بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

راهنمای جامع انتخاب سیگنال فارکس

راهنمای جامع انتخاب سیگنال فارکس

یکی از موضوعات جذاب برای بسیاری از تازه‌ واردان بازار فارکس، انتخاب یک منبع سیگنال (signal) معتبر است؛ اما قبل از این که بتوانیم درباره جنبه‌های مربوط به نحوه انتخاب یک سیگنال‌دهنده فارکس به صورت عمیقی بحث کنیم، ابتدا باید بدانیم که سیگنال فارکس چیست و چگونه معامله‌گران می‌توانند آن را در برنامه معاملاتی خود پیاده سازی کنند.

سیگنال فارکس می‌تواند به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل بازارها در اختیار معامله‌گران قرار بگیرد. یک سیگنال فارکس، حاوی اطلاعات مشخصی مانند قیمت ورود و قیمت‌ حد ضرر و حد سود در مورد یک جفت ارز خاص است. یک معامله‌گر می‌تواند از این اطلاعات در تصمیمات معاملاتی خود استفاده کند. سیگنال‌دهندگان فارکس به طور معمول، هشدارهای معاملاتی خود را از طریق ایمیل، پیام کوتاه، وبسایت عضویت اعضا و یا اپلیکیشن تلفن همراه منتقل می‌کنند. شما بر اساس ترجیحات خود می‌توانید تمام موارد و یا هرکدام از روش‌های اعلان سیگنال را انتخاب نمایید.

در اکثر موارد، سیگنال‌های فارکس بصورت بلادرنگ توسط شرکت ارائه‌دهنده سیگنال ارسال می‌شوند. براساس روش ارائه سیگنال، هشدارهای معاملاتی می‌توانند شامل عوامل و ابزارهای متفاوتی باشند. به طور کلی، اکثر سیگنال‌دهندگان بر تحلیل نمودار تکنیکال، تحلیل اخبار فاندامنتال و یا ترکیبی از این دو تمرکز دارند. شما باید بدانید که سیگنال‌دهنده فارکس از کدام نوع تحلیل بازار برای تولید سیگنال‌های خود استفاده می‌کند تا بتوانید به راحتی از آن بهره ببرید.

چه کسی سیگنال می‌دهد؟

یک سیگنال‌دهنده فارکس کسی است که هشدارهای معاملاتی را برای اعضای خود در مورد جفت ارزهای خاص که فرصت معاملاتی بالقوه محسوب می‌شوند، صادر می‌کند. این سیگنال‌های معاملاتی زنده، معمولاً از لحاظ زمانی حساس بوده و فقط در یک دوره زمانی معین معتبر هستند. سیگنال‌دهندگان فارکس، ست‌آپ‌های معاملاتی را در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق ایمیل، پیام کوتاه و یا سایر روش‌های ارتباطی به مشترکان خود ارسال می‌کنند.

سیگنال‌دهندگان فارکس به طور معمول بر اساس نحوه تولید ایده‌های معاملاتی خود، به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ تحلیل‌گران تکنیکال و تحلیل‌گران فاندامنتال.

 • تحلیل‌گران تکنیکال، تصمیمات معاملاتی خود را بر اساس تجزیه و تحلیل نمودار مانند سطوح حمایت و مقاومت، الگوهای شمعدانی (کندلی)، کانال‌های قیمت، ساختار بازار و یا سایر رویکردهای تکنیکال اتخاذ می‌کنند. بسیاری از تحلیل‌گران تکنیکال، دارای یک روش اختصاصی برای تجزیه و تحلیل بازارها هستند و افراد بسیار موفق، چندین سال زمان را به تحقیق و آزمایش روش خود بر اساس سوابق داده‌‌ها و شرایط بازار اختصاص داده‌اند.
 • تحلیل‌گران فاندامنتال، تصمیمات معاملاتی خود را بر اساس داده‌های اقتصادی و اخبار اتخاذ می‌کنند. این امر می‌تواند به صورت تجزیه و تحلیل نرخ بهره بلند‌مدت، تورم، سیاست بانک مرکزی، گزارشات مربوط به اشتغال، بررسی سنتیمنت و موارد دیگر باشد. برخی از آن‌ها معامله‌گران بلند‌مدت هستند؛ در حالی که بسیاری دیگر معامله‌گران کوتاه‌مدت بوده که پس از انتشار خبری پیش‌بینی شده، سعی در استفاده از نوسانات قیمت دارند.

سیگنال رایگان و پولی

اگر اندکی در مورد سیگنال‌دهندگان مختلف فارکس تحقیق کرده باشید، متوجه شده‌اید که برخی از آن‌ها خدمات خود را در ازای مبالغ ثابت ماهانه ارائه می‌دهند؛ در حالی که برخی دیگر از آن‌ها خدمات خود را به صورت رایگان عرضه می‌کنند. در ادامه به تفاوت این دو خواهیم پرداخت.

سیگنال رایگان: برخی از سیگنال‌دهندگان فارکس، سیگنال‌های معاملاتی خود را به صورت رایگان پیشنهاد می‌کنند. آن‌ها به طور معمول، معامله‌گر را ملزم به ثبت‌نام در یک کارگزاری (یا بروکر) که با آنها شراکت دارند می‌کنند و بدین صورت در درصدی از اسپرد معاملاتی تریدر سهیم می‌شوند. این روش، هزینه دیگری را برای معامله‌گر به دنبال نداشته و به صورت کمیسیونی است که کارگزار مستقیماً از محل درآمد خود به سیگنال‌دهنده پرداخت می‌کند.

پیش از انتخاب بهترین خدمات سیگنال‌ فارکس رایگان، بررسی سابقه عملکردشان به‌منظور اطمینان از پیشینه موفق آن‌ها دارای اهمیت است. همچنین باید مراقب سیگنال‌دهندگان رایگانی باشید که هشدارهای معاملاتی را با حد سودهای بسیار کوچک پیشنهاد می‌کنند. در این موارد، معمولا سیگنال‌دهنده به جای ارائه بهترین سیگنال و ست‌آپ موجود در بازار، تنها تلاش در بدست آوردن حق کمیسیون بیشتر دارد!

سیگنال پولی: اکثر سیگنال‌دهندگان فارکس، اعلان‌های معاملاتی خود را در ازای دریافت یک هزینه ماهانه ارائه می‌دهند. برخی از آن‌ها پیش از عضویت ماهانه، یک دوره آزمایشی را در نظر می‌گیرند تا اعضا بتوانند سیگنال‌های معاملاتی را مورد سنجش قرار بدهند. همیشه تقاضا برای یک سیگنال‌دهنده خوب با پیشینه معاملاتی مستمر وجود دارد؛ این دسته از سیگنال‌دهندگان به طور معمول در هر ماه بین 75 تا 150 دلار بابت ارائه سیگنال‌های خود دریافت می‌کنند.

نحوه استفاده از سیگنال

هنگامی که برای دریافت سیگنال‌های آنلاین در یک سرویس ثبت‌نام کردید، به طور کلی این امکان را خواهید داشت که اعلان‌های معاملاتی را از طریق ایمیل، پیام کوتاه و یا هر دوی آن‌ها دریافت نمایید. شما باید حالتی را انتخاب کنید که بتوانید اعلان را به سریع‌ترین حالت ممکن دریافت کنید؛ زیرا بسیاری از سیگنال‌های معاملاتی از لحاظ زمانی حساس هستند.

برای استفاده از هشدارهای معاملاتی صادر شده، راه‌های زیادی وجود دارد. ممکن است شما عضویت دریافت یک سیگنال را داشته باشید ولی بر اساس ترجیحات شخصی تصمیم بگیرید که تا زمانی که از برآورده شدن اهدافتان توسط معامله پیشنهادی مطمئن نشده‌اید، براساس آن سیگنال معامله نکنید. بسیاری از معامله‌گران پاره‌وقت و یا کم‌تجربه، ترجیح می‌دهند تا به جای تجزیه و تحلیل بازار که کاری زمان‌بر است، از یک وبسایت ارائه‌دهنده سیگنال‌ فارکس استفاده کنند.

عده دیگری ترجیح می‌دهند تا از اعلان‌های معاملاتی، به عنوان یک اندیکاتور ثانویه و یا تأییدی بر تحلیل خودشان بهره‌مند شوند؛ به عنوان مثال افرادی که به صورت کوتاه‌مدت معامله می‌کنند، ممکن است با استفاده از سیستم خودشان معامله کنند؛ اما فقط معاملاتی را انجام می‌دهند که با سیگنال‌های معاملاتی آنلاین پیشنهاد‌شده توسط سیگنال‌دهنده همسو باشد. روش‌های دیگری نیز برای کاربران این سیگنال‌ها وجود دارد که می‌توانند از این نوع خدمات برای تکمیل معاملات خود استفاده کنند.

کیفیت یا کمیت؟

مسئله مشترکی که در میان افراد جویای سیگنال فارکس وجود دارد، تعداد سیگنال‌هایی است که در هفته و ماه دریافت می‌کنند. باید توجه داشته باشید که تعداد آن‌ها متغیر خواهد بود. هنگامی که نوسانات بازار زیاد است، متوجه می‌شوید که سیگنال‌های روزانه را بیشتر از حد متوسط و در زمانیکه نوسانات بازار کم باشد، سیگنال‌های معاملاتی را کمتر از حد متوسط ​​دریافت می‌کنید. این امر کاملاً طبیعی بوده و باید انتظار آن را داشته باشید.

همچنین معامله‌گران تازه وارد به اشتباه گمان می‌کنند که هرچه تعداد معاملاتشان بیشتر باشد، می‌توانند در بازارها پول بیشتری کسب کنند. این تصور اشتباه بوده و اغلب خلاف آن رخ می‌دهد. در واقع تعداد معاملات یا سیگنال‌ها اصلا مهم نیست؛ بلکه کیفیت معاملات شما باعث تفاوت میان یک پیشینه موفق و ناموفق می‌شود.

صبوری، یک فضیلت در معامله‌گری محسوب می‌شود و معامله‌گران به جای تلاش برای حضور دائمی در بازار، باید نقاط معاملاتی مناسب را انتخاب کنند. اکثر سیگنال‌دهندگان برتر فارکس، از این امر آگاه بوده و به همین ترتیب عمل می‌کنند. بنابراین مهم است که این موضوع را در نظر گرفته و به یاد داشته باشید که عدم حضور در بازار، در بعضی مواقع ارزشمند خواهد بود.

سیگنال فارکس

تایم فریم

به طور کلی سیگنال‌دهندگان معاملاتی، بر اساس بازه زمانی که معاملات را انجام می‌دهند، در چهار دسته مختلف قرار می‌گیرند؛ اسکالپرها (افرادی که روی نوسانات قیمت معامله می‌کنند)، افرادی که روزانه معامله می‌کنند، سوئینگ تریدرها (افرادی که به دنبال سود کوتاه‌مدت بین یک روز تا چند هفته هستند) و پوزیشن تریدرها (افرادی که به دنبال سود بلندمدت هستند). در ادامه، هر یک از این موارد را شرح خواهیم داد:

اسکالپرها

معامله‌گری به این روش، شامل انجام معاملات در زمان‌های بسیار کوتاه شده و معاملات می‌توانند حتی به اندازه چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشند. معمولاً اسکالپرها برای موفقیت، به مدل‌های اجرایی بسیار سریع و اسپردهای بسیار کوچک متکی هستند. اهداف سود معمولاً کمتر از 10 یا 15 پیپ است. تعداد بسیار کمی از بهترین سرویس دهندگان سیگنال فارکس در این گروه قرار می‌گیرند.

 معامله‌گران روزانه

این معامله‌گران به طور معمول در پوزیشن‌های کمتر از یک روز و یا فقط در طول جلسه معاملاتی که در آن قرار دارند، با استفاده از نمودارهای 5 یا 15 دقیقه‌ای معاملات خود را انجام می‌دهند. با وجود این که ممکن است با بسیاری از سیگنال‌دهندگانی که در این بازه زمانی تخصص دارند روبرو شوید؛ اما به دلیل هزینه‌های بالای معاملاتی و حرکات محدود قیمت در طول یک روز، کسب سود مداوم به عنوان یک معامله‌گر روزانه امری بسیار دشوار است.

معامله‌گران سوئینگ

این دسته معمولاً پوزیشن معاملاتی خود را در حدود دو روز تا چند هفته حفظ می‌کنند. آن‌ها بر معاملات 4 ساعته، 8 ساعته و بازه‌های روزانه متمرکز می‌شوند. این بازه‌های زمانی با حفظ حداقل هزینه‌های معاملاتی، بهترین فرصت‌ها را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، الگوهای تکنیکالی که در بازه زمانی معاملاتی سوئینگ رخ می‌دهند، بسیار قابل اطمینان‌تر از بازه‌های زمانی کوچک‌تر هستند. موفق‌ترین سیگنال‌دهندگان فارکس، به انجام معامله و ارائه هشدارهای خود در بازه زمانی معاملاتی سوئینگ تمایل دارند.

 معامله‌گران پوزیشن

این نوع معامله، بیشتر شبیه به سرمایه‌گذاری بلند‌مدت است. زمان معمول حفظ پوزیشن در این نوع معاملات، از یک ماه تا یک سال و یا حتی بیشتر است. بسیاری از پوزیشن تریدرها، به پیروی از اصول فاندامنتال تمایل داشته و برای تصمیمات معاملاتی خود، به تجزیه و تحلیل کلان اقتصادی متکی هستند. تعداد قابل توجهی از سیگنال‌دهندگان فارکس در این گروه قرار می‌گیرند.

قابلیت اطمینان

پیدا کردن یک سرویس سیگنال فارکس مناسب، می‌تواند یک چالش به نظر برسد. سیگنال‌دهندگانی وجود دارند که به صورت حرفه‌ای و شفاف عمل می‌کنند؛ اما متأسفانه گروه دیگری از آن‌ها هستند که همیشه منفعت اعضای خود را در نظر نمی‌گیرند. این وظیفه خود شماست که در انتخاب آن‌ها دقت لازم را داشته و با یک سیگنال‌دهنده صادق و قابل اطمینان فعالیت خود را دنبال کنید.

برخی از افراد ممکن است تصور کنند که قابلیت اطمینان، به معنای داشتن وین ریت (Win Rate) بالا است؛ اما در حقیقت، وین ریت به تنهایی به عنوان یک معیار دارای اهمیت محسوب نمی‌شود. شما همچنین باید میانگین ریسک به پاداش را به همراه وین ریت تحلیل کنید. استراتژی‌هایی با وین ریت 90 درصد وجود دارند که می‌توانند موجب زیان شده و در مقابل آن‌ها، استراتژی‌هایی با وین ریت 30 درصد وجود دارند که می‌توانند موجب کسب سود شوند. میزان وین ریت نسبی است؛ بنابراین اجازه ندهید که این مورد شما را فریب دهد.

ارائه‌دهندگان استراتژی‌های فارکس، دارای سابقه عملکرد مستمر هستند. آن‌ها ممکن است هر ماه سودآوری نداشته باشند؛ اما در گذر زمان نتایج مستمری را نشان می‌دهند. یکی دیگر از عواملی که باید مورد توجه قرار بگیرد، فناوری است که سیگنال‌دهنده از آن استفاده می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به داشتن یک بستر معتبر برای ارسال اعلان‌ها و همچنین ارائه روش‌های مختلف برای دریافت آن‌ها توسط مشترکین اشاره کرد. مورد دیگری که باید در نظر داشت، عمق جزئیات سیگنال‌های خرید و فروش فارکس است. آیا هشدارهای معاملاتی همیشه سطوح حد ضرر و سود را مشخص می‌کنند یا اینکه فقط نکات سطحی مانند اطلاعات مربوط به زمان ورود را اعلام کرده و جزئیات خروج را نادیده می‌گیرند؟ این‌ها عواملی هستند که باید مد نظر شما قرار بگیرد.

اعتبار

همه سیگنال‌دهندگان به‌ صورت مشابه عمل نکرده و برخی از آنها خدمات به وضوح بهتری نسبت به سایرین دارند. بنابراین چگونه می‌توانید معتبر بودن یک ارائه‌دهنده را مورد بررسی قرار داد؟ در ادامه، پیشنهادهایی را برای بررسی این موضوع عنوان می‌کنیم:

 • آن‌ها را در گوگل جستجو کنید: شرکت ارائه‌دهنده خدمات و مسئول معاملات‌ آن را در گوگل جستجو کنید. آیا نامشان در انتشارات معاملاتی و مقالات مهم ذکر شده است؟ چه قشری از افراد، آنها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند؟
 • به خبرنامه ایمیلی آن‌ها بپیوندید: یکی از راه‌های بررسی کیفیت اطلاعاتی که از یک ارائه‌دهنده دریافت خواهید کرد، پیوستن به خبرنامه ایمیل آن‌ها است. شما می‌توانید از سرویسی که آن‌ها به صورت رایگان ارائه می‌کنند، مطلع شوید تا بتوانید برآورده شدن انتظارات خود به وسیله خدمات اختصاصی آن‌ها را مورد قضاوت قرار دهید.
 • پیشینه آن‌ها را بررسی کنید: کلیه سیگنال‌دهندگان معتبر فارکس، سابقه جزئیات عملکرد معاملات خود را ارائه می‌دهند. این سابقه، برای به دست آوردن متوسط سود ماهیانه، پارامترهای ریسک، میانگین وین ریت و سایر معیارهای مرتبط مناسب است.
 • ثبت‌نام در یک دوره آزمایشی: گاهی اوقات بهترین راه برای شروع فعالیت، ثبت‌نام در یک دوره آزمایشی سیگنال‌های فارکس است. شما فقط با امتحان کردن خدمات، کیفیت واقعی آن‌ها را احساس خواهید کرد. بسیاری از سرویس دهندگان یک دوره آزمایشی 1 یا 2 هفته‌ای را برای اعضا جدید در نظر می‌گیرند تا اعتماد آن‌ها را جلب کنند.

عملکرد

آیا سیگنال‌های فارکس واقعا جواب می‌دهند؟ پاسخ این سوال به یکسری عوامل بستگی دارد. با نگاهی به صفحه عملکرد سیگنال‌دهندگان، می‌توان اطلاعات ارزشمندی را در مورد پیشینه آن‌ها بدست آورد. شما باید به میانگین پیپ‌های به دست آمده در هر معامله توجه کرده و آن را با میانگین پیپ‌های از دست رفته مقایسه کنید. سپس آن را نسبت به وین ریت کل بررسی کنید. علاوه بر این، باید ببینید که ​​ارائه‌دهنده سیگنال به طور متوسط چند ماه سود مثبت و در مقابل چند ماه سود منفی دارد.

معیار مهم دیگر این است که ببینید ​​ارائه‌دهنده سیگنال به طور متوسط چه تعداد معامله پیشنهاد می‌کند. اکثر ارائه‌دهندگان خدمات حرفه‌ای، سعی در ایجاد تعادل در تعداد فرصت‌های موجود در بازار با کل هزینه‌های معاملاتی دارند. اگر متوجه شوید که سیگنال‌دهنده، سیگنال‌های زیادی را ارسال کرده ولی تعداد پیپ کمی را پوشش می‌دهد، دستیابی به سودآوری با استفاده از این سرویس، حتی در بهترین حالت خود بسیار چالش برانگیز خواهد بود. در صورت امکان بهتر است یک سرویس سیگنال‌ دارای هزینه را به جای یک سرویس سیگنال‌ رایگان انتخاب کرده تا از هرگونه تضاد در منافع خود و سیگنال‌دهنده جلوگیری کنید.

هنگام ارزیابی عملکرد سیگنال‌دهندگان فارکس باید به جای درصد سود، به تعداد پیپ‌های کسب‌شده توجه کنید. دلیل این امر آن است که درصد سود می‌تواند گمراه کننده باشد؛ زیرا مقادیر مختلف لوریج، درصد سود بسیار متفاوتی را فراهم می‌کند.

یک نکته قابل توجه در مورد داده‌های عملکرد، این است که بازده‌های گذشته، لزوماً نشانه تحقق سودهای آینده نبوده و به همین ترتیب شما نباید فقط به آن اطلاعات اعتماد کرده و یا انتظار داشته باشید که آینده مشابه گذشته باشد.راهنمای جامع انتخاب سیگنال فارکس

وین ریت

یکی از رایج‌ترین تصورات غلط معامله‌گری این است که «هرچه وین ریت بالاتر باشد، استراتژی یا سیستم معاملاتی بهتر عمل می‌کند». این جمله نه تنها حقیقت ندارد؛ بلکه می‌تواند برای شما خطرآفرین نیز باشد!

اما این باور غلط از کجا نشأت می‌گیرد؟ این باور، توسط توسعه‌دهندگان سیستم معاملاتی که دارای اعتبار کمتری هستند، ارائه‌دهندگان سیگنال‌های بی‌اساس و عوامل مخرب این صنعت گسترش پیدا کرده و دلیل آن بسیار ساده است؛ آن‌ها می‌خواهند معامله‌گران تازه وارد را وادار به استفاده از خدمات خود کنند. آن‌ها می‌توانند با وین ریت 80 یا 90 درصد، مشتری‌های بیشتری را جذب کرده و با این کار به معامله‌گران احساس امنیت کاذب بدهند.

اکثر این نوع استراتژی‌ها، برپایه مقادیر نامناسب ریسک اجرا می‌شوند و از یک حد ضرر بسیار بزرگ و یا حد سود بسیار کوچک استفاده می‌کنند. پذیرفتن ریسک 100 پیپ برای به دست آوردن 15 یا 20 پیپ را می‌توان به عنوان مثال برای این موضوع مطرح کرد. اکثر این استراتژی‌ها، منجر به شکست شده و معمولاً سرنوشت بدی را برای معامله‌گران رقم می‌زنند. پذیرفتن مسئولیت انجام این کار در معامله‌گری، مغایر اصول حرفه‌ای است.

بنابراین اکنون می‌توانیم مهمترین عامل در ارزیابی یک استراتژی را مورد بحث قرار دهیم؛ که همان بازده تعدیل شده ریسک یا ریسک در مقابل پاداش (Risk vs. Reward) است. اکثر سیگنال‌دهندگان معتبر فارکس، فقط وارد معامله‌ای می‌شوند که نسبت به پاداش مورد انتظار، دارای ریسک مطلوبی باشد و روش صحیح انجام معامله در بازار نیز همین است. این معامله‌گران می‌توانند حتی با وین ریت 30، 40 و یا 50 درصدی نیز سود مداومی را کسب کنند.

بنابراین هنگام ارزیابی دقت سیگنال‌دهندگان معاملاتی، نباید فقط به وین ریت توجه کنید.

افت سرمایه 

زیان معاملاتی، بخش اجتناب‌ناپذیر معامله‌گری است. معامله‌گران هر چه زودتر متوجه این موضوع شوند، سریع‌تر می‌توانند ریسک معاملات را به درستی مدیریت کنند. صرف نظر از این که از کدام سیگنال‌دهنده فارکس استفاده می‌کنید، باید بدانید که هر معامله‌گر دوره‌هایی از بازده منفی و یا افت سرمایه  (Drawdown) را تجربه می‌کند. این امر طبیعی است؛ اما زمانی که این اتفاق می افتد، بسیاری از افراد، سیگنال‌دهنده را مقصر می‌دانند. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که حتی معامله‌گری که بهترین سیگنال‌های فارکس در جهان را پیشنهاد می‌کند، هر از گاهی با دوره‌های زیان مواجه می‌شود.

تغییر مداوم سرویس‌دهندگان نیز نتیجه‌ای زیان‌بخش دارد. باید درک کنید که افت سرمایه بخشی از معامله‌گری است و تا زمانی که در یک سطح معقول اتفاق بیفتد، یک معامله‌گر خوب می‌تواند بر آن غلبه کند. پیش از قطع ارتباط با یک ارائه‌دهنده خدمات و یا تعویض آن، باید اطمینان حاصل کنید که به سیگنال‌دهنده خود اجازه می‌دهید تا خودش را به شما اثبات کند. اغلب آن‌ها به طرز قابل توجهی پس از یک دوره افت سرمایه، شروع به ثبت معاملات سودده وموفق می‌كنند.

با در نظر گرفتن این نکته، موارد خاصی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، افت سرمایه حساب معاملاتی خود را به حداقل برسانید. به عنوان مثال:

 • فقط بر روی درصد کمی از سرمایه خود در هر معامله ریسک کنید.
 • به طور محافظه کارانه از لوریج استفاده کنید.
 • همیشه از حد ضرر استفاده کرده و هرگز آن را لغو نکنید.
 • جفت ارزهای دارای همبستگی را به طور همزمان معامله نکنید.
 • سعی کنید در آخر هفته حضور در بازارها را محدود کنید.

انتخاب بروکر (کارگزار)

یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که پس از انتخاب برترین سیگنال‌دهنده فارکس می‌گیرید، انتخاب کارگزار است. کارگزاران فارکس در همه انواع و اندازه‌ها وجود دارند و برای انتخاب بهترین کارگزار، ترجیحات شخصی و سبک معاملاتی باید به دقت لحاظ شوند.

در این جا، چند مورد از معیارهای مهمی که باید در انتخاب یک کارگزار فارکس را ارزیابی کنید، عنوان می‌کنیم:

 • رگوله بودن: باید اطمینان حاصل کنید که کارگزار شما توسط یک مؤسسه ناظر مجوز گرفته و تحت نظارت آن است. بیشترین نظارت، بر فعالیت کارگزاران مستقر در ایالات متحده، انگلیس، استرالیا، اتحادیه اروپا و کانادا صورت می‌گیرد.
 • اسپرد: اسپرد معاملات، همان هزینه انجام آن است. برخی از کارگزاران فقط برای معاملات شما کمیسیون در نظر می‌گیرند؛ در حالی که برخی دیگر رایگان بوده و صرفاً اسپرد بیشتری را به عنوان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند. انتخاب یک کارگزار دارای اسپرد رقابتی بسیار مهم است؛ تا بتوانید از سیگنال‌های خوب فارکسی که برای شروع معاملات از آن استفاده می‌کنید، بیشترین سود را کسب کنید.
 • خدمات مشتری: اگرچه بیشتر معامله‌گران، معاملات خود را مستقیماً روی پلتفرم کارگزاران اجرا می‌کنند؛ اما مهم است که از طریق تلفن یا پشتیبانی چت به کارگزار خود دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، برخی از کارگزاران خدمات مشتری خود را به زبان‌های مختلف ارائه می‌دهند. شما می‌توانید تا در هر زمان که مشکلی ایجاد می‌شود، با یک شخص در دفتر کارگزار خود ارتباط برقرار کنید.

سوالی در مورد نحوه انتخاب بروکر دارید؟

روش‌های اعلان سیگنال

روش‌های مختلفی وجود دارند که یک سرویس سیگنال فارکس می‌تواند اعلان‌های خود را به وسیله آن‌ها برای اعضای خود ارسال کند. متداول‌ترین روش‌های انتقال هشدارهای معاملاتی شامل ایمیل، پیام کوتاه، اپلیکیشن تلفن همراه و وبسایت عضویت اعضا می‌شود. حال به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

دریافت سیگنال‌های معاملاتی از طریق ایمیل: می‌توانید هشدارهای معاملاتی را از طریق آدرس ایمیلی که خودتان تعیین کرده‌اید دریافت کنید. بسیاری از کاربران به منظور دریافت هشدارهای معاملاتی از سیگنال‌دهنده خود، یک حساب ایمیل مخصوص ایجاد می‌کنند. این امر به خالی بودن صندوق ورودی آن‌ها از سایر موارد کمک کرده و آن‌ها می‌توانند سریعاً به اطلاعات سیگنال‌دهنده خود دسترسی داشته باشند.

دریافت سیگنال‌های فارکس از طریق پیام کوتاه (SMS): پیام‌های کوتاه، اساساً پیام‌های متنی هستند که معامله‌گران می‌توانند روی تلفن‌های همراه خود دریافت کنند. پیام کوتاه یکی از سریع‌ترین و کارآمدترین روش‌های تحویل اطلاعاتی است که از لحاظ زمانی بسیار حساس هستند. به این ترتیب، دریافت پیام کوتاه، رسانه‌ای‌ عالی برای دریافت هشدارهای سیگنال فارکس محسوب می‌شود.

دریافت هشدارهای معاملاتی از طریق اپلیکیشن تلفن همراه: برخی از سیگنال‌دهندگان، اپلیکیشن تلفن همراه اختصاصی ایجاد کرده‌اند و می‌توانند هشدارهای فارکس را مستقیماً از طریق آن صادر کنند. اگرچه محبوبیت اپلیکیشن‌های مربوط به سیگنال فارکس در حال رشد است؛ اما کمتر از پیام‌های کوتاه بررسی می‌شوند و به طور کلی، کمتر به عنوان کانالی برای دریافت هشدارهای سیگنال فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دریافت هشدارهای معاملاتی از طریق وبسایت‌های عضویت اعضا: بسیاری از سیگنال‌دهندگان فارکس، دارای یک وبسایت عضویت اعضا هستند؛ پورتالی که مشترکین می‌توانند به هشدارهای معاملاتی منتشر شده در گذشته و حال دسترسی پیدا کنند. بسیاری از کاربران سیگنال، مایل هستند تا هشدارها را از طریق ایمیل و یا پیام کوتاه دریافت کنند و سپس با ورود به وبسایت، بتوانند سیگنال صادر شده را کمی دقیق‌تر تحلیل کنند.

معاملات دستی یا معاملات خودکار؟

وقتی صحبت از اجرای معاملات می‌شود، اساساً دو نوع معامله‌گر فارکس وجود دارند؛ معامله‌گر اختیاری (دستی) و معامله‌گر سیستمی (خودکار). اکثر سیگنال‌دهندگان فارکس در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند.

اما کدام نوع را باید انتخاب کرد؟ هیچ پاسخ درست و یا نادرستی برای این سؤال وجود ندارد؛ اما به طور معمول معامله‌گران تمایل دارند که در بازارها به صورت اختیاری و دستی حضور فعال‌تری داشته باشند؛ زیرا با این روش نسبت به معامله‌گران خودکار و سیستمی، به طور سریع‌تر و شهودی‌تر قادر به سازگار شدن با شرایط بازار هستند.

سیگنال‌دهندگان فارکس مبتنی بر معاملات اختیاری، تحقیق و تحلیل بازار را انجام داده و هشدارهای معاملاتی را بر اساس ترکیبی از عوامل موجود در یک زمان معین صادر می‌کنند. آن‌ها ممکن است الگوهای تکنیکال، داده‌های فاندامنتال، رویدادهای خبری پیش رو، سطوح نوسانات فعلی و همبستگی را در نظر بگیرند. به همین ترتیب، آن‌ها تمایل دارند تا به جای یک سیستم معاملاتی مبتنی بر اصول و قوانین که نمی‌تواند همه این عوامل مختلف را در نظر بگیرد، تصویر بهتری از بازار را در اختیار داشته باشند. اکثر معامله‌گران موفق و حرفه‌ای و همچنین بهترین سیگنال‌دهندگان معاملاتی فارکس، تمایل دارند که ذاتاً به شیوه اختیاری و دستی عمل کنند.

ربات

این امر بدان معنا نیست که معاملات سیستمی کاربرد ندارند. اگر یک معامله‌گر مایل به آزمایش یک سیستم معاملاتی خودکار در پورتفوی خود باشد، ممکن است بخواهد بخش کوچکی از حساب معاملاتی خود را به نسخه‌ی خودکار اختصاص دهد؛ و یا این که اجازه دهد قبل از تصمیم گیری جدی در مورد حساب خود، برای مدتی به صورت دمو و آزمایشی فعالیت کند.

استراتژی‌های معاملاتی

در بازارهای ارز، اساساً دو مکتب فکری اصلی وجود دارد. تحلیل‌گران تکنیکال؛ که بازارها را بر اساس رفتار قیمت تجزیه و تحلیل می‌کنند و تحلیل‌گران فاندامنتال؛ که عمدتاً برای تعیین حرکات قیمت یک جفت ارز، متکی به شاخص‌های اقتصادی هستند.

تحلیل تکنیکال

سیگنال‌دهندگان فارکس که هشدارهای معاملاتی را بر اساس تحلیل تکنیکال ایجاد می‌کنند، معتقد هستند که حرکات زمان گذشته و حال قیمت که در نمودارها مشاهده می‌شوند، باید ابزار اصلی تعیین جهت احتمالی قیمت باشند. تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند که حرکات بازار تحت تأثیر روانشناسی اجتماعی قرار داشته و هر شخص به نوبه خود توسط ارزش‌های قابل پیش‌بینی خود، بر آن اثر می‌گذارد. به همین ترتیب، مطالعه پرایس اکشن در نهایت به یک معامله‌گر اجازه می‌دهد تا در مورد حرکات قیمت بازار در آینده، آگاهانه‌ترین تصمیم را بگیرد.

تحلیل فاندامنتال

سیگنال‌دهندگانی که سیگنال‌های معاملاتی بازار را بر اساس تحلیل فاندامنتال ارائه می‌دهند، عمدتاً بر داده‌های اقتصادی و گزارشات خبری متکی بوده و با استفاده از این داده‌ها، بهترین مسیر احتمالی قیمت‌ها را تعیین کرده و وضعیت فعلی بازار را درک می‌کنند. یک معامله‌گر فاندامنتال فارکس، به بررسی و مطالعه داده‌های مهمی مانند تورم، تولید ناخالص داخلی (GDP)، وضعیت اشتغال، نرخ بهره و تراز تجاری می‌پردازد تا بتواند از آن‌ها در تصمیم گیری‌های معاملاتی خود کمک بگیرد.

مزایا و معایب استفاده از سیگنال

برای بسیاری از معامله‌گران تازه وارد و پاره وقت، بررسی بازارها در طول روز دشوار است؛ یا ممکن است علاقه‌ای به انجام این کار نداشته باشند. در عوض آن‌ها ممکن است تمایل داشته باشند که یک سرویس معاملاتی حرفه‌ای مانند یک سیگنال‌دهنده فارکس، بیشتر تحقیقات را برای آن‌ها انجام داده و اطلاعات عملی که بر اساس تحلیل بازار صورت می‌گیرد را در اختیارشان قرار دهند. علاوه بر این، معامله‌گران دیگری نیز وجود دارند که ترجیح می‌دهند از یک سیگنال‌دهنده معتبر به عنوان یک مکمل استفاده کنند؛ که می‌تواند سوگیری بازار را به آن‌ها نشان داده و یا این که تصمیمات معاملاتی آن‌ها را مورد تأیید قرار دهد.

صرف نظر از چگونگی استفاده هر شخص از یک سرویس سیگنال‌دهنده، استفاده از این خدمات به طور کلی دارای مزایا و همچنین معایبی است. جوانب مثبت و منفی استفاده از سیگنال‌دهندگان فارکس را مقایسه خواهیم کرد:

مزایای استفاده از سیگنال‌دهندگان فارکس

 • زمان کمتری را صرف تحقیقات و جستجوی فرصت‌های معاملاتی می‌کنید.
 • با ملاحظه چگونگی تعامل یک معامله‌گر حرفه‌ای با بازار، برای شما یک فرصت یادگیری عالی فراهم می‌شود.
 • قادر به مشاهده سابقه عملکرد و پیشینه آن‌ها خواهید بود و راجع به تحقق معیارهایتان توسط آن‌ها آگاه خواهید شد.

معایب استفاده از سیگنال‌دهندگان فارکس

 • برخی از خدمات، به شیوه حرفه‌ای اجرا نشده و همیشه منافع افراد را در نظر نمی‌گیرند.
 • برخی از خدمات با استفاده از یک سیستم معاملاتی که سیگنال‌های فارکس را به صورت خودکار تولید می‌کند اجرا می‌شوند؛ که هیچگونه دخالت انسانی در آن‌ها وجود ندارد. اگرچه این سیستم‌ها هر از گاهی می‌توانند به خوبی عمل کنند؛ اما در شرایط نامطلوب بازار، مستعد افت سرمایه زیاد هستند.
 • اگر هدف شما این است که یک معامله‌گر کاملاً مستقل باشید، در نهایت باید یاد بگیرید که برای انجام معاملات در بازارها، تحقیق و آزمایش خودتان را انجام بدهید.

اسپردهای معاملاتی

هر معامله‌گر باید هزینه‌های اصلی معاملات را درک کند. در بازار فارکس، هزینه اصلی معاملات به صورت اسپرد و یا کمیسیون‌های کارگزاری پرداخت می‌شود. این هزینه‌ها باید برای محاسبه بازدهی واقعی سود و یا زیان بالقوه‌ در نظر گرفته شوند.

راهنمای جامع انتخاب سیگنال فارکس

افرادی که از سیگنال‌ها برای انجام معاملات بسیار کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند، باید به صورت ویژه از این امر آگاه باشند؛ زیرا هزینه‌های معاملاتی این نوع برنامه‌ها می‌تواند به میزان زیادی بر سودآوری کلی تأثیر داشته باشد. از آن جایی که معامله‌گری به روش سوئینگ و بلند‌مدت‌ دارای اهداف سود بزرگ‌تری است، هزینه‌ها را به نسبت سود بالقوه معاملاتی حداقل می‌کنند و نسبت به اسپرد و هزینه‌های کمیسیون، حساسیت کمتری به خرج می‌دهند.

حال، هر یک از این دو هزینه‌های معاملاتی را شرح می‌دهیم:

1. اسپرد

اسپرد که به عنوان اسپرد بید اسک (Bid Ask Spread) نیز شناخته می‌شود؛ همان تفاوت بین قیمت خرید و فروش هر نماد یا جفت ارز است. هرچه اسپرد کمتر باشد، مجبور به پرداخت هزینه کمتر و هرچه بزرگ‌تر باشد، مجبور به پرداخت هزینه بیشتری برای انجام سفارش خود خواهید بود. اسپرد برای کارگزار، نوعی حق‌الزحمه محسوب می‌شود.

2. کمیسیون‌

برخی از کارگزاران از اسپرد استفاده نکرده و برای هر معامله کمیسیون در نظر می‌گیرند. اگر با کارگزارانی که کمیسیون دریافت می‌کنند فعالیت دارید، از داشتن اسپرد بسیار کمتر لذت خواهید برد؛ اما باید به ازای هر لات معامله‌ای که انجام می‌دهید، هزینه ثابتی را پرداخت می‌کنید.

سبک انجام معاملات

بدیهی است برای باز کردن یک پوزیشن در بازار فارکس، ملزم به شروع  انجام یک سفارش هستید. شروع یک سفارش، اطلاعات مربوطه را به کارگزار ارائه داده و آن‌ها به نوبه خود از این اطلاعات برای اجرای دستورالعمل‌های شما در بازار استفاده می‌کنند.

سفارشات اولیه، دارای پنج نوع هستند:

1. سفارشات لحظه‌ای (Market Order)

رایج‌ترین نوع سفارش در فارکس است. این سفارشات به کارگزار شما دستور می‌دهند که یک جفت ارز را با بهترین قیمت حال حاضر بخرند و یا بفروشند. این سفارش، یک دستور فوری محسوب می‌شود.

2. سفارشات حد (Limit Order)

هنگامی که یک سفارش حد را باز می‌کنید، به طور کلی از کارگزار خود می‌خواهید که با قیمتی کمتر از سطح قیمت فعلی بازار خرید را انجام بدهد؛ و یا این که با سطح قیمتی بالاتر از قیمت فعلی بازار بفروشد. این سفارشات فقط درصورتی که قیمت بازار به قیمت سفارش حد برسد فعال می‌شوند.

3. سفارشات استاپ (Stop Order)

سفارشات استاپ، شبیه به سفارشات حد هستند؛ اما در آن‌ها شما به دنبال خرید در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی بازار و یا فروش در قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی بازار هستید.

نکته: برای به دست آوردن بیشترین بهره از یک سرویس سیگنال معاملاتی فارکس، باید مطمئن شوید که آن‌ها برای سیگنال‌های خود از سفارشات حد یا استاپ استفاده می‌کنند. این کار، برای مشترکین زمان کافی را فراهم می‌کند تا هشدارهای معاملاتی را بدست آورده و آن‌ها را تحلیل کنند و در صورت تصمیم به انجام آن، معامله را آغاز کنند

4. سفارشات حد سود (Take Profit Order)

که معمولاً سفارش قیمت هدف نیز نامیده می‌شود. این سفارش با رسیدن به قیمت هدف، پوزیشن شما را می‌بندد.

5. سفارشات حد ضرر (Stop Loss Order)

این سفارشات زمانی که قیمت بر خلاف میل شما حرکت می‌کند، به منظور محافظت از معامله و حساب شما عمل می‌کنند. هنگامی که سفارش حد ضرر انجام می‌شود، معامله شما به طور خودکار بسته شده و از زیان بیشتر جلوگیری می‌شود.

تعیین حجم معاملات

مدیریت سرمایه، یک مؤلفه جدایی‌ناپذیر از معامله‌گری موفق محسوب می‌شود و یکی از مؤلفه‌های اصلی مدیریت سرمایه، تعیین حجم معاملات است. معامله‌گران باید حجم معاملاتی را برای استفاده در حساب خود در نظر بگیرند که در دسترس و ترجیح آن‌ها است.

چهار مدل اصلی از انواع تعیین حجم معاملات عبارتند از:

1. تعیین حجم معاملات با لات ثابت

یکی از ساده‌ترین روش‌های تعیین حجم معاملات است. صرف نظر از مانده حساب معاملاتی، با این رویکرد تعداد ثابتی از لات‌ها به یک معامله اختصاص می‌یابد.

2. تعیین حجم معاملات با درصد ثابت

یکی از مدل‌های محبوب‌ تعیین حجم معاملات است. براساس این رویکرد، معامله‌گر درصد مشخصی از سرمایه خود را در هر معامله وارد می‌کند. مزیت این مدل این است که ریسک را به عنوان درصدی از مانده حساب، ثابت نگه می‌دارد. علاوه بر این، رشد هندسی حساب را امکان پذیر می‌سازد. با افزایش مانده حساب، مبلغی که روی آن ریسک شده افزایش یافته و با کاهش مانده حساب، مبلغ نیز کاهش می‌یابد.

3. تعیین حجم معاملات با نسبت ثابت

این مدل تعیین حجم معاملات، کمی پیچیده‌تر بوده و برای تعیین آن به یک متغیر کلیدی به نام «دلتا» متکی است. اساساً «دلتا»، مبلغ مورد نیاز برای افزایش یک واحدی حجم معاملات است.

4. تعیین حجم معاملات با ریسک ثابت

با این استراتژی، معامله‌گر حجم معامله را بر اساس ریسک معامله یک جفت ارز خاص تعیین می‌کند. به طور معمول، نوسانات قیمت را به عنوان مؤلفه اصلی این مدل در نظر می‌گیرند. معامله‌گر می‌تواند در جفت ارزهایی که نوسانات قیمت بیشتری دارند، حجم معاملات کوچک‌تر و در جفت ارزهایی که نوسانات قیمت کمتری دارند، حجم معاملات بزرگ‌تری را در نظر بگیرند.

مارجین 

بسیاری از معامله‌گران مفهوم درست مارجین را درک نکرده‌اند. در اصل، مارجین (Margin) سپرده‌ای است که به‌عنوان وثیقه‌ای برای باز نگه داشتن پوزیشن در بازار، توسط معامله‌گر به کارگزار خود داده می‌شود.

مفهوم مارجین با یک مثال می‌تواند بهتر درک شود. لات استاندارد برای جفت ارزها به طور معمول 100 هزار واحد ارزی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اگر کارگزار مارجین 1 درصدی تعیین کرده باشد، معامله‌گر باید حداقل 1.000 دلار را نزد کارگزار سپرده کند تا امتیاز معامله یک لات استاندارد را داشته باشد. اگر بازار در خلاف جهت معامله حرکت کند و حساب معامله‌گر به کمتر از 1.000 دلار برسد، آنگاه کارگزار مارجین کال (Margin Call) را آغاز می‌کند که در آن معامله‌گر باید برای پوشش حداقل مارجین، سرمایه موجود در حساب خود را افزایش دهد؛ در غیر این صورت مجبور به بستن پوزیشن می‌شود.

مفهوم لوریج (اهرم)، به مارجین بسیار نزدیک است. اساساً لوریج به یک معامله‌گر اجازه می‌دهد تا واحدهای بزرگتری که در صورت نبود لوریج، امکان انجام آن وجود ندارد را کنترل کند. با استفاده از همین مثال بالا، یک معامله‌گر که 1.000 دلار در حساب خود دارد و می‌خواهد پوزیشن یک لات استاندارد که برابر با 100.000 واحد است را در جفت ارز یورو/دلار باز کند، در این پوزیشن از لوریج 1:100  استفاده می‌کند.

معامله‌گران، از لوریج به عنوان ابزاری برای افزایش سود بالقوه خود در معامله استفاده می‌کنند. اما همان طور که اکثر معامله‌گران باتجربه می‌دانند، لوریج مانند یک شمشیر دو لبه عمل کرده و می‌تواند زیان‌های احتمالی معاملات را نیز افزایش دهد.

جفت ارزها

سه گروه اصلی جفت ارز در بازار فارکس وجود دارند؛ جفت ارزهای اصلی (Major Currency Pairs)، جفت ارزهای فرعی (Minor Currency Pairs) و جفت ارزهای غیرمعمول (Exotic Currency Pairs). حال، به بررسی هر گروه می‌پردازیم:

راهنمای جامع انتخاب سیگنال فارکس

جفت ارزهای اصلی فارکس

جفت ارزهای اصلی شامل دلار آمریکا و یک ارز اصلی دیگر می‌شوند. جفت ارزهای اصلی دارای بیشترین نقدینگی بوده و همچنین کمترین اسپرد را دارند. لیست جفت ارزهای اصلی شامل یورو/دلار آمریکا (EURUSD)، دلار آمریکا/ین ژاپن (USDJPY)، پوند انگلستان/دلار آمریکا (GBPUSD)، دلار آمریکا/فرانک سوئیس (USDCHF)، دلار آمریکا/دلار کانادا (USDCAD)، دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUDUSD) و دلار نیوزلند/دلار آمریکا (NZDUSD) است. محبوب‌ترین جفت ارز برای معامله، یورو/دلار آمریکا است و به همین ترتیب سیگنال‌های معاملاتی این جفت ارز کاملاً متداول هستند.

 جفت ارزهای فرعی فارکس

جفت ارزهای فرعی شامل ارزهای دو اقتصاد بزرگ، بدون حضور دلار آمریکا می‌شوند. بسیاری از جفت ارزهای فرعی فارکس، تحت عنوان کراس‌های اصلی نیز شناخته می‌شوند. جفت ارزهای فرعی فارکس عبارتند از: یورو/فرانک سوئیس (EURCHF)، یورو/پوند انگلستان (EURGBP)، یورو/دلار کانادا (EURCAD)، یورو/دلار استرالیا (EURAUD)، یورو/دلار نیوزلند (EURNZD)، یورو/ین ژاپن (EURJPY)، پوند انگلستان/ین ژاپن (GBPJPY)، فرانک سوئیس/ین ژاپن (CHFJPY)، دلار کانادا/ین ژاپن (CADJPY)، دلار استرالیا/ین ژاپن (AUDJPY) و دلار نیوزلند/ین ژاپن (NZDJPY). اگرچه آن‌ها به اندازه جفت ارزهای اصلی فارکس نقدینگی ندارند؛ اما نقدینگی و اسپرد معقولی را به عنوان ابزارهای معاملاتی به معامله‌گران پیشنهاد می‌کنند.

 جفت ارزهای غیرمعمول

جفت ارزهای غیرمعمول، عمدتاً از ارز یک اقتصاد بزرگ همراه با ارز یک اقتصاد در حال توسعه تشکیل می‌شوند. جفت ارزهای غیرمعمول می‌توانند کاملاً بی‌ثبات بوده و برای معامله پررسیک‌تر هستند. نقطه ضعف دیگر معامله جفت ارزهای غیرمعمول این است که آن‌ها به طور معمول از اسپرد معاملاتی بسیار بیشتری برخوردار هستند؛ که باعث می‌شود برای معاملات روزانه و یا معامله‌گری به روش سوئینگ مناسب نباشند.

قابل اطمینان ترین سیگنال‌دهندگان فارکس، سیگنال‌های معاملاتی خود را محدود به جفت ارزهای اصلی و فرعی می‌کنند؛ زیرا فرصت‌های بیشتری در این ارزها وجود دارد و به همین ترتیب فعالیت با جفت ارزهای غیرمعمول که پرریسک‌تر هستند، امری غیرضروری است.

خواندن سیگنال‌ها

به منظور بهترین استفاده از یک سرویس سیگنال قابل اعتماد، کاربر ابتدا باید سیگنال را به خوبی درک کند. مهم‌ترین مؤلفه‌های هشدارهای معاملاتی عبارتند از:

جفت ارز: هشدار معاملاتی فارکس، برای جفت ارزها صادر می‌شود.

Long/Short بودن: این مؤلفه، جهت معاملات را برای شما مشخص می‌کند. اعلان (Go long) معادل خرید و (Go short) معادل فروش است.

قیمت ورود: که همان قیمت مشخص شده برای ورود به معامله است. قیمت ورود، به طور معمول با همان سفارش بازار، سفارش حد و یا سفارش استاپ اعمال می‌شود.

قیمت حد ضرر: این قیمت برای خروج از معامله در هنگام حرکت قیمت بر خلاف جهت مورد انتظار شما است. سفارشات حد ضرر، در برابر زیان بیشتر در معاملات از شما محافظت می‌کند.

قیمت هدف: این قیمت، همان حد سود است. بعضی اوقات ارائه دهنده سیگنال ممکن است فقط یک قیمت حد سود را صادر کرده و در سایر موارد ممکن است چندین سطح را برای آن در نظر بگیرد.

پس از درک چگونگی خواندن هشدار سیگنال فارکس، باید اطمینان حاصل کنید که سیگنال، بتواند پارامترهای ریسک از پیش تعیین شده شما را برآورده کرده و قبل از اقدام به انجام معامله، سایر ملاحظات مربوطه را نیز در هر برنامه معاملاتی لحاظ کند.

مدیریت معامله

برای اکثر معامله‌گران، سخت‌ترین بخش معامله‌گری، مدیریت معامله در حین باز بودن یک پوزیشن است. اکثر آن‌ها از تکنیک ورود خود به پوزیشن مطمئن هستند اما در زمان خروج از آن وحشت دارند.

یکی از دلایل این امر آن است که وقتی در جریان یک معامله هستیم، همه ابزارها نادیده گرفته می‌شوند. دقیقاً به همین دلیل است که برخی از معامله‌گران حتی با استفاده از ست‌آپ‌های مناسب، به طور مداوم با زیان روبرو می‌شوند. آن‌ها کنترل احساساتشان را از دست می‌دهند و به جای پیروی از برنامه‌های معاملاتی مقرر خود، تصمیمات بی‌اساس می‌گیرند.

یکی از بهترین راه‌های غلبه بر این موضوع، انجام تحلیل و در نظر گرفتن حد سود و ضرر در لحظه ورود به معامله است؛ زیرا در این زمان شما در انفعالی‌ترین حالت خود قرار دارید.

بسیاری از سیگنال‌دهندگان موفق فارکس نیز از این قانون پیروی می‌کنند. آن‌ها به جای این که تصمیم‌گیری راجع به زمان خروج از معامله را به آینده موکول کنند، پیش از ارسال هشدار معاملاتی، تحلیل کامل انجام می‌دهند و حد سود و ضرر را در هشدار صادر شده در نظر می‌گیرند. این روش در مدیریت معامله تحت عنوان «set & forget» شناخته می‌شود و بسیاری از معامله‌گران که به طور مداوم سودآوری دارند، آن را روشی عالی برای کنترل احساسات و تمرکز بر اتخاذ بهترین تصمیمات معاملاتی می‌دانند.

(توضیح: روش set & forget  یا ست اند فورگت یعنی معامله‌گر اجازه می‌دهد که معامله پیش برود تا به حد سود یا ضرر برخورد کند.)

نسخه دمو و نسخه واقعی

یک سؤال مشترک در میان کسانی که علاقه‌مند به ثبت‌نام در یک سیستم ارائه‌دهنده سیگنال فارکس هستند، این است که آیا آن‌ها باید با یک حساب دمو شروع کنند و یا این که مستقیماً با یک حساب معاملاتی واقعی کار خود را آغاز کنند. هر معامله‌گر باید بر اساس میل به ریسک و سطح اطمینان خود به این سؤال پاسخ بدهد.

برخی از سیگنال‌دهندگان فارکس، صفحه‌ای از عملکرد دقیق به همراه پیشینه خود را ارائه می‌دهند. اگرچه نمی‌توانید به طور کامل به آن اعتماد کنید؛ اما نقطه شروع خوبی برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین مسیر محسوب می‌شود. پس از انجام ثبت‌نام در یک سرویس ارائه‌دهنده سیگنال، اغلب اوقات شروع با یک حساب دمو و یا ترجیحاً یک حساب واقعی با حجم کم ایده خوبی است؛ تا ببینید که عملکرد شما با صفحه عملکرد ارائه‌دهندگان سیگنال چقدر همخوانی دارد.

نکاتی در انجام معاملات با حساب دمو وجود دارد که یک معامله‌گر تازه‌کار باید از آن آگاه باشد. معایب معامله‌گری با یک حساب دمو عبارتند از:

 • حساب‌های دمو اغلب برای مدت زمان محدودی قابل استفاده هستند.
 • شرایط در معاملات واقعی اغلب با معاملات دمو متفاوت خواهد بود.
 • ممکن است شما درک درستی از اسلیپیج (Slippage) و اجرای یک سفارش را بدست نیاورید.
 • اسپرد حساب دمو ممکن است با حساب واقعی متفاوت باشد.
 • ممکن است از همان لوریجی که در نسخه‌ی دمو استفاده می‌کنید، در یک حساب واقعی استفاده نکنید.
 • از آن جا که پول واقعی در حساب دمو وجود ندارد، واکنش‌های احساسی شما نسبت به یک حساب با پول واقعی بسیار متفاوت خواهد بود.

هیچ چیز قطعی در مورد معامله‌گری در بازارها وجود ندارد. شما نمی‌توانید رفتار بازار را در هنگام قرار گرفتن در یک پوزیشن کنترل کنید. تنها چیزی که می‌توانید تحت کنترل داشته باشید، خطر قرار گرفتن در معرض ریسک بازار است.

راهنمای جامع انتخاب سیگنال فارکس

سیگنال‌دهندگان برتر و معامله‌گرانی که به صورت جدی در فارکس فعالیت دارند، مدیریت و کاهش ریسک در همه زمان‌ها که نقش اصلی یک معامله‌گر است را در نظر می‌گیرند. تنها با کنترل ریسک می‌توانید توانایی معامله در یک روز دیگر را داشته باشید. اگر ریسک را نادیده بگیرید، یقیناً در نهایت حساب معاملاتی خود را از بین خواهید برد.

مدیریت ریسک

صرف نظر از این که ارائه دهنده سیگنال فارکس چقدر در پیدا کردن فرصت‌های معاملاتی خوب عمل می‌کند، در نهایت این وظیفه شما است که حساب خود را از دیدگاه مدیریت ریسک و تعیین حجم معاملات کنترل کنید. افراد، همیشه محافظه‌کار بودن در معاملات را با بی‌پروا بودن اشتباه می‌گیرند.

برای کاهش ریسک خود در بازار، کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. واضح‌ترین و احتمالاً مؤثرترین آن‌ها، قرار دادن یک استاپ قوی در معامله و عدم جابجایی آن تحت هر شرایطی است. اگر بتوانید یاد بگیرید که فقط همین یک جنبه معامله‌گری را در نظر داشته باشید، از عموم معامله‌گران پیشی خواهید گرفت.

راه دوم برای محدود کردن ریسک، انجام معامله تنها با لوریج معقول است. از لوریج بیش از حد استفاده نکنید؛ که این کار موجب زیان سنگین شما می‌شود.

نسبت به هر سیگنال‌دهنده فارکسی که عملکرد سیگنال‌های خود را بر اساس لوریج‌های بالا، بهتر نمایش می‌دهد و یا پیشنهادی برای ایجاد حد ضرر در هشدار معاملاتی خود ارائه نمی‌دهد، محتاط باشید.

روانشناسی

شکی نیست که برای کسب سود مداوم در بازار فارکس، داشتن یک ذهنیت برنده امری ضروری است. معامله‌گران باتجربه مطلع‌اند که هنگام انجام معامله باید در یک چارچوب ذهنی مناسب قرار بگیرند؛ در غیر این صورت ریسک اتخاذ تصمیمات نادرستی را دارند که به ناچار منجر به بروز خطاهای معاملاتی می‌شود.

آن دسته از معامله‌گران که از یک سیگنال‌دهنده قابل اعتماد پیروی می‌کنند نیز از احساساتی که می‌تواند بر روانشان تأثیر بگذارد، مصون نیستند. بنابراین مهم است که بدانید چه زمانی از ذهنیت درست دور می‌شوید و هر از گاهی باید خود را مورد بررسی قرار بدهید.

دو گرایش اصلی روانشناختی که می‌تواند یک معامله‌گر را از پیشرفت بازدارد، ترس و طمع هستند.

ترس باعث می‌شود که معامله‌گر به خود شک کند و پوزیشن را خیلی زود ببندد. معامله‌گری که دچار ترس می‌شود، بر اساس منطق عمل نکرده و آنقدر تحت تأثیر عوارض جانبی بازار قرار می‌گیرد که به روند موفقیت خود آسیب می‌رساند.

طمع، در سمت دیگر قرار می‌گیرد. هنگامی که یک معامله‌گر دچار طمع می‌شود، بیش از حد خوش‌بین شده و خود را متقاعد می‌کند که بیشتر از بازار می‌داند و فکر می‌کند که هیچ اشتباهی برای او رخ نمی‌دهد. وقتی که بوی پول به مشام آن‌ها می‌رسد، انجام معاملات و استفاده از لوریج بیش از حد را شروع می‌کنند. این کار معمولاً منجر به اتفاقات غیرمنتظره‌ای می‌شود که سرانجام باعث تأمل و بررسی معامله‌گر در مورد رفتار متکبرانه خود در بازار می‌گردد.

اجتناب از کلاهبرداری

گرچه برخی از سیگنال‌دهندگان فارکس، در بازار بسیار معتبر هستند؛ اما پیدا کردن آن‌ها همیشه کار آسانی نیست. به معامله‌گرانی که به دنبال یک سرویس حرفه‌ای ارائه‌دهنده سیگنال‌های فارکس هستند، توصیه می‌شود تحقیقات مناسبی را انجام دهند تا از واقعی و شفاف بودن خدمات ارائه‌دهنده‌ای سیگنال اطمینان حاصل کنند.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از کلاهبرداری سیگنال‌های فارکس، پیروی از برخی از باور‌های رایج قدیمی است؛ «اگر یک چیز آنقدر خوب است که باورکردنی نیست، احتمالاً کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است!»

مواردی که باید مورد بررسی قرار بگیرند عبارتند از:

 • ارائه‌دهنده سیگنال فارکس سابقه عملکرد خود را نشان نمی‌دهد؛ این موضوع را که خدماتشان سودآور است را عنوان می‌کنند، اما هیچ مدرک و یا پیشینه‌ای برای اثبات ادعای خود ندارند.
 • ارائه‌دهنده سیگنال، وین ریت مثبت 80 تا 90 درصدی دارد؛ گرچه ممکن است که آن‌ها به صورت آشکار کلاهبرداری انجام ندهند؛ اما به طور معمول برای دستیابی به این وین ریت، مقادیر زیادی را در مقابل اهداف بسیار کوچک ریسک می‌کنند. این وین ریت مهندسی شده، کاربران را برای ثبت‌نام گمراه می‌کند.
 • ارائه‌دهنده سیگنال، مدعی بی‌نقص بودن استراتژی خود است و یا مقادیر مشخصی از پیپ را در هفته و ماه در نظر می‌گیرد و یا این که بازده x درصدی را در سال تضمین می‌کند. واقعیت این است که هیچ کس نمی‌تواند چیزی را در بازارها تضمین کند و شما باید از ارائه‌دهندگان سیگنال و خدمات که چنین ادعاهای نادرست و گمراه کننده می‌کنند، دوری کنید.
 • نسبت به هر ارائه‌دهنده سیگنال فارکسی که خطرات ناشی از معاملات ارز را دست‌کم می‌گیرد، محتاط باشید. اگرچه می‌توانید سودهای بسیار سالمی را در معاملات بازارهای فارکس بدست بیاورید؛ اما آن‌ها بدون ریسک نبوده و فقط باید با حجم پولی که می‌توانید با از دست دادن آن کنار بیایید، معاملات را انجام دهید.
 • سرویسی که به دنبال خرید سیگنال‌های فارکس از آن هستید را بررسی کرده و از عدم اعتبار منفی آن در فضای مجازی، اطمینان حاصل کنید. بعضی اوقات ممکن است بتوانید به صورت آنلاین برخی از نظرات را درباره ارائه‌دهندگان سیگنال مطالعه کنید. شما باید هنگام انجام این کار نیز مراقب باشید؛ زیرا متأسفانه برخی از سایت‌های بررسی سیگنال‌های فارکس، اطلاعات جعلی منتشر می‌کنند.

قانونمند باشید

بسیاری از معامله‌گران، نسبت به حفظ قانونمندی در معاملات خود کم توجه‌اند. پیروی از دقیق‌ترین ارائه‌دهنده سیگنال‌های فارکس و یا سیستم‌های معاملاتی به تنهایی کافی نیست. گرچه این کار مطمئناً می‌تواند به شما کمک کند؛ اما قرار نیست که جادو کند. برای پیش برد استراتژی، قانونمندی و داشتن یک چارچوب ذهنی مناسب لازم است.

اما بسیاری از معامله‌گران خیلی سریع تسلیم می‌شوند و به استراتژی یا سیستم، زمان کافی برای تحقق اهداف نمی‌دهند. آن‌ها به محض مشاهده اولین نشانه‌های یک افت سرمایه، جا زده و عقب می‌کشند. سپس به جستجوی مورد بعدی می‌روند که معتقدند ثروت‌هایی که به دنبال آن هستند را برای آنان فراهم می‌کند. این کار، یک چرخه بی‌پایان ایجاد می‌کند که در نهایت به ناامیدی منجر می‌گردد. بنابراین، چه از یک ارائه‌دهنده سیگنال پیروی کنید، چه از یک سیستم معاملاتی استفاده کنید و یا حتی اگر روش اختیاری خودتان را داشته باشید، باید یاد بگیرید که صبور باشید و به استراتژی، فرصت کافی برای رسیدن به نتیجه را بدهید.

ریچارد دنیس»، معامله‌گر افسانه‌ای، درباره اهمیت قانونمند بودن در معامله‌گری گفته است:
“شما می‌توانید با انتشار قوانین معامله‌گری در روزنامه، متوجه شوید که پس از آن نیز هیچ کس از آن‌ها پیروی نمی‌کند. نکته اصلی، ثبات و قانونمندی است. تقریباً هر کسی می‌تواند لیستی از قوانین را تشکیل دهد که به خوبی 80 درصد از آنچه که به مردم آموخته‌ایم باشد. کاری که آن‌ها نمی‌توانند انجام دهند این است که به دیگران اعتماد به نفسی بدهند که حتی اگر اوضاع بد پیش برود، به آن قوانین پایبند باشند.”

یک رویای ناممکن

افراد زیادی وارد بازار فارکس می‌شوند و قصد دارند تا به وسیله آن سریعاً ثروتمند شوند. آن‌ها به دنبال یک سیستم معاملاتی بی‌نقص هستند که هر چند ماه یکبار، بازده سه رقمی را برایشان ایجاد ‌کند. این باور غیرواقعی بوده و این توهم فقط باعث می‌شود تا بسیاری از آن‌ها پس از مدت کوتاهی که در بازار فارکس معامله می‌کنند و میلیونر نمی‌شوند، با ناامیدی روبرو شوند.

فقط یک لحظه در مورد آن عمیق‌تر فکر کنید. بهترین صندوق‌های پوشش ریسک در جهان که با هوش‌ترین افراد را در اختیار دارند، با یک منبع بی‌پایان پول نقد نیز قادر به یافتن چیزی نزدیک به استراتژی و سیستم معاملاتی ایده‌آل و بی‌نقص نیستند. آن‌ها به اندازه کافی زیرک هستند تا حتی چنین چیزی را جستجو نکنند؛ زیرا مدت‌ها پیش متوجه شده‌اند که اصلاً وجود خارجی ندارد. تمرکز باید بر روی ایجاد یک مزیت معاملاتی در بازار و حفظ  آن در یک دوره طولانی در معاملات باشد تا یک نتیجه کلی‌ سودآور ایجاد کند.

بنابراین کسانی که به دنبال یک سیستم معاملاتی و یا ارائه‌دهنده سیگنال هستند تا سیگنال‌های معاملاتی بدون ریسک را در اختیار آن‌ها قرار بدهد، احتمالاً با ناامیدی روبرو می‌شوند. از معاملات خود و از خدماتی که توسط سیگنال‌دهنده معتبر پیشنهاد می‌شود، انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. یکی از سخت‌ترین کارها در معامله‌گری این است که حتی در مواقعی که پول از دست می‌دهید، به یک استراتژی پایبند بمانید؛ اما انجام این کار ضروری است و در غیر این صورت، شما صرفاً مسیری را طی می‌کنید که دارای هیچ مقصدی نیست.

فارکس بدون سانسور

رشد یک حساب

اکنون که می‌دانید هیچ استراتژی بی‌نقصی وجود ندارد، می‌خواهیم شما را با سود مرکب آشنا کنیم.

«آلبرت انیشتین» می‌گوید:

“سود مرکب، بزرگترین کشف ریاضی در تمام دوران است.”

بهترین و مؤثرترین روش برای رشد یک حساب کم حجم و تبدیل آن به یک حساب با حجم زیاد، استفاده از قدرت سود مرکب است. اکثر معامله‌گران تازه وارد، با تلاش برای یافتن یک سیستم عالی که وجود خارجی ندارد، به سادگی از اثرات گسترده‌ای که سود مرکب می‌تواند حتی در یک استراتژی معاملاتی نسبتاً متوسط داشته باشد، غافل می‌شوند.

در اینجا یک نمونه فرضی از رشد یک حساب معاملاتی بر اساس مفروضات زیر را عنوان می‌کنیم:

_ سرمایه اولیه: 5.000 دلار

_ افزایش سالانه سرمایه: 0 دلار

_ میانگین سود ماهانه: 4 درصد

_ سال رشد: 10 سال

نتیجه چیست؟ بیایید نگاهی بیندازیم:

حجم حساب پس از گذشت 10 سال: 602،721 دلار

این یک نمونه از سود مرکب حیرت انگیز 12.000 درصدی طی 10 سال است؛ که با یک استراتژی معاملاتی سالانه 48 درصدی محقق شده است. در صورت داشتن یک استراتژی معاملاتی خوب و استفاده از لوریج معقول، این بازده در بازار فارکس قابل دستیابی است.

اما به خاطر داشته باشید که این مثال برای درک قدرت سود مرکب بود و به هیچ وجه نمی‌توان گفت که در هر صورت همین نتیجه حاصل می‌شود.

در اصل، شما می‌خواهید جستجوی یک سیستم بی‌نقص را فراموش کرده و بیشتر روی معامله‌گری با یک استراتژی خوب و یا پیروی از یک ارائه‌دهنده سیگنال‌های معتبر فارکس تمرکز کنید، مدیریت ریسک را در نظر بگیرید و سعی کنید از قدرت سود مرکب برای تبدیل یک حساب کم حجم به یک حساب با حجم زیاد استفاده کنید.

معامله‌گر پاره‌ وقت

روش‌های مختلفی برای فعالیت علاقه‌مندان بازارهای فارکس وجود دارد. شما ممکن است در حال حاضر مشغول به یک کار تمام وقت بوده و در بازارهای فارکس، فقط به دنبال افزایش یک منبع درآمد برای خود باشید؛ و یا حتی ممکن است قصد داشته باشید تا از یک معامله‌گر پاره‌ وقت به یک معامله‌گر تمام‌ وقت تبدیل شوید.

در هر وضعیت و با هر هدفی، مهم است که افراد تازه کار، به صورت پاره وقت فعالیت خود را شروع کرده و اساس معامله‌گری را از طریق مطالعه فشرده، با کمک یک مربی و یا یک سرویس سیگنال معاملاتی یاد بگیرند.

افسانه‌ای وجود دارد که می‌گوید: «هرچه معاملات بیشتری داشته باشید، می‌توانید پول بیشتری را در بازارها کسب کنید» و به همین ترتیب بسیاری از معامله‌گران تازه وارد به انجام معاملات روزانه گرایش پیدا کنند. حقیقت امر این است که بهترین شانس شما برای موفقیت به عنوان یک معامله‌گر، با انجام معاملات در بازه‌های زمانی بلندتر اتفاق می‌افتد.

هزینه‌های معاملاتی مربوط به الگوهای 4 ساعته، 8 ساعته و نمودارهای روزانه، بسیار مطلوب‌تر از هزینه‌های نمودار 5 ، 10 و یا 15 دقیقه‌ای است؛ و اگر شما یک معامله‌گر پاره وقت باشید، باید این موضوع را آویزه گوش خود کنید. نیازی نیست که تمام روز را به عنوان یک معامله‌گر پشت صفحه کامپیوتر بنشینید؛ در واقع همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، انجام ندادن این کار به نفع شما خواهد بود.

صرف نظر از استفاده از یک استراتژی معاملاتی که خودتان ایجاد کرده‌اید و راهنمایی گرفتن از یک سرویس سیگنال فارکس، به طور کلی بهتر است تجزیه و تحلیل نمودار خود را در بازه‌های زمانی بلندتر انجام داده و سپس سفارشات خود را با در نظر گرفتن حدود سود و ضرر در بازار لحاظ کنید؛ پس از آن فقط صبر کنید و به بازار اجازه دهید تا بقیه کار را انجام دهد.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “راهنمای جامع انتخاب سیگنال فارکس
 1. Elahee_h گفت:

  مقاله کامل و مفیدی بود ، سپاس 👌🏻🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟