ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

همه نگاه‌ها معطوف به گردهمایی جکسون هول

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل هفتگی

هفته پیش رو – از نظر داده‌های اقتصادی، هفته سبکی در پیش رو است و مهم‌ترین داده‌هایی که هفته آینده منتشر خواهند شد عبارتند از نظرسنجی‌های تجاری از اقتصادهای بزرگ، اما از همه مهمتر گردهمایی اقتصادی سالانه فدرال رزرو است که توجه همه را به خود جلب خواهد کرد. با توجه به اینکه بازده اوراق قرضه ایالات متحده در آستانه یک بریک اوت قرار دارد، سیگنال‌هایی که آقای پاول، رئیس فدرال رزرو، در مورد مسیر نرخ بهره می‌دهد برای دلار آمریکا بسیار حائز اهمیت خواهند بود.

آیا پاول با احتیاط قدم بر خواهد داشت؟

یک بار در سال، مقامات فدرال رزرو در اقامتگاه تابستانی خود در جکسون هول در ایالت وایومینگ برای تبادل نظر در مورد سیاست‌های پولی و مسائل مهم اقتصادی گرد هم می‌آیند. اگرچه این گردهمایی بیشتر یک رویداد آکادمیک است، اما رهبران فدرال رزرو در طول سال‌ها از آن برای نشان دادن تغییرات عمده در استراتژی خود، استفاده کرده‌اند.

سال گذشته، آقای پاول، رئیس فعلی فدرال رزرو، از این گردهمایی استفاده کرد تا اعلام کند که فدرال رزرو به افزایش فوری نرخ بهره برای مبارزه با تورم افسارگسیخته ادامه خواهد داد. او سعی داشت به همه بفهماند که چرخه انقباضی تازه شروع شده است. آنچه پس از آن اتفاق افتاد، رالی شدید بازده اوراق قرضه آمریکا بود که باعث رشد شدید دلار و ریزش بازار سهام شد.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

اما امروز با چشم انداز بسیار متفاوتی روبرو هستیم. تورم کاهش یافته است، اما عمده دلیل آن، کاهش قیمت انرژی بوده است. تورم هسته همچنان داغ است و از آنجایی که بازار کار به شدت با کمبود نیروی کار مواجه است، این نگرانی وجود دارد که تورم به این زودی به هدف ۲ درصدی فدرال رزرو باز نگردد.

USD

تورم ایالات متحده کاهش یافته، اما تورم هسته همچنان 4.7 درصد است. با کمبود نیروی کار و ادامه افزایش قیمت مسکن، پاول هنوز نمی‌تواند جشن پیروزی بگیرد

انتشار داده‌های اخیر اقتصادی به چنین نگرانی‌هایی دامن زده است. مدل پیش‌بینی GDPNow فدرال رزرو آتلانتا در حال حاضر به لطف تقاضای قوی مصرف‌کننده و بازار پررونق مسکن، رشد سالانه این سه ماهه را 5.8 درصد برآورد می‌کند. با توجه به اینکه قیمت مسکن در بیشتر نقاط آمریکا رکوردهای قیمتی جدیدی زده‌اند، کاهش اجاره بهایی که فدرال رزرو مدت‌ها قبل پیش‌بینی آن را کرده بود به احتمال زیاد دست نیافتنی خواهد بود.

همه اینها نشان می‌دهند با وجود پیشرفت‌های خوبی که در جبهه مبارزه با تورم بدست آمده است، احتمالاً هنوز خیلی زود است که رئیس فدرال رزرو بخواهد اعلام پیروزی کند و جشن بگیرد. به احتمال زیاد او در سخنانش انعطاف‌پذیر ظاهر خواهد شد و می‌گوید باید نرخ بهره را در سطوح فعلی ثابت نگه داریم و اگر ثابت شود که تورم پایدار است باید نرخ بهره را دوباره افزایش دهیم.

ایکس چیف

این اساساً همان چیزی است که او سه هفته پیش در نشست ماه جولای فدرال رزرو گفت. با این حال، با توجه به اینکه داده‌های اقتصادی منتشر شده از آن زمان تاکنون قوی‌تر از حد انتظارات بوده‌اند، این ریسک وجود دارد که پاول این بار لحن تقریباً هاوکیش‌تری داشته باشد و تأکید بیشتری بر بالا نگه‌داشتن نرخ بهره برای مدتی طولانی‌تر و یا یک افزایش نرخ‌ بهره دیگر داشته باشد.

این گردهمایی در روز پنجشنبه آغاز خواهد شد، اما رئیس فدرال رزرو معمولاً در روز جمعه سخنرانی می‌کند. در مورد داده‌های اقتصادی نیز، آخرین نظرسنجی‌های تجاری موسسه S&P Global در روز چهارشنبه منتشر خواهند شد و آمار سفارش کالاهای بادوام در روز پنجشنبه.

JPY

بازده اوراق قرضه ایالات متحده در شرف یک بریک اوت. آیا گردهمایی جکسون هول محرک یک بریک اوت خواهد شد یا یک پولبک؟ این موضوع برای جفت ارز USDJPY اهمیت زیادی خواهد داشت. خط آبی بازده اوراق قرضه 10 ساله است و خط زرد جفت ارز USDJPY

در حال حاضر در بازارها، اظهارات پاول می‌تواند تأثیر نامتناسبی داشته باشد، زیرا بازده اوراق قرضه ایالات متحده در نزدیک بالاترین سطح قیمتی خود برای این چرخه معامله می‌شود. گردهمایی جکسون هول می‌تواند کاتالیزوری برای یک بریک اوت صعودی باشد یا یک پولبک، و بر این اساس مسیر دلار آمریکا را مشخص کند.

به طور کلی، چشم‌انداز بنیادی دلار آمریکا روشن به نظر می‌رسد زیرا ایالات متحده از نظر رشد اقتصادی نسبت به اروپا و چین برتری زیادی دارد. از نظر تکنیکال هم شرایط به نفع دلار است، زیرا EURUSD در این هفته به زیر سطح حیاتی 1.0940 رفت و توانست خط روند صعودی را که از پایین‌ترین کف قیمتی ماه سپتامبر رسم شده بود و برخی میانگین‌های متحرک کلیدی را بشکند.

انتشار شاخص مدیران خرید برای منطقه یورو

در منطقه یورو، انتشار نظرسنجی‌های اولیه تجاری شاخص مدیران خرید برای ماه آگوست، در روز چهارشنبه، بیشترین اهمیت را دارند. پیش‌بینی‌ها حاکی از عمیق‌تر شدن رکود در بخش تولید هستند و این موضوع در حال سرایت به بخش بسیار بزرگ‌تر خدماتی کرده است که باعث می‌شود ترمز اقتصاد کشیده شود.

چند ماه است که منطقه یورو نسبت به اخبار منفی اقتصادی بی‌اعتنا بوده است و در عوض بر افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا تمرکز کرده است که اختلاف نرخ بهره را به نفع آن کاهش داده است. با این حال، بانک مرکزی اروپا نمی‌تواند بیشتر از این از رشد ضعیف‌تر منطقه یورو چشم پوشی کند. اگر نبض داده‌های اقتصادی همچنان ضعیف‌تر شود، بانک مرکزی اروپا ممکن است در چرخه انقباضی خود در ماه سپتامبر «مکث» کند و یورو را از خواب غفلت بیدار کند.

EUR

جفت ارز EURUSD نمودار اختلاف نرخ بهره کوتاه مدت را دنبال می‌کند. اما با توقف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، حالا اختلاف رشد اقتصادی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

چشم‌انداز در بریتانیا کمی روشن‌تر است. نتیجه نظرسنجی‌های تجاری بریتانیا نیز در روز چهارشنبه منتشر خواهند شد. آخرین شاخص مدیران خرید بخش خدماتی به اقتصادی اشاره کرد که در بهترین حالت در ماه‌های آینده احتمالاً رشدی ثابت خواهد داشت. اما از آنجایی که مشکل تورم در بریتانیا نسبت به سایر کشورها بسیار بزرگ‌تر است، بازارها همچنان انتظار دارند بانک مرکزی انگلستان نرخ بهره را 0.75 درصد دیگر افزایش دهد.

این افزایش مثل یک شمشیر دو لبه است. شرط‌بندی‌ها بر روی افزایش نرخ بهره به رشد پوند کمک کردند، اما هر چه نرخ بهره بالاتر برود، ریسک وقوع یک رکود اقتصادی و ضربه زدن به پوند، بیشتر می‌شود. عملکرد بازار سهام نیز بسیار مهم خواهد بود، زیرا جفت ارز GBPUSD به دلیل کسری‌های دوگانه بریتانیا که نیازمند تامین مالی از خارج هستند، به شدت با سنتیمنت ریسک جهانی در ارتباط است.

در نهایت، چند داده‌ مهم اقتصادی نیز برای ژاپن و کانادا منتشر خواهند شد. انتشار آخرین آمار تورمی توکیو در روز جمعه می‌تواند بر روند تصمیم‌گیری بانک مرکزی ژاپن تأثیر بگذارد. و در کانادا، آمار خرده‌‌فروشی برای ماه ژوئن در روز چهارشنبه منتشر می‌شود، که ممکن توسط سرمایه‌گذاران داده‌‌‌ای منسوخ تلقی شود.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “همه نگاه‌ها معطوف به گردهمایی جکسون هول
  1. آواتار حامد حامد گفت:

    🙏🙏👏👏👏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی