بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

ترسیم مسیر نرخ بهره بانک مرکزی سوئیس: کاهش یا صبر بیشتر؟

ترسیم مسیر نرخ بهره بانک مرکزی سوئیس: کاهش یا صبر بیشتر؟

بر اساس نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، اکثر قریب به اتفاق آن‌ها معتقدند بانک مرکزی سوئیس تا حداقل ماه ژوئن برای کاهش نرخ بهره صبر خواهد کرد. این اقتصاددانان همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که میزان کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی سوئیس در سال جاری نسبت به سایر بانک‌های مرکزی همتراز، کمتر خواهد بود.

بانک مرکزی سوئیس ممکن است تصمیم بگیرد تا زمانی که فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا که به طور گسترده‌ای انتظار می‌رود در ماه ژوئن شروع به کاهش نرخ بهره کنند، دست نگه دارد تا از تضعیف بیشتر فرانک جلوگیری نماید.

کاهش ارزش فرانک، ریسک افزایش تورم را برای اقتصاد سوئیس به همراه دارد که در ماه فوریه به پایین‌ترین سطح خود در دو سال و نیم گذشته، یعنی ۱.۲ درصد رسید و از ماه مه ۲۰۲۳ تاکنون در محدوده هدف ۰ تا ۲ درصد بانک مرکزی این کشور قرار داشته است.

بانک مرکزی سوئیس در ماه دسامبر اعلام کرد که دیگر روی فروش ارزهای خارجی برای بالا نگه داشتن ارزش فرانک به عنوان اقدامی برای مهار تورم وارداتی تمرکز نمی‌کند و اذعان داشت که این اقدام دیگر ضروری نیست.

ارزش فرانک تاکنون در سال جاری حدود ۳.۵ درصد کاهش یافته است و برخی بر این باورند که کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی سوئیس پیش از سایر بانک‌های مرکزی بزرگ، می‌تواند باعث تضعیف بیشتر آن شود.

اکثریت نزدیک به ۸۰ درصدی (۲۵ از ۳۲ اقتصاددان) در نظرسنجی رویترز که در تاریخ ۱۳ تا ۱۸ مارس انجام شد، پیش‌بینی کردند که بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره را در سطح ۱.۷۵ درصد بدون تغییر نگه خواهد داشت که پایین‌ترین نرخ در میان بانک‌های مرکزی کشورهای گروه ۱۰ به جز بانک مرکزی ژاپن است.

الساندرو بی، اقتصاددان UBS، گفت: «معتقدم دلایل متعددی در میان مقامات بانک مرکزی سوئیس برای کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن و ثابت نگه داشتن آن در ماه مارس وجود دارد، زیرا فرانک از ابتدای سال جاری کمی در برابر دلار آمریکا و یورو کاهش یافته است و آن‌ها مطمئن نیستند که این موضوع چه مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.»

نتیجه نظرسنجی اخیر رویترز همسو با قیمت‌گذاری بازار برای اولین کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی سوئیس بود که اخیراً به دنبال حرکت مشابهی در اوایل سال جاری در رابطه با انتظارات برای فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، از مارس به ژوئن تغییر یافت.

با این حال، در مورد زمان دقیق اولین کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی سوئیس، اجماع روشنی بین اقتصاددانان وجود ندارد. در حالی که ۱۴ اقتصاددان پیش‌بینی کردند این اتفاق در ماه ژوئن رخ دهد، ۱۱ اقتصاددان انتظار کاهش نرخ بهره را در سه‌ماهه سوم یا بعد از آن دارند. تنها ۷ اقتصاددانان گفتند که بانک مرکزی سوئیس روز پنجشنبه این هفته نرخ بهره را کاهش خواهد داد.

بی گفت: «بانک مرکزی سوئیس در وضعیتی که نمی‌تواند مطمئن باشد بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو نیز از آن‌ پیروی خواهند کرد یا خیر، در کاهش نرخ بهره محتاط خواهد بود. در واقع، این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تری در سطوح فعلی نگه دارند، زیرا این کشور همچنین نرخ تورم بسیار پایینی دارد، بسیار پایین‌تر از ایالات متحده یا ناحیه یورو.»

آدریان پرتجان، اقتصاددان کپیتال اکونومیکس گفت: «ما برای مدت طولانی پیش‌بینی کرده بودیم که تورم در ابتدای سال جاری به نزدیک ۱ درصد برسد و بانک مرکزی سوئیس در ماه مارس نرخ بهره را کاهش دهد، اما اکنون فکر می‌کنیم که احتمالاً اولین کاهش نرخ بهره در ۲۱ مارس ارائه خواهد شد.»

نتایج نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد که بانک مرکزی سوئیس در سال جاری نرخ بهره را به طور کلی با ۰.۵ درصد کاهش به ۱.۲۵ درصد می‌رساند. در صورت تحقق این امر، این کاهش کمتر از ۰.۷۵ یا ۱ درصد کاهش نرخ بهره‌ای است که از فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا انتظار می‌رود.

نظرسنجی رویترز همچنین نشان داد که انتظار می‌رود تورم سوئیس به طور متوسط ۱.۵ درصد در سال جاری باشد و سپس در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ به ۱.۳ درصد کاهش یابد.

کیارا آنجلونی، اقتصاددان بانک آمریکا، گفت: «ما همچنان معتقدیم که بانک مرکزی سوئیس برای مدت طولانی‌تری نرخ بهره خود را ثابت نگه خواهد داشت و سپس یک چرخه کندتر تسهیل پولی نسبت به بانک مرکزی اروپا را آغاز می‌کند.»

او همچنین گفت: «اگر تورم داخلی از پیش‌بینی‌های بانک مرکزی سوئیس بالاتر رود، انتظار دارم این بانک مرکزی به جای افزایش نرخ بهره، از طریق تقویت فرانک و در نتیجه کاهش ترازنامه دارایی‌های خارجی، شرایط مالی را سخت‌تر کند.»

منبع: رویترز

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟