ارانته

بعد از سیگنال‌ها از توقف در افزایش نرخ بهره، حالا شاخص flash CPI منطقه یورو و شاخص core PCE آمریکا در کانون توجهات قرار می‌گیرند

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تحلیل هفتگی

هفته پیش رو – شاخص تورمی PCE در روز جمعه توجهات را به خود جلب می‌کند چراکه فدرال رزرو سیگنال نرخ بهره بالاتر برای مدتی طولانی‌تر را می‌دهد. از طرفی بازارها بیشتر نگران تعطیلی دولت ایالات متحده هستند. شاخص flash CPI منطقه یورو نیز در روز جمعه در کانون توجهات قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر سرمایه‌گذاران در شاخص PMI چین به دنبال نشانه‌هایی از بهبود در اقتصاد چین خواهند بود.

آیا شاخص PCE هسته ایالات متحده به نگرانی‌ها از موج دوم تورم دامن می‌زند؟

افزایش اخیر قیمت نفت باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای سیاستگذاران شده است، زیرا درست زمانی که نبرد سخت آنها برای کاهش تورم شروع به ثمره دادن کرده است، هزینه‌های انرژی دوباره در حال افزایش هستند. در ایالات متحده، افزایش قیمت بنزین از همین حالا باعث افزایش در نرخ تورم اصلی شده است. اما تا زمانی که این جهش قیمت نفت موقتی باشد، روند در معیارهای تعیین کننده قیمت‌های اساسی باید نزولی باقی بماند.

PCE

شاخص تورمی PCE معیار قیمتی مورد علاقه فدرال رزرو است: نمودار نشان می‌دهد که شاخص PCE هسته در ماه آگوست، با وجود قیمت‌های بالای انرژی، کاهش یافت

این همان چیزی است که سرمایه‌گذاران امیدوارند در روز جمعه با انتشار آخرین اعداد شاخص تورمی PCE مشاهده کنند. انتظار می‌رود که شاخص قیمت PCE هسته در ماه آگوست 0.2 درصد ماهانه افزایش داشته باشد و این افزایش رقم سالانه را از 4.2 در ماه جولای به 3.8 درصد کاهش دهد. برای فدرال رزرو که مراقب است سیاست بیش از حد انقباضی را اعمال نکند، چنین ارقامی احتمالاً به اندازه‌ای کم هستند که بتواند در ماه نوامبر یا دسامبر در مورد افزایش نرخ بهره تجدید نظر کند.

اما افزایش مجدد قیمت انرژی تنها نگرانی فدرال رزرو نیست. مصرف فوق‌العاده قوی یکی دیگر از دلایلی بوده است که باعث شود سیاست‌گذاران در را به روی افزایش بیشتر نرخ بهره باز نگه دارند. پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌کرد شخصی 0.5 درصد ماهانه افزایش داشته باشد که نسبت به 0.8 درصد قبلی اندکی کاهش یافته است، این در حالی است که انتظار می‌رود درآمد شخصی 0.4 درصد ماهانه افزایش یابد.

USD

نمودار درآمد و هزینه‌کرد شخصی در ایالات متحده: مصرف احتمالاً در ماه آگوست قوی باقی مانده است، اگرچه ممکن است اندکی کاهش یافته باشد

هرگونه افزایش غافلگیرکننده در مصرف شخصی یا PCE هسته، احتمال یک افزایش نهایی در نرخ بهره را بیشتر می‌کند که باعث می‌شود بازده اوراق قرضه خزانه‌داری و دلار آمریکا رشد پیدا کنند.

تعطیلی قریب الوقوع دولت می‌تواند بازارها را متزلزل کند

پیش از انتشار داده‌های روز جمعه، معامله‌گران همچنین برخی از داده‌های بازار مسکن را که در روز سه‌شنبه منتشر می‌شوند زیر نظر خواهند داشت، این داده‌ها شامل آمار فروش خانه‌های نوساز در ماه آگوست و شاخص اعتماد مصرف کننده برای ماه سپتامبر می‌شوند. سفارش کالاهای بادوام نیز در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد، در حالی که در روز پنجشنبه، تخمین نهایی تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه دوم همراه با خانه‌های در انتظار فروش منتشر می‌شوند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

با این حال، نگرانی احتمالاً بزرگ‌تر برای سرمایه‌گذاران، تعطیلی احتمالی دولت است، زیرا کنگره تنها تا قبل از پایان نیمه ‌شب در 30 سپتامبر برای توافق با تامین مالی برنامه STOPGAP فرصت تصمیم‌گیری دارد. پیش از این کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان از طرف جمهوری خواهان سه بار تلاش کرد تا لایحه هزینه‌کرد دفاعی را در میان مخالفت جمهوری خواهان برای کمک بیشتر به اوکراین مطرح کند. اما حتی اگر مک کارتی موفق به دریافت لایحه بودجه از طریق مجلس شود، بعید است که مجلس سنایی که تحت کنترل دموکرات‌ها است قانونی را تصویب کند که جمهوری خواهان تندرو برای کاهش هزینه‌ها پیشنهاد کرده باشند.

کاهش تورم می‌تواند تأثیر مثبت بر یورو داشته باشد

در منطقه یورو، افزایش قیمت انرژی برای بانک مرکزی اروپا نیز مشکل ساز خواهد شد و می‌تواند تعیین کند که آیا نرخ بهره در آینده نه چندان دور افزایش نخواهد یافت یا بیشتر افزایش می‌یابد. برخلاف فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا باید فاکتور یک اقتصاد بسیار ضعیف‌تر را در تصمیم‌گیری خود لحاظ کند، از این رو، دست بانک مرکزی اروپا برای افزایش بیشتر نرخ بهره بسته‌تر است.

حداقل در حال حاضر، تورم منطقه یورو در حال کاهش است، بنابراین سیاستگذاران ضرورتی برای واکنش پیشگیرانه به هرگونه تهدید تورمی جدید نمی‌بینند. پیش‌بینی شاخص قیمت مصرف کننده هماهنگ شده (HICP) برای ماه سپتامبر در روز جمعه منتشر می‌شوند و در صورتی که کاهش بیشتر فشار قیمت‌ها را همانطور که انتظار می‌رود نشان دهند، ممکن است چشم‌انداز برای منطقه یورو در میان ریسک‌های رکودی کمی بهبود یابد.

EUR

نمودار تورم منطقه یورو: آیا تورم با سرعتی کافی در حال کاهش است که باعث شود بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را افزایش ندهد؟

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

از این نظر، یک کاهش غافلگیرکننده در تورم ممکن است لزوماً برای یورو چیز بدی نباشد، زیرا کاهش ترس از رکود تورمی می‌تواند انتظارات نزولی برای افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا را خنثی کند.

در سایر داده‌های اقتصادی، برخی از نظرسنجی‌های تجاری ممکن است بر روی یورو تأثیرگذار باشند. شاخص فضای کسب و کار آلمان قرار است در روز دوشنبه منتشر شود، و شاخص سنتیمنت اقتصادی منطقه یورو در روز پنجشنبه.

دلار استرالیا در انتظار انتشار CPI داخلی و PMI چین

یکی دیگر از اقتصادهایی که اخیراً کمی دچار نوسان شده است، اقتصاد چین است. پس از اینکه روند بهبودی اقتصادی پس از همه‌گیری به طور غیرمنتظره در اوایل سال جاری افت کرد، مقامات چینی مشغول ابداع تدابیر مختلفی برای تقویت رشد اقتصادی بوده‌اند. اما مشکل این است که بسیاری از اقدامات سیاستی نصف و نیمه بوده‌اند و به همین دلیل سرمایه‌گذاران از نبود یک برنامه تسهیلی اساسی و درست دلخور شده‌اند.

با این حال، نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد که همین محرک‌‌های قطره چکان رفته رفته شروع به تأثیرگذاری کرده‌اند. نظرسنجی‌های PMI برای ماه سپتامبر سرنخ‌های تازه‌ای را ارائه می‌دهند که آیا اقتصاد چین واقعاً در حال تثبیت است یا خیر. ارقام PMI بخش تولیدی و غیرتولیدی چین در روز شنبه منتشر خواهند شد، و شاخص کایکسین بخش تولید و بخش خدمات که معادل شاخص S&P Global است در روز یکشنبه منشتر خواهد شد.

به نظر می‌رسد که بهبود اندک در چشم انداز اقتصادی چین به ارزهایی که نسبت به اقتصاد چین حساس هستند مانند دلار استرالیا، کمک کرده است تا یک کف قیمت بعد از افت اخیر خود ایجاد کنند. در حالی که دلار استرالیا همچنان یکی از ارزهایی است که بدترین عملکردها را داشته است، اما بهبود اقتصاد چین هنوز می‌تواند باعث یک رالی صعودی در پایان امسال شود.

AUD

نمودار شاخص قیمت مصرف کننده استرالیا: احتمال دارد تورم در ماه آگوست افزایش کمی یافته باشد، اما آیا بانک مرکزی استرالیا توجهی به آن می‌کند؟

با این حال، یکی از موانع اصلی برای خریداران دلار استرالیا، تمایل رو به رشد بانک مرکزی استرالیا به سمت یک سوگیری خنثی است. با کاهش تورم در استرالیا به زیر 5 درصد در ماه جولای، چرخه انقباضی بانک مرکزی استرالیا به احتمال زیاد به پایان راه خود رسیده است. با این حال، علیرغم لفاظی‌های محتاطانه، بانک مرکزی استرالیا در صورتجلسه خود فاش کرد که یک افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر در جلسه قبلی مورد بحث قرار گرفته است. بنابراین، ارقام CPI استرالیا برای ماه آگوست که در روز چهارشنبه منتشر می‌شوند و اگر CPI اصلی طبق پیش‌بینی‌ها افزایش یابد، ممکن است بانک مرکزی استرالیا را برای افزایش دوباره نرخ بهره تحت فشار قرار دهد.

بعید است که ارقام شاخص CPI توکیو کمکی به ین کنند

ارقام شاخص CPI توکیو در روز جمعه منتشر خواهند شد و بازارها آنها را برای هر نشانه‌ای مبنی بر اینکه تورم در ژاپن به سرعت به 2 درصد کاهش نمی‌یابد، زیر نظر خواهند داشت. آمار توکیو قبل از اعداد سراسری منتشر می‌شوند، بنابراین به عنوان یک شاخص آینده‌نگر در نظر گرفته می‌شوند.

JPY

نمودار تورم در ژاپن: انتظار می‌رود تورم توکیو در ماه آگوست کاهش یابد، و در نتیجه فشارها بر بانک مرکزی ژاپن را برای اعمال سیاست انقباضی کاهش می‌دهد

بانک مرکزی ژاپن هنوز متقاعد نشده است که تورم بالا ماندنی است و این کشور در آستانه سقوط مجدد به تورم منفی نیست. افزایش مستمر دستمزدها یک معیار کلیدی برای سیاستگذاران بانک مرکزی ژاپن است، اما حتی اگر این امر به این زودی محقق نشود، هرچه بیشتر CPI بالاتر از هدف 2 درصدی باقی بماند، برای بانک مرکزی ژاپن توجیه حفظ سیاست فوق‌العاده تسهیلی (انبساطی) دشوارتر خواهد بود.

بنابراین، اگر داده‌های تورمی کمی قوی‌تر از حد انتظارات باشند، ممکن است ین ژاپن رشد کمی را تجربه کند. همچنین در تقویم اقتصادی ژاپن آمار خرده‌فروشی و ارقام اولیه تولیدات صنعتی برای ماه آگوست، هر دو در روز جمعه منتشر خواهند شد.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی