ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

در جلسه امروز بانک مرکزی آمریکا، دات پلات را زیرنظر داشته باشید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

بازارها فیلمنامه جلسه امروز فدرال رزرو را از پیش نوشته‌اند: تغییر ندادن نرخ بهره همراه با لحن هاوکیش و تغییر نکردن دات پلات برای سال 2023. دلیل وجود ندارد که بانک مرکزی آمریکا واگرایی از این انتظارات داشته باشد و هر گونه حرکتی در بازار فارکس به تغییرات احتمالی دات پلات برای سال 2024 بستگی دارد. این مسئله می‌تواند فراتر از کوتاه مدت، برای دلار مفید باشد. پس از انتشار ضعیف داده‌های تورمی انگلیس، افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس در جلسه فردا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

آکادمی

دلار آمریکا: جلسه FOMC برای دلار رویداد بزرگی نخواهد بود

امروز جلسه بانک مرکزی آمریکا برگزار خواهد شد و به نظر می‌رسد طیف اجماع و انتظارات بازار به خصوص در مقایسه با نشست هفته گذشته بانک مرکزی اروپا، نسبتاً کوچک هستند. طبق انتظارات اقتصاددانان و بازارها، احتمال افزایش نرخ بهره در جلسه امروز نزدیک به صفر است بنابراین تمام توجهات به پیش‌بینی‌های اقتصادی به‌روز شده، و به‌ویژه به پیش‌بینی دات پلات معطوف خواهد شد.

در ماه ژوئن (آخرین بروز رسانی دات پلات) 12 عضو FOMC افزایش دیگری در نرخ بهره را برای سال 2023 پیش‌بینی کردند. موسسه ING پیش‌بینی می‌کند با توجه به جریان داده‌های اخیر در مورد داده‌های فعالیت ایالات متحده و همچنین وقفه اخیر در مسیر تورم کاهنده، میانه دات پلات همچنان افزایش نرخ بهره دیگری را در سال 2023 سیگنال خواهد داد. اکثریت قریب به اتفاق انتظارات بازار چنین نظری دارند و اگر سیگنال افزایش دیگری برای سال 2023 داده نشود، می‌تواند به عنوان عامل داویشی در نظر گرفته شود. این یک نتیجه نامطلوب برای فدرال رزرو است، به ویژه پس از آن که آخرین داده تورم تردیدهای جدیدی را در مورد روان بودن روند تورم کاهنده ایجاد کرد.

طلا

دات پلات سال 2024 می‌تواند برای بازار جالب باشد به ویژه در زمینه تاثیر آن بر بازار فارکس. اقتصاددان ING انتظار دارند پیش بینی میانه بدون تغییر در 4.64٪ باقی بماند، بنابراین همچنان سیگنال کاهش 100 نقطه پایه‌ای نرخ بهره در سال آینده وجود خواهد داشت. با وجود تاب آوری چشم‌انداز اقتصادی و تقویت روایت بلندمدت‌تر، خطر غیر قابل اغماضی وجود دارد که دات پلات سال 2024 به سمت بالا بازنگری شود. انتظار می‌رود بیانیه تغییر کمی داشته باشد و همچنان به این مسئل اشاره شود که افزایش نرخ بهره می‌تواند “مناسب باشد” و پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود اشاره کند که تمام گزینه‌ها روی میز باقی خواهند ماند. به تعویق انداختن انتظارات کاهش نرخ نیز باید بخشی از این فیلمنامه باشد، به خصوص اگر توسط یک بازنگری دات پلات در سال 2024 نشان داده نشود.

پیام کلی بانک مرکزی آمریکا می‌تواند از دلار حمایت کند: باز گذاشتن در برای افزایش بیشتر نرخ بهره در صورت لزوم و انجام هر کاری برای به عقب راندن انتظارات برای کاهش نرخ بهره. با این حال انتظارات بازار در مورد این فیلمنامه کاملاً منسجم به نظر می‌رسد. همانطور که اشاره کردیم، در دات پلات سال 2024 کمی فضا برای عدم قعطیت وجود دارد: بدون تغییر باقی ماندن دات پلات 2024 ممکن است برای ایجاد یک اصلاح در دلار کافی نباشد (و شاید دلار تغییر چندانی نداشته باشد، مخصوصا اگر با فشار شفاهی پاول برای انتظارات کاهش نرخ بهره همراه باشد)، اما اگر نرخ بهره در دات پلات 2024 نرخ بالاتری را نشان دهد می‌تواند برای دلار صعودی باشد. فراتر از کوتاه مدت، انتظار نداریم که این جلسه برای دلار بازی را تغییر دهد و تمرکز بر داده‌های آمریکا باقی خواهد ماند.

فردا تولید ناخالص داخلی نیوزیلند منتشر خواهد شد. انتظارات مبنی بر این است که این کشور با رشد سه ماهه 0.4% بتواند از رکود خارج شود. این مسئله می‌تواند به ثبات بیشتر جفت ارز NZDUSD کمک کند.

یورو: در سناریو غافلگیری هاوکیش بانک مرکزی آمریکا جفت ارز EURUSD به 1.0600 کاهش خواهد یافت

جفت ارز EURUSD روز گذشته رالی کوتاهی داشت اما احتمالا بازارها پیش از جلسه هاوکیش بانک مرکزی آمریکا و ریسک‌ها برای تغییر دات پلات، موقعیت‌های خرید دلار خود را حفظ خواهند کرد. این بدین معنی است که رشد این جفت ارز می‌تواند محدود شود.

امروز در ناحیه یورو داده‌ اقتصادی مهمی منتشر نخواهد شد و اعضای بانک مرکزی اروپا نیز سخنرانی نخواهند داشت. واگرایی بین یک توقف افزایش نرخ بهره همراه با لحن داویش در اروپا و توقف ازایش نرخ بهره همراه با لحن هاوکیش در آمریکا، می‌تواند احتمالات برای بهبود جفت ارز EURUSD را کاهش دهد اما سناریو پایه ما این است که این جفت ارز امروز از محدوده 1.0650/1.0700 فاصله چندانی نخواهد گرفت. بازنگری صعودی در دات پلات سال 2024 و بیش از حد هاوکیش بانک مرکزی آمریکا نسبت به انتظارات می‌تواند منجر شود این جفت ارز به محدوده 1.0600 برسد.

پوند: کاهش شاخص قیمت مصرف کننده انگلیس ، انتظارات برای جلسه بانک مرکزی انگلیس را تغییر داد

انتشار ضعیف داده‌های تورمی انگلیس نسبت به انتظارات، ابهامات زیادی را برای افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی در جلسه فردا به وجود آورده است. تورم اصلی در ارزیابی سالانه ماه اوت از 6.8% به 6.7% کاهش یافت در حالی که انتظارات مبنی بر افزایش به 7% بودند. از آن مهم‌تر تورم هسته نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت و از 6.9% در ماه گذشته به 6.2% رسید (انتظارات 6.8% بودند.) تورم خدمات، که معیاری است که بانک مرکزی انگلیس بیشتر روی آن متمرکز شده است، از 7.4% به 6.8% کاهش یافت که کمتر از پیش بینی ماه اوت خود بانک است. بیشتر این کاهش به دلیل کاهش قمیت بلیط هواپیما و هزینه‌های تعطیلات بودند (که در ماه اوت کاملاً غیرمعمول است)، اما پیشرفت در سایر بخش‌های اقتصادی نیز حاصل شده بود.

پیش‌بینی‌ها برای جلسه بانک مرکزی انگلیس پیش از انتشار داده‌های تورمی بسیار به هم نزدیک بودند و در حال حاضر کاهش غافلگیر کننده تورم جلسه فردا را جالب‌تر خواهد کرد. با این حال همچنان موسسه ING طرفدار یک افزایش نهایی نرخ بهره است. اگر حق با این موسسه باشد فضایی برای نتایج مثبت برای پوند وجود دارد.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی