بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آیا بانک مرکزی ژاپن فردا به سیاست نرخ‌ بهره منفی خود پایان می‌دهد؟

آیا بانک مرکزی ژاپن فردا به سیاست نرخ‌ بهره منفی خود پایان می‌دهد؟

مقدمه

بانک مرکزی ژاپن (BoJ) روز سه‌شنبه، ۱۹ مارس، نشست پولی خود را برگزار می‌کند. با نزدیک شدن به زمان تصمیم‌گیری درباره نرخ بهره، در ادامه خلاصه‌ای از پیش‌بینی‌های اقتصاددانان و پژوهشگران ۱۲ بانک بزرگ را ارائه می‌کنیم.

تحلیلگران در مورد اینکه آیا بانک مرکزی ژاپن در مارس یا آوریل نرخ بهره را افزایش خواهد داد، نظرات متفاوتی دارند. در حال حاضر بازارها احتمال 55 درصدی را برای پایان سیاست نرخ‌ بهره منفی (NIRP) توسط بانک مرکزی ژاپن متصور هستند. همچنین ممکن است بانک مرکزی ژاپن سیاست مهار منحنی بازده (YCC) را در این ماه کنار بگذارد.

شایان ذکر است به‌روزرسانی پیش‌بینی‌های کلان اقتصادی تا نشست آوریل انجام نخواهد شد.

استاندارد چارترد

ما بر این باوریم که بانک مرکزی ژاپن به احتمال زیاد سیاست NIRP را به جای آوریل، در ماه مارس همراه با خروج تدریجی از سیاست مهار منحنی بازده، پایان دهد.

با وجود تقویت ین و پیش‌بینی بازار مبنی بر افزایش 0.06 درصدی نرخ بهره تا ماه آوریل، معتقدیم بانک مرکزی ژاپن با اقدام زودهنگام در ماه مارس، بازار را غافلگیر می‌کند. حتی اگر بانک مرکزی ژاپن در ماه مارس نرخ بهره را افزایش ندهد، بازار انتظار افزایش آن در آوریل را دارد؛ بنابراین واکنش بازار در هر صورت محدود خواهد بود.

ANZ

مذاکرات دستمزد بهاره امسال در مقایسه با سال گذشته با قدرت بیشتری آغاز شده است که چراغ سبزی را به بانک مرکزی ژاپن برای خروج از سیاست نرخ‌ بهره منفی در نشست پولی این هفته می‌دهد. پیش‌بینی اصلی ما برای خروج بانک مرکزی ژاپن از NIRP همچنان در ماه آوریل است، اما ریسک رخ دادن این اتفاق برای ماه مارس نیز برقرار است.

بانک مرکزی ژاپن در نشست پولی ماه آوریل پیش‌بینی‌های خود را به‌روزرسانی خواهد کرد و اخبار بیشتری در مورد توافقات دستمزد بر اساس مذاکرات اتحادیه‌های کارگری و داده‌های مربوط به انتظارات تورمی کسب‌وکارها دریافت خواهد نمود. گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که بانک مرکزی ژاپن در آستانه خروج از YCC قرار دارد.

بانک مرکزی ژاپن همچنین ممکن است راهنمایی‌های مبنی بر عدم افزایش بیشتر نرخ بهره را کنار بگذارد و برنامه‌های خرید دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات ژاپن (J-REIT) و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) را متوقف کند.

دانسکه

تورم در ژاپن برای ۲۲ ماه متوالی در محدوده هدف بانک مرکزی این کشور قرار داشته است. در واقع، فشارهای قیمتی همواره مطابق با نرخ ۲ درصد تورم سالانه است، اما پایداری آن به افزایش دستمزدها بستگی دارد.

به نظر می‌رسد بانک مرکزی ژاپن تقریباً برای افزایش نرخ بهره به 0 درصد و تعدیل سیاست مهار منحنی بازده آماده است. با این حال، به نظر نمی‌رسد عجله‌ای در کار باشد و انتظار می‌رود بانک مرکزی ژاپن در نشست پولی مارس روز سه‌شنبه خود، همچنان منتظر داده‌های بیشتر باقی بماند.

ING

ما معتقدیم که افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن در آوریل کمی محتمل‌تر از مارس است. در این هفته، انتظار داریم بانک مرکزی ژاپن رویکرد آتی خود را تغییر دهد و سیاست مهار منحنی بازده را کنار بگذارد، اما برنامه خرید اوراق قرضه دولتی خود را ادامه دهد.

دویچه بانک

ما انتظار داریم بانک مرکزی ژاپن در موضع پولی فعلی خود را تجدید نظر کند و هم NIRP و هم ساختار چندسطحی حساب جاری را کنار بگذارد و نرخ بهره را برای تمام ذخایر اضافی روی ۰.۱ درصد تنظیم کند.

ما همچنین شاهد پایان یافتن هر دو سیاست YCC و تعهد به تورم بالاتر از حد انتظار هستیم که با معیاری برای سرعت فعالیت خرید اوراق قرضه دولتی توسط بانک مرکزی ژاپن جایگزین می‌شود.

ABN Amro

اگرچه احتمال افزایش نرخ بهره توسط BoJ در مارس را رد نمی‌کنیم، اما معتقدیم بانک مرکزی ژاپن در این نشست تفییر قابل توجهی در موضع پولی خود ایجاد نکند.

با توجه به اینکه مصرف همچنان ضعیف است، بانک مرکزی ژاپن احتمالا تا سه‌ماهه دوم سال جاری برای تایید بیشتر در داده‌های کلان برای افزایش نرخ بهره برای اولین بار در ۱۷ سال گذشته صبر کند.  به هر حال، ما فقط انتظار یک چرخه افزایش تدریجی و متوسط ​نرخ بهره ​را از سوی بانک مرکزی ژاپن در آینده داریم.

TDS

پس از اعلام نتایج مثبت از سوی اتحادیه کارگری ژاپن در مورد افزایش ۵ درصدی در مذاکرات دستمزد دور اول، ما بر این باوریم که BoJ اطلاعات لازم برای افزایش نرخ بهره در این نشست را دارد.

ما انتظار داریم بانک مرکزی ژاپن ۱) NIRP را خاتمه دهد، ۲) چارچوب سپرده‌ را تنظیم کند، ۳) YCC را پایان دهد، اما سرعت خرید اوراق قرضه در سه‌ماهه اول را حفظ کند و ۴) خرید صندوق‌های قابل معامله در بورس و املاک و مستغلات ژاپن J-Reits را متوقف کند.

ولز فارگو

در حالی که معتقدیم بانک مرکزی ژاپن در آوریل به سیاست‌های NIRP و YCC پایان خواهد داد، به نظر می‌رسد نشست پولی روز سه‌شنبه BoJ سرنوشت‌ساز باشد. تصمیم در مورد نرخ بهره و YCC به دقت زیر نظر خواهد بود و رویکرد این هفته BoJ نیز ممکن است به همان اندازه مهم باشد.

در صورت افزایش نرخ بهره در این هفته یا آوریل، ما منتظر خواهیم بود که ببینیم آیا سیاست‌گذاران بانک مرکزی ژاپن نشان می‌دهند که انقباض پولی در آینده نیز تشدید خواهد شد یا خیر.  از نظر ما، بانک مرکزی ژاپن احتمالا یک حرکت انجام خواهد داد، به این معنی که یک بار نرخ بهره را به ۰ درصد افزایش دهد، از YCC خارج شود و موضع پولی را برای مدت طولانی در آن وضعیت نگه دارد.

در واقع، تنها همین تصمیمات باید منجر به عملکرد بهتر ین ژاپن شود، اما نشانه‌ای از تشدید موضع پولی در آینده می‌تواند منجر به افزایش شدیدتر این ارز نسبت به انتظارات ما شود.

سیتی

پیش‌بینی اصلی ما این است که BoJ در نشست پولی ماه آوریل خود به NIRP پایان دهد و در ماه مارس تنها پیام‌هایی از این اقدام را به بازارها مخابره کند. از دیدگاه کلان اقتصادی، اینکه خاتمه NIRP در مارس یا آوریل باشد، تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند. نکته‌ی مهم‌تر میزان افزایش دستمزدی است که در مذاکرات بهاره توافق می‌شود.

افزایش دستمزد بالاتر از حد انتظار می‌تواند چشم‌انداز مخارج مصرف‌کنندگان، تورم و سرعت افزایش نرخ بهره را تقویت کند. اگر افزایش دستمزد واقعا قابل توجه باشد، به احتمال زیاد مصاحبه مطبوعاتی اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، خواستار تغییر در درک تراز ریسک تورم خواهد شد.

همچنین انتظار داریم بانک مرکزی ژاپن تسهیل کمی و کیفی پولی (QQE) با YCC را متوقف کند و دیگر بر گسترش پایه پولی تأکید نداشته باشد.

سوسیت جنرال

ما انتظار داریم بانک مرکزی ژاپن در نشست پولی پیش روی خود سیاست‌های NIRP و YCC را کنار بگذارد، اما همچنین فکر می‌کنیم که BoJ برای مدت زمان طولانی نرخ بهره‌ را روی 0 درصد حفظ کند و به خرید ماهانه ۶ تریلیون ین اوراق قرضه دولتی (JGB) برای حفظ ثبات ترازنامه ادامه دهد.

بارکلیز

پیش‌بینی اصلی ما این است که BoJ در نشست پولی روز سه شنبه نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارد و به هدف خود برای بازده اوراق قرضه دولتی ۱۰ ساله ژاپن در حدود ۰ تا 1 درصد به عنوان سقف بالایی ادامه دهد. همچنین انتظار داریم بانک مرکزی ژاپن خط مشی خرید صندوق‌های ETF و J-REIT را متوقف کند.

در صورت افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن، ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن ممکن است به طور ناگهانی کاهش یابد. با این حال، به نظر می‌رسد روند صعودی USDJPY همچنان ادامه داشته باشد، زیرا چشم‌انداز رشد قیمت‌ها و فعالیت اقتصادی ضعیف نشان می‌دهد که بعید است بانک مرکزی ژاپن بیش از آنچه در حال حاضر برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی شده، نرخ بهره را عادی کند.

منبع: FXStreet

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟