بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را افزایش می‌دهد اما برای یورو هیجان زده نباشید

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

پیش‌بینی‌ها بسیار نزدیک هستند اما ما همچنان انتظار داریم بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را 0.25% افزایش دهد. بازارها تنها 65% احتمال افزایش نرخ بهره را قیمت گذاری کردند، بنابراین جفت ارز EURUSD می‌تواند پس از اعلامیه بانک افزایش یابد. با این حال افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره تا پایان سال قیمت گذاری شده است و برای لاگارد سخت خواهد بود که بازارها را متقاعد کند که بانک مرکزی اروپا می‌تواند نرخ بهره را بیشتر افزایش دهد. هر رالی در یورو می‌‌تواند کوتاه مدت باشد.

دلار: واکنش چندانی به CPI نشان نداد

تورم آمریکا برای ماه اوت کمی بالاتر از انتظارات منتشر شد. تورم هسته 0.278 منتشر شد که نسبت به انتظارات 0.2 درصدی آنقدر بالا نبود اما احتمالا به اندازه کافی بالا بود که اکثر اعضای FOMC را قانع کند که در چشم انداز دات پلات برای پایان سال 2023 یک افزایش نرخ بهره دیگر را حفظ کنند. افزایش تورم اصلی عمدتاً ناشی از جهش 10 درصدی قیمت بنزین بود.

با این حال بازار واکنش چندانی نشان نداد. اما همچنان داستان قدرت دلار پیش از جلسه هفته آینده بانک مرکزی آمریکا ادامه دارد. بعید است نرخ بهره افزایش یابد و احتمالا دات پلات محرک حرکت بازار خواهد بود. اگر لغزشی در روند تورم کاهنده که در ارقام اوت ظاهر شد، مانع از بازنگری بزرگ در دات پلات 2023 شود، شواهد تاب آوری اقتصادی ایالات متحده از آخرین پیش‌بینی‌ها (ژوئن) به این معنی است که دات پلات سال 2024 می‌تواند به سمت بالا بازنگری شود. همه اینها مخالف هرگونه کاهش کوتاه مدت در دلار است؛ مگر اینکه داده‌های فعالیت ایالات متحده شروع به ضعف کنند.

امروز بازارها به دقت جلسه بانک مرکزی اروپا را زیرنظر خواهند داشت اما تقویم اقتصادی آمریکا نیز بسیار شلوغ است. در کنار آمار مدعیان بیکاری که هفته گذشته بیش از انتظارات کاهش یافت، شاخص خرده فروشی و شاخص قمیت تولید کننده برای ماه اوت نیز منتشر خواهند شد. انتظار نداریم رالی جفت ارز EURUSD زیاد ادامه داشته باشد. جفت ارز EURUSD می‌تواند پیش از جلسه بانک مرکزی آمریکا بین محدوده 104.50 – 105 معامله شود.

یورو: رالی پس از افزایش نرخ بهره ممکن است دوامی نداشته باشد

بازارها اطمینان بیشتری پیدا کردند که بانک مرکزی اروپا امروز نرخ بهره را افزایش خواهد داد به خصوص پس از این که رویترز گزارش داد که پیش‌بینی‌های جدید کارکنان شامل بازبینی صعودی تورم سال 2024 به بالای 3 درصد خواهد بود. ما انتظار نداریم این جلسه نقطه عطفی برای جفت ارز EURUSD باشد. قیمت گذاری هاوکیش مجدد در نرخ‌های یورو به تثبیت این دیدگاه کمک کرده است و با این که انتظار داریم افزایش نرخ بهره امروز برای یورو مثبت باشد، اما قبول داریم پیش‌بینی این مسئله سخت است و تعادل ریسک‌ها برای یورو نزولی است.

دلیل اصلی برای این که متقاعد نشدیم بانک مرکزی اروپا بتواند رالی پایداری در جفت ارز EURUSD ایجاد کند قیمت گذاری فعلی و چالش‌های ارتباطی است. بازارها افزایش 23 نقطه پایه‌ای را تا پایان سال قیمت گذاری می‌کنند، بنابراین تأثیر مفید مؤثر افزایش نرخ بهره امروز به این بستگی دارد که بیانیه و کنفرانس مطبوعاتی کریستین لاگارد تا چه اندازه بازارها را متقاعد کند که درها برای انقباض بیشتر باز است. ریسک‌ها دو برابر هستند: یکی این که این پیام نمی‌تواند نارضایتی اعضای داویش را از یک افزایش نرخ بهره دیگر پنهان کند، یا اینکه اعضای داویش می‌توانند وابستگی به داده‌‌ها را کم اهمیت جلوه دهند. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی از مخالفان پس از اعلامیه، بیانیه‌‌های داویش‌تر را به رسانه‌ها گوشزد کنند.

ما عقیده داریم که صعودی‌ترین سناریو برای یورو (به خصوص از لحاظ پایداری رالی فراتر از کوتاه مدت) به یک جبهه متحد در مورد وابستگی به داده‌ها و/یا موافقت با شتاب بیشتر در سیاست‌های انقباضی است. در غیر این صورت ما انتظار داریم جفت ارز EURUSD پس از جلسه در محدوده 1.0800/ 1.0830 باقی بماند و سپس به تدریج رشد خود را پس دهد در حالی که مومنتوم دلار قوی باقی می‌ماند.

دلار استرالیا: داده‌های اشتغال قوی‌تر از انتظارات

پس از انتشار قوی از انتظارات داده‌های اشتغال استرالیا برای ماه اوت، دلار استرالیا رشد کرد. تغییرات اشتغال از محدوده منفی ماه ژوئیه به 64.9 هزار افزایش یافت و نرخ بیکاری در محدوده 3.7% تغییر نکرد. به گفته اقتصاددانان ما، افزایش در اشتغال تقریبا به طور کامل به مشاغل پاره وقت مربوط بود. با این حال، برخی از این مشاغل در ماه‌های آینده تمام وقت خواهند شد، که می‌تواند دستمزدها را نیز افزایش دهد.

موسسه ING تمایل ندارد که افزایش دیگری در نرخ بهره را قیمت گذاری کند اما با این حال تا پایان سال احتمال بسیار کمی برای یک افزایش دیگر نرخ بهره به محدوده 4.35% وجود دارد. بولاک، رئیس جدید بانک مرکزی استرالیا، ممکن است بخواهد این پیام را منتقل کند که او در مورد کاهش تورم جدی است و اگر فشارهای تورمی مقداری تاب آوری نشان دهند، وی می‌تواند در یکی از سه جلسه باقی مانده در سال 2023 نرخ بهره را برای آخرین بار افزایش دهد.

بازارها حتی پس از انتشار قوی داده‌های اشتغال تنها انقباض 9 نقطه پایه‌ای را قیمت گذاری می‌کنند. این بدین معنی است که فضا زیادی برای قیمت گذاری هاویش وجود دارد و دلار استرالیا می‌تواند از این مسئله منتفع شود. با این حال داده‌های آمریکا همچنان برای جفت ارز AUDUSD مهم‌تر خواهد بود و این جفت ارز می‌تواند در ادامه ماه سپتامبر پایین‌تر از محدوده 0.6500 معامله شود.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟