ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

انبوه صادرات مس توسط چین چه تاثیری بر بازارهای جهانی خواهد داشت؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مس چین

تا زمانی که دولت چین بسته‌های محرک قوی‌تری را برای مقابله با داده‌های ضعیف اقتصادی معرفی نکند و صادرکنندگان در دومین اقتصاد بزرگ جهان،  سیل مس در بازارهای جهانی را کاهش ندهند، انتظار می‌رود قیمت‌های فلز پایه – که برای خطوط برق و مراکز داده هوش مصنوعی ضروری است – تحت فشار باقی بمانند.

آخرین داده‌های گمرک از بلومبرگ نشان می‌دهد که صادرات مس خام و سایر محصولات چین در ماه مه نسبت به سال گذشته دو برابر شده و به حدود 150000 تن رسیده  که از بالاترین سطح قبلی در سال 2012 فراتر رفته است.

تخفیف پراپ

در اواخر ماه مه، مس به رکورد 5.10 دلار در هر پوند رسید، چرا که معامله گران هیجانی عمل کردند و فلز قرمز را با عنوان «رونق بعدی به دلیل هوش مصنوعی» خریداری کردند. این مسئله عمدتاً به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا از سوی وسایل نقلیه الکتریکی، مراکز داده هوش مصنوعی، بازسازی مجدد و ارتقاء شبکه برق بوده است.

با این حال، همانطور که بلومبرگ توضیح داد:

ایکس چیف

«تولیدکنندگان در بیشتر دو سال گذشته به دلیل یک اقتصاد ضعیف، در تورم منفی محبوس شده‌اند و به دنبال فرصت‌هایی در خارج از کشور که قیمت‌ها بالاتر است، هستند.»

به عبارت دیگر، صادرکنندگان چینی تورم منفی را از طریق فلز قرمز صادر کرده‌اند، چرا که فعالیت اقتصادی داخلی همچنان در رکود است.

تحلیلگران ING در یادداشتی نوشتند: «ما معتقدیم قیمت مس احتمالاً در کوتاه‌مدت تحت فشار باقی خواهد ماند، مگر اینکه دولت چین از اقدامات محرک پایدار رونمایی کند یا شاهد کاهش تولید کارخانه‌های ذوب چینی باشیم».

معامله‌گران همچنین به دنبال نشانه‌هایی از کاهش قیمت اخیر بوده‌اند که باعث تحریک خرید از تولیدکنندگان می‌شود. اما معامله‌گران و تحلیل‌گران همچنان تردید دارند که تقاضا به طور معناداری بازگردد.

کالین همیلتون، مدیر عامل تحقیقات کامودیتی در BMO Capital Markets اعلام کرد: «با توجه به اینکه کارخانه‌های ذوب چینی به دلیل آربیتراژ صادرات آزاد همچنان کاتد را به انبارهای اوراق قرضه تحویل می‌دهند، هنوز خیلی زود است که بگوییم در انتهای چرخه فعلی قیمت مس هستیم.»

هفته گذشته، سعد رحیم، اقتصاددان ارشد ترافیگورا، یکی از بزرگترین خریداران مس، افزایش اخیر قیمت مس را به دلیل عرضه در دنیای واقعی غیرقابل توجیه خواند:

قیمت فلزات غیرآهنی بسیار بالاتر از آن چیزی است که فاندامنتال در بازار اسپات فیزیکی ممکن است نشان دهد یا توجیه کند، به ویژه برای مس.

در پایان هفته گذشته، جیمز مک گیچ گلدمن به مشتریان خود اعلام کرد که خط روند چند ماهه حمایتی شکسته شده است.

همچنین بلومبرگ اشاره کرد:

طبق آخرین آمار تولید در ماه مه، کارخانه‌های ذوب چین حداقل شروع به کاهش تولید مس تصفیه‌شده خود از سطوح بی‌سابقه در ماه‌های اخیر کرده‌اند، اگرچه این کاهش به احتمال زیاد با کمبود جهانی مواد خام مرتبط است تا واکنش به تقاضای ضعیف.”

اکنون، خریداران مس در دوراهی قرار دارند.  خریداران برای ادامه نیاز دارند عرضه کاهش یابد و چین باید از عرضه زیاد خودداری کند تا «رونق بعدی به دلیل هوش مصنوعی» انجام شود.

منبع: Oilprice

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی