ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

سلطه نفت خام آمریکا بر بازارهای جهانی نفت!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سلطه نفت خام آمریکا بر بازارهای جهانی نفت!

چند سال پیش، شرکت بریتانیایی بریتیش پترولیوم (BP) از نوسانات غیرمعمول قیمت نفت خام دریای شمال که یکی از مهم‌ترین معیارهای قیمت‌گذاری این شرکت است، شکایت کرد. در آن زمان، تعدادی از معامله‌گران بزرگ تا ۴۰ درصد از عرضه جهانی نفت خام را برای ماه‌های خاصی در اختیار داشتند و بازارها را به ‌نفع خود دستکاری می‌کردند. خوشبختانه با اضافه شدن نفت خام WTI Midland آمریکا به این معیار، بازار نفت دریای شمال کمتر دستکاری می‌شود، زیرا حجم بیشتری از محموله‌های قابل معامله در دسترس قرار گرفته است. در واقع، عرضه کلی این معیار از جمله نفت خام برنت، اوزبورگ، اکوفسک، فورتیز، ترول و اکنون WTI Midland تقریباً دو برابر شده است.

به گفته آدی ایمسیروویچ، مدیر شرکت مشاوره انرژی پاک‌ساری و یک معامله‌گر باسابقه، کاهش عرضه بزرگ‌ترین مشکل برای نفت برنت بود، بنابراین ایده اصلی اضافه شدن WTI Midland افزایش نقدینگی و جلوگیری از فشردگی بازار را به همراه داشت.

تخفیف پراپ

به لطف انقلاب نفت شیل آمریکا در ۱۵ سال گذشته، ایالات متحده اکنون به بزرگ‌ترین تولیدکننده و همچنین یک صادرکننده خالص نفت تبدیل شده است. در ماه مه گذشته، S&P Global نفت خام WTI Midland آمریکا از میادین شیل تگزاس را به معیار جهانی نفت برنت اضافه کرد که تقریباً ۸۰ درصد از نفت خام جهان را پوشش می‌دهد. WTI Midland از نظر کیفیت به نفت خام دریای شمال که در معیار نفت برنت استفاده می‌شود، شبیه است. برای نشان دادن سلطه آن، در نظر بگیرید که WTI Midland بیش از نیمی از زمان پس از ورود به معیار، قیمت نفت برنت را تعیین کرده است.

اضافه شدن WTI Midland به معیار نفت برنت، هدف مفید دیگری نیز دارد: جلوگیری از آنکه تولیدکنندگان دریای شمال محموله‌های خود را به زنجیره‌های به ‌اصطلاح “چِینز” وارد کنند. چِینز که معمولاً ارزان‌ترین درجات هستند، به شرکتی که قرارداد دارد اجازه می‌دهد تا بشکه‌های واقعی نفت را به شرکت دیگری بفروشد و پیوندی بین بازارهای کاغذی و فیزیکی فراهم کند. از ماه مه ۲۰۲۳، WTI Midland بر چِینز تسلط یافته و فورتیز را کنار زده است، زیرا نفت آمریکا ارزان‌تر بوده و کیفیت بهتری دارد.

ایکس چیف

دیو ارنزبرگر، رئیس جهانی قیمت‌گذاری و تحلیل بازار در S&P Global Platts، گفته بازار واقعاً WTI Midland را به عنوان یک گزینه قابل تحویل در قرارداد نفت برنت پذیرفته است، زیرا نقدینگی در بازار نقدی دو برابر شده و شرکت‌های بیشتری درگیر شده‌اند.

افزایش صادرات نفت آمریکا

با توجه به تحولات جاری، انتظار می‌رود نفت خام آمریکا برای سال‌های آینده بر بازارهای جهانی مسلط باقی بماند. طبق داده‌های ردیاب کشتی Kpler، صادرات WTI Midland در دسامبر به سف ۲.۹۴ میلیون بشکه در روز رسید که افزایش ۵۵۰ هزار بشکه‌ای نسبت به سال گذشته داشت. حدود ۱.۷۱ میلیون بشکه در روز یا بیش از نیمی از حجم دسامبر، به اروپا ارسال شد. به طور تصادفی، افزایش صادرات نفت آمریکا در زمانی رخ داده که تولید دریای شمال در حال کاهش است. همچنین عرضه پنج درجه نفت خام دریای شمال که در معیار برنت لحاظ می‌شوند، از حدود ۶۰۷ هزار بشکه در روز در سال گذشته به حدود ۵۳۷ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن کاهش یافت.

اضافه شدن نفت خام آمریکا به معیار نفت برنت منافع روشنی برای تولیدکنندگان آمریکایی نیز به همراه دارد، زیرا آن‌ها می‌توانند WTI Midland را برای ماه‌های آینده به بازار برنت بفروشند و درآمدهای آینده را سرمایه‌گذاری کرده و ریسک قیمت‌گذاری را به ‌طور قابل‌ توجهی کاهش دهند. در واقع، این امر به افزایش فعالیت در بازارهای آتی نفت خام آمریکا کمک کرده است. حجم معاملات آتی WTI Houston و WTI Midland به طور متوسط به ۱۹,۱۸۸ در ماه مه رسید که تقریباً سه برابر رقم قبل از اضافه شدن WTI Midland به شاخص اصلی بود.

با این حال، چشم‌انداز کوتاه‌مدت نفت شیل آمریکا مبهم به نظر می‌رسد. استاندارد چارترد گزارش داده که تعداد دکل‌های حفاری از اوایل ۲۰۲۳ به شدت کاهش یافته و طی شش ماه گذشته ثابت مانده؛ این نرخ در حال حاضر ۲۰ درصد کمتر از اوج پس از همه‌گیری است. تحلیل‌گران اشاره می‌کنند که اگرچه تکمیل چاه‌های قبلی و تغییرات فنی تعادل برقرار می‌کنند، کاهش فعالیت معمولاً به کاهش رشد با تاخیر منجر می‌شود. آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که تولید نفت خام آمریکا تا پایان سال ۳۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از اوج پیش از همه‌گیری خواهد بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز با این دیدگاه موافق است و پیش‌بینی کرده که تولید در سه‌ماهه دوم و سوم ۲۰۲۴ ادامه خواهد یافت و در سال ۲۰۲۵ باز خواهد گشت.

خوشبختانه برای گاوهای نفت، بیشتر کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که تقاضای جهانی در سال‌های آینده همچنان رشد خواهد کرد. دبیرخانه اوپک پیش‌بینی کرده است که رشد تقاضا در سال ۲۰۲۴ به ۲.۲۴۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، استاندارد چارترد این رقم را ۱.۷۱۹ میلیون بشکه در روز و اداره اطلاعات انرژی آمریکا ۱.۴۳ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده‌اند. آژانس بین‌المللی انرژی که در پاریس مستقر است، کمترین پیش‌بینی رشد تقاضا در سال ۲۰۲۴ را با ۱.۳۳ میلیون بشکه در روز دارد. برای سال ۲۰۲۵، دبیرخانه اوپک پیش‌بینی رشد تقاضا را ۱.۸۴۷ میلیون بشکه در روز، استاندارد چارترد ۱.۴۲۴ میلیون بشکه در روز و اداره اطلاعات انرژی آمریکا ۱.۳۷۹ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده‌اند.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی