ارانته

بررسی و مقایسه انواع حساب معاملاتی و مدل های بروکر در فارکس

زمان مطالعه: 19 دقیقه

کدام بروکر و چه نوع حسابی بهتر است

بروکرهای آنلاین مختلف از نام‌های متفاوتی برای توصیف انواع حساب‌های بروکر فارکس (Forex Broker) که در دسترس معامله‌گر قرار می‌دهند، استفاده می‌کنند، اگرچه اکثر آنها خدمات پایه یکسان با مقادیری تغییرات ارائه می‌دهند.

بعضی از حساب‌های معاملاتی و اندازه آنها، مناسب معامله‌گران بخصوصی است، به همین دلیل انتخاب بهترین حساب بروکر فارکس متناسب با نیازها و منابع خاص برای شما معامله‌گران بسیار مهم تلقی می‌شود.

اغلب بروکرهای آنلاین فارکس به مشتری خود اجازه می‌دهند تا یک حساب معاملاتی اسپات (Spot) یا به عبارتی حساب نقدی، باز کند. این حساب یا یک حساب آزمایشی (Demo) است یا یک حساب با پول واقعی که ممکن است بسته به سطح سپرده اولیه، ویژگی‌های متفاوتی را ارائه دهد.

برای بررسی یک کارگزار، معمولا معامله‌گر می‌تواند یک حساب در بروکر با پول مجازی باز کند که به عنوان یک حساب آزمایشی شناخته می‌شود و به معامله‌گر اجازه ارزیابی خدمات بروکر و پلت فرم معاملاتی آن را می‌دهد.

علاوه بر این، حساب دمو به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا استراتژی معاملاتی خود را بدون هیچ گونه تعهد مالی که در حساب معاملاتی واقعی لازم است، آزمایش کند. در واقع، حساب آزمایشی به یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های ارائه شده توسط شرکت‌های بروکر آنلاین تبدیل شده است.

هنگامی که یک معامله‌گر با استفاده از حساب آزمایشی ، یک بروکر را مورد تحقیق و ارزیابی قرار داد، با آسودگی خیال می‌تواند به یک حساب واقعی واریز داشته باشد و با پول واقعی معامله کند.

بروکرهای آنلاین فارکس معمولاً انواع مختلفی از حساب‌های معاملاتی را در اختیار معامله‌گرانی که آماده معامله با یک حساب معاملاتی واقعی هستند، قرار می‌دهند. این حساب‌های واقعی معمولاً به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

در بخش‌های بعدی ویژگی‌هایی را که حساب‌های معاملاتی فارکس ممکن است داشته باشند، شرح داده شده‌ است و در مورد انواع حساب‌های معاملاتی اصلی که در اکثر بروکرهای برتر فارکس موجود هستند، توضیح داده شده است.

دو نوع اصلی حساب فارکس

به راحتی می‌توان انواع حساب‌های فارکس را به دو دسته اصلی تقسیم کرد. دسته اول حساب آزمایشی است که این حساب از پول مجازی استفاده می‌کند تا معامله‌گر در هنگام معامله ریسک پولی نداشته باشد. نوع دوم، حساب واقعی است که در آن پول واقعی واریز می‌شود و معامله با آن منجر به سود و زیان واقعی برای معامله‌گر می‌شود. این دو نوع حساب اصلی در ادامه بیشتر توضیح داده می‌شوند.

حساب آزمایشی و واقعی

حساب آزمایشی فارکس: حساب آزمایشی فارکس به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا عملکرد استراتژی معاملاتی خود را برای سودآوری، افت سرمایه و سایر معیارهای دیگر مورد آزمایش قرار دهد. همچنین معامله‌گر می‌تواند بدون تعهد مالی، کارگزاری که در آن قصد افتتاح حساب را دارد، ارزیابی کند. اکثر بروکرهای‌های آنلاین به معامله‌گر امکان می‌دهند تا با ارائه حداقل اطلاعات شخصی و بدون هیچ گونه تعهد مالی یک حساب آزمایشی باز کند. این حساب‌های تمرینی اغلب محدودیت‌هایی دارند، مثل محدویت پول مجازی و محدودیت زمانی؛ پس از مدتی حساب آزمایشی منقضی می‌شود و معامله‌گر را ملزم به ایجاد یک حساب آزمایشی جدید یا باز کردن یک حساب واقعی می‌کند.

حساب معاملاتی واقعی: در یک حساب واقعی فارکس معمولاً می‌توان از 50 دلار تا هر محدودیتی که بروکر آنلاین فارکس برای سپرده مشتری ایجاد کرده است، پول واریز کرد. بعد از افتتاح حساب واقعی و واریز پول در آن، معامله‌گر می‌تواند معاملات خود را در بازار فارکس انجام دهد و سپس آنها را تسویه کند. بسته به نوع حساب انتخابی و میزان سرمایه آن، معامله‌گر می‌تواند معاملات در جفت ارز مورد نظرش را با حجم‌های لات کامل، لات‌های کوچک یا لات‌های خرد انجام دهد.

اکثر معامله‌گران محتاط در ابتدا یک بروکر آنلاین فارکس، پلت فرم معاملاتی، خدمات اجرای معاملات و سایر مزایای آن بروکر را با استفاده از یک حساب آزمایشی تست می‌کنند و اگر عملکرد بروکر رضایت‌بخش بود یک حساب واقعی در آن بروکر افتتاح می‌کنند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

چه تفاوتی بین انواع حساب‌های واقعی فارکس وجود دارد؟

بروکرهای آنلاین تمایل دارند امتیازات و خدمات مختلفی ارائه دهند که ممکن است برای یک معامله‌گر مفید باشد یا نباشد. هنگامی که معامله‌گر به فکر استفاده از یک بروکر خاص است، باید خدمات پیشنهاد شده توسط آن بروکر را بررسی کند و ببیند آیا تمام خدمات مورد نیاز او را ارائه می‌دهد یا خیر، و سپس زمانی را جهت تشخیص اینکه آیا هر یک از این خدمات معرفی شده توسط بروکر، ممکن است در حال حاضر یا آینده برای او کارا باشد یا خیر، اختصاص دهد.

فهرست زیر شامل برخی از مواردی است که در آن حساب‌های واقعی فارکس هم بین بروکرها و هم بین حساب‌های ارائه شده توسط یک بروکر، متفاوت هستند. حتما فهرست خدمات یک بروکر برای افتتاح حساب واقعی را، به طور کامل بررسی و ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که متناسب با نیازهای شما هستند.

مبلغ سپرده اولیه (Deposit): مبلغ سپرده اولیه یکی از عوامل مهمی است که بروکرهای آنلاین فارکس هنگام افتتاح حساب معاملاتی آن را در نظر می‌گیرند. اکثر بروکرها زمانی که سپرده اولیه، مبلغی قابل توجه باشد، حساب های VIP یا ویژه به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنند. بر خلاف حساب استاندارد که معمولاً به سپرده اولیه کمتری نیاز دارد و یا یک حساب خرد که معمولاً فقط به مبلغ کمی برای باز کردن احتیاج دارد، حساب‌های VIP ارائه‌کننده خدمات و ویژگی‌های بیشتری به مشتری هستند.

دسترسی به میز معاملاتی (Dealing Desk): دسترسی به میز معامله می‌تواند برای معامله‌گرانی که مایل به دریافت مشاوره از طرف نمایندگان حرفه‌ای بروکر، برای تشخیص روند، جریان و سایر مشاوره‌های معاملاتی هستند، یک مزیت به شمار می‌رود. در دسترس بودن این ویژگی به نوع بروکر و نوع حسابی که باز می‌کنید بستگی دارد و حساب‌های سطح بالاتر احتمال بیشتری دارد که از این ویژگی بهره‌مند شوند. اگر بروکر از نوع ECN (شبکه ارتباطات الکترونیکی) باشد به شما امکان معامله مستقیم با بازار بین بانکی را با استفاده از یک پلتفرم الکترونیکی می‌دهد، البته در این صورت معمولاً میز معامله در دسترس شما قرار نمی‌گیرد، اما می‌توانید برای دریافت مشاوره با متخصصان بازار صحبت کنید. از طرف دیگر، اگر بروکر یک بازارساز باشد که طرف دیگر معاملات شما را در اختیار دارد، ممکن است یک میز معامله با کارکنان فروش داشته باشد که شما می‌توانید مستقیماً با کارکنان صحبت کنید و از طریق تلفن با آنها معامله کنید.

پلتفرم معاملاتی: یک پلتفرم معاملاتی با رابط کاربری ساده و کاربردی برای معامله‌گرانی که به دنبال به حداکثر رساندن سرعت و ظرفیت معاملاتی خود هستند از اهمیت بالایی برخوردار است. در حالی که اکثر بروکرهای آنلاین فارکس متاتریدر 4 یا 5 را به عنوان یک گزینه پیشنهاد می‌کنند، بسیاری از بروکرهای فارکس پلتفرم‌های معاملاتی اختصاصی خود را نیز ارائه می‌دهند. تصویر زیر نمایی از صفحه معاملاتی متاتریدر 4 را نشان می‌دهد که شامل نمودارها، اندیکاتورها و فهرست نمادهای قابل معامله است.

بیشتر بخوانید: معرفی و مقایسه بهترین پلتفرم های معاملاتی فارکس

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

پلتفرم متاتریدر

تصویری از پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4

 

تجزیه و تحلیل: پلتفرم معاملاتی متاتریدر اندیکاتورهای تکنیکال بسیاری را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. بسیاری از بروکرها علاوه بر این اندیکاتورها، سیگنال‌ها و اشکال دیگری از ابزارهای تحلیلی را به معامله‌گران پشنهاد می‌کنند که در زمان معامله کردن برای آنها مفید واقع می‌شوند.

دسترسی به API برای معامله خودکار: API یا رابط برنامه‌نویسی نرم افزار (Application Programming Interface)، یک برنامه نرم‌افزاری را قادر می‌سازد تا معاملات فارکس را به‌طور خودکار در زمانی که بازار در شرایط از پیش تعیین‌ شده‌ای قرار دارد، انجام دهد و ببندد. چنین برنامه‌های معاملاتی خودکار زمانی که در پلتفرم معاملاتی متاتریدر اجرا می‌شوند، اکسپرت یا ربات معامله‌گر (Expert Advisors) نامیده می‌شوند، اما می‌توانند برای اجرا در بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی اختصاصی دیگر فارکس با استفاده از API کارگزار نیز برنامه‌ریزی شوند. این نوع نرم افزار معمولاً برای برنامه‌نویسی توسط معامله‌گر یا برنامه‌نویس در دسترس است، یا اینکه به عنوان یک جعبه سیاه از پیش برنامه‌ریزی شده از طرف توسعه دهندگان ارائه می‌شود که گاهی اوقات می‌تواند به کاربر اجازه تنظیم و بهینه سازی پارامترهای آن برنامه را بدهد.

سرویس‌های خبری: بسیاری از حساب‌های واقعی فارکس به یک سرویس اخبار تجاری، مانند رویترز دسترسی دارند که می‌تواند به‌عنوان یک بخش متحرک از گزیده اخبار در پلتفرم معاملاتی یا جای دیگری در وب‌سایت بروکر نمایش داده شود. علاوه بر این، پلتفرم معاملاتی متاتریدر یک بخش اختصاصی را برای گزیده اخبار طراحی کرده است.

حداقل حجم معامله: اکثر بروکرهای فارکس دارای حداقل حجم معامله هستند که به عنوان لات سایز (Lot Size) شناخته می‌شود و به طور کلی در واحدهای ارز پایه بیان می‌شود. به عنوان مثال، لات‌های استاندارد معمولاً 100 هزار واحد از ارز پایه هستند، لات‌های کوچک معمولاً 10 هزار واحد از ارز پایه و لات‌های میکرو هزار واحد از ارز پایه را تشکیل می‌دهند. بسته به نوع حساب حداقل حجم معامله متفاوت خواهد بود، به طوری که حساب‌هایی که به سپرده اولیه بالاتری نیاز دارند، معمولاً لات سایز استاندارد دارند، اما آنهایی که دارای حداقل سپرده اولیه هستند، لات‌های خرد (micro) را به‌ عنوان کمترین واحد معاملاتی ارائه می‌کنند.

انواع رایج حساب‌های معاملاتی واقعی

اکثر بروکرهای آنلاین فارکس در حال حاضر چهار نوع حساب اصلی پیشنهاد می‌کنند که با توجه به ویژگی‌هایی مانند اندازه سپرده اولیه و حداقل واحدهای معاملاتی، این حسابها متفاوت هستند. یکی از این حساب‌ها معمولاً با نیازهای اکثر معامله‌گران برای حجم معاملات و ریسک پذیری کلی آنها مطابقت دارد.

حساب میکرو: حساب میکرو معمولاً به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با حداقل سپرده اولیه مانند 50 تا 100 دلار حساب باز کنند. علاوه بر این، حداقل حجم معامله معمولاً یک میکرو لات یا هزار واحد از ارز پایه است. این حساب‌ها می‌توانند برای معامله‌گران کوچک یا معامله‌گران تازه کار ایده‌آل باشند.

حساب کوچک (مینی): حساب کوچک نیاز به سپرده اولیه بیشتری دارد و دارای حداقل حجم معامله یک مینی لات یا 10 هزار واحد ارز پایه است. این حساب‌ها می‌توانند برای مبتدیان قدمی رو به جلو باشند، یا مناسب کسانی باشند که نیاز به کنترل بیشتری بر حجم معاملات خود دارند.

حساب کامل: این نوع حساب‌ها معمولاً برای معامله‌گران با تجربه می‌باشند و نیازمند سپرده اولیه بالاتری هستند. حساب کامل معمولا دارای حداقل حجم استاندارد معاملاتی 100 هزار واحد ارز پایه است، البته ممکن است معامله‌گران بتوانند در لات‌های کوچک نیز معامله کنند.

حساب VIP: این نوع حساب مناسب معامله‌گران با ‌‌تجربه و حرفه‌ای است که با حجم بالا معامله می‌کنند و نیازمند واریز بیشترین سپرده اولیه است. چنین حساب‌هایی اغلب دارای دسترسی به تجزیه و تحلیل‌های بیشتر، یک مشاور شخصی و کوچکترین اسپرد معاملاتی هستند.

حساب‌های مدیریت شده

مدیریت حساب‌های فارکس

حساب‌های مدیریت‌ شده معمولاً شامل نوعی فعالیت مدیریت خارجی جدا از معامله‌گر یا صاحب حسابی که معامله‌گر را تأمین مالی می‌کند، می‌شوند. انواع حساب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، اغلب نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه قابل توجهی دارند و به افرادی ارائه می‌شوند که نمی‌خواهند درگیر دردسرهای معامله‌گری شوند.

پنج نوع رایج از حساب‌های مدیریت شده که گاهی اوقات توسط بروکرهای آنلاین پیشنهاد می‌شوند عبارتند از:

حساب فردی: نوعی حساب شخصی است که توسط کارکنان یا نرم افزار بروکر فارکس مدیریت می‌شود و ممکن است از سیگنال‌های معاملاتی «جعبه سیاه» اختصاصی بروکر پیروی کند. این نوع حساب از سرمایه مشتری استفاده می‌کند، اما معاملات توسط مدیر حساب اجرا و بسته می‌شوند. به طور معمول، سرمایه‌گذار اهداف و پارامترهای خود را در این نوع حساب تعیین می‌کند.

حساب گروهی: با این نوع حساب، پول سایر سرمایه‌گذاران به صندوق سرمایه‌گذاری مشترک سپرده می‌شود و سپس سود بین شرکت‌کنندگان تقسیم میشود. حساب‌های گروهی می‌توانند نسبت‌های ریسک به ریوارد متفاوتی را ارائه دهند. حساب‌هایی که نسبت ریسک به ریوارد بالاتری دارند می‌توانند بازده بالاتری بدست بیاورند.

حساب اختیاری: این نوع حساب شامل پرداخت کارمزد یا درصدی از سود به مدیر حساب می‌شود تا برای صاحب حساب معامله انجام دهد. این حساب‌ها به طور کلی نیاز به سپرده اولیه زیادی دارند، و اغلب محدودیت‌هایی برای برداشت دارند.

حساب معاملاتی اجتماعی: این نوع حساب یکی از آخرین نوآوری‌ها در بازار فارکس است. در یک حساب معاملاتی اجتماعی، معامله‌گر می‌تواند به طور انتخابی سایر معامله‌گران با سابقه خوب را دنبال کند. هنگامی که معامله‌گر حرفه‌ای سیگنالی جدید ارائه می‌دهد، معماله‌گر می‌تواند بصورت اختیاری آن را انجام دهد، یا اینکه به طور اتوماتیک تراکنش معامله‌گر حرفه‌ای در جفت ارز و جهت مشابه برای شخص انجام می‌گیرد، اما طبق خواسته صاحب حساب، مقیاس معامله می‌تواند متغیر باشد.

حساب خودکار: این نوع حساب امکان دسترسی به یک API را می‌دهد که برای خودکارسازی فعالیت‌های معاملاتی در دسترس است. حساب‌های خودکار یا مدیریت می‌شوند یا از پارامترهای خود معامله‌گر برای باز کردن و بستن معاملات استفاده می‌کند.

مقایسه حساب کارگزاری در فارکس

انتخاب بهترین نوع حساب کارگزار فارکس برای افتتاح حساب به عواملی مرتبط است از جمله سطح تجربه معامله‌گر و نحوه اجرای معاملات توسط وی.

اگر معامله‌گر بخواهد یک استراتژی معاملاتی را اجرا کند و آن را در یک حساب آزمایشی تست کند، باز کردن یک حساب آزمایشی توسط بروکری که می‌تواند بین عملکرد معامله‌گر در حساب آزمایشی و حساب واقعی تطابق ایجاد کند، وضعیتی ایده‌آل خواهد بود.

معامله‌گری که تجربه کافی همراه با مقدار سپرده اولیه مناسب دارد و دقیقاً می‌داند که از یک کارگزار، پلتفرم معاملاتی و خدمات ویژه مشتریان چه می‌خواهد، احتمالاً پس از امتحان کردن کارگزار با یک حساب آزمایشی، می‌تواند یک حساب معاملاتی واقعی باز ‌کند.

معامله‌گر باید ویژگی‌های ارائه شده، پلتفرم معاملاتی و اسپردهای بروکر را مورد ارزیابی قرار دهد. علاوه بر این، یک معامله‌گر باید مدل کارگزار را ارزیابی کند و تصمیم بگیرد که کدام مدل با اهداف معاملاتی او مطابقت دارد.

اگر معامله‌گر فارکس نمی‌خواهد به طور روزانه در بازار حضور داشته باشد و ترجیح می‌دهد دیگران برای او معامله کنند، یک حساب مدیریت شده یا خودکار احتمالاً مناسب این معامله‌گر خواهد بود.

نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که در حساب‌های مدیریت شده یا خودکار، سرمایه شما همیشه در معرض ریسک قرار دارد، چه حساب توسط یک معامله‌گر حرفه‌ای مدیریت شود و چه به وسیله یک سیستم خودکار (ربات معامله‌گر).

نحوه افتتاح حساب معاملاتی فارکس در کارگزاری‌های آنلاین

بدون شک هر معاماه‌گری خواستار افتتاح حساب در یک بروکر معتبر است. بسیاری از بهترین بروکرها چندین نوع حساب برای انتخاب معرفی می‌کنند. بسته به مقدار سپرده اولیه، بسیاری از بروکرها پاداش‌های تشویقی مانند مبلغی اضافی به عنوان پاداش برای معامله کردن در اختیار افتتاح کننده حساب قرار می‌دهند. این پاداش‌ها می‌توانند رضایت بخش باشند اما همیشه مبلغ قابل توجهی نیستند، مثلا پرداخت یک جایزه 100 دلاری برای سپرده اولیه 5000 دلاری.

با در نظر گرفتن این موضوع، باز کردن یک حساب معاملاتی آنلاین فارکس در یک بروکر بسیار آسان است، به خصوص افتتاح یک حساب آزمایشی. با دانلود متاتریدر 4 یا 5 از قبل، در وقت شما صرفه جویی می‌شود زیرا اکثر کارگزارهای آنلاین فارکس از این دو پلت فرم پشتیبانی می‌کنند.

پس از دانلود متاتریدر، معامله‌گر می‌تواند یک حساب آزمایشی در بروکر مورد نظر خود باز کند یا می‌تواند چندین حساب آزمایشی در بیش از یک بروکر افتتاح کند.

پس از مطمئن شدن از پلتفرم بروکر، قیمت‌گذاری و ویژگی‌های معامله با استفاده از حساب آزمایشی، معامله‌گر می‌تواند اقدام به افتتاح یک حساب واقعی کند که معمولاً شامل پر کردن یک فرم آنلاین و ارائه مدارک شناسایی مورد نیاز به بروکر است.

بسیاری از معامله‌گران با تجربه با واریز حداقل سرمایه لازم شروع می‌کنند تا ببینند آیا عملکرد بروکر به صورت آنلاین با حساب آزمایشی آن مطابقت دارد یا خیر، و همچنین مطلع شوند که آیا بروکر اجازه اسلیپیج سفارش (ثبت قیمتی غیر قیمت درخواستی معامله‌گر که دلیل آن نوسان بالای بازار است) را می‌دهد یا از ریکوت (پیامی از طرف بروکر که پیشنهاد قیمتی جدید را می‌دهد که مجددا دلیل آن نوسان بالا در بازار است) استفاده می‌کند. تست کردن سیاست بروکر در برداشت وجه از حساب نیز می‌تواند یک دلیل منطقی دیگر باشد. شما باید مطمئن شوید که آیا درخواست برداشت پول از حساب به سرعت انجام می‌گیرد یا خیر.

در ادامه مدل‌های بروکر و ویژگی هر کدام به طور کامل توضیح داده شده‌اند. این مدل‌ها با یکدیگر مورد مقایسه قرار می‌گیرند تا بتوایند تصمیم بگیرید کدام مدل بروکر و کدام نوع حساب مناسب شما خواهد بود.

برای آشنایی با بهترین بروکرهای متناسب با نیازهای کاربران ایرانی از مشاوره رایگان ما بهره بگیرید

بررسی و مقایسه انواع حساب معاملاتی و مدل های بروکر در فارکس

 

انواع مدل‌های کارگزار در فارکس

نکته مهمی که هنگام مقایسه بروکرهای فارکس باید در نظر گرفته شود این است که آنها چگونه تراکنش‌های مشتریان خود را انجام می‌دهند و اینکه آیا آنها طرف دیگر هر سفارش و معامله‌ای که از طریق آنها انجام می‌دهید، هستند یا خیر.

در عمل، تقریباً همه بروکرهای فارکس یکی از این پنج مدل تجاری رایج را استفاده می‌کنند، اگرچه برخی از بروکرها ممکن است ترکیبی از دو یا چند مدل را بکار ببرند .

از آنجایی که تفاوت‌های بین این مدل‌ها به این معناست که بروکرها ممکن است روش‌های اجرای سفارش بسیار متغیری داشته باشند، درک نحوه عملکرد هر یک از این مدل‌ها لازم است تا بتوانید بهترین روش اجرای سفارش را متناسب با معاملات خود در فارکس انتخاب کنید.

در ادامه مدل‌های مختلف بروکر در فارکس توضیح داده می‌شوند و با یکدیگر مقایسه خواهند شد تا به شما در این تصمیم‌گیری مهم و انتخاب بهترین نوع بروکر برای معاملات خود کمک شود.

1.کارگزار فارکس شبکه ارتباط الکترونیکی (ECN)

بروکرهای فارکس که از شبکه ارتباط الکترونیکی (Electronic Communication Network) یا مدل ECN استفاده می‌کنند، ابزاری را برای دسترسی مستقیم به بازار فارکس بین بانکی برای قیمت‌گذاری و اجرا به مشتریان خود ارائه می‌دهند که معمولاً از یک پلت فرم معاملاتی ECN تشکیل شده است.

معامله‌گران باید پلتفرم پیشنهادی توسط کارگزاری‌های ECN را امتحان کنند تا بهترین پلتفرم بروکر ECN را برای نیازهای خاص خود پیدا کنند.

در واقع استفاده از یک مدل اجرایی ECN برای تراکنش‌های مشتری، به این معنی است که آن بروکر فارکس فاقد میز معامله یا NDD است. در این حالت بروکر به عنوان یک رابط بین مشتریان خود و بازار بزرگ ارز عمل می‌کند. انتخاب یک بروکر فارکس بدون میز معامله، به معامله‌گر کمک می‌کند که هم بازارساز و هم میز معاملات آنها را که هر دو می‌خواهند از معاملات خود سود ببرند، حذف کند.

اکثر بروکرهای فارکس ECN اطلاعات سفارش و نرخ‌های مبادله را به طور زنده نمایش می‌دهند و قیمت‌گذاری آنها در معاملات مستقیماً از بازار فارکس بین بانکی می‌آید. همچنین، از آنجایی که معاملات به صورت الکترونیکی پردازش می‌شوند، نرخ خطای انسانی کاهش می‌یابد.

یکی از مزیت‌های قابل توجه در استفاده از این نوع کارگزاری این است که می‌توان خطر قیمت‌گذاری مجدد را به طور کامل از بین برد. این شرایط می‌تواند برای معامله‌گران اخبار که معمولاً ترجیح می‌دهند از سطح بالای نوسانات بازار پیرامون انتشار داده‌های اقتصادی مهم مانند گزارش NFP یا سایر رویدادهای خبری منتفع شوند، سود ارزشمندی را فراهم کند.

یک مزیت قابل توجه دیگر در استفاده از بروکر ECN این است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد با اسپردهایی که معمولاً به میزان زیادی کمتر از آنچه توسط یک بازارساز ارائه می‌شود، معامله کنند. با این وجود، اسپرد معاملات برای اجرای معاملات ECN در یک اندازه ثابت معمولی تنظیم نمی‌شود و می‌تواند به طور قابل توجهی در نوسان باشد، به‌ویژه در مواقعی که بازار پر هیجان است. این شرایط می‌تواند باعث ایجاد ابهام در قیمت‌هایی شود که معامله‌گر به طور معمول به آن دسترسی دارد.

برخی از بروکرهای فارکس که از مدل ECN استفاده می‌کنند، مبلغی ثابت را به ازای اجرای هر معامله به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. این ویژگی می‌تواند مناسب معامله‌گرانی باشد که تمایل دارند معاملات کمتر اما با حجم بالاتر انجام دهند.

از طرفی، برخی دیگر از بروکرهای ECN به سادگی اسپرد معاملاتی را افزایش می‌دهند و بنابراین کارمزدهایی متناسب با مبلغ معامله در هر معامله دریافت می‌کنند. این نوع دوم از کارگزاری ECN می‌تواند مناسب معامله‌گرانی باشد که ترجیح می‌دهند با حجم کمتر اما دفعات بیشتر معامله کنند.

2.کارگزار فارکس مدل پردازش مستقیم (STP)

بروکرهای فارکس که از مدل پردازش مستقیم (Straight Through Processing) یا STP استفاده می‌کنند، معمولاً یک سیستم معاملاتی کاملاً خودکار برای استفاده مشتریان خود دارند. آنها یک میز معامله را اداره نمی‌کنند و از این رو یک بروکر بدون میز معاملاتی در نظر گرفته می‌شوند. این مدل بروکر فارکس گاهی اوقات به عنوان بروکر فارکس مدل A-Book نیز شناخته می‌شود.

سیستم معاملاتی STP معمولاً هر معامله را به صورت الکترونیکی پردازش می‌کند و آنها را مستقیما در گروه منتخبی از شرکت‌کنندگان بازار فارکس بین بانکی که به عنوان ارائه‌دهندگان نقدینگی شناخته می‌شوند، وارد می‌کند تا با قیمت های رقابتی اجرا شوند.

سفارش‌ها به‌صورت ناشناس از طرف مشتریان توسط کارگزار در این زیر مجموعه بازار فارکس وارد می‌شوند که اعضای آن توسط کارگزار بر اساس روابط معاملاتی ایجاد شده انتخاب می‌شوند.

بارزترین مزیت استفاده از بروکر STP این است که هیچ گونه خطای انسانی و تاخیر یا هزینه‌ای نباید با هر تراکنش مرتبط باشد، بدان معنی که یک معامله‌گر می‌تواند از دخالت افراد دیگر در معاملات خود که ممکن است خطاها، هزینه‌ها یا تاخیرهای ناخواسته ایجاد کند، اجتناب کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از بروکر فارکس STP این است که نقدینگی بیشتر است زیرا قیمت‌ها از تعدادی از فعالان بازار بدست می‌آیند در صورتیکه در مدل بازارساز (Market Maker) فقط از یک ارائه‌دهنده نقدینگی بدست می‌آید. به طور کلی در مقایسه با خدمات ارائه شده توسط یک بروکر فارکس که تنها یک منبع برای مظنه قیمت‌های خود دارد، بروکر STP سرعت بالاتر، قیمت‌های دقیق‌تر و اسپرد معاملات کوچکتری دارد.

3.کارگزار فارکس مدل دسترسی مستقیم به بازار (DMA)

بروکرها گاهی اوقات از یک مدل دسترسی مستقیم به بازار (Direct Market Access) یا DMA برای اجرای تراکنش‌های مشتریان خود استفاده می‌کنند. این سرویس خودکار، سفارش‌های مشتری را با قیمت‌های معاملاتی ارائه شده توسط بازارسازان حرفه‌ای در بانک‌ها یا سایر ارائه‌دهندگان عمده نقدینگی مطابقت می‌دهد. علاوه بر این، در مدل DMA، تمام سفارش‌های مشتری مستقیما به ارائه‌دهندگان نقدینگی منتقل می‌شوند.

دسترسی مستقیم واقعی به بازار به هیچ شکلی از میز معامله برای اجرای سفارشات در قیمت بازار استفاده نمی‌کند، که از دیدگاه معامله‌گر فرآیند شفاف‌تری است. در مقابل، برخی بروکرها خدمات اجرای فوری را ارائه می‌دهند که معمولاً شامل این است که خود بروکر سفارش را تکمیل می‌کند و سپس تصمیم می‌گیرد که آیا ریسک را با سایر ارائه دهندگان نقدینگی جبران کند یا خیر. این کار برای مشتری شفافیت کمتری دارد.

کارگزارهای DMA معمولاً اسپردهای متغیر را به مشتریان خود ارائه می‌دهند و اسپرد ثابت در معاملات را پیشنهاد نمی‌کنند. علاوه بر این، پلتفرم اجرای معامله ارائه شده توسط بروکر DMA معمولا یک درصد کلی از کارکرد را به تراکنش های مشتری اضافه می‌کند یا اینکه به ازای هر معامله پورسانت خاصی دریافت می‌کند.

به طور کلی، بروکرهای ECN خدمات DMA را نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهند. اگرچه برخی از بروکرهای STP خدمات DMA را به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنند، اما همیشه اینگونه نیست.

4.کازگزار فارکس مدل بازارساز (Market Maker)

یک بروکر فارکس که به عنوان بازارساز یا همان «مارکت میکر» عمل می‌کند، معمولاً دارای یک میز معامله است و با اعمال اسپرد روی قیمت پیشنهادی و درخواستی به مشتریان، برای خود ایجاد درآمد می‌کند. چنین بازارسازانی با این نیت عمل می‌کنند که تا حد ممکن از اسپرد، سود به دست آورند.

این مدل بروکر نشان می‌دهد که کارگزار معمولاً قیمت بازار دو طرفه را با اسپرد ثابت در معاملات ارائه می‌کند که به هر جفت ارزی که در دسترس مشتریانش قرار دارد بستگی دارد.

این نوع بروکر فارکس گاهی اوقات به عنوان مدل B-Book نیز شناخته می‌شود.

اگرچه این مدل شامل ریسک پذیری در بازار است، زیرا بروکر به طور موثر علیه مشتریان خود معامله می‌کند، اما بازارسازی به طور سنتی یک مدل محبوب برای بروکرهای فارکس بوده است، زیرا نرخ ضرر در میان معامله‌گران خرد بالا است و بیشتر اسپرد معاملات معمولاً به عنوان سود حاصل از معاملات مشتری با استفاده از این مدل به دست می‌آید و کمیسیون زیادی دریافت نمی‌‌شود.

نمودار زیر در شکل 1 نشان می‌دهد که چگونه بسیاری از معامله‌گران خرد در فارکس بیش از حد خوش بینانه، تصور می‌کنند که می‌توانند در بازار فارکس موفق باشند، اما در واقع تعداد بسیار کمتری از معامله‌گران می‌توانند درآمدی از معامله ارز بدست بیاورند.

این نتایج نشان می‌دهد که 84 درصد از معامله‌گران خرد معتقدند که می‌توانند در معاملات فارکس درآمد کسب کنند اما تنها 30 درصد از آنها واقعاً هنگام معامله پول درآورده‌اند.

عملکرد معامله‌گران

شکل 1: مقایسه درصد معامله‌گران خرد که معتقدند می‌توانند در بازار فارکس پول کسب کنند در مقابل کسانی که واقعا از این کار درآمد داشته‌اند. این داده‌ها از سازمان NFA در سه ماهه دوم سال 2013 به دست آمده‌اند.

 

بازارسازان گاهی اوقات احساس می‌کنند لازم است اسپرد معاملات را در زمان نوسانات زیاد بازار افزایش دهند. علاوه بر این، اگر بازار قبل از اینکه مشتری معامله را انتخاب کند حرکت کرده باشد، ممکن است بازارساز تصمیم بگیرد که مجدداً قیمت‌ها را تغییر دهد. قیمت‌های معاملاتی اعلام شده معمولاً برای مدت زمان بسیار کوتاهی برای مشتری نگه داشته می‌شوند که به طور سنتی به چنین شرایطی می‌گویند: «تا زمانی که نفس گرم باشد».

توجه به این نکته حائز اهمیت است که یک بازارساز فارکس می‌تواند بسته به دیدگاه بازار و موقعیت موجودی خود، قیمت مظنه خود را بالاتر یا پایین‌تر از نرخ ارز موجود در بازار، دستکاری یا تحت الشعاع قرار دهد.

برخی از بازارسازان نیز نیت مشتریان خود را بررسی می‌کنند و اگر به این نتیجه برسند که مشتری فروشنده است، قیمت خود را کاهش می‌دهند یا اگر مشتری خریدار است، قیمت خود را افزایش می‌دهند.

یک مسئله خیلی مهم که به عنوان «spread popping»  شناخته می‌شود، آنست که در آن یک بازارساز احتمال دارد اسپرد خود را به شکلی تنظیم کند تا باعث فعال شدن حد ضرر (Stop Loss) شود. بازارسازان فعال در مؤسسات مالی بزرگ حتی می‌توانند فشار کافی بر بازار وارد کنند تا حد ضرر فعال شود و سپس با پر کردن معاملاتی که با قیمت‌های بهتر انجام داده‌اند، از آن سود ببرند.

همچنین، هنگامی که سفارش‌هایی توسط معامله‌گران فارکس نزد بازارسازان ثبت می‌شود، بازارسازان می‌توانند تصمیم بگیرند که اجرای سفارش را به تأخیر بیندازند یا در تلاش برای کسب سود بیشتر از معاملات، قبل و در اطراف سفارش‌ها معامله کنند.

بروکرهایی که از مدل بازارساز استفاده می‌کنند، همیشه طرف مقابل معامله مشتری را اتخاذ می‌کنند. به این معنی که وقتی مشتری فروشنده است، بازارساز باید از او خرید کند و وقتی مشتری خریدار است، بازارساز باید به او بفروشد. این امر ریسک احتمالی تضاد منافع بین بروکر بازارساز و مشتریان آنها را ایجاد می‌کند.

سطح شفافیت قیمت‌گذاری بروکرهای بازارساز نسبت به بروکرهایی که از روش‌های دیگر اجرای معامله استفاده می‌کنند کمتر است. علاوه بر این، یک کارگزار بازارساز معمولا می‌تواند مشتریان را به‌عنوان برنده یا بازنده معرفی کند و این شرایط می‌تواند به بازارساز کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا معامله مشتری را پس از اجرای آن در بازار نگه دارد یا آفست (یعنی یک موقعیت خرید یا فروش در یک معامله را با یک موقعیت باز معکوس فروش یا خرید در همان معامله ببندد) کند.

علاوه بر این، اگر حجم معامله مشتری بالا باشد، بازارساز احتمالاً هرگونه ریسک نامطلوب را با سایر تأمین‌کنندگان عمده نقدینگی، مانند بانک‌های تجاری بزرگ که به طور فعال در بازار فارکس بین بانکی فعالیت می‌کنند، آفست می‌کند. آنها ممکن است با یک سری از بازارسازان تماس بگیرند و قیمت‌ها را بپرسند و سپس بهترین قیمت یا قیمت‌های موجود را برای پر کردن مبلغی که می‌خواهند آفست کنند، انتخاب کنند.

5.کارگزار فارکس مدل‌های هایبریدی

برخی از بروکرهای فارکس از یک مدل ترکیبی (hybrid model) برای پردازش تراکنش‌های مشتری استفاده می‌کنند که از ترکیبی از دو یا چند نوع مدل بروکر فارکس تشکیل شده است. اگر معامله‌گر فکر می‌کند ترکیبی از مدل‌ها برای استراتژی معاملاتی‌‌اش بهترین کارایی را دارد، این می‌تواند بهترین ویژگی‌های هر مدل را به معامله‌گر بدهد.

علاوه بر این، برخی از بروکرهای فارکس یک نوع اجرای معاملات را برای حساب‌های خاص و نوع دیگری را برای حساب‌های دیگر ارائه می‌کنند. یک مثال از این مورد ممکن است جایی باشد که معامله‌گران با حجم بالا می‌توانند یک حساب ECN باز کنند، در حالی که معامله‌گران مینی لات باید از یک میز معاملات استفاده کنند، زیرا ارائه‌دهندگان نقدینگی بزرگ معمولاً علاقه‌ای به انجام معاملات با مبالغ کوچک مانند آن را ندارند.

نمونه‌ای از مدل ترکیبی رایج شامل ترکیب مدل‌های ECN یا DMA و STP با یکدیگر برای ایجاد یک سرویس معاملات فارکس کاملاً الکترونیکی است. این ترکیب محبوب به بروکر اجازه می‌دهد تا ثبت سفارش، قیمت‌گذاری اسپرد معاملات و جنبه‌های اجرای معاملات را کاملاً خودکار کند.

علاوه بر این، استفاده از این نوع مدل هایبریدی ECN یا DMA و STP معمولاً به بروکر اجازه می‌دهد تا پس از تکمیل توسعه سیستم، هزینه‌های خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این بدان معنی است که آنها می‌توانند خدمات اجرای معامله را با تخفیف پیشنهاد کنند یا می‌توانند تلاش‌های کارکنان خود را بر ارائه خدمات با کیفیت بالا به مشتریان، آموزش، تجزیه و تحلیل بازار و بازاریابی متمرکز کنند تا به ارتقاء برند خود در بین رقبا کمک کنند.

یکی دیگر از مزایای قابل توجه مدل هایبریدی ، نرخ خطای نسبتاً پایین آن است زیرا افرادی که برای بروکر کار می‌کنند مستقیماً خود را در فرآیند اجرای معامله درگیر نمی‌کنند.

با این وجود باگ‌های برنامه‌نویسی، نقض‌های امنیتی، هک، قطع برق، از بین رفتن داده‌ها، و خطاهای خرابی سیستم همچنان می‌توانند حتی با وجود یک سیستم معاملاتی فارکس کاملاً خودکار ECN یا DMA و STP ایجاد شوند، و بازیابی چنین مشکلاتی به دلیل عدم وجود حافظه انسانی یا فایل ضبط شده تراکنش‌ها، سخت‌تر خواهد بود.

6.کارگزار فارکس مدل تسهیلات تجاری چندجانبه (MTF)

یک تحول جالب در بازار خرده فروشی فارکس شامل مدلی است که توسط برخی بروکرهای آنلاین فارکس استفاده می‌شود که به شیوه‌ای مشابه با مبادلات مالی رگوله شده عمل می‌کنند، البته در حقیقت چنین ویژگی ندارند و صرفا مشابه آن عمل می‌کنند. در اتحادیه اروپا، این بروکرها تحت مقررات MiFID به عنوان تسهیلات تجاری چندجانبه (Multilateral Trading Facilities) شناخته می‌شوند، در حالی که ممکن است در ایالات‌متحده به عنوان سیستم‌های تجارت جایگزین (Alternative Trading Systems) معرفی شوند.

اساسا، MTF یک شرکت سرمایه‌گذاری است که خریداران و فروشندگان را در کنار هم قرار می‌دهد تا بین خود قرارداد ببندند. شرکت‌کنندگان، این کار را بسته به مجموعه‌ای از قوانین از طریق رویه‌های عملیاتی داخلی سیستم انجام می‌دهند.

برخی از بروکرهای آنلاین فارکس به عنوان MTF عمل می‌کنند که روش جالبی برای معامله‌گرانی است که به دنبال فضای بیشتری برای معامله در مبادلات هستند. این دسته از بروکرها شرایطی را مهیا می‌کنند تا تریدرها با هزینه کمتری نسبت به صرافی‌های رگوله شده مانند بازار بین‌المللی پول شیکاگو که که تشنه کمیسیون هستند، فعالیت کنند.

به طور کلی یک MTF شفافیت مناسب، سیستم تجارت منصفانه، اجرای خوب معاملات و کاهش هزینه‌های دلالی را نسبت به صرافی‌های رگوله شده سنتی به معامله‌گر ارائه می‌دهد.

بررسی و مقایسه انواع حساب معاملاتی و مدل های بروکر در فارکس

نحوه انتخاب نوع مناسب کارگزار فارکس بر حسب نیازهای معا‌مله‌گر

انتخاب بهترین نوع بروکر آنلاین فارکس که به بهترین نحو با نیازهای معاملاتی شما مطابقت داشته باشد، معمولاً به نوع استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. علاوه بر این، مقدار سرمایه معاملاتی که برای استفاده در حساب معاملاتی خود در دسترس دارید و تناوب معاملات، می‌تواند عوامل مهمی در انتخاب شما باشند.

بسیاری از معامله‌گران نیز به دلیل تضاد منافع احتمالی موجود و قیمت‌گذاری غیر شفافی که بازار سازان ارائه می‌دهند و می‌تواند منجر به اجرای معامله با قیمتی دور از قیمت بازار شود، ترجیح می‌دهند از بازار سازان اجتناب کنند.

علاوه بر این، کسانی که با مقادیر بالا معامله می‌کنند، تمایل دارند تا معاملات خود را از طریق یک بروکر فارکس ECN یا STP انجام دهند، زیرا معاملات آنها مستقیماً وارد بازار فارکس بین بانکی با نقدینگی بالا می‌شود و در نتیجه احتمالا اسپرد معاملات و زمان اجرای آنها و ریسک خطای انسانی کاهش می‌‌یابد.

انتخاب مدلی که شامل ثبت سفارش الکترونیکی می‌شود، معامله‌گر را از سر و کار داشتن با یک بازارساز و میز معامله آن‌ها باز می‌دارد. همچنین تمایل به کاهش ریسک و ناراحتی ناشی از تجربه مظنه مجدد در سفارشات را کاهش می‌دهد.

در مقابل، آن دسته از معامله‌گرانی که علاقه دارند در فعالیت‌های معاملاتی اجتماعی شرکت کنند، ممکن است تمایلات متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است مایل باشند آماری کلی از نحوه قرارگیری موقعیت‌های معاملاتی دیگران را ببینند تا بتوانند مانند اکثریت یا بر خلاف اکثریت معامله کنند. چنین روشی ممکن است نیاز به یک شکل تخصصی از مدل بروکر فارکس داشته باشد که چنین اطلاعات معاملاتی اجتماعی مفیدی را نمایش دهد. این ویژگی معاملات اجتماعی معمولا توسط تسهیلات تجاری چندجانبه یا MTFها پشتیبانی می‌شود و اطلاعات موقعیت‌های معاملاتی را نیز می‌توان از صرافی‌های رگوله شده به دست آورد.

منبع: forextraininggroup

 

برای پیگیری دقیق وضعیت سنتیمنت بازارهای مالی، اخبار روز و فوری فارکس به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید

 

بیشتر بخوانید:

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی