بینی 2.1 درصدی دسامبر بیشتر است.

همچنین انتظار می‌رود که تورم اصلی (Headline) در سال جاری بالاتر باشد و سپس در سال‌های 2025 و 2026 کاهش یابد. بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کند تورم در سال جاری به 2.6 درصد افزایش یابد که از برآورد قبلی 2.4 درصد افزایش یافته است.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟