ارانته

تورم بالاتر از حد انتظار، کاهش نرخ بهره را به تعویق خواهد انداخت؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل هفتگی فارکس

تمرکز بازار بر تورم آمریکا!

در نشست هفته گذشته، فدرال رزرو برخلاف انتظارات لحنی کمتر انقباضی داشت، به طوری که رئیس این بانک مرکزی، پاول، افزایش نرخ بهره را رد کرد و اشاره داشت که آنها همچنان به تسهیل پولی تمایل دارند. از سوی دیگر، گزارش اشتغال غیرکشاورزی آوریل که ضعیف‌تر از حد انتظار بود، این دیدگاه را تایید کرد که توسط سیاست‌گذاران بیشتری در این هفته تکرار شد.

تنها عضو فدرال رزرو که دیدگاه متفاوتی ابراز کرد، نیل کاشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس بود که گفت ممکن است نرخ بهره در تمام طول سال در سطوح فعلی باقی بماند و اینکه احتمال افزایش آن، اگرچه بسیار کم است، اما غیرممکن نیست.

با در نظر گرفتن همه این موارد، معامله‌گران در هفته آینده توجه خود را به شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا (CPI) برای آوریل که قرار است روز چهارشنبه منتشر شود، معطوف خواهند کرد. بر اساس شاخص مدیران خرید (PMI) آمریکا به گزارش S&P Global، قیمت‌های تولید در ماه آوریل نسبت به مارس با سرعتی ثابت، اما کندتر دوباره افزایش یافته که نشان می‌دهد ریسک‌های پیرامون داده‌های روز چهارشنبه ممکن است تا حدودی نزولی باشد. علاوه بر این، تغییر سالانه قیمت نفت کاهش یافته و به صفر نزدیک شده است که به ریسک‌های نزولی نرخ تورم کل اضافه می‌کند.

تورم بالاتر از حد انتظار، کاهش نرخ بهره را به تعویق خواهد انداخت؟

بنابراین، اگر داده‌ها نشان دهد که پایداری اخیر قیمت‌های مصرف‌کننده فقط موقتی بوده و تورم دوباره شروع به کاهش کرده، معامله‌گران ممکن است انتظارات خود از مسیر نرخ بهره فدرال رزرو را کمی انبساطی‌تر کنند که برای بازده اوراق قرضه خزانه‌داری و دلار آمریکا منفی تلقی خواهد شد.

با این حال، فعالان بازار در روز سه‌شنبه، زمانی که قرار است داده‌های شاخص قیمت تولید‌کننده (PPI) برای ماه آوریل منتشر شود، نگاهی اجمالی و سریع‌تر به مسیر تورم مصرف‌کننده در همان ماه داشته باشند. همزمان با داده‌های CPI، آمار خرده‌فروشی ایالات متحده نیز منتشر می‌شود و این داده‌ها نیز می‌توانند بر دیدگاه بازار نسبت به مسیر پولی فدرال رزرو تأثیر بگذارند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

آیا گزارش اشتغال این هفته کاهش نرخ بهره در تابستان را قطعی می‌کند؟

بانک مرکزی انگلستان دیروز انبساطی‌تر از حد انتظار ظاهر شد و نرخ‌ بهره خود را بدون تغییر نگه داشت، اما دو عضو به کاهش ۰.۲۵ درصدی رای دادند. در بیانیه‌ پولی، بخشی اضافه شده بود که نشان می‌داد بانک مرکزی انگلستان انتشار داده‌های اقتصادی آتی و اینکه چگونه این داده‌ها ارزیابی کاهش ریسک‌های ناشی از تورم را تایید می‌کنند، در نظر خواهد گرفت.

این موضوع همراه با تجدید نظر کاهشی در پیش‌بینی‌های تورم، نشان می‌دهد که مقامات بانک مرکزی انگلستان بر این باورند که سرعت رشد قیمت‌ها همچنان کاهش خواهد یافت. شایان ذکر است پوند انگلستان در زمان انتشار بیانیه پولی کمی ریزش کرد، زیرا سرمایه‌گذاران بیشتر متقاعد شدند که اولین کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره در ماه اوت ارائه خواهد شد.

در روز سه‌شنبه، گزارش اشتغال ماه مارس انگلستان منتشر می‌شود، جایی که سرمایه‌گذاران ممکن است توجه بیشتری به رشد دستمزدها داشته باشند تا ببینند آیا این روند که می‌تواند به کاهش تورم کمک کند، بیشتر افت کرده یا خیر. بنابراین، اگر سرعت رشد دستمزدها کند شود، احتمالا پوند روند نزولی خود را ادامه دهد، زیرا معامله‌گران شروع به بررسی این موضوع می‌کنند که آیا کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن گزینه بهتری است یا خیر.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

تورم بالاتر از حد انتظار، کاهش نرخ بهره را به تعویق خواهد انداخت؟

دلار استرالیا تحت تاثیر انتظارات برای از نرخ بهره!

پس از ناامیدی از تصمیم بانک مرکزی استرالیا برای حفظ رویکرد بی‌طرف، معامله‌گران اکنون توجه خود را به شاخص قیمت دستمزد در روز چهارشنبه و گزارش اشتغال این کشور در روز پنجشنبه معطوف خواهند کرد.

با توجه به اینکه تورم در سه‌ماهه اول سال جاری چسبنده‌تر از حد انتظار بوده است، دیگر هیچ انتظاری مبنی بر کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی استرالیا وجود ندارد. برعکس، بازارها احتمال قابل قبولی (حدود ۲۰ درصد) را برای افزایش نرخ بهره توسط این بانک مرکزی به میزان ۰.۲۵ درصد تا سپتامبر قائل هستند.

اگرچه بانک مرکزی استرالیا در نشست پولی این هفته خود تکرار کرد هیچ گزینه‌ای را رد نمی‌کند، اما شتاب بیشتر در رشد دستمزدها که از سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰ روند صعودی داشته و همچنین بهبود قابل توجه در وضعیت اشتغال، می‌تواند احتمال افزایش نرخ بهره در سپتامبر را در شرایطی که سایر بانک‌های مرکزی به فکر شروع تسهیل پولی هستند، افزایش دهد. این امر می‌تواند برای دلار استرالیا مثبت باشد. همچنین دلار استرالیا ممکن است از بهبود بیشتر فضای ریسک‌پذیری به دلیل قیمت‌گذاری بازار مبنی بر کاهش سریع‌تر و بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو در پی انتشار داده‌های تورم آمریکا در روز چهارشنبه، بهره‌مند شود.

تورم بالاتر از حد انتظار، کاهش نرخ بهره را به تعویق خواهد انداخت؟

وضعیت اقتصاد چین در فصل جاری چگونه بود؟

با صحبت در مورد دلار استرالیا و فضای کلی بازار، متغیر دیگر این معادله در هفته آینده چین خواهد بود. روز جمعه، دومین اقتصاد بزرگ جهان، داده‌های تولیدات صنعتی، خرده‌فروشی و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت را برای ماه آوریل منتشر خواهد کرد.

تورم بالاتر از حد انتظار، کاهش نرخ بهره را به تعویق خواهد انداخت؟

شاخص مدیران خرید رسمی چین نشان داد که رشد در بخش‌های تولید و خدمات کند شده که حاکی از کاهش فعالیت اقتصادی در ابتدای سه‌ماهه دوم، پس از افزایش قابل توجه در مارس است. با این حال، صادرات و واردات چین پس از افت در مارس، در آوریل افزایش یافت که بهبود تقاضای داخلی و خارجی را نشان می‌دهد.

شایان ذکر است حتی با وجود اینکه رشد قوی تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه اول، نیاز سیاست‌گذاران چینی را به افزایش محرک‌های اقتصادی کاهش داد، اما اگر داده‌های هفته آینده کندی رشد در سه‌ماهه دوم را به تصویر بکشد، نگرانی‌ها در مورد ثبات بهبود اقتصاد احتمالا دوباره ظاهر شود. این امر می‌تواند بر دلار استرالیا و دلار نیوزیلند تأثیر بگذارد.

ژاپن و آمار تولید ناخالص داخلی!

در روز پنجشنبه، ژاپن اولین برآورد خود از تولید ناخالص داخلی را برای سه‌ماهه اول منتشر خواهد کرد. دیدن این که آیا اقتصاد ژاپن همچنان در حال رشد باقی مانده یا اینکه دوباره به انقباض بازگشته است، جالب خواهد بود. در صورت انقباض اقتصادی، به احتمال زیاد ین همچنان به سقوط خود ادامه دهد و جفت‌ارز USDJPY به سطح قیمتی ۱۶۰، سطحی که هفته گذشته باعث اولین دور مداخله توسط مقامات ژاپنی در بازار شد، نزدیک‌تر گردد.

تورم بالاتر از حد انتظار، کاهش نرخ بهره را به تعویق خواهد انداخت؟

حتی اگر مقامات ژاپنی دوباره در نزدیکی آن سطح قیمتی در بازار مداخله کنند، بعید است که روند ین معکوس شود، زیرا یک سه‌ماهه انقباض دیگر می‌تواند گمانه زنی‌هایی را مبنی بر تأخیر بیشتر در افزایش بعدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن ایجاد کند. برای اینکه ین بتواند بهبود قابل قبولی را به تصویر بکشد، داده‌های تولید ناخالص داخلی باید حاکی از شتاب گرفتن رشد داشته باشد تا مشارکت‌کنندگان بازار را تشویق کند روی افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن در تابستان قیمت‌گذاری کنند.

منبع: XM

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی