بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آشنایی با سازوکار بانک مرکزی استرالیا (RBA)

آشنایی با سازوکار بانک مرکزی استرالیا (RBA)

رزرو بانک استرالیا (RBA) چیست؟

رزرو بانک (Reserve Bank of Australia)، بانک مرکزی استرالیا است. این بانک سیاست مالی و مسائل پولی مربوط به دلار استرالیا (AUD) را تعیین و مدیریت می‌کند. RBA به عنوان یک بانک مرکزی، مستقیما بر بازار فارکس تأثیر می‌گذارد، از این رو نشست‌های سیاست‌گذاری و تصمیماتی که اتخاذ می‌کنند، برای معامله‌گران از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

رزرو بانک در خدمات بانک‌داری و ثبت، با آژانس‌های فدرال و با برخی از بانک‌های مرکزی بین‌المللی همکاری دارد. این بانک که متعلق به دولت استرالیا است در سال 1960 تاسیس شد، با این حال به عنوان یک موسسه، از سال 1911 با نام بانک مشترک المنافع استرالیا مشغول به فعالیت بود.

یک باور غلط رایج در مورد بانک مرکزی استرالیا وجود دارد که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم؛ عده‌ای تصور می‌کنند که RBA متعلق به یک فرد، خانواده و یا گروه است، اما در واقعیت دولت و در نتیجه مردم مالک رزرو بانک استرالیا هستند. این بانک از همان ابتدای تاسیس در طول سالیان متمادی توسط مدیران متعددی اداره شده است.

نکات کلیدی
 • رزرو بانک (RBA)، بانک مرکزی استرالیا است که برای اولین بار با فرمان دولت در سال 1960 تأسیس شد.
 • این بانک 2 استرالیا را تعیین و امور مرتبط با واحد پول آن یعنی دلار استرالیا را مدیریت می‌کند.
 • رزرو بانک دارای 3 وظیفه اصلی است: ایجاد ثبات ارزی، اشتغال کامل و رشد اقتصادی.

تاریخچه بانک مرکزی استرالیا

تاریخچه بانک مرکزی استرالیا به سال 1911 باز می‌گردد، زمانی که بانک مشترک‌المنافع استرالیا به صورت قانونی تأسیس شد و این اتفاق یک دهه پس از استقلال این کشور از بریتانیا صورت گرفت. این بانک در ابتدا به عنوان یک بانک مرکزی در نظر گرفته نشد و تا سال 1924 که قانون بانک مشترک‌المنافع را عهده‌دار انتشار پوند استرالیا قرار داد، مسئولیت مدیریت پول استرالیا با این بانک نبود. استرالیا در سال 1966 پوند استرالیا را بازنشسته کرد و دلار استرالیا (AUD) را جایگزین آن کرد که معادل 100 سنت است.

در سال 1967، RBA دلار استرالیا (AUD) را به دلار آمریکا (USD) گره زد. این رابطه بین دلار آمریکا و دلار استرالیا تا سال 1983 ادامه داشت، اما از آن زمان به بعد ارزش‌گذاری دلار استرالیا بر اساس عرضه و تقاضا در بازارهای پولی بین‌المللی به حالت شناور درآمد.

در انتها، ذکر این نکته حائز اهمیت است که امروز دلار استرالیا به یک ارز محبوب در میان معامله‌گران فارکس تبدیل شده است، به این دلیل که قابلیت محافظت از ریسک‌های مرتبط با ارزهای پرمعامله را دارد.

آشنایی با سازوکار بانک مرکزی استرالیا

بانک مرکزی استرالیا با تعیین نرخ بهره در بازارهای پولی، دلار استرالیا را مدیریت می‌کند. این نرخ بهره از طریق سایر بخش‌های سیستم مالی فیلتر می‌شود و بر نرخ‌هایی که بانک‌ها به کسب‌وکارها و مصرف کنندگان وام می‌دهند، تأثیر می‌گذارد . هدف بانک مرکزی استرالیا این است که نرخ بهره را به اندازه کافی پایین تعیین کند تا زمینه حداکثر اشتغال و رشد اقتصادی در استرالیا مهیا شود، اما نه آنقدر پایین که باعث ایجاد تورم بالای 2 تا 3 درصد در سال بشود.

یکی از مهمترین نقش‌های RBA، سیاست‌های مرتبط با نرخ ارز این کشور است. رزرو بانک، با اعمال نظارت بر نرخ ارز و همچنین با خرید و فروش AUD در برابر سایر ارزها، برای دلار استرالیا عرضه و تقاضا ایجاد می‌کند. در بیشتر موارد، این مداخلات در برابر دلار آمریکا به دلیل سطح بالای نقدینگی انجام می‌شود. با این حال مداخلات ارزی بانک مرکزی استرالیا، ممکن است هر منطقه زمانی یا بازار ارزی را شامل بشود.

علاوه بر اندازه‌گیری نرخ ارز در برابر دلار آمریکا، معامله‌گران می‌توانند از شاخص TWI یا همان میانگین وزنی تجاری نیز استفاده کنند. رزرو بانک، یک میانگین وزنی از یک سبد ارزهای خارجی را بررسی می‌کند تا تعیین کند که آیا دلار استرالیا در حال افزایش یا کاهش ارزش است. در حالی که معمولا جفت‌ارز AUD/USD  و شاخص TWI در یک راستا حرکت می‌کنند، اما گاهی اوقات آنها دچار واگرایی می‌شوند. در این مواقع رزرو بانک، وضعیت را از نزدیک بررسی می‌کند تا ببیند آیا مداخله‌ لازم است یا خیر.

وظایف بانک مرکزی استرالیا:

 • حفظ ثبات در دلار استرالیا
 • ایجاد اشتغال کامل در استرالیا
 • ایجاد رونق اقتصادی در استرالیا
 • مدیریت ذخایر طلای استرالیا
 • مدیریت ذخایر ارزی استرالیا
 • ارائه خدمات بانکی و ثبتی به سازمان های دولتی
 • ارائه خدمات مالی به برخی از مؤسسات و بانک‌های مرکزی خارج از کشور
 • کنترل ریسک در سیستم مالی کشور
 • ارتقای کارایی سیستم پرداخت

دو هیئت مدیره، به امور این بانک رسیدگی می‌کنند؛ هیئت مدیره رزرو بانک و هیئت سیستم پرداخت. هیئت مدیره این بانک 11 بار در سال، یعنی در اولین سه‌شنبه هر ماه به جز ژانویه تشکیل جلسه می‌دهد. در این جلسات، آنها به ارزیابی و مباحثه شرایط اقتصادی می‌پردازند و در مورد سیاست مرتبط با نرخ بهره تصمیم‌گیری می‌کنند. پس از هر جلسه، بانک تصمیمات سیاست پولی را اعلام و از طریق خرید و فروش اوراق خزانه دولتی در بازار آزاد، این تصمیمات را اجرایی می‌کند.

در کنار این وظایف، هیئت سیستم پرداخت بر ریسک موجود در سیستم مالی، رقابت در بازار خدمات پرداخت و ترویج یک سیستم پرداخت کارآمد، نظارت دارد.

چگونه می‌توان براساس تصمیمات RBA در مورد نرخ بهره معامله کرد؟

جدول زیر سناریوهای ممکن در مورد نتیجه حاصل از تغییر انتظارات مرتبط با نرخ بهره را به تصویر می‌کشد. معامله‌گران می‌توانند با استفاده از این اطلاعات، پیش‌بینی کنند که آیا ارزش ارز افزایش یا کاهش می‌یابد و چگونه باید در چنین موقعیتی معامله کنند.

انتظارات بازار نتایج واقعی تاثیر FX از نتایج
افزایش نرخ بهره ثابت ماندن نرخ بهره تضعیف ارز
کاهش نرخ بهره ثابت ماندن نرخ بهره تقویت ارز
ثابت ماندن نرخ بهره افزایش نرخ بهره تقویت ارز
ثابت ماندن نرخ بهره کاهش نرخ بهره تضعیف ارز

 

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟