ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

فارکس بدون سانسور؛ قبل از شروع معاملات واقعی لطفا این مطلب را بخوانید!

زمان مطالعه: 8 دقیقه

فارکس بدون سانسور؛ قبل از شروع معاملات واقعی لطفا این مطلب را بخوانید!از دید بسیاری از مردم معامله‌گری در فارکس ساده‌ترین روش برای ثروتمند شدن است؛ این درست همان چیزی است که ما در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و سایر پلتفرم‌های ارتباطی می‌بینیم و می‌شنویم. اما پشت این سیمای زیبا و اغوا کننده، باطنی زشت وجود دارد که معمولا اشاره‌ای به آن در صحبت‌های روزمره نیست. ما معمولا افراد موفق در بازار فارکس را می‌بینیم، اما هزاران و میلیون‌ها انسان شکست خورده در بازار را که سرمایه‌ خود را از دست داده‌اند، از نظر ما غایب مانده‌اند.

 آنچه در این مقاله می‌خوانید ممکن است شما را شوکه کند؛ ممکن است این دقیقا چیزی نباشد که “انتظار” داشتید در مورد معامله‌گری در بازار فارکس بشنوید. این سخنان حتی ممکن است برخی از «اساتید» فعال در این صنعت و رسانه‌ها را عصبانی کند، چرا که آنچه در ادامه می‌بینید حقیقتی بدون فیلتر و دستکاری نشده در مورد صنعت فارکس است که قبل از وارد شدن به آن باید بدانید.

اگر نمی‌خواهید سرنوشتی مانند هزاران معامله‌گر تازه‌کار دیگری داشته باشید که پیش از شما در بازار شکست خوردند و لابلای چرخ‌دنده‌های صنعت پر زرق‌وبرق فارکس له شدند، به خواندن ادامه دهید. در غیر این صورت، بهتر است قید این مقاله را بزنید.

رسانه‌های آنلاین و اطلاعات مبتنی بر تبلیغات پوچ و وعده وعیدها، در واقع «گوشت‌های تازه» (افراد تازه وارد) را وارد صنعت معامله‌گری می‌کنند. بله، شما “گوشت تازه” هستید، اما آنها نمی‌خواهند شما این را بدانید. اساساً صنعت فارکس از شما می‌خواهد که بدون آموزش و بدون این که بدانید چه کاری انجام می‌دهید معامله‌گری را شروع کنید، می‌پرسید چرا؟ چون که آنها می‌دانند این سریع‌ترین راه است که سرمایه شما را از چنگتان بیرون آورند. همه ما در مورد سرمایه‌های برباد رفته بسیاری از معامله‌گران بازارهای مالی نظیر فارکس شنیده‌ایم.

اما اشتباه برداشت نکنید، این بدین معنی نیست که نمی‌توانید در معامله‌گری موفق باشید و عملکرد خوبی داشته باشید، اما در این صنعت از شما می‌خواهند از “گله” پیروی کنید و رفتار گله‌ای داشته باشید که مطمئناً این راهنمایی هیچ لطفی در حق شما محسوب نخواهد شد.

تخفیف پرارپ

اگر مشغول خواندن این مقاله هستید، واضح است که به معامله‌گری علاقه دارید اما کمی تحلیلگرتر از بسیاری از افراد هستید و می‌خواهید بدانید که واقعاً در پشت پرده چه اتفاقی در حال رخ دادن است. شما تمایل دارید بدانید سفر معاملاتی خود را چطور شروع کنید و چگونه باید در معامله‌گری پیشرفت کنید. مقاله امروز قصد دارد برخی از افسانه‌ها و تصورات غلط رایج در مورد صنعت فارکس را از بین ببرد و شما را به دانشی که برای تصمیم‌گیری عاقلانه و یافتن مسیر موفقیت در معامله‌گری نیاز دارید، مجهز کند.

واقعیت نحوه عملکرد صنعت معامله‌گری فارکس

در اینجا به نسخه صریح و بی پرده فارکس که نمی‌توانید آن را در جای دیگری بشنوید یا ببینید، می‌پردازیم.

احتمالاً این را نمی‌دانید، اما این صنعت طوری طراحی شده که معامله‌گران جدید را تنها با تمرکز بر جنبه‌های مثبت معاملات فارکس و “پولی که می‌توانند به دست آورند” جذب می‌کند. هر چند این مسئله غم‌انگیز است، اما واقعیت دارد.

حقیقت این است: وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و رسانه‌های مختلف درباره معامله‌گری، همگی باعث ایجاد هیاهو و جو می‌شوند و به طور مستقیم یا غیرمستقیم معامله‌‌گران را در مورد ریسک‌ها و مزایای معاملات فارکس گمراه می‌کنند. در اصل، آنها شما را به «مسلخی»، که بازار فارکس نام دارد، هدایت می‌کنند. بازار و اکثر بروکروها اصلا اهمیتی به ضرر شما نمی‌دهند. ممکن است شما خرد و له شوید ولی آن‌ها پول در می‌آورند. هنگامی که در بروکر خود معامله می‌کنید چه سود و چه ضرر کنید آن‌ها پول در می‌آورند. ممکن است این مسئله را تا به الان نمی‌دانستید. این صنعت پر از بروکرهایی است که می‌خواهند تا حد امکان مشتریان بیشتری برای معامله داشته باشند. آنها واقعاً هیچ اهمیتی نمی‌دهند که شما قبلا آموزش دیده‌اید یا حتی کوچکترین اطلاعی از آنچه در فارکس رخ می‌دهد، دارید یا نه.

ایکس چیف

هرچه شما در مورد معامله‌گری و نحوه معامله کردن دانش کمتری داشته باشید، احتمالاً پول بیشتری را در بازار قمار خواهید کرد که دقیقا همان چیزی است که آنها می‌خواهند. اگر حساب معاملاتی واقعی باز کنید در حالی که آموزش معامله‌گری مناسبی ندیدید، مانند این است که چشم بسته در یک میدان مین قدم بردارید!

فارکس بدون سانسور؛ قبل از شروع معاملات واقعی لطفا این مطلب را بخوانید!حتی بسیاری از این رسانه‌ها، وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و بروکروها با هم کار می‌کنند و معامله‌گران جدید و ناآگاه را به سمت «مسلخ» هدایت می‌کنند. هر یک از آنها ممکن است سعی کنند جیب شما را در طول مسیر بزنند. چه از طریق این که شما را وادار به پرداخت هزینه برای برخی از خدمات هشدار خبری «پریمیوم» کنند و یا شما را مجاب کنند برای برخی آموزش‌های «به اصطلاح عمیق» هزینه زیادی را پرداخت کنید. به هر طریقی که شده این افراد از شما پول دریافت می‌کنند. این بدین معنی نیست که هیچ کس نباید برای آموزش معامله‌گری پول بگیرد، اما همه چیز باید در حد معقولانه باشد. هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی  هزاران دلار برای آموزش یک دوره معامله‌گری هزینه کند یا سعی کند از شما بخواهد هزینه ماهانه بالایی برای برخی از خدمات اشتراکی بپردازید، در حالی که آنها به سادگی می‌توانند به شما آموزش دهند که معامله‌گری را یاد بگیرید و سیگنال‌ها را خودتان پیدا کنید، آن هم با دریافت یک بار شهریه. قبول کنید بین این که با یکبار دریافت شهریه پایین آن هم با نرخ معقول برای کمک کردن به مردم در جهت یادگیری معامله‌گری و سوء استفاده از آن‌ها باهدف دریافت هزاران دلار تفاوتی‌هایی وجود دارد.

خیال پردازی نکنید؛ واقع‌بین باشید!

اگر امیدها و انتظارات زیادی در مورد معامله‌گری در بازار فارکس دارید ما قصد نداریم آنها را از بین ببریم، فقط می‌خواهیم انتظارات واقع‌بینانه را به شما القا کنیم. به هر حال، زمانی که انتظارات ما با واقعیت تطابق ندارد، آن موقع است که درد عاطفی را تجربه می‌کنیم.

پیش از شروع معاملات واقعی این مطلب را بخوانید

احتمالاً قبلاً از سر بدشانسی با وب‌سایت‌هایی که نرم‌افزار معاملاتی خودکار می‌فروشند و ادعا می‌کنند که با خرید و نصب نرم‌افزارشان بازدهی بسیار بالایی خواهید داشت، برخورد کرده‌اید. آن‌ها اغلب سابقه خوبی از تعداد پیپ‌هایی که «سیستم» آن‌ها طی سال‌ها به دست آورده نشان می‌دهند. خوب حدس بزنید ماجرا چیست؟ این چیزها را می توان به راحتی با فتوشاپ ایجاد کرد. همانطور که ادگار آلن پو، نویسنده، شاعر، ویراستار و منتقد ادبی اهلِ بوستون آمریکا ، بیان می‌کند “هر چیزی را که می‌شنوید و نیمی از آنچه را که می‌بینید، باور نکنید.” اگر چیزی آنقدر خوب به نظر می‌رسد که انگار واقعیت ندارد، به احتمال زیاد واقعیت ندارد.

حتی در صنعت آموزش نیز بیش از حد مثبت و خوش‌بینانه در مورد بازار فارکس صحبت می‌کنند. آنها واقعاً در مورد ریسک و مشکلات معامله‌گری صحبت نمی‌کنند، بلکه در مورد پاداش‌های بالقوه و سبک زندگی یک معامله‌گر ثروتمند صحبت می‌کنند.

اگر افراد فقط در مورد جنبه مثبت معامله‌گری صحبت می‌کنند و در مورد ریسک‌ها اصلا صحبت نمی‌کنند، حرفشان را باور نکنید!

اگر افراد تنها در مورد سبک زندگی معامله‌گران و میزان درآمدی که می‌توانید داشته باشید صحبت می‌کنند و در مورد ریسک‌ها مطلبی ارائه نمی‌دهند، حرفشان را باور نکنید!

به یاد داشته باشید، آنها از شما می‌خواهند که دید نادرستی از معامله‌گری داشته باشید تا پول خود را دودستی به آنها و به بروکر خود بدهید و شروع به معامله کنید.

اعتماد به نفس کاذب را کنار بگذارید!

یکی از مشکلات بزرگ برای معامله‌گران مبتدی داشتن اعتماد به نفس کاذب در زمانی است که هنوز تازه کار و (با عرض پوزش!) ساده‌‌لوح هستند. بسیاری از این معامله‌گران تازه کار از حد ضرر استفاده نمی‌کنند و نیمی یا بیشتر حساب خود را به باد می‌دهند. بازار فارکس نسبت به بازار سهام یک بازی کوتاه‌مدت‌تر است، بنابراین باید پارامترهای ریسک را برای جلوگیری از ضررهای بزرگ تنظیم کنید. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که وارد معامله شوید و آن را برای همیشه با اهرم 1:100 نگه دارید و هرگز ضرر نکنید.

اما باز هم در صنعت فارکس عده‌ای از مسائلی مانند این سوءاستفاده می‌کنند. آنها می‌دانند که معامله‌گران مبتدی پس از چند معامله سودده اعتماد به نفس کاذب خواهند داشت و تمام سود خود و یا مقداری از آن را پس خواهند داد.

فارکس بدون سانسور

سعی نکنید خود را متقاعد کنید که واقعاً چیزی در مورد بازار را «با قطعیت» می‌دانید. مدتی زمان نیاز است تا این بازار را بشناسید. بنابراین، هر کاری که انجام می‌دهید خیلی زود عصبانی یا خیلی زود خوشحال نشوید وگرنه تمام پول خود را در بازار فارکس به باد خواهید داد.

اعتماد به نفس کاذب معامله‌گران را به انجام کارهای احمقانه مانند ریسک کردن نیمی از حساب خود در «معامله بزرگ بعدی» بدون استفاده از حد ضرر، سوق می‌دهد. این نوع رفتار نیز ناشی از عدم برخورداری از آموزش یا بنیاد ذهنی مناسب است.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند چون در حرفه‌های دیگر بسیار موفق بوده یا هستند، در معامله‌گری نیز موفق خواهند بود. اما اغلب اینطور نیست. فقط به این دلیل که در بخشی از زندگی موفق هستید بدین معنی نیست که در معامله‌گری نیز به سرعت موفق خواهید شد. بنابراین فقط به این دلیل که در وکالت، پزشکی یا در هر چیز دیگری بسیار موفق هستید مرنکب خطای شناختی نشوید و  احساس اعتماد به نفس کاذب نکنید. معامله‌گری، مانند هر حرفه دیگری، منحنی یادگیری دارد.

غرور در مقابل جنون

شاید شما یک معامله‌گر باتجربه باشید و شاید قبلاً 2 تا 5 سال یا بیشتر معامله کرده باشید، اما هنوز در حال تقلا هستید. اگر در این وضعیت هستید، باید بدانید که ممکن است از نوعی اعتیاد به معامله‌گری رنج ببرید و حتی از این موضوع آگاه نباشید. از خود بپرسید آیا شما یک کار را بارها و بارها در بازار انجام می‌دهید و هر بار ضرر می‌کنید اما چیزی را در مورد خودتان یا استراتژی‌تان تغییر نمی‌دهید؟

کسی که برای تغییر بیش از حد مغرور است هرگز یک معامله‌گر موفق نخواهد شد. این گونه افراد ترجیح می‌دهند همین روال فعلی را ادامه دهند و پول خود را از دست بدهند، چرا که احساس امنیت می‌کنند و به راحتی نمی‌پذیرند که نیاز به تغییر دارند. به همین خاطر اساسا برای تغییر تلاش نمی‌کنند.

آیا به معامله‌گری اعتیاد دارید؟ آیا انقدر مغرور هستید که استراتژی معامله‌گری یا مدیریت سرمایه خود را تغییر ندهید؟

عدم رسیدگی به مشکلاتی مانند این مسئله و عدم تلاش برای پیدا کردن راه حل آن، دلیل بزرگی برای شکست بسیاری از معامله‌گران است. معامله‌گری در واقع یک بازی مداوم آزمون و خطا است. شما هرگز نباید از یادگیری دست بکشید هرگز نباید از تلاش برای رشد به عنوان یک معامله‌گر دست بردارید. اگر متوجه شدید که کارهای یکسانی را انجام می‌دهید و اشتباهات مشابه را بارها و بارها مرتکب می‌شوید، آن را به عنوان نشانه‌ای ناکارآمدی خود و استراتژی خود در نظر گرفته و برای تغییر آماده شوید.

برخی از این مشکلات دائمی که معامله‌گران دارند مواردی مانند پرش استراتژی (که در اولین نشانه ضرر از یک استراتژی به استراتژی بعدی می‌پرند)، ریسک مبالغ نامنظم در هر معامله، معامله برای لذت به جای سود، نگرش قماربازانانه، معامله برای هیجان و غیره هستند.

همچنین، باید در نظر داشته باشید که اگر مثلاً 5 سال است که به معامله‌گری مشغول هستید و همچنان پول خود را از دست می‌دهید و ضرر می‌کنید، شاید وقت آن رسیده که از این حرفه خداحافظی کنید. شاید معامله‌گری برای شما مناسب نیست.
بنابراین، از خود بپرسید آیا قصد دارید در صف بازنده‌ها بمانید یا قصد دارید کار اشتباهی را که انجام می‌دهید متوقف کنید و شهامت کافی برای تغییر را دارید؟

فریب «فرصت بزرگ بعدی» را نخورید

هر چند می‌توان به معامله‌گری تسلط یافت و پول زیادی به دست آورد، اما اگر نحوه درست معامله‌گری را یاد نگیرید و استراتژی معامله‌گری و مدیریت سرمایه خود را آماده نداشته باشید، نیز پول زیادی از دست خواهید داد.

مراقب باشید، چرا که مردم گاها وقتی می‌بینند کاری که انجام می‌دهند کارساز و موثر نیست، به دنبال چیز دیگری می‌روند که “ممکن است کارساز” باشد. این نوع رفتار کاملا طبیعی و در ذات انسان است. باید بدانید که هیچ «فرصت بزرگ بعدی»، هیچ سیستم، استراتژی یا «جام مقدسی» وجود ندارد که شما را در بازارها ثروتمند کند.

منظور از جام مقدس یا Holy Grail در صنعت معامله‌گری یک استراتژی معاملاتی است که تمام معاملات آن سودآور باشد. تقریبا اکثر معامله‌گرهای مبتدی سال‌های سال به دنبال این جام مقدس می‌گردند اما هیچ‌گاه آن را پیدا نمی‌کنند چراکه همچین چیزی اصلا وجود خارجی ندارد!

می‌توانید بر اساس سادگی، منطق و توانایی خواندن دقیق نمودار در بازار معامله کنید. اگر نتوانید نمودار را از چپ به راست بخوانید و در واقع آن را درک و تفسیر کنید، مهم نیست سیستم شما چقدر خوب است یا “استراتژی بزرگ بعدی” چیست چرا که هرگز موفق نخواهید شد.

سخن پایانی

 مهم نیست چقدر با این بازار آشنایی دارید، بدانید که قبل از شروع معامله‌گری با حساب واقعی، به یادگیری نیاز دارید. اگر کاملا مبتدی هستید، حداقل یک دوره آموزش مقدماتی رایگان فارکس را بگذرانید تا سرنخی از بازار داشته باشید و سپس به سمت یک دوره پیشرفته‌تر با هزینه معقول بروید. به هر حال حتما آموزش اصولی را شروع کنید تا قبل از شروع معامله گری، ایده‌ای از آنچه در واقع اتفاق می‌افتد داشته باشید.

لطفا چشم‌بسته وارد مسلخ خود نشوید!

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری فارکس به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

9 دیدگاه در “فارکس بدون سانسور؛ قبل از شروع معاملات واقعی لطفا این مطلب را بخوانید!
 1. آواتار ehsan amani ehsan amani گفت:

  بسیار مفید بود، تشکر میکنم

 2. آواتار AMIN AMIN گفت:

  بسیار عالی بود

 3. آواتار حشمت بهمنی حشمت بهمنی گفت:

  عجب مقاله پوچ و بی محتوایی، اثبات واضحات فرمودید و ندیده غیب گفتید. لطفا چند بار مطالعه کنید ببینید یک کلمه جدید و کاربردی دارد که این همه تبلیغ کرده اید. انگار یک بسیجی یا پاسدار این مقاله را نوشته باشد…

 4. آواتار حمید حمید گفت:

  سلام.
  من یه دوره آموزشی خارجی دیدم درباره اون چیزی که اینجا بهش میگن ولوم تریدینگ(اتفاقات و حجم داخل هر کندل رو میبینیم).بعد اون دوره اصلا نمیتونم درک کنم پرایس اکشن و تکنیکال و این حرفا رو.چون هم کاملا منطق پشت بازار رو درک کردم و هم فهمیدم تحلیلی بعنوان تکنیکال واقعا بازدهی که باید داشته باشه رو نداره و بیشتر وقت تلف کردنه برای همین خیلی از فعالین این سبک و بازار یه استیتمنت کامل از خودشون ارائه نمیدن(ما که ندیدیم)
  حالا از شما سوال دارم به سود رسیدن در این بازار به قول مارک داگلاس یه تحلیل ذهنی میخواد و هر کسی با هر سبکی(حتی اندیکاتور) و با هر وین ریتی و فقط با روانشناسی و مدیریت سرمایه میتونه به موفقیت برسه یا واقعا باید دنبال سبک اصلی باشیم؟

 5. آواتار جابر جابر گفت:

  ترید بدون آموزش یعنی وارد شدن به اتاق تاریک که هیچی نمی‌بینی

 6. آواتار وحید وحید گفت:

  یاد امینو افتادم

 7. آواتار نیکو نیکو گفت:

  متشکرم از اطلاع رسانی شما و امیدوارم ایم مقاله به دست خیلی ها برسد…

 8. آواتار احمدرضا احمدرضا گفت:

  عالی بود.

 9. آواتار علی علی گفت:

  خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی