بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

با پشت سر گذاشتن جلسه بانک مرکزی اروپا، توجهات معطوف به جلسه بانک مرکزی آمریکا در هفته آینده است

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

بانک مرکزی اروپا روز گذشته نرخ بهره را افزایش داد اما سیگنال‌هایی را ارائه داد که بازار را متقاعد کرد چرخه سیاست‌های انقباضی به پایان رسیده است. حساسیت جفت ارز EURUSD به حرکت دلار، داده‌های آمریکا و جلسه بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر باید بیشتر افزایش یافته باشد. همچنین برخی از اعضای بانک مرکزی ژاپن، تفاسیر هاوکیش از سخنان اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، را رد کردند.

دلار آمریکا: آماده برای جلسه‌ای هاوکیش از بانک مرکزی آمریکا

جلسه داویش بانک مرکزی اروپا و دور دیگری از داده‌های قوی فعالیت‌های آمریکا، منجر به رالی دیگری در دلار شد. شاخص خرده فروشی آمریکا برای ماه اوت بیشتر از انتظارات افزایش یافت (0.6% در ارزیابی ماهانه)، اگرچه بخش عمده‌ای از رشد هزینه‌ها به دلیل افزایش قیمت بنزین بوده است. اگر بخش سوخت را در نظر نگیریم این شاخص رشد 0.2 درصدی داشته که باز هم از انتظارات بالاتر بود. شاخص قیمت تولید کننده (PPI) نیز بالاتر از انتظارات منتشر شد. آمار مدعیان بیکاری که هفته گذشته افت شدیدی داشت تغییر چندانی نکرد و 220K منتشر شد.

با پشت سر گذاشتن جلسه بانک مرکزی اروپا، توجه بازار معطوف به جلسه بانک مرکزی آمریکا در هفته آینده خواهد بود. شواهد از کاهش سرعت تورم کاهنده، انگیزه‌ای برای حفظ یک افزایش نرخ بهره دیگر در پیش بینی‌های دات پلات برای پایان سال 2023 فراهم کرده است در حالی که داده‌های تاب آور ایالات متحده ممکن است بازنگری بالاتری از سطح نرخ بهره در دات پلات سال 2024 را به همراه داشته باشد (در حال حاضر کاهش 100 نقطه پایه نرخ بهره در نظر گرفته شده است). شک داریم که این نوع تعدیل به بازارها شوک وارد کند، اما از موقعیت‌های فروش بیشتر دلار جلوگیری خواهد کرد.

امروز آخرین داده‌هایی که می‌توانند قبل از جلسه بانک مرکزی، بازارها را حرکت دهند منتشر خواهند شد. شاخص‌های احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان احتمالا کاهش خواهند یافت اما انتظارات تورمی احتمالا تغییر نخواهند کرد. شاخص تولیدی فدرال رزرو نیویورک بهبود خواهد یافت در حالی که تولیدات صنعتی در ارزیابی ماهانه باید افت کند. بعید است که این داده‌ها بتوانند انتظارات برای هفته آینده را تغییر زیادی دهند و توقف افزایش نرخ بهره قطعی به نظر می‌رسد. تمام توجهات در این جلسه معطوف به چشم اندازهای آینده خواهند بود.

محدوده مقاومتی بعدی برای شاخص DXY محدوده اوج قیمتی 105.85 ماه مارس خواهد بود. معاملات امروز با ریسک پذیری در بازار فارکس آغاز شد چرا که تولیدات صنعتی در چین و خرده فروشی هر دو به سمت بالا غافلگیری داشتند. این داده‌ها انتظارات مبنی بر اینکه بدترین اتفاقات را ممکن است پشت سر گذاشته باشیم، تقویت کردند. ممکن است امروز دلار کمی به سمت پایین اصلاح کند اما ریسک‌ها به سمت قدرت بیشتر در کوتاه مدت یا حداقل تا زمانی که فعالیت‌های آمریکا تصویر شکننده‌ای را نشان دهند، به سمت بالا متمایل هستند.

یورو: پس از جلسه بانک مرکزی اروپا، دلار محرک حرکت یورو خواهد بود

روز گذشته بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را 0.25% افزایش داد اما در بیانیه خود این مسئله را مطرح کرد که به وضوح نشان داد این شاید آخرین افزایش در این چرخه انقباضی باشد. این مسئله که لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، چندین بار در کنفرانس مطبوعاتی خود تکرار کرد مبنی بر این بود که ” نرخ بهره بانک مرکزی اروپا به سطوحی رسیده است که اگر برای مدت طولانی حفظ شود سهم قابل توجهی در بازگشت به موقع تورم به هدف خواهد داشت.

رویکرد وابسته به داده‌ها مجدداً مورد تاکید قرار گرفت، اما اکنون به نظر محتمل‌تر است که این رویکرد برای قضاوت در مورد مدت زمان نگه‌داشتن نرخ‌ بهره در چنین سطوح محدودکننده‌ای باشد به‌جای تصمیم‌گیری برای افزایش بیشتر نرخ بهره.

روز گذشته در مورد ریسک‌های نزولی برای یورو صحبت کردیم و این ریسک‌ها به وقوع پیوستند. با توجه به این گه افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره تا پایان سال قیمت گذاری شده بود، بانک مرکزی اروپا باید از لحن داویش دوری می‌کرد تا بتواند از یورو حمایت کند، اما خلاف این مسئله رخ داد. ما فکر می‌کنیم در این مرحله جفت ارز EURUSD بیشتر تحت تاثیر حرکات دلار قرار خواهد گرفت. بازارها به این دیدگاه رسیده‌اند که نرخ بهره بانک مرزی اروپا احتمالا به اوج خود رسیده است. این بدین معنی است که داده‌های منتشر شده توسط ناحیه یورو باید درجاتی از اهمیت برای بازار را از دست بدهند. لاگارد احتمالا از رویکرد نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر برای مبارزه با تورم دفاع خواهد کرد. با این حال اگر داده‌های ناحیه یورو بدتر منتشر شوند، انتظار می‌رود که شاهد به تعویق افتادن گمانه‌ زنی‌ها در زمینه کاهش نرخ بهره باشیم.

در طرف دیگر، احتمال افزایش دیگر نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا به طور کامل رد نشده است و بازارها به دلیل داده‌های تاب آور اقتصادی آمریکا، انتظارات برای کاهش نرخ بهره را به طور قابل توجهی مجددا قیمت گذاری کرده‌اند. انتظار می‌رود EURUSD در کوتاه مدت به داده‌های آمریکا وابسته‌تر باشد.

جفت ارز EURUSD امروز می‌تواند کمی افزایش یابد، اما بازگشت به محدوده 1.0600 – 1.650 پیش‌ از جلسه بانک مرکزی آمریکا مناسب به نظر می‌رسد.

پوند: بانک مرکزی اروپا به پایین ماندن انتظارات برای بانک مرکزی انگلیس کمک کرد

روز گذشته پوند نیز در کنار یورو به دلیل قدرت دلار کاهش یافت و جفت ارز GBPUSD محدوده حمایتی 1.24 را لمس کرد. لحن داویش بانک مرکزی اروپا احتمالا بر قیمت گذاری‌های داویش  از انتظارات نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس تاثیر گذاشته است و در حال حاضر بازارها تنها 34 نقطه پایه افزایش نرخ بهره را تا رسیدن به اوج نرخ بهره قیمت گذاری می‌کنند (که 40 نقطه پایه نسبت به یک ماه پیش اصلاح داشته است).

جفت ارز EURGBP پس از جلسه داویش بانک مرکزی اروپا پایین‌تر از محدوده 0.8600 قرار گرفت و ممکن است پیش از جلسه بانک مرکزی انگلیس تحت فشار متوسطی قرار بگیرد. اما احتمالا این جفت ارز در میان مدت نتواند روند مشخصی داشته باشد.

بانک مرکزی انگلیس امروز نظرسنجی از انتظارات تورمی 12 ماه آینده را منتشر خواهد کرد، با این حال انتظار نمی‌رود این گزارش تاثیر چندانی در بازار داشته باشد. هم سرمایه گذاران و هم سیاست گذاران هنوز این فرصت را خواهند داشت که گزارش CPI (در روز چهارشنبه) را قبل از جلسه بانک مرکزی انگلیس (در روز پنجشنبه) بررسی کنند. این گزارش شانس خوبی برای تغییر قیمت‌گذاری‌ها در بازار را دارد.

ین ژاپن: مقامات بانک مرکزی تفاسیر هاوکیش از سخنان اوئدا را رد کردند

گزارشی امروز صبح منتشر شد که حاکی از آن بود که مقامات بانک مرکزی ژاپن بین آنچه که اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، در مصاحبه اخیر درباره زمان تغییر سیاست پولی اظهار داشت و آنچه بازارها تفسیر می‌کنند، اختلاف نظر وجود دارد. اوئدا پیش‌تر اعلام کرده بود که زمان بندی زودتر از حد انتظار (پایان سال) برای بانک مرکزی ژاپن کافی است تا شواهد کافی در زمینه دستمزدها برای تصمیم گیری در مورد تغییر سیاست پولی بالقوه داشته باشد.

لحن این مصاحبه کاملا محتاطانه بود اما بازار که به دنبال هر گونه سیگنال هاوکیشی بود، نسبت به این اظهارات بیش از حد واکنش نشان داد. جفت ارز USDJPY در محدوده مداخله قرار دارد. در حالی که نرخ تغییرات احتمالاً به اندازه کافی هشدار دهنده نبوده است که مقامات ژاپنی را برای ورود به صحنه توجیه کند، اما اظهارات اوئدا به نظر ما یک مداخله “نرم” بود.

واضح است که اعضای بانک مرکزی ژاپن برای شفافیت در موضع خود آماده‌اند تا از کاهش بیشتر ین  – و از نوسانات بازار اوراق قرضه – جلوگیری کنند، بنابراین شانس مداخله واقعی در بازار فارکس دوباره در حال افزایش است، به ویژه که پیش‌بینی نمی‌شود دلار پیش از جلسه بانک مرکزی آمریکا در هفته آینده ضعیف شود.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟