آیا اقدامات چین می‌تواند منجر به قوی سیاه در بازارهای مالی شود؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آیا اقدامات چین می‌تواند منجر به قوی سیاه در بازارهای مالی شود؟

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

پکن به مبارزه با آشفتگی‌های اخیر در چندین جبهه ادامه می‌دهد: املاک، بخش مالی، و بازار ارز. بانک خلق چین به منظور جلوگیری از سفته بازی‌های نزولی، نرخ یوان را با بیشترین شکاف نسبت به انتظارات تثبیت کرد. علیرغم همه ناآرامی‌ها در چین، نوسانات ارزهای گروه 10 همچنان محدود شده است و احتمالاً به همین دلیل است که مقامات مداخله نمی‌کنند. آیا اقدامات چین می‌تواند منجر به قوی سیاه در بازارهای مالی شود؟

دلار آمریکا: مقامات چینی به کمک یوان می‌آیند

تحولات در بخش مالی و دارایی پریشان چین به‌عنوان برجسته‌ترین محرک برای سنتیمنت بازار ظاهر می‌شود، به‌ویژه پس از اینکه صورتجلسه فدرال رزرو تأثیرات محدودی بر انتظارات بانک مرکزی داشت و تقویم‌ اقتصادی برای کشورهای توسعه یافته بازار کاملاً خلوت هستند. مقامات چینی تمرکز خود را بر بازار فارکس معطوف کردند و چیزی را که اکنون به عنوان بزرگترین دفاع از یوان در نظر گرفته می‌شود از طریق اصلاح دستورالعمل‌های تثبیتی، به کار گرفتند. بانک خلق چین USDCNY را در 7.2006 تثبیت کرد که به طور قابل توجهی کمتر از میانگین تخمین 7.305 بود که بزرگترین شکاف در مقایسه با پیش‌بینی‌ها از زمان شروع نظرسنجی در سال 2018 است.

حرکت امروز بانک خلق چین به دنبال گزارش‌های دیروز است مبنی بر اینکه مقامات چینی از بانک‌های دولتی خواسته‌اند تا مداخلات یوان را برای کاهش نوسانات فارکس افزایش دهند. همچنین می‌توانیم شاهد کاهش نسبت ذخیره مورد نیاز (RRR) باشیم که اغلب به عنوان ابزاری برای جلوگیری از کاهش شدید ارزش یوان در نظر گرفته می‌شود.

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

تا کنون، سرریز به ارزهای G10 محدود بوده است. دلار استرالیا که بسیار در معرض چین است 1.4 درصد در این هفته کاهش یافته است، که با توجه به میزان اخبار بدی که در چند روز گذشته انباشته شده، یک رکود نسبتاً مهار شده است. این احتمالاً نشانه‌ای از این است که چگونه دلار استرالیا قبلاً مقدار زیادی از نکات منفی مربوط به چین را قیمت گذاری کرده بود و چگونه بازارها منتظر مداخله دولت برای جلوگیری از سناریوهای قو سیاه هستند.

امروز صبح، تثبیت اضطراری یوان، تاثیر چندانی در بازار فارکس نداشت. البته به استثنای افت جفت ارز USDJPY که احتمالاً به دلیل رسیدن تورم خدمات ژاپن برای اولین بار در 30 سال گذشته به 2% بود. اتفاقاً، این جفت ارز به خوبی وارد قلمرو مداخله فارکس شده است، اما احتمالاً نوسانات کافی برای نگرانی مقامات ژاپنی را از دست داده است. با این حال، اشباع فروش بیش از حد ین و تهدید مداخلات احتمال هر گونه اصلاحات نزولی USDJPY را تشدید خواهد کرد.

امروز در تقویم اقتصادی داده مهمی برای آمریکا وجود ندارد و توجهات معطوف به بازار اوراق خواهد بود که روز گذشته به سقف چندین ساله رسید. ترکیب افزایش بازده اوراق و ریسک‌های رو به رشد چین نشان می‌دهد که تعادل ریسک‌ها نسبت به دلار به میزان متوسطی به سمت بالا متمایل شده است. شاخص دلار می‌تواند در چند روز آینده به محدوده 104 برسد.

یورو: تاب آوری غافلگیرکننده

پس از یک هفته که نگرانی‌های جدی در مورد چشم‌انداز کوتاه‌مدت و میان‌مدت چین مطرح شد، معامله شدن جفت ارز EURUSD در حدود 1.0900 کاملاً رضایت بخش است.

این جفت ارز نه تنها از طریق کانال ریسک-شرایط محیطی در معرض سنتیمنت چین قرار دارند، بلکه با توجه به در معرض بودن اقتصادی ناحیه یورو با چین، رابطه مستقیم‌تری با این کشور دارد. اکنون این سوال باقی می‌ماند: آیا داستان چین به یورو خواهد رسید؟ در حال حاضر، واقعاً به نظر می‌رسد که بازارها از واکنش قاطع پکن استقبال می‌کنند، اگرچه این مسئله احتمالاً خیلی به تحولات بانک Zhongzhi و عمق واقعی رکود در بخش املاک و مستغلات بستگی دارد.

در مجموع، به نظر می‌رسد راهی برای یورو و سایر ارزهای چرخه‌ای وجود دارد تا از این آشفتگی چینی عبور کنند، بدون اینکه خسارت زیادی وارد کنند، اما این به معنای تاخیر در افزایش قابل توجه در برابر دلار است.

از نظر داده، امروز نگاهی به ارقام نهایی تورم در ناحیه یورو خواهیم داشت. در حال حاضر بازارها با احتمال 50 درصدی افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا (ECB) در ماه سپتامبر را قیمت گذاری می‌کنند و در چند روز گذشته انتظارات را در امتداد منحنی نرخ بهره را کاهش داده‌اند. افزایش کامل نرخ بهره قبل از پایان سال قیمت گذاری نشده است، که احتمالاً در صورت بازگشت مقامات بانک مرکزی اروپا پس از تعطیلات تابستانی با برخی اظهارنظرهای هاوکیش، فضای افزایشی را برای نرخ‌های کوتاه مدت در ناحیه یورو ایجاد می‌کند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

جفت ارز EURUSD ممکن است فعلا در محدوده رنج باقی بماند و سوگیری متعادل نزولی برای محدوده 1.0850 وجود داشته باشد.

پوند: داده‌های ناامید کننده خرده فروشی

بریتانیا اطلاعات خرده‌فروشی ماه ژوئیه را صبح امروز منتشر کرد و این اعداد کاملاً کمتر از حد انتظار بودند. خرده فروشی از جمله سوخت 1.2% نسبت به ماه قبل کاهش یافت و معیار سوخت خودرو 1.4% کاهش یافت.

این انتشار با تعداد زیادی از داده‌های کاملاً حمایتی برای پوند در تناقض است. با این حال، شاخص خرده‌فروشی در معادله تصمیم‌گیری سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس در مقایسه با ارقام دستمزد و تورم (که در عوض در این هفته به سمت صعودی شگفتی داشتند)، تأثیر کمی دارد، تاثیر خرده فروشی در بازار فارکس کاملاً محدود بود.

منحنی سونیا (SONIA) به طور کامل با نرخ اوج 6.0 درصدی در بریتانیا قیمت گذاری می‌شود، در حالی که بازارها متقاعد نشده‌اند که بانک مرکزی اروپا اصلاً نرخ‌ها را افزایش دهد. اتفاقاً یورو بیشتر از انگلیس در معرض چین است. این نشان می‌دهد که حمایت 0.8500 در EURGBP در معرض تهدید است و ما قطعاً این احتمال را رد نمی‌کنیم که در روزهای آینده این محدوده آزمایش یا شکسته شود. با این حال، تفاوت نرخ سواپ کوتاه‌مدت زمانی که این جفت ارز آخرین بار در 0.8500 (اواسط ژوئیه) معامله شد، حدود 20 تا 25 نقطه پایه به نفع پوند بود. این مسئله بدین معنی است که افزایش بیشتر واگرایی سیاست‌های پولی ممکن است نیاز باشد تا EURGBP کاهش یابد.

اروپای مرکزی و شرقی: نرخ‌های بهره بالاتر، قدرت دلار را خنثی می‌کند

امروز تقویم اقتصادی برای ناحیه اروپای مرکزی و شرقی خلوت است. به نظر می‌رسد صورتجلسه FOMC تاثیر چندانی در بازار نداشته است، اگرچه چند نکته وجود دارد که باید برجسته کنیم. از یک سو، دلار آمریکا و بازارهای سهام همچنان به ضعیف‌تر شدن ارزهای اروپای مرکزی و شرقی در بازار فارکس اشاره می‌کنند. از سوی دیگر، اختلاف نرخ بهره در سراسر منطقه، به ویژه در جمهوری چک و لهستان در حال افزایش است. علاوه بر این، احتمال افزایش نرخ بهره در ایالات متحده درست پس از انتشار صورتجلسه FOMC انگیزه بیشتری به این امر داده است.

در جمهوری چک، اسپرد نرخ بهره دو ساله در برابر یورو به بالاترین سطح خود از ابتدای ژوئیه رسیده است. در لهستان، اسپرد به بالاترین سطح در یک هفته رسید. این مسئله حداقل باید تاثیر منفی تقویت دلار آمریکا را جبران کند. با این حال، حداقل در جمهوری چک، تأثیر نرخ‌های بالاتر ممکن است بیشتر باشد و EURCZK در نهایت برای اولین بار از اوایل اوت به زیر 24.0 رسید.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟