ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آتش بازی در بازار؛ سرنوشت دلار چه خواهد بود؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

بسیاری از بانک‌های مرکزی در این هفته جلسه خود را برگزار می‌کنند، اما ممکن است در روز جمعه تصویر متفاوتی را در بازار شاهد نباشیم. فدرال رزرو می‌تواند پیش‌بینی‌های دات پلات خود را بدون تغییر نگه دارد و وابستگی به داده‌ها را تکرار کند و بیشتر حرکات دلار را به انتشار داده‌های آوریل به تاخیر بیاندازد. تصمیم بانک مرکزی ژاپن برای افزایش یا تغییر ندادن نرخ بهره 50-50 است، اما ین همچنان برای رشد به کمک دلار نیاز دارد.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

دلار آمریکا: هیچ آتش بازی از طرف فدرال رزرو وجود نخواهد داشت

روی کاغذ، این هفته این پتانسیل را دارد که آثار ماندگاری را در بازار فارکس به جای بگذارد. فدرال رزرو، بانک مرکزی ژاپن، بانک مرکزی استرالیا، بانک مرکزی انگلیس، بانک مرکزی سوئیس، و بانک مرکزی نروژ همه نرخ بهره خود را اعلام خواهند کرد. در فضای بازارهای نوظهور، بیانیه‌های سیاستی را در چین (نرخ استقراض (LPR))، اندونزی، جمهوری چک، برزیل، ترکیه، مکزیک، تایوان و روسیه خواهیم داشت.

در عمل، وقتی صحبت از پیامدهای گسترده‌تر تصمیمات کشورهای توسعه یافته/ بانک‌های مرکزی اصلی در این هفته می‌شود، موسسه ING عقیده دارد که بعید است تصویر جهانی بازار فارکس تا جمعه این هفته تغییراتی داشته باشد. جلسه چهارشنبه فدرال رزرو مهمترین رویداد هفته است.

ایکس چیف

دیدگاه ما این است که پیام سیاستی اساساً با شهادت جروم پاول در کنگره در اوایل ماه مارس متفاوت نخواهد بود. بانک مرکزی آمریکا باید با احتیاط نسبت به تورم کاهنده و کاهش نرخ بهره در اواخر سال جاری خوش بین باشد، اگرچه انتشار پیش بینی‌های دات پلات، سیاست گذاران را مجبور می‌کند تا راهنمایی‌های واضح‌‌تری در مورد اندازه بسته سیاست‌های تسهیلی ارائه دهند – چیزی که پاول ممکن است سعی کند از آن اجتناب کند و در عوض ترجیح می‌دهد بر وابستگی به داده‌ها تأکید کند.

در حال حاضر سه کاهش 25 نقطه پایه‌ای در دات پلات 2024 وجود دارد، اما پیش‌بینی‌ها به قدری پراکنده است که تنها نیاز است دو عضو FOMC «دات» خود را تغییر دهند تا میانگین کاهش نرخ بهره را در سال جاری به دو یا چهار تغییر دهند. واکنش کوتاه مدت دلار در درجه اول باید توسط پیش بینی نرخ بهره و سایر شاخص‌های کلان هدایت شود. موسسه ING انتظار یک دات پلات بدون تغییر را دارد، اما اذعان می‌کند که یک بازنگری هاوکیش محتمل‌تر از یک بازنگری داویش به نظر می‌رسد.

این برای دلار چه معنی خواهد داشت؟ موسسه ING عقیده دارد که بعید است که این نشست باعث تغییرات زیادی در بازار فارکس شود. تغییرات بالقوه دات پلات به برخی از ریسک‌های صعودی برای دلار اشاره می‌کند، اما خوش‌بینی محتاطانه در مورد تورم کاهنده، به دلار ضعیف‌تر اشاره می‌کند. در نهایت، فدرال رزرو ممکن است دلایل کافی برای واگرایی سرمایه‌گذاران از کاهش قیمت گذاری 75 نقطه پایه‌ای تا پایان سال ارائه نکند و سلطه دیدگاه وابسته به داده‌ها ممکن است به سادگی هر حرکت بزرگ‌تر و گسترده‌تر دلار در بازار فارکس را به نیمه اول آوریل، زمانی که ارقام کلیدی ایالات متحده برای ماه مارس منتشر می‌شود، به تعویق بیندازد. تعجب نخواهیم کرد که شاهد یک دلار قوی‌تر پیش از جلسه FOMC باشیم و DXY در پایان هفته می‌تواند نزدیک به 104.0 معامله شود.

در استرالیا، جلسه بانک مرکزی استرالیا ریسک‌های نزولی را برای دلار استرالیا به همراه دارد، چرا که یکنواخت شدن غیرمنتظره CPI ژانویه در 3.4 درصد ممکن است سیاستگذاران را وادار کند که بحث در مورد کاهش نرخ بهره را شروع کنند. با این حال، موسسه ING متقاعد نشده که این اتفاق بیفتد. بانک مرکزی استرالیا با توجه به نرخ بهره پایین‌تر در مقایسه با سایر بانک‌های مرکزی بزرگ، قیمت گذاری مجدد اخیر در انتظارات نرخ بهره جهانی و ریسک‌های ماندگار بازگشت تورم، همچنان دلایلی برای حفظ سوگیری هاوکیش خود دارد. موسسه ING احتمال افزایش پایدار دلار استرالیا از سه ماهه دوم پیش‌بینی می‌کند و خیلی نگران این نیست که بانک مرکزی استرالیا سد راه قرار بگیرد.

چرا آکادمی ماکروترید؟

با عضویت در آکادمی ماکروترید، شما تحلیل فاندامنتال بازار فارکس را در کنار سیگنال، آموزش و گفتگو با تحلیلگران و اعضای آکادمی دریافت خواهید کرد.

عضویت رایگان

آکادمی

یورو و دیگر ارزهای اروپایی: اقدامات زیاد

جفت ارز EURUSD عمدتاً توسط رویدادهای ایالات متحده در این هفته هدایت می‌شود، اگرچه برخی ورودی‌ها از تقویم ناحیه یورو وجود دارد که نباید نادیده گرفته شوند. ارقام نهایی CPI فوریه امروز نباید غافلگیری داشته باشند، اما نظرسنجی فردا شاخص ارزیابی انتظارات اقتصادی آلمان برای بررسی وضعیت اقتصاد در حال تقلا آلمان، جالب خواهد بود. همچنین داده‌های PMI در روز پنجشنبه، به طور بالقوه می‌تواند مسیری را برای EURUSD در تعطیلات آخر هفته پس از هضم جلسه FOMC ارائه دهد. بسیاری از اعضای بانک مرکزی اروپا از جمله لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، نیز سخنرانی خواهند داشت. دیدگاه موسسه ING در مورد EURUSD این است که می‌تواند پیش از جلسه FOMC تضعیف شود، اما همچنان می‌تواند هفته را در محدوده 1.0850/1.0900 به پایان برساند.

در باقی کشورهای اروپایی توسعه‌یافته، بریتانیا، سوئیس و نروژ جلسات سیاستی خود را برگزار خواهند کرد. به گفته موسسه ING، انتشار شاخص CPI فوریه در روز چهارشنبه می‌تواند تاثیر زیادی بر جلسه روز پنج‌شنبه بانک مرکزی انگلیس داشته باشد. تمرکز بر تورم خدمات باقی خواهد ماند، که انتظار می‌رود کاهش یابد، اما در سطح 6 درصد (همچنین مطابق با پیش‌بینی‌های بانک) بالا باقی بماند. پس از کنار گذاشتن لحن هاوکیش خود در فوریه، پیش‌بینی نمی‌شود که بانک هیچ عجله‌ای برای برداشتن گام‌های بعدی به سمت طیف داویش داشته باشد، این مسئله حداقل از یک شگفتی نزولی عمده در CPI در روز چهارشنبه جلوگیری می‌کند. در نهایت، پوند ممکن است بهبود بیشتری در مقابل دلار را از سایر ارزها جذب کند و پیش‌بینی می‌شود EURGBP در حدود 0.8500 تثبیت شود یا در کوتاه مدت به حمایت بزرگ 0.8500 نزدیک‌تر شویم.

در سوئیس، انتظار می‌رود که بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره را تغییر ندهد، حتی اگر برخی گمانه زنی‌ها در مورد کاهش نرخ بهره در این ماه وجود داشته باشد. با این حال، موسسه ING عقیده دارد که بانک مرکزی سوئیس به احتمال زیاد منتظر نشست بعدی خود در ماه ژوئن برای شروع سیاست‌های تسهیلی است. این امر به بانک اجازه می‌دهد تا چند ماه دیگر شواهدی را ببیند که نشان دهد تورم واقعاً تثبیت شده است و ژوئن همچنین نقطه‌ای است که انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا شروع به کاهش نرخ بهره کند.

ین: احتمال 50-50

جلسه بانک مرکزی ژاپن فردا برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد یک تصمیم بسیار نزدیک در مورد اینکه آیا افزایش نرخ بهره 10 نقطه پایه‌ای که مدت‌ها است انتظارش را داریم منجر می‌شود که نرخ بهره این کشور از سطوح منفی خارج شود یا خیر. با نگاهی به تصویر کلان، پیش‌بینی می‌شود که بانک مرکزی ژاپن احتمالاً تا آوریل صبر کند تا نگاهی دقیق‌تر به تحولات مصرف‌کننده داشته باشد. با این حال، برخی گزارش‌های رسانه‌ای در ژاپن به وضوح نشان می‌دهند که این افزایش فردا انجام خواهد شد.

این جلسه یک رویداد دوگانه برای ین خواهد بود، با توجه به اینکه بازارها در حدود 50 تا 60 درصد احتمال افزایش نرخ بهره در این هفته را دارند. همچنین انتظار می‌رود افزایش نرخ بهره با پایان سیاست کنترل منحنی بازده همراه شود، حتی اگر بانک مرکزی ژاپن مجبور شود برنامه خرید اوراق قرضه خود را برای جلوگیری از نوسانات بازار اوراق قرضه دست نخورده نگه دارد. تغییر ندادن نرخ بهره می‌تواند باعث شود جفت ارز USDJPY محدوده 150 را آزمایش کند، در حالی که افزایش نرخ بهره می‌تواند باعث اصلاح به سطوح زیر 148.00 شود.

با این حال، اخیراً موسسه ING بر این مسئله تاکید کرده که چگونه تحولات در داده‌ها/ بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا به همان اندازه که افزایش نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن می‌تواند برای ین مهم باشد، اهمیت دارد. حرکات اخیر قیمت در USDJPY بسیار این دیدگاه را تایید کرده است، و این موسسه عقیده ندارد که – فراتر از نوسانات اجتناب ناپذیر ین پس از جلسه فردا بانک مرکزی ژاپن – مدت زیادی طول بکشد تا نرخ‌های دلار آمریکا دوباره شروع به افزایش USDJPY کنند.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی