ارانته

پیش بینی بحران عرضه مس و قیمت 3000 دلاری طلا توسط بانک آمریکا

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بانک آمریکا طلا

بر اساس گزارش بانک آمریکا، پیش‌بینی می‌شود که قیمت طلا تا سال 2025 به 3000 دلار در هر اونس افزایش یابد، چرا که تقاضای قوی از سوی بانک‌های مرکزی و پیش‌بینی بازگشت سرمایه‌گذاران به بازار پس از شروع کاهش نرخ‌های بهره توسط فدرال رزرو تقویت شده است.

مایکل ویدمر، استراتژیست کامودیتی بانک، بر تاب آوری طلا تاکید کرد چرا که بانک‌های مرکزی سیاست‌های پولی خود را انقباضی‌تر می‌کنند.

بانک مرکزی چین به ویژه نقش مهمی در حمایت از بازار طلا ایفا کرده است و تنها در سال 2023 بیش از 200 تن از این فلز زرد را خریداری کرده است. این افزایش خرید همچنین به افزایش فعالیت در بخش خرده‌فروشی چین بستگی دارد، چرا که فروش جواهرات و واردات طلا “از اوایل سال جاری به بالاترین حد خود رسیده است.”

اگر فدرال رزرو در نهایت کاهش نرخ بهره را آغاز کند، سرمایه گذاران باید به بازار بازگردند و همچنین با بهبود احساسات و شتاب اقتصادی، تقاضای بالقوه کاهش سرمایه گذاری چین را جبران کنند. اگر فدرال رزرو در سه ماهه اول سال 24 نرخ بهره را کاهش دهد، قبلاً تخمین قیمت 2400 دلار آمریکا را پیشنهاد کرده بودیم. ما اکنون آن را افزایش می‌دهیم و پیش‌بینی افزایش قیمت طلا تا سال 2025 به 3000 دلار در هر اونس هستیم.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

در پاسخ به این تحولات، تیم تحقیقاتی بانک آمریکا نیز رتبه خود را در شرکت آلاموس گلد (NYSE:AGI) از خنثی به خرید ارتقا داده است.

بحران عرضه مس اینجا است

این خوش بینی فراتر از فلزات گرانبها است و بانک آمریکا نیز زنگ خطر احتمالی بحران عرضه مس را به صدا درآورده است.

به گفته ویدمر، “مواد خام به طور فزاینده‌ای به آهنگ خود می‌رقصند” و مس در “مرکز انتقال انرژی” دیده می‌شود.

این بانک افزایش قابل توجهی در قیمت مس را پیش‌بینی می‌کند که ناشی از عوامل مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری‌های فناوری سبز، موجودی‌های ناچیز و بهبود اقتصاد جهانی است.

پیش بینی می‌شود قیمت مس در سال 2025 به طور متوسط 10750 دلار در هر تن باشد و در سال 2026 به 12000 دلار در هر تن صعود کند.

ویدمر به وضعیت بحرانی عرضه معدن مس اشاره می‌کند که شروع به تأثیر جدی بر تولید کرده است. او توضیح داد: «تامین سخت معدنی مس به طور فزاینده‌ای تولید پالایش شده را محدود می‌کند: کمبود پروژه‌های معدنی مورد بحث در نهایت شروع به کاهش می‌کند.

اگرچه پیشرفت‌ها در فناوری خودروهای الکتریکی (EV) مقدار مس مورد نیاز در مدل‌های جدید را کاهش داده است – آخرین سیستم 48 ولت تسلا (NASDAQ: TSLA) طبق گزارش‌ها به 75 درصد مس کمتر نیاز دارد – تقاضا از سایر بخش‌ها همچنان بالا است. قابل ذکر است که مس برای کاربردهایی مانند کابل کشی مرکز داده و شبکه برق، پوشش تولید و انتقال برق بسیار مهم است.

به دنبال این پیش‌بینی خوش‌بینانه، بانک همچنین رتبه‌بندی خود را برای تولیدکنندگان مس Freeport–McMoran Inc. (NYSE:FCX) و Hudbay Minerals Inc. (NYSE:HBM) از خنثی به خرید ارتقا داد، که نشان‌دهنده عملکرد قوی مورد انتظار در بخش مس است.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی