ارانته

داده‌های PMI در کانون توجهات

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

بازار فارکس پس از یک هفته مهم از جلسات بانک مرکزی آرام گرفته است. شاید مهم‌ترین مسئله در جهان در حال حاضر این باشد که بازده اوراق 10 ساله خزانه داری در حال حاضر در محدوده 4.50% است که ظاهراً بر این مسئله تاکید می‌کند که نرخ بهره خنثی جدید برای فدرال رزرو ممکن است 4٪ باشد، نه 2.5٪. انتظار می‌رود دلار همچنان قوی باقی بماند آن هم در شرایطی که داده‌های PMI ناحیه یورو احتمالا ضعیف منتشر خواهند شد.

دلار آمریکا: بازده 4.50 درصدی اوراق خزانه داری بر دارایی‌های ریسکی فشار وارد می‌کند

بازده اوراق 10 ساله خزانه داری امروز به 4.5% رسیده بود که بالاترین سطح از سال 2007 بود. محرک این حرکت همچنان ارزیابی نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر بانک مرکزی آمریکا است. با نگاهی به قیمت گذاری‌ها بازار، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند نرخ OIS را طی 15 سال آتی زیر 4% پیش‌بینی کنند.

رشد بازده اوراق در آمریکا، برای دارایی‌های ریسکی از جمله بازار سهام، اعتبارات و بازارها نوظهور عامل منفی خواهد بود. حتی شاخص S&P 500 که از رشد بخش هوش مصنوعی منتفع شده بود، ماه بدی را پشت سر گذاشته است، هر چند که نسبت به سال پیش باز هم 12.8% رشد کرده است. اصلاح بازار سهام برای دلار خبر خوبی است چرا که بیشتر پول‌های نقد به سمت این ارز حرکت می‌کنند.

امروز داده‌های ضعیف‌تر PMI ناحیه یورو می‌تواند ارزهای اروپایی را ضعیف و دلار را تقویت کند. امروز در آمریکا نیز شاخص PMI برای ماه سپتامبر منتشر خواهد شد. شاخص ترکیبی (Composite) تنها کمی بالاتر از محدوده 50 قرار دارد. این داده اخیرا چندان محرک بازار نبوده است. روز گذشته خبر مهم‌تر یعنی آمار مدعیان بیکاری منتشر شد که کمترین میزان از ماه ژانویه را نشان داد که بدین معنی است نشانه‌های بسیار کمی از چرخش قوی بازار کار ایالات متحده وجود دارد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

انتظار می‌رود DXY همچنان تقویت شود و سناریویی وجود دارد که در آن دلار تا اواسط اکتبر، زمانی که شرکت‌های بزرگ آمریکایی مستقر در کالیفرنیا باید مالیات خود را بپردازند، قوی باقی بماند.

یورو: درد بیشتر از داده‌‌های PMI

جفت ارز EURUSD همچنان به دلیل سلطه قدرت دلار تحت فشار است. یورو با توجه به داده‌های PMI امروز برای ماه سپتامبر با رویداد ریسکی مواجه است. از فصل تابستان داده‌های PMI ضربه بدی به یورو وارد کرده‌اند. علیرغم تمام بدبینی‌ها نسبت به یورو، وزن تجاری یورو بانک مرکزی اروپا تنها 2% از سقف ماه ژوئیه فاصله گرفته است. احتمالاً می‌توان دلیل این مسئله را  هم دلار قوی که سلطه بازار را در دست دارد و هم به این دلیل که شرکای تجاری ناحیه یورو (اروپا و چین) به اندازه ناحیه یورو ضعیف هستند، دانست.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

برای جفت ارز EURUSD، یک چرخش قریب الوقوع بعید به نظر می‌رسد و محدوده حمایتی در 1.0600/0610 آخرین مانع قبل از آنچه نزول محتمل‌تر به منطقه 1.05 است.

روز گذشته بانک مرکزی نروژ و سوئد، نرخ بهره را 0.25% افزایش دادند که مطابق انتظارات بود. بانک مرکزی سوئد این سیگنال را داد که احتمال 50 درصدی برای یک افزایش نرخ بهره دیگر وجود دارد که مطابق با قیمت گذاری بازار است. رئیس این بانک اعلام کرد که احتمال افزایش بیشتر وجود دارد، اما به نظر می‌رسد اطمنان کمی در هیئت مدیره وجود دارد. کرون سوئد (SEK) در میان مدت آسیب پذیر به نظر می‌رسد و جفت ارز EURSEK می‌تواند به زودی محدوده سقف 12 را بشکند.

بانک مرکزی نروژ، لحن هاوکیش بیشتری داشت و این سیگنال را داد که افزایش نرخ بهره دیگری می‌تواند در ماه دسامبر رخ دهد، هر چند این آخرین افزایش خواهد بو. جفت ارز EURNOK کمی افت کرد اما همچنان در محدوده 11.50 معامله می‌شود. افزایش یا افت بیشتر NOK به عوامل خارجی بستگی دارد.

پوند: اکثر قیمت گذاری‌ها در کوتاه مدت انجام شدند

موسسه ING هشدار داده بود که اگر بانک مرکزی انگلیس افزایش نرخ بهره را متوقف کند، جفت ارز EURGBP می‌تواند به محدوده 0.8700 برسد و این اتفاق هم افتاد. جیمز اسمیت، اقتصاددان موسسه ING عقیده دارد نرخ ترمبنال بانک مرکزی انگلیس 5.25% خواهد بود. با این حال با توجه به این که رای گیری بسیار نزدیک بود (5 رای برای توقف و 4 رای برای افزایش نرخ بهره) همچنان این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی در جلسه 2 نوامبر نرخ بهره را افزایش دهد. این بدین معنی است که قیمت گذاری بازار حدود 50% این احتمال را می‌دهد که آخرین افزایش نرخ بهره را در این جلسه شاهد باشیم.

قیمت گذاری منحنی بانک مرکزی انگلیس بزرگ‌ترین محرک پوند در سال جاری بوده است و ما انتظار داریم جفت ارز EURGBP می‌تواند پیش از این جلسه به محدوده 0.86 – 0.87 برسد. افزایش به محدوده 0.88 – 0.89 مستلزم این است که در انگلیس شاهد کندی شدیدی باشیم و بازارها چرخه سیاست‌های انبساطی را در سال 2024 تغییر دهند.

داستان برای جف ارز GBPUSD متفاوت است. با این حال اگر EURUSD به محدوده 1.05 برسد جفت ارز GBPUSD می‌تواند به محدوده 1.21 نزدیک شود.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی