ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

رشد مرموز طلا، تحلیلگران را گیج کرده است

زمان مطالعه: 4 دقیقه

رشد مرموز طلا، تحلیلگران را گیج کرده است

قیمت طلا طی تنها یک هفته، با جهشی 7 درصدی به بالاترین سقف قیمت خود رسید و تحلیلگران باسابقه بازار را برای توضیح یکی از عجیب‌ترین روندهای صعودی خود دچار سردرگمی کرده است.

بر اساس داده‌های LSEG، این افزایش ناگهانی قیمت، باعث شد تا این دارایی امن، روز جمعه از بالاترین سقف قیمت قبلی خود که در ماه دسامبر ثبت شده بود، عبور کند و به نزدیک ۲۱۹۵ دلار برای هر اونس برسد. برخی از تحلیلگران این حرکت را به انتظارات زیادی از کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو نسبت داده‌اند که باعث جذابیت بیشتر این دارایی بدون بهره می‌شود، اما چندین تحلیلگر می‌گویند هیچ‌کدام از عواملی که باعث افزایش قیمت طلا در 16 ماه گذشته شده‌اند، به احتمال زیاد دلیل اصلی این جهش اخیر نیستند. این عوامل می‌تواند شامل سطوح بی‌سابقه خرید بانک‌های مرکزی، خانوارهای چینی که به دنبال پناهگاه‌هایی برای پول خود هستند یا جنگ در اوکراین و خاورمیانه شود.

تخفیف پرارپ

نیکی شیلز، تحلیلگر فلزات گرانبها در MKS Pamp، یک پالایشگاه و تجارتخانه طلای سوئیسی، گفت: «روند صعودی اخیر طلا آرام‌ترین و گیج‌کننده‌ترین روند صعودی در این فلز زردرنگ بوده است. در واقع، اینکه چه چیزی باعث جهش قیمت از ۲۰۰۰ دلار در ماه گذشته به بالای ۲۱۵۰ دلار شد، بخش گیج‌کننده ماجراست.»

رشد فعلی طلا زمانی آغاز شد که داده‌های بخش تولید آمریکا در ابتدای ماه، انقباضی بزرگ‌تر از حد انتظار را نشان داد و این موضوع باعث تقویت باور سرمایه‌گذاران شد که فدرال رزرو ممکن است از ماه ژوئن شروع به کاهش نرخ بهره کند. با این حال، به گفته تحلیلگران، میزان تغییر در بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا به طور کامل جهش قیمت طلا را توجیه نمی‌کند. بازده اوراق قرضه دوساله خزانه‌داری آمریکا که بسیار به تغییرات نرخ بهره حساس است، از ابتدای مارس ۰.۱۲ درصد کاهش یافته و به ۴.۵ درصد رسیده که همچنان بسیار بالاتر از پایین‌ترین رقم ژانویه یعنی ۴.۱۲ درصد به شمار می‌رود.

ایکس چیف

سوکی کوپر، تحلیلگر استاندارد چارترد گفت: «پیش از این، زمانی که یک جهش ۷۰ تا ۸۰ دلاری در طلا رخ می‌داد، معمولاً با یک عامل محرک جدید یا رویداد ریسکی همراه بود. اما این بار هیچ تغییر قابل توجهی در رویدادهای جاری رخ نداده است.»

رشد مرموز طلا، تحلیلگران را گیج کرده است

قیمت طلا در روز دوشنبه پس از آنکه سرعت رشد اشتغال ایالات متحده در ماه دسامبر و ژانویه به شدت کاهش یافت، به ۲۱۸۲ دلار رسید و به انتظارات سرمایه‌گذاران در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نیمه اول سال جاری اطمینان بیشتری بخشید. طبق گزارش بلومبرگ، این افزایش قابل توجه علی‌رغم خروج ۲۱ میلیون اونسی از صندوق‌های قابل معامله در بورس که پشتوانه طلا دارند، رخ داده است.

رونا اوکانل، تحلیلگر کارگزاری کالایی StoneX، گفت عوامل زیادی می‌توانند قیمت بالای طلا را توجیه کنند، مانند تشدید موضع اخیر چین در قبال تایوان، تنش‌های بانکی در ایالات متحده و انتخابات آتی در تعدادی از کشورها در سال جاری. با این حال، او گفت که هیچ یک از این عوامل در افزایش قیمت هفته گذشته نقش نداشته‌اند و در عوض به معامله‌گرانی که بر روند تکیه دارند، اشاره کرد که پس از عبور طلا از سطح کلیدی قیمت وارد بازار شدند. اوکانل گفت: «هیچ چیز خاص یا ملموسی در مورد قیمت طلا وجود ندارد که بتوانیم به آن اشاره کنیم؛ به جز تمرکز همیشگی بر فدرال رزرو.»

فقدان داده‌ها در مورد جریان‌های موجود در بازار منجر به این باور شده که خریدهای خارج از بورس توسط خریداران پنهانی طلا که ردیابی آنها دشوار به شمار می‌رود، قیمت‌ این فلز گران‌بها را بالا برده است. برنارد دحداح، تحلیلگر ارشد کالاهای اساسی در بانک فرانسوی Natixis، گفت که تغییرات اندک اخیر در دلار آمریکا و بازده اوراق قرضه و خروج مداوم از صندوق‌های قابل معامله در بورس، تعیین علت اصلی افزایش قیمت طلا بر اساس تغییر انتظارات در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را دشوار کرده است. او همچنین نتوانست رشد اخیر طلا را به تقاضای مجدد سرمایه‌گذاران خرد چینی نسبت دهد، زیرا حق‌السهم طلا در چین نسبت به لندن کاهش یافته است، و نه خرید مجدد بانک‌های مرکزی. دحداح گفت: «این اولین بار است به جای اینکه بگویم چه چیزی باعث حرکت قیمت طلا می‌شود، غیرمحرک‌ها را از میان گزینه‌ها حذف می‌کنم.»

قیمت طلا در روز دوشنبه پس از آنکه سرعت رشد اشتغال ایالات متحده در ماه دسامبر و ژانویه به شدت کاهش یافت، به ۲۱۸۲ دلار رسید و به انتظارات سرمایه‌گذاران در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نیمه اول سال جاری اطمینان بیشتری بخشید. طبق گزارش بلومبرگ، این افزایش قابل توجه علی‌رغم خروج ۲۱ میلیون اونسی طلا از صندوق‌های قابل معامله در بورس که پشتوانه طلا دارند، در سال گذشته رخ داده است. رونا اوکانل، تحلیلگر کارگزاری کالایی StoneX، گفت که عوامل زیادی می‌توانند قیمت بالای طلا را توجیه کنند، مانند تشدید موضع اخیر چین در قبال تایوان، تنش‌های بانکی در ایالات متحده و انتخابات آتی در تعدادی از کشورها در سال جاری. با این حال، او گفت که هیچ یک از این عوامل در افزایش قیمت هفته گذشته نقش نداشته‌اند و در عوض به معامله‌گرانی که بر روند تکیه دارند، اشاره کرد که پس از عبور طلا از سطح کلیدی قیمت وارد بازار شدند. اوکانل گفت: «هیچ چیز خاص یا ملموسی در مورد قیمت طلا وجود ندارد که بتوانیم به آن اشاره کنیم؛ به جز تمرکز همیشگی بر فدرال رزرو.» فقدان داده‌ها در مورد جریان‌های موجود در بازار منجر به این باور شده که خریدهای خارج از بورس توسط خریداران پنهانی طلا که ردیابی آنها دشوار است، قیمت‌ این فلز گران‌بها را بالا برده است. برنارد دحداح، تحلیلگر ارشد کالاهای اساسی در بانک فرانسوی Natixis، گفت که تغییرات اندک اخیر در دلار آمریکا و بازده اوراق قرضه و خروج مداوم از صندوق‌های قابل معامله در بورس، تعیین علت اصلی افزایش قیمت طلا بر اساس تغییر انتظارات در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را دشوار کرده است. او همچنین نتوانست آن را به تقاضای مجدد سرمایه‌گذاران خرده‌فروش چینی نسبت دهد، زیرا حق‌السهم طلا در چین نسبت به لندن کاهش یافته است، و نه خرید مجدد بانک‌های مرکزی. دحداح گفت: «این اولین بار است که من به جای اینکه بگویم چه چیزی باعث حرکت قیمت می‌شود، موارد را از میان گزینه‌ها حذف می‌کنم.»

به عنوان نشانه‌ای از افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران، تعداد قراردادهای آتی باز طلا در کامکس از ۲۸ فوریه حدود ۳۰ درصد جهش کرده، در حالی که طبق داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالا، موقعیت‌های خرید خالص از سه‌شنبه گذشته حدود ۶۴۰۰۰ قرارداد افزایش یافته و به ۲۰۸۰۰۰ قرارداد رسیده است. اكونل گفت: «این زنگ خطر برای یک اصلاح اساسی است. وقتی حرکت متوقف شود، سرمایه‌گذاران به برداشت سود خود روی خواهند آورد.»

برخی بر این باورند که افزایش قیمت طلا نشانه‌ای از پیشروی سرمایه‌گذاران بر اساس قیمت‌گذاری در کاهش نرخ بهره است. کارستن منکه، رئیس تحقیقات نسل بعدی در جولیوس بائر، گفت: «این یک نتیجه قطعی نیست که فدرال رزرو قصد کاهش نرخ بهره را داشته باشد، اما همه بر این باور نیستند که قیمت طلا در حال سقوط است.» قیمت‌ طلا هنوز پایین‌تر از سقف قیمتی تعدیل‌شده با تورم که بالاتر از ۳۰۰۰ دلار برای هر اونس است، قرار دارد و برخی تحلیلگران می‌گویند که رشد فعلی نشان می‌دهد که رشد اخیر طلا بدون پایه و اساس نیست.

کوپر از استاندارد چارترد به تقاضای قوی سرمایه‌گذاران خرد، بانک‌های ‌مرکزی خارج از غرب و همچنین واکنش شادمانه قیمت طلا به اخبار حاشیه‌ای حمایت‌کننده از کاهش نرخ بهره آمریکا و توانایی آن برای حفظ ثبات در زمانی که داده‌ها نشان‌دهنده ایده بالاتر برای مدت طولانی‌تر است، اشاره کرد. او با اشاره به انتخابات، ریسک‌های تشدید درگیری یا بازگشت بحران بانکی، گفت: «رویدادهای ناشناخته زیادی وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌خواهند برای آن‌ها یک ابزار پوشش ریسک داشته باشند. به نظر می‌رسد تقاضای جدیدی در بازار طلا به وجود آمده است.»

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “رشد مرموز طلا، تحلیلگران را گیج کرده است
  1. آواتار سلمان سلمان گفت:

    حرکت انس جهانی شروع شده و قله های جدیدی در سال ۲۰۲۴ خواهد دید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی