بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

آیا کاهش تورم می‌تواند مانع افزایش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس شود؟

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

توقف افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا همراه با لحن هاوکیش، منجر شد منحنی بازده اوراق آمریکا 15 نقطه پایه افزایش یابد و دلار تقویت شود. امروز توجهات معطوف به 4 جلسه بانک مرکزی در کشورهای G10 (از جمله بانک مرکزی انگلیس) خواهد بود که انتظار افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره برای همه آن‌ها وجود دارد. همچنین امروز توجهات معطوف به بانک مرکزی ترکیه‌ خواهد بود تا ببینیم آیا نرخ بهره 500 نقطه پایه افزایش خواهد یافت یا خیر.

دلار آمریکا: پیش‌بینی‌های راهبردی در دستور کار قرار دارند

نکته مهم جلسه دیروز بانک مرکزی آمریکا، به عقب راندن انتظارات برای چرخه سیاست‌های تسهیلی در سال 2024 بود. پیش‌بینی‌ها از 100 نقطه پایه سیاست‌های تسهیلی به 50 نقطه پایه کاهش یافتند. پیام واضح از بانک مرکزی آمریکا این بود که هنوز مشخص نیست که آیا نرخ بهره، به نرخ ترمینال رسیده است یا خیر و این که برای در نظر گرفتن کاهش نرخ بهره هنوز زود است. پیش از جلسه بانک مرکزی آمریکا، صورتجلسه بانک مرکزی کانادا نشان داد این بانک یک افزایش دیگر در پیش‌بینی‌های خود در نظر گرفته است تا از انتظارات برای کاهش زود هنگام نرخ بهره جلوگیری کند. مشخص است که پیش‌بینی‌های راهبردی فعال شده‌اند.

منحنی بازده اوراق آمریکا 15 نقطه پایه افزایش یافت و از دلار حمایت کرد. همانطور که انتظار می‌رفت افزایش بازده اوراق آمریکا می‌تواند بر کامودیتی‌ها و ارزهای “حساس به رشد” تاثیر بگذارد که به همین دلیل دلار استرالیا نیز بسیار تضعیف شد.

جلسه هاوکیش بانک مرکزی آمریکا می‌تواند دلار را در ماه اکتبر قوی نگه دارد. افت داده‌های آمریکا – به خصوص افزایش در آمار مدعیان بیکاری و یا کاهش در شاخص اطمینان مصرف‌کننده و خرده فروشی آمریکا – نیاز است تا دلار کاهش یابد. فروشندگان دلار از طرف بانک مرکزی آمریکا احساس رضایتی دریافت نخواهند کرد.

با توجه به افزایش بازده اوراق و نوسانات دلار، جفت ارز USDJPY در خط مقدم این دوره قدرت دلار باقی خواهد ماند. انتظار داریم با نزدیک شدن به محدوده 150، مداخلات لفظی از طرف مقامات ژاپن را شاهد باشیم. انتظار می‌رود شاخص دلار به سمت محدوده 106 حرکت کند.

یورو: آسیب پذیر به نظر می‌رسد

جفت ارز EURUSD از فرصت استفاده کرده بود و کمی افزایش یافت اما در نهایت لحن هاوکیش بانک مرکزی آمریکا در بازار طنین انداز شد و جفت ارز EURUSD به کف‌های قیمتی اخیر خود کاهش یافت. تا زمانی که این چرخه قدرت دلار شکسته نشود، جفت ارز EURUSD آسیب پذیر باقی می‌ماند. محدوده 1.0600/1.0610 به نظر آخرین محدوده حمایتی پیش از رسیدن به محدوده 1.0500 خواهد بود که اگر بانک مرکزی انگلیس امروز نرخ بهره را افزایش ندهد و جفت ارز GBPUSD شکستی به سمت پایین داشته باشد، این محدوده در جفت ارز EURUSD نیز می‌تواند لمس شود.

امروز در تقویم اقتصادی ناحیه یورو، تنها سخنرانی اشنابل، عضو بانک مرکزی اروپا، وجود دارد. با این حال انتشار داده‌های PMI برای ناحیه یورو در روز جمعه می‌تواند یک رویداد ریسکی منفی دیگر برای یورو باشد.

امروز همچنین جلسه بانک مرکزی سوئیس در کانون توجهات است. انتظار می‌رود نرخ بهره 0.25% افزایش یابد و نرخ بهره را به 2% برساند. (بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره را افزایش نداد.) همچنین انتظار می‌رود که بانک مرکزی سوئیس از فرانک سوئیس برای دستیابی به اهداف پولی خود استفاده کند و به فروش در بازار فارکس ادامه دهد. بانک مرکزی سوئیس 32 میلیارد فرانک در سه ماهه اول سال جاری در بازار فارکس فروخت تا فرانک سوئیس را قوی نگه دارد و داده‌های سه ماهه دوم در 30 سپتامبر منتشر خواهد شد. بانک مرکزی سوئیس در تلاش است تا فرانک واقعی را برای اهداف پولی ثابت نگه دارد، که در عمل به معنای مهندسی فرانک اسمی قوی‌تر سوئیس است. با توجه به دلار قوی، به نظر می‌رسد SNB باید بیشتر تلاش کند تا EURCHF را پایین بیاورد تا قدرت اسمی فرانک را حفظ کند. انتظار می‌رود این جفت ارز در محدوده 0.95 تضعیف شود و هر گونه رالی گذرا باشد.

ترکیه نیز امروز در کانون توجهات خواهد بود. افزایش 500 نقطه پایه‌‌ای نرخ بهره و رسیدن نرخ بهره به 30% (که باز هم پایین‌تر از تورم است) انتظار می‌رود.

پوند: افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی سناریو پایه است

قیمت گذاری مجدد سیاست‌های انقباض بانک مرکزی انگلیس تاثیر شدید خود را بر پوند گذاشته است. بازار در حال حاضر تنها 47% احتمال افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره را می‌دهد. جیمز اسمیت، اقتصاددان انگلیس موسسه ING عقیده دارد ممکن است بانک مرکزی انگلیس تحت تأثیر برخی از عوامل بی ثباتی که باعث کاهش شاخص قیمت مصرف کننده در ماه اوت شدند، قرار نگیرد و در عوض، ادامه رشد بالای دستمزدها ممکن است عامل نوسانی باشد که منجر به افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره در روز جاری شود که این پیش‌بینی پایه موسسه ING است.

افزایش نرخ بهره می‌تواند به جفت ارز GBPUSD کمک کند و اگر اینطور نشود مسیر به سمت محدوده 1.2100 هموار خواهد بود. به همین ترتیب، در صورتی که بانک مرکزی انگلیس با یک توقف بازار را غافلگیر کند، EURGBP می‌تواند محدوده 0.87 را لمس کند.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟