ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آشنایی با طرح بازسازی بهتر آمریکا یا BBB و مزایا و معایب آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

طرح BBB آمریکا

آشنایی با طرح بازسازی بهتر آمریکا – Build Back Better

طرح BBB یک بسته ۷ تریلیون دلاری است که دولت بایدن قصد دارد به کمک آن از رکود حاصل از کرونا خارج شده و زیرساخت‌های اقتصادی و فناوری ایالات متحده را احیا کند.

این طرح شامل سه بخش است که بخش اول آن یعنی طرح نجات آمریکا در ماه مارس ۲۰۲۱ تصویب شده است. با این حال، طرح مشاغل آمریکایی (شامل بازسازی زیرساخت‌های آمریکا) و طرح خانواده‌های آمریکایی  (شامل سرمایه‌گذاری در مراقبت‌ و آموزش کودکان) هنوز محل بحث است.

 از جمله موضوعاتی که در طرح بازسازی بهتر مطرح است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخفیف پراپ

  • “ایجاد زیرساخت مدرن”
  • “ساخت صنعت خودروی آمریکا با فناوری اختراع شده در آمریکا برای پیروزی در قرن ۲۱ “
  • “دستیابی به برق بدون کربن تا سال ۲۰۳۵”
  • “انجام سرمایه گذاری چشمگیر برای بهره‌وری انرژی در ساختمان‌ها، از جمله تکمیل مقاوم‌سازی ۴ میلیون ساختمان و ساخت ۱٫۵ میلیون خانه جدید با قیمت مناسب”
  • “پیگیری یک سرمایه‌گذاری تاریخی در انرژی پاک”
  • “بهبود و پیشرفت پایدار در زمینه کشاورزی”
  • “عدالت زیست محیطی و فرصت‌های اقتصادی عادلانه”
  • “افزایش تعداد معلمین برای بهبود آموزش کشور”
  • “نوسازی مدارس و طرح غذای رایگان یا ارائه کمک هزینه تهیه غذا برای ۹.۳ میلیون دانش‌آموز”

با این حال، مساله مهم در این طرح‌ها تامین مالی آنها است. جمعی از دموکرات‌ها از اثرات تورمی این طرح جاه‌طلبانه نگران هستند، عده‌ای دیگر نیز معتقدند این طرح با افزایش مالیات‌ها منجر به بدتر شدن پایه‌های صنعتی کشور می‌شود.

 این طرح قرار است نرخ مالیات شرکت‌ها را از ۲۱ درصد در زمان ترامپ به ۲۸ درصد افزایش دهد. این افزایش، درآمدهای مالیاتی را تا سال ۲۰۳۶، بیش از ۲ تریلیون دلار افزایش می‌دهد. همچنین ارائه یارانه به شرکت‌های سوخت فسیلی متوقف شده و حداقل مالیات جهانی نیز از حدود ۱۳ درصد به ۲۱ درصد افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: سیاست مالی چیست و چگونه کار می‌کند؟

ایکس چیف

در کنار این موضوعات با افزایش مالیات نامشهود از ۱۰.۵ درصد به ۲۱ درصد، درآمدهای مالیاتی دولت افزایش بیشتری می‌یابد. (دارایی‌های نامشهود شامل کپی رایت، حق ثبت اختراع و حق ثبت برند و.. است.)

انتقادات از برنامه بازسازی بهتر (BBB)

همانطور که گفته شد، انتقادات از این طرح عمدتا معطوف به هزینه بالای آن است. این انتقادات تنها از سوی جمهوری‌خواهان مطرح نمی‌شود، بلکه سناتورهای میانه روی دموکرات مانند منچین نیز معتقد هستند طرح بایدن بیش از حد پرهزینه است. همچنین در کنار آن، سناتورهای جمهوری‌خواه معتقدند که این طرح شامل طرح‌هایی می‌شود که نمی‌توان به آنها «زیرساخت» گفت. در ادامه هشت انتقاد مهم از این طرح آورده شده است

۱-عدم برآورد هزینه‌ها: لایحه بازسازی بهتر، بزرگترین لایحه هزینه‌کرد غیراضطراری دولت آمریکا از دهه ۱۹۶۰ است. اما اینکه هزینه آن چقدر می‌شود را کسی دقیقا نمی‌داند. کاخ سفید اعلام کرده است که هزینه این طرح ۲ تریلیون دلار است که در ده سال انجام خواهد شد، اما هنوز جزئیات کامل این هزینه‌ها منتشر نشده است.

۲- ترفندهایی برای پنهان کردن هزینه‌ها: کاخ سفید قصد دارد لایحه طوری تصویب شود که سیاست‌های جدید دائمی باشد، اما از تاریخ‌های انقضای جعلی استفاده می‌کند. به عنوان مثال در مورد اعتبار مالیاتی کودک عنوان شده است که این طرح تنها تا سال اول میزان خاصی اعتبار در اختیار جامعه قرار می‌دهد. در صورتی که این لایحه تصویب شود، کنگره باید سال بعد دوباره در مورد آن تصمیم بگیرد، اما حذف کامل آن منوط به بررسی دوباره کل قانون است. بدین ترتیب، در صورت تمدید هرساله این بخش‌ها، هزینه کل طی ۱۰ سال از ۲ تریلیون دلار به ۴ تریلیون دلار افزایش پیدا می‌کند.

۳- کاهش رشد اقتصادی: کاخ سفید مدعی شده است که این سیاست‌ها باعث رشد اقتصادی می‌شود. با این حال، اقتصاددانان غیرحزبی با استفاده از مدل بودجه‌ریزی پن وارتون گفته‌اند که این لایحه تولید ناخالص داخلی را ۲.۸ درصد، دستمزدها را ۱.۵ درصد و ساعات کاری را ۱.۳ درصد کاهش می‌دهد. تنها چیزی که افزایش می‌یابد بدهی دولت به میزان ۲۵ درصد است.

۴- مساله SALT: قطعا می‌توان گفت مساله SALT یا همان سقف کسر مالیات ایالتی و محلی از جمله مورد مناقشه‌ترین بخش‌های این لایحه است. چرا که این بخش عمدتا به نفع ثروتمندان نواحی دموکرات‌نشین است. طبق این ماده، سقف کسر مالیات ایالتی و محلی از ۱۰ هزار دلار به ۷۲.۵ هزار دلار افزایش می‌یابد. تصویب این لایحه درآمدهای مالیاتی را ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش می‌دهد که ۸۴ درصد از مزایای آن برای ۱۰ درصد از خانوارهای پردرآمد است. این مساله با ادعای اولیه دموکرات‌ها که گفته بودند لایحه «بازسازی بهتر» به سود فقرا است و قصد دارد از ثروتمندان مالیات بیشتری دریافت کند، در تضاد کامل است.

۵- اعتبار مالیاتی کودکان برای مهاجران غیرقانونی: این لایحه الزام برای داشتن شماره تامین اجتماعی معتبر را پایان می‌دهد و در نتیجه کودکانی که از خانواده مهاجران غیرقانونی هستند (طبق تخمین‌ها ۶۷۵ هزار کودک) تحت پوشش دولت قرار می‌دهد. پیش از آن، برای اینکه مهاچران (حتی مهاجران قانونی) بتوانند تحت پوشش کمک‌های عمومی قرار بگیرند، باید ۵ سال صبر می‌کردند، این مساله نگرانی‌ها در مورد افزایش موج مهاجرت را خصوصا در ایالت‌های جنوبی که با مکزیک هم مرز هستند، برانگیخته است.

۶- اصلاحاتی در مورد مراقبت از کودکان: در ایالات متحده بسیاری از خانواده‌ها با مشکل مراقبت از کودکان دست و پنجه نرم می‌کنند. راه‌حل دموکرات‌ها این است که حقوق کارکنان مراقبت از کودکان افزایش پیدا کرده و مقررات جدیدی در این زمینه وضع شود. طبق گفته محققان، لایحه بازسازی بهتر (build back better) می‌تواند هزینه مراقبت از کودکان را تا ۱۳ هزار دلار در سال افزایش دهد که بسیاری از این هزینه‌ها به دوش دولت (یعنی مالیات دهندگان) می‌افتد. اما از طرف دیگر خانواده‌هایی که ترتیبات غیررسمی مانند پدربزرگ و مادربزرگ یا دوستان را برای نگهداری فرزندان استفاده می‌کنند، از این کمک‌ها محروم خواهند بود.

۷- افزایش تاریخی مالیات‌ها: این لایحه بیشترین افزایش مالیات در ۴۰ سال گذشته را رقم می‌زند. افزایش مالیات شرکت‌ها تقریبا سه برابر کاهش مالیاتی است که آنها در سال ۲۰۱۷ دریافت کردند. همچنین اصلاحات مالیات بین المللی به شرکت‌های چند ملیتی آمریکایی آسیب زده و رقابت‌پذیری آنها را در دنیا کاهش می‌دهد.

۸- مجازات ازدواج: یکی از بزرگترین انتقادها که توسط جمهوری‌خواهان به این طرح شده است، آن است که این طرح بسیاری از مزایای ازدواج را حذف می‌کند. در حال حاضر افرادی که به صورت رسمی ازدواج کرده‌اند برخی معافیت‌های مالیاتی را دریافت می‌کنند که با تصویب این لایحه، آن معافیت‌ها حذف خواهند شد. همچنین مزایای کارگران بدون فرزند در این طرف افزایش پیدا می‌کند. این مساله جمهوری‌خواهان را خصوصا در ایالت‌های سنتی‌تر که نهاد خانواده در آن قوی‌تر است، بسیار ناراضی کرده است.

چرا این لایحه تصویب نمی‌شود؟

در حال حاضر، دموکرات‌ها یک برتری حاشیه‌ای در سنا دارند. این برتری تنها یک رای است و این یعنی دموکرات‌ها برای تصویب هر لایحه‌ای، موافقت تمام اعضای خود را لازم دارند. در این بین، سناتور منچین و سناتور سینما مهم‌ترین مخالفین این لایحه هستند، سناتور منچین روز یکشنبه به وضوح اعلام کرد که نمی‌تواند با لایحه بایدن موافق باشد. وی همچنین از کاخ سفید ناراحت است که به جای حسن نیت، با دستکاری و ترفندهای بودجه‌ریزی سعی کردند نظر وی را جلب کنند.

منچین معتقد است که دولت به جای آنکه بر این لایحه تمرکز کند، باید بر اومیکرون و تورم تمرکز کند. وی همچنین حرکت به سمت انرژی‌های پاک را نالازم می‌داند و می‌گوید که این انتقال در حال انجام است، اما لایحه BBB می‌تواند سرعت این انتقال را سریع‌تر از آنچه فناوری یا بازارها اجازه می‌دهند، پیش ببرد. با این حال، تضاد منافع نیز در این زمینه دخیل است. منچین نماینده ایالت ویرجینای غربی است که یکی از تولیدات مهم آن زغال سنگ است. خود منچین نیز صاحب کسب و کار زغال سنگ است، بنابراین از حرکت دولت به سمت انرژی‌های پاک خوشحال نخواهد شد.

با این همه، یک تفسیر از مخالفت منچین این است که وی قصد دارد چهره خود را به عنوان یک نماینده مستقل مطرح کند ولی در نهایت از لایحه سازش حمایت خواهد کرد. منچین پیشتر نیز سابقه چنین عملکردی را داشته است. در اوایل امسال، دموکرات‌ها لایحه عظیمی به نام «قانون برای مردم» را به سنا بردند اما منچین اعلام کرد که به آن رای نخواهد داد. پس از چند ماه، او از لایحه دیگری به نام «قانون آزادی رای» حمایت کرد که تغییر زیادی نسبت به لایحه قبلی در آن صورت داده نشده بود. بنابراین برخی تحلیلگران می‌گویند که این بار نیز منچین در نهایت از این لایحه حمایت خواهد کرد.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی