ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چرا تقاضای طلا در هند کاهش یافته است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

چرا تقاضای طلا در هند کاهش یافته است؟

شورای جهانی طلا (WGC) در گزارش اخیر خود در مورد بازار طلای هند، به دوره‌ای از تقاضای کم پس از افزایش خریدهای ناشی از جشن‌ها اشاره کرده است.

طبق گزارش شورای جهانی طلا، بازار طلا در هند همچنان قوی باقی مانده و با تحرکات قابل توجه در قیمت‌ها، واردات و فعالیت‌های سرمایه‌گذاران همراه است. در واقع، قیمت‌های جهانی و داخلی طلا نشان‌دهنده مقاومت قابل توجهی بوده و با افزایش ۱۲ درصدی از ابتدای سال تاکنون همراه شده است.

تخفیف پراپ

وضعیت طلا در جهان و هند

پس از رسیدن به اوج تاریخی در اواسط ماه مه، قیمت‌های بین‌المللی طلا کمی کاهش یافتند، اما همچنان ماه را با افزایش ۱ درصدی و قیمت ۲۳۴۳ دلار در هر اونس به پایان رساندند. این روند افزایشی در اوایل ماه ژوئن نیز ادامه داشت و قیمت‌ها به دلیل گزارش بهتر از انتظار اشتغال غیرکشاورزی ایالات متحده و توقف خرید طلا توسط بانک مرکزی چین (PBoC) کمی به ۲۳۱۷ دلار در هر اونس تعدیل شد.

در هند، تقاضا برای طلا در طی جشن آکشایا تریتیا در ۱۰ مه که به طور سنتی روزی خوش‌یمن برای خرید این فلز گرانبها محسوب می‌شود، افزایش یافت. با این حال، این افزایش کوتاه‌مدت بود و پس از جشن، بازار طلا با کاهش قابل توجهی در تقاضا مواجه شد. افزایش قیمت‌های طلا به سقف‌های تاریخی در اواسط ماه مه نیز باعث کاهش علاقه مردم به خرید شد، به ویژه در دوره‌ای که به طور معمول از اواسط ماه مه تا ژوئیه با تقاضای کمی همراه است.

ایکس چیف

گزارش‌ها حاکی از آن است که با وجود علاقه شدید به شمش و سکه‌های طلا به دلیل احساسات مثبت مصرف‌کنندگان نسبت به طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری، تقاضا برای جواهرات کاهش یافته و انتظار می‌رود تا فصل جشن‌های بعدی در سه‌ماهه سوم همچنان پایین بماند. داده‌های بازار نشان می‌دهد که تولیدکنندگان در حال حاضر از افزایش موجودی‌های خود خودداری می‌کنند و ممکن است برای آماده‌سازی برای افزایش تقاضای پیش‌بینی‌شده، تا اوت شروع به انباشت موجودی کنند.

فاصله قیمت داخلی طلا با قیمت بین‌المللی در هند به طور قابل توجهی کاهش یافته و از ۲۴ دلار در هر اونس در ماه مارس به ۶ دلار در هر اونس در اواسط ژوئن رسیده است. این کاهش فاصله، علی‌رغم افت تقاضا پس از جشن، نشان‌دهنده علاقه مداوم به خرید طلا در برخی از بخش‌های بازار است که معمولاً در این زمان از سال تقاضای کمتری دارند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

در ماه مه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در هند شاهد بازگشت به روند مثبت بودند و با ورود ۸ میلیارد روپیه همراه شدند. این تغییر از خروج ۴ میلیارد روپیه در ماه آوریل، با بازگشت جهانی علاقه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا همزمان است.

تا ماه مه، مجموع دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در هند به ۳۱۷ میلیارد روپیه رسید که نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد افزایش یافته و میزان طلای تحت مدیریت به ۴۶ تن رسیده است که نسبت به ماه آوریل ۱ تن و نسبت به سال گذشته ۸ تن رشد پیدا کرده است. تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا نیز افزایش قابل توجهی داشته که نشان‌دهنده علاقه مستمر سرمایه‌گذاران به این فلز گرانبها به عنوان یک دارایی مالی است.

ذخایر طلای بانک مرکزی هند

بانک مرکزی هند (RBI) نقش مهمی در بازار طلا ایفا کرده و تاکنون در سال جاری، ۳۰.۶ تن طلا به ذخایر خود اضافه کرده است. این میزان، مجموع ذخایر طلای بانک مرکزی هند را به سقف تاریخی ۸۳۴.۲ تن رسانده است که ۸.۷ درصد از کل ذخایر ارزی کشور را تشکیل می‌دهد. خریدهای مداوم بانک مرکزی هند پس از ترکیه و چین، آن را به یکی از بزرگترین خریداران بانک مرکزی طلا در جهان در سال جاری تبدیل کرده است.

اگر روند فعلی ادامه یابد، خرید سالانه طلا توسط RBI می‌تواند به ۷۷.۵ تن خالص خریداری شده در سال ۲۰۲۱ برسد. علاوه بر افزایش ذخایر، بانک مرکزی هند به طور راهبردی بخشی از ذخایر طلای خود را از خارج به هند منتقل کرده است.

واردات و جواهرات

واردات طلا در ماه مه علی‌رغم قیمت‌های بالا همچنان رشد کرده است. ارزش واردات طلا ۳.۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به ماه قبل ۷ درصد افزایش یافته، اگرچه این میزان نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است (۳.۷ میلیارد دلار در ماه مه ۲۰۲۳ که قیمت طلا ۲۰ درصد کمتر از قیمت فعلی بود). از نظر حجم، تخمین زده می‌شود که در ماه مه حدود ۴۵ تن طلا وارد شده که کمی بیشتر از ۴۳ تن در ماه آوریل بوده، اما به طور قابل توجهی کمتر از ۶۳ تن واردشده در ماه مه ۲۰۲۳ است.

انتظار می‌رود بازار طلا با نزدیک شدن به فصل جشن‌ها در نیمه دوم سه‌ماهه سوم، تقاضای جدیدی را تجربه کند. تقاضای جواهرات به دلیل خریدهای سنتی در طی مناسبت‌های جشن افزایش خواهد یافت. در همین حال، تقاضای سرمایه‌گذاری برای شمش و سکه‌های طلا نیز قوی باقی خواهد ماند که نشان‌دهنده علاقه مداوم به طلا به عنوان یک دارایی امن در میان عدم قطعیت‌های اقتصادی است.

به طور کلی، علیرغم کاهش موقت پس از رونق جشن‌ها، بازار طلای هند همچنان قدرت خود را حفظ کرده و نشانه‌های مثبتی از علاقه پایدار و رشد قوی در ماه‌های آتی دیده می‌شود.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی