ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

نگاه‌ها به جلسه بانک مرکزی اروپا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نگاه‌ها به جلسه بانک مرکزی اروپا

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 5 مرداد

  • نفس راحت دارایی‌های ریسکی

واکنش بازار به بیانیه دیشب FOMC کمی مثبت بود چرا که پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، تصدیق کرد که فدرال رزرو می‌تواند کمی صبور باشد. به همین دلیل بازده اوراق آمریکا و دلار کمی کاهش یافتند. امروز تمام نگاه‌ها به بانک مرکزی اروپا است که انتظار می‌رود نرخ بهره را 0.25% افزایش دهد و در را برای افزایش دیگر در ماه سپتامبر باز بگذارد.

دلار آمریکا: کمی برای افت بیشتر دلار زود است

روز گذشته دلار از روند نزولی بازده اوراق آمریکا پیروی کرد و پس از جلسه FOMC و کنفرانس مطبوعاتی کاهش یافت. پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، عملکرد قابل اعتماد دیگری ارائه کرد و به نظر می‌رسد که بازارها با توجه به همه انقباض‌هایی که تاکنون انجام شده، به نظرات مبنی بر اینکه فدرال رزرو “می‌تواند اندکی صبور باشد” توجه کرده‌اند. بازده اوراق 2 ساله 7 – 8 نقطه پایه کاهش یافت و قراردادهای آتی نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا برای دسامبر سال 2024 به 4.07% کاهش یافت که نشان می‌دهد بانک مرکزی 5 بار به اندازه 0.25% نرخ بهره را در سال 2024 کاهش خواهد داد.

تخفیف پرارپ

یکی از واضح‌ترین پیام‌هایی که از کنفرانس مطبوعاتی دریافت شد این بود که پاول بیان کرد فدرال رزرو “در محیطی نیست که ما بخواهیم پیش‌بینی‌های راهبردی زیادی ارائه کنیم”. به عبارت دیگر: به داده‌ها گوش دهید، نه فدرال رزرو. در مورد این موضوع، وی تاکید کرد که تا زمان نشست بعدی در 20 سپتامبر، فدرال رزرو دو گزارش جدید CPI، دو گزارش جدید اشتغال و شاخص تغییرات هزینه هر واحد نیروی کار (که فردا منتشر خواهد شد) خواهند داشت.

در حالی که دلار امروز پس از جلسه فدرال رزرو کمی افت کرده است، اما هنوز بهتر است منتظر داده‌ها باشیم و می‌توانیم از شاخص تغییرات هزینه هر واحد نیروی کار (ECI) فردا شروع کنیم.

ایکس چیف

جدا از جلسه بانک مرکزی اروپا، تقویم ایالات متحده باید شاهد برخی تجدید نظرهای نزولی در تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم، سفارشات کالاهای بادوام و مدعیان اولیه بیکاری باشد. از بین این موارد، با توجه به نیاز مداوم به تسهیل شرایط رقابتی در بازار کار ایالات متحده، ممکن است آمار مدعیان مهمترین آنها باشد.

اگر شاهد غافلگیر هاوکیش چندانی از طرف بانک مرکزی اروپا نباشیم، شاخص دلار می‌تواند بین محدوده 100.60 و 101.20 معامله شود.

یورو: آیا در مورد سخت گیری کمی (QT) چیزهای بیشتری خواهیم شنید؟

چالشی که اکنون برای بانک مرکزی اروپا وجود دارد، ارائه یک پیام هاوکیش – افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره و وعده افزایش بیشتر در آینده – و در عین حال متعادل کردن ریسک‌های پیش‌بینی رشد اقتصادی بسیار بالای این بانک است. یکی از مخالفت‌های رایج مشتریان در برابر دیدگاه صعودی EURUSD ما این است که هاوکیش بودن بانک مرکزی اروپا زود از بین می‌رود و اجازه نمی‌دهد تفاوت‌های نرخ ایالات متحده و ناحیه یورو همانطور که ما انتظار داریم کاهش یابد.

با فرض این که بانک مرکزی اروپا این انتظارات را حفظ کند که نرخ سپرده‌گذاری (Deposit Rate) که اکنون در محدوده 3.5% است تا پایان سال به محدوده 4% خواهد رسید، چه چیزی دیگری را می‌توانیم پیش‌بینی کنیم؟ یک ایده جالب این است که به اعضای هاوکیش در ازای عقب نشینی از افزایش نرخ‌های بعدی، چیزی در مورد سخت گیری کمی داده شود. در حال حاضر، سرمایه گذاری مجدد در برنامه APP در ماه گذشته به پایان رسیده و سرمایه گذاری مجدد PEPP تا پایان سال 2024 ادامه خواهد داشت. آیا می‌توان سرمایه‌گذاری‌های مجدد PEPP را کوتاه‌تر کرد، یا می‌توان بحث را به سمت فروش کامل دارایی‌ها سوق داد – اقداماتی که ممکن است بازارهای اوراق قرضه دولتی غیرمرکزی و بازارهای اعتباری اروپا را ناراحت کند؟ پیش‌بینی واکنش بازار ممکن است دشوار باشد، اما احتمالاً EURCHF می‌تواند تحت فشار باقی بماند.

ین برای جلسه بانک مرکزی ژاپن آماده می‌شود

هیجانات زیادی برای جلسه فردا بانک مرکزی ژاپن وجود دارد. اکثر افراد انتظار دارند تغییری در سیاست کنترل منحنی بازده بانک مرکزی ژاپن رخ ندهد چرا که اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، نمی‌خواهد با ایجاد یک غافلگیری، یک سیاست ارتباطی روشن را تضعیف کند.

با این حال بازار فارکس کمی نگران است. همانطور که مین جو کانگ در پیش‌‌بینی خود اشاره کرد “احتمال تغییر کنترل منحنی بازده ناچیز نیست و سرمایه‌گذاران در حال حاضر این ریسک را قبول می‌کنند که قانع باشند. به عنوان مثال، زمانی که بانک مرکزی ژاپن با افزایش محدوده هدف اوراق قرضه دولتی خود در دسامبر گذشته غافلگیری انجام داد جفت ارز USDJPY کاهش چشم گیری را تجربه کرد.

اروپای مرکزی و شرقی: خبرهای خوب برای منطقه

تقویم اقتصادی برای این منطقه، امروز خالی است و موضوع اصلی البته پیامدهای تصمیم دیروز فدرال رزرو و نشست امروز بانک مرکزی اروپا خواهد بود. افزایش EURUSD در نتیجه تصمیم دیروز فدرال رزرو به وضوح خبر خوبی برای ارزهای اروپای مرکزی و شرقی است. علاوه بر این، دیروز بازارهای سهام در اروپا بهبود مجددی در سنتیمنت را نشان می‌دادند و آخرین خبر خوب از دیروز، کاهش شدید قیمت گاز پس از افزایش در دو هفته اخیر است. تصویر ذخیره سازی گاز نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بهتر به نظر می‌رسد و از همه مهمتر افزایش مصرف ناشی از موچ گرما در اروپا در نهایت کاهش یافته است.

با توجه به بیشترین حساسیت فورینت مجارستان به قیمت گاز، ما بیشترین فضا را برای بهبود در این ارز پیش‌بینی می‌کنیم. کرون چک نیز به همین دلایل باید تقویت شود. با این حال، به لطف شرایط ذکر شده در بالا، می‌توانیم امروز شاهد بازگشت EURCZK به زیر 24.0 باشیم.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی