ارانته

آشفتگی در خاورمیانه رشد دلار را در پی داشت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

حمله تلافی جویانه اسرائیل به ایران واکنش بزرگی را در میان طبقات دارایی مختلف برانگیخت، اگرچه به نظر می‌رسد بازارها نسبتاً در جلسه معاملاتی اروپا کمتر نگران هستند. دارایی‌ها امن پیشرو هستند و اکنون ریسک‌های چرخش نزولی ساختاری در EURUSD وجود دارد.

دلار آمریکا: بازارهای فارکس زیر سلیطه عوامل ژئوپلیتیک

شب گذشته گزارش شد که اسرائیل حمله تلافی جویانه‌ای را به شهر اصفهان انجام داده است. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که رسانه‌های ایران اندازه این حمله را کم اهمیت جلوه می‌دهند و اطمینان داده‌اند که تأسیسات هسته‌ای تحت تأثیر قرار نگرفته است.

این خبر در حال حاضر پیامدهایی برای طبقات مختلف دارایی داشته است، اگرچه اثر اولیه تا حدی در ساعات اولیه صبح تمام شده است. پس از صعود به بالای 90 دلار در هر بشکه، نفت برنت در زمان نگارش این مقاله با قیمت 89 دلار معامله می‌شد، در حالی که شاخص Nikkei تا 3.5 درصد کاهش یافت اما اکنون افت را به 2.4 درصد کاهش داده است. بازده اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده برای مدت کوتاهی 4.50% معامله شد و سپس به 4.55% رسید.

بازار فارکس نیز تاثیر اولیه بزرگ و سپس بازگشت را همانند دیگر دارایی‌های منعکس کرده است. دارایی‌های امن مورد تقاضا هستند. فرانک در رتبه اول و در رتبه دوم ین قرار دارند، در حالی که دلار استرالیا و دلار نیوزیلند بزرگترین عملکرد ضعیف را داشتند. بازارها اخبار امروز را با دقت زیر نظر خواهند داشت و تلاش خواهند کرد تا ریسم تبدیل تنش‌های ایران و اسرائیل به یک درگیری تمام عیار در منطقه را بسنجند.

اگر شاهد تشدید بیشتر باشیم، پیش‌بینی می‌شود NZD، AUD، SEK و NOK می‌توانند افت‌هایی در فضای G10 داشته باشند. همبستگی NOK و AUD با افزایش بالقوه قیمت کامودیتی‌ها اغلب تحت الشعاع عامل سنتیمنت ریسک قرار می‌گیرد.

در فضای ارزها با بتا بالا، دلار کانادا عملکرد نسبی بهتری داشته باشد، چرا که از قیمت بالاتر نفت و فاصله جغرافیایی آن و همچنین به لطف همبستگی بیشتر با داده‌های قوی ایالات متحده و دلار آمریکا سود می‌برد.

ین می‌تواند از اثر ترکیبی نرخ‌های بهره پایین‌تر و اصلاح ریسک و همچنین شتاب احتمالی در چرخه انقباضی بانک مرکزی ژاپن سود ببرد، اگر قیمت انرژی نگرانی‌های تورمی را افزایش دهد. فرانک سوئیس همچنین در موقعیت بسیار خوبی برای ادامه بازگشت خود قرار دارد، به ویژه با توجه به نقش قبلی آن به عنوان یک پوشش ریسک در طول بحران انرژی اروپا در سال 2022.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

ین و فرانک می‌توانند در سناریوی ریسک گریزی ناشی از ژئوپلیتیک بیشتر از دلار سود ببرند، اما زمانی که ریسک ژئوپلیتیکی از بین رود، دلار ممکن است بتواند به راحتی رشد خود را حفظ کند. دلیل آن این است که بازارها اخیراً انگیزه‌های بیشتری برای افزایش ساختاری دلار دریافت کرده‌اند.

بازگشت به بیش از 100 دلار در قیمت نفت ممکن است فدرال رزرو را متقاعد کند که در حال حاضر امیدهای کاهش نرخ بهره را کنار بگذارد و تأثیر بالقوه بزرگ‌تر در ارزهای نوظهور به دلیل ریسک ژئوپلیتیکی چرخش قابل توجهی را به سمت دلار تحریک کند.

امروز انتظار داریم که اخبار ژئوپلیتیک بر بازار غالب شود. تقویم ایالات متحده خالی است و تغییر روایت فدرال رزرو به یک موضع هاوکیش‌تر در این مرحله به سختی تعجب آور است. با این حال، باید دید که اعضای FOMC تا کجا می‌خواهند روایت افزایش‌های احتمالی نرخ بهره را در این مرحله پیش ببرند.

نظرسنجی چشم انداز کسب و کار فدرال رزرو فیلادلفیا – که دیروز منتشر شد – به بالاترین میزان در حدود دو سال اخیر جهش کرد و در حالی که بسیاری از نظرسنجی‌های دیگر به تصویر کمتر روشنی اشاره می‌کنند، آخرین داده‌ها، اندک نظرسنجی‌های خوش‌بینانه فعالیت را تایید کرده‌اند. ریسک‌ها همچنان به سمت صعود به 107.0 در DXY متمایل هستند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

یورو: آشفتگی خاورمیانه فاکتورهای بانک مرکزی اروپا را تحت الشعاع قرار داده است

یورو به اندازه ارزهای بتای بالاتر در معرض تشدید تنش بالقوه در خاورمیانه نیست، اگرچه با توجه به ملاحظات گفته شده برای دلار در بالا، قیمت‌های انرژی بالاتر می‌تواند به یک موضع نزولی ساختاری در EURUSD منجر شود.

در حالی که ما تاکید کرده‌ایم که چگونه شرایط بسیار قوی‌تر تجارت و موقعیت اقتصادی-بنیادی یورو در مقایسه با سال 2022 به سختی به محدوده برابری EURUSD در این مرحله اشاره می‌کند، این امکان وجود دارد که قیمت گذاری بازار به بدتر شدن شرایط اقتصادی در ناحیه یورو در نتیجه ریسک ژئوپلیتیکی بالاتر اشاره کند.

وقتی صحبت از نحوه تأثیر تصمیمات بانک مرکزی اروپا در بازار فارکس می‌شود، می‌توانیم دو سناریو اصلی را شناسایی کنیم. اگر وضعیت خاورمیانه به یک درگیری تمام عیار تبدیل شود و اصلاحات عمده‌ای در رشد بازار سهام و کامودیتی‌های بزرگ وجود داشته باشد، تاخیر احتمالی در برنامه‌های سیاست‌های تسهیلی بانک مرکزی اروپا به سختی کمک زیادی به حمایت از یورو خواهد کرد. به یاد بیاورید که چگونه بانک مرکزی اروپا در سال 2022 افزایش بزرگ نرخ بهره را اعلام می‌کرد، اما یورو همچنان تحت فشار بود. در سناریوی دوم، که در آن رویدادهای ژئوپلیتیکی نمی‌توانند شوک بزرگی در ارزش سهام و کامودیتی‌ها ایجاد کنند، تصمیم بانک مرکزی اروپا در مورد ادامه کاهش نرخ بهره می‌تواند نقش بسیار بیشتری در جهت EURUSD داشته باشد.

در حالی که بازارها به دقت بر چگونگی تحولات در خاورمیانه نظارت می‌کنند، ریسک‌های نزولی EURUSD بدون شک افزایش یافته است و حمایت 1.0600 ممکن است برای مدت طولانی‌تری دوام نیاورد.

پوند: خرده فروشی ضعیف انگلیس

خرده فروشی بریتانیا در ماه مارس امروز صبح اندکی کمتر از حد انتظار منتشر شد. این به وضوح تحت الشعاع اخبار ایران قرار گرفته است، اما به هر حال خرده فروشی نباید تصویر بانک مرکزی انگلیس را تغییر دهد.

به هر حال، داده‌های این هفته به احتمال کمتری اشاره دارد که بانک مرکزی انگلیس شروع به کاهش نرخ بهره قبل از ماه اوت کند، یعنی ماهی که اقتصاددان موسسه ING انتظار اولین حرکت را دارند.

این ما را به این باور رسانده است که علیرغم صعود متوسطی که برای این جفت ارز پیش‌بینی می‌شود، EURGBP در کوتاه مدت برای یافتن حمایت تقلای زیادی خواهد کرد. اگر شاهد تشدید ریسک ژئوپلیتیکی باشیم، با توجه به حساسیت بالاتر پوند به سنتیمنت ریسک جهانی و داده‌های CFTC که نشان می‌دهد GBP بزرگترین موقعیت خرید خالص در G10 را دارد، پوند باید در نقطه آسیب‌پذیرتری نسبت به یورو قرار گیرد.

ین: تورم پایین‌تر از انتظارات CPI در ژاپن

تحولات شب گذشته باعث رشد ین شده است، اگرچه تحولات داخلی ژاپن ممکن است منجر به عقب ماندن ین در برابر فرانک آن هم در محیط ریسک گریز بازار شده باشد.

ارقام تورم ملی ژاپن امروز صبح کمتر از حد انتظار منتشر شد، به طوری که CPI هسته از 2.8٪ به 2.7٪ و CPI اصلی از 2.8٪ به 2.6٪ کاهش یافت. تورم اصلی بدون احتساب مواد غذایی تازه و انرژی برای اولین بار از سال 2022 به زیر 3.0 درصد رسید.

در حالی که تا حد زیادی انتظار حفظ نرخ بهره در نشست آوریل وجود دارد، ما هنوز فکر می‌کنیم که ریسک‌ها در مقایسه با آنچه که در حال حاضر بازار قیمت گذاری می‌کند، به سمت افزایش زودتر نرخ بهره متمایل است. انتظارات بازار در حال حاضر برای افزایش نرخ بهره در ماه اکتبر است، در حالی که اقتصاددان موسسه ING پیش‌بینی افزایش 15 نقطه پایه‌ای در ماه ژوئیه و سپس افزایش 25 نقطه پایه‌ای در ماه اکتبر را دارند.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی