ارانته

آخرین افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

powell

آخرین افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا

پاول، رئیس فدرال رزرو، روز چهارشنبه پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا دوباره نرخ بهره را افزایش داد، پیامی برای بازارهای جهانی داشت: هیچکس نباید در تصمیم این بانک برای خنثی کردن تورم سرسختانه در بزرگترین اقتصاد جهان شک کند.

پاول در کنفرانس مطبوعاتی پس از اعلامیه فدرال رزرو اصرار داشت که این می‌تواند به معنای افزایش بیشتر نرخ بهره در سال جاری باشد. این یک هشدار جدی بود، اما اقتصاددانان و سرمایه گذاران تا حد زیادی تحت تاثیر قرار نگرفتند.

بسیاری از آنها پیش بینی می‌کنند که افزایش 0.25 درصدی که نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا را به محدوده هدف بین 5.25 تا 5.5 درصد رساند و بالاترین میزان در 22 سال گذشته است، پایان چرخه افزایش نرخ فدرال رزرو را رقم خواهد زد.

تخفیف پرارپ

الن زنتنر، اقتصاددان ارشد آمریکایی در مورگان استنلی، بیان کرد «هیچ چیزی در بیانیه سیاست پولی یا کنفرانس مطبوعاتی باعث نشد که در دیدگاه ما که این آخرین افزایش چرخه خواهد بود شک کنم. تورم مصرف کننده کند می‌شود، اشتغال رو به تضعیف است و تورم کاهش می‌یابد. تمام این قطعات بزرگ پازل اقتصادی مطابق با انتظارات ما بوده است.

پاول روز چهارشنبه گفت کمیته بازار آزاد فدرال قبل از هر تصمیمی «کلیت» داده‌های اقتصادی جدید را بررسی می‌کند که نشان می‌دهد که اگرچه انقباض بیشتر سیاست‌ها ممکن است، اما به هیچ وجه تضمین نشده است.

او گفت: «ما باید برای پیروی از داده‌ها آماده باشیم و با توجه به اینکه چقدر پیشرفت کرده‌ایم، می‌توانیم کمی صبور و مصمم باشیم و اجازه دهیم تاثیرات افزایش نرخ بهره هویدا شوند.»

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

اقتصاددانان به طور کلی انتظار دارند که تورم در طی دو ماه آینده کاهش یابد. ایان شپردسون، اقتصاددان ارشد در Pantheon Macroeconomics، معتقد است که شاخص قیمت مصرف‌کننده «هسته» که قیمت‌های نوسانی مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، در ژوئیه و اوت تنها 0.1-0.2% افزایش خواهد یافت. شپردسون گفت: «اعدادی از این دست، توجیه مجدد افزایش نرخ بهره را برای فدرال رزرو دشوارتر می‌کند، البته مشروط بر اینکه روند نزولی ملایم اما مداوم در رشد حقوق و دستمزد ادامه یابد.»

تیفانی وایلدینگ از Pimco همچنین پیش‌بینی می‌کند که تورم در نیمه دوم سال کاهش یابد و مهم است که تقاضای نیروی کار و فعالیت‌های اقتصادی با افزایش نرخ بهره‌های پیشین بانک مرکزی آمریکا و شرایط سخت‌تر اعتباری ضربه بخورد. وی افزایش بیشتر نرخ بهره در سال جاری را پیش‌بینی نمی‌کند.

جاناتان پینگل، اقتصاددان ارشد UBS، همچنین انتظار دارد که بانک مرکزی آمریکا پس از اقدامات روز چهارشنبه توقفی داشته باشد – اما گفت که «خیلی زود است که پاول یا هر مقام دیگری این مسئله را قبول کنند آن هم با توجه به اینکه تورم هسته تا چه حد بالاتر از نرخ 2 درصدی هدف بانک مرکزی باقی مانده است. ما قبلاً افت‌های کاذب داشته‌ایم، بنابراین به همان اندازه که فکر می‌کنیم بهبودی در آینده وجود خواهد داشت، هنوز از شرایط تورم خارج نشده‌ایم.» تا زمانی که آنها تایید بیشتری در مورد تورم دریافت نکنند، نشان دادن پایان کار دشوار خواهد بود.

یکی از ریسک‌های تورمی که پاول به آن اشاره کرد، قدرت پایدار خود اقتصاد ایالات متحده بود که علی‌رغم کمپین تاریخی افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در 18 ماه گذشته برای سرکوب تقاضا با هزینه‌های استقراض بسیار بالا، تداوم یافته است.

اما در میان خبرهای خوب، پاول هشداری نیز داشت: «در حاشیه، رشد قوی‌تر اقتصاد می‌تواند در طول زمان منجر به تورم بالاتر شود و این امر مستلزم واکنش مناسب سیاست‌های پولی است».

اقتصاددانان در آکسفورد اکونومیکس به شوک‌های نهفته دیگری اشاره کردند که می‌تواند بانک مرکزی آمریکا را وادار کند تا کنترل تهاجمی خود را بر اقتصاد حفظ کند، از جمله جهش دیگری در قیمت مواد غذایی در ایالات متحده ناشی از ال نینو (El Niño)، پدیده آب و هوایی که در گذشته کشاورزی را مختل کرده است و انتظار می‌رود اواخر امسال آغاز شود. (ال‌نینو یا ال‌نینیو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سیّارهٔ زمین می‌شود از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.)

بنسون دورهام، رئیس سیاست جهانی پایپر سندلر و یکی از کارکنان ارشد سابق فدرال رزرو، یکی از معدود افردی است که شرط می‌بندد بانک مرکزی به دلیل داده‌ها مجبور خواهد شد افزایش نرخ بهره را ادامه دهد – چشم اندازی در سیاست‌‌های پولی که با پیش بینی‌هایی که مقامات در ماه ژوئن ارائه کردند، مطابقت دارد.

این پیش‌بینی‌ها نشان دادند که نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در محدوده هدف بین 5.5 تا 5.75% در سال 2023 به اوج می‌رسد، که برابر با افزایش یک چهارم واحدی دیگر در یکی از سه جلسه باقی‌مانده در سال جاری است. دورهام انتظار دارد که ماه سپتامبر می‌تواند این اتفاق رخ دهد، اما فدرال رزرو ماه نوامبر را انتخاب خواهد کرد.

در هر صورت، زنتنر از مورگان استنلی هشدار داد که با توجه به عدم قطعیت‌هایی که چشم انداز را مختل می‌کند، چند ماه آینده پر فراز و نشیب خواهد بود.

او گفت: “نقاط عطف همیشه دشوار هستند و برقراری ارتباط برای فدرال رزرو بسیار دشوار است، چرا که سیاست گذاران دوست دارند مبهم باشند و بازارها به خوبی به ابهامات واکنش نشان نمی‌دهند.” “بنابراین این به معنای نوسانات زیاد خواهد بود.”

منبع: FT

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی