ارانته

روز سرنوشت ساز برای دلار؛ تورم آمریکا در کانون توجهات

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

امروز یکی از بزرگترین داده‌های اقتصادی این ماه منتشر می‌شود – داده‌های CPI ایالات متحده. اجماع انتظار دارد که نرخ تورم هسته 0.3 درصد در ارزیابی ماهانه افزایش یابد، که پنجمین ماه متوالی بالاتر از هدف سالانه 2 درصدی فدرال رزرو است. با این حال، انتشار قوی CPI بسیار انتظار می‌رود. اگر تورم هسته 0.2% منتشر شود، می‌توانیم شاهد حرکت‌های بزرگ‌تر در بازار فارکس و کاهش ارزش دلار باشیم.

دلار آمریکا: آیا شاخص CPI لحن داویش بانک مرکزی آمریکا را خنثی خواهد کرد؟

داده‌های CPI ایالات متحده بزرگترین داده‌های بازار در هر ماه هستند. شاید با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، شوک تورمی جنگ اوکراین و خوشبختانه نشانه‌های قوی از تورم کاهنده که در نیمه دوم سال 2023 در سطح جهانی ظاهر شد، این مسئله تعجب‌آور نباشد.

برای فدرال رزرو، تورم چسبنده به عنوان خاری در چشم خود ثابت شده است. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، به نظر می‌رسد که دوست دارد فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش دهد و دستور دوگانه تورم 2 درصد و حداکثر اشتغال را انجام دهد. جاده پر دست انداز به سمت تورم کاهنده ریسک محدود نگه داشتن سیاست پولی ایالات متحده را برای مدت طولانی‌تری دارد – و ریسک افزایش بیکاری در سال 2025 را بیشتر می‌کند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

جیمز نایتلی، اقتصاددان آمریکایی موسسه ING، با بررسی داده‌های CPI امروز، خاطرنشان کرد که این مولفه مسکن (40 درصد وزن در CPI هسته) بوده که چسبنده بوده است. در این مولفه، موضوع اجاره‌بها معادل مالک (OER) و نحوه اندازه گیری آن نقش داشته است. وزن‌دهی مجدد در ماه ژانویه در سبد OER به این معنی است که تعداد کمی می‌توانند با اطمینان بگویند که OER ممکن است با بررسی‌های ضعیف‌تر بخش خصوصی در مورد اجاره بها برسد، که اجماع 0.3 درصد ماهانه برای رقم هسته را توضیح می‌دهد.

با این حال، موسسه ING پیش‌بینی یک واکنش نامتقارن از دلار به داده‌های CPI امروز را دارد. انتظار می‌‌رود CPI یک عدد قوی باشد و با تورم چسبنده و داده‌های فعالیتی که تاکنون در سال جاری شاهد بوده‌ایم، مطابقت داشته باشد. انتظار می‌رود که برای مثال، با انتشار 0.2% تورم هسته در ارزیابی ماهانه شاهد فشار فروش در دلار و با انتشار 0.3% و 0.4% شاهد رالی در دلار باشیم. این به این دلیل است که فدرال رزرو اعلام کرده است که می‌خواهد نرخ بهره را احتمالاً سه بار کاهش دهد، البته اگر داده‌ها اجازه دهند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

اخیراً، دلار نسبت به منحنی بازدهی بالاتر ایالات متحده ضعیف عمل کرده است. یک رقم ضعیف‌تر CPI باعث آزاد شدن فروشندگان دلار می‌شود و می‌تواند DXY را به ناحیه 103.20/40 برگرداند.

در نیوزیلند، طبق انتظارات بانک مرکزی نیوزیلند نرخ بهره را تغییر نداد. سیاستگذاران نیاز به سیاست‌های انقباضی را برای مدتی طولانی‌تر برای اطمینان از رسیدن تورم به محدوده هدف بیان کردند، اما همچنین به نگرانی‌ها در مورد “بیکاری بیشتر و استرس مالی” و کاهش نرخ تورم سریعتر از حد انتظار اشاره کردند. دلار نیوزیلند در برابر در برابر دلار آمریکا 1.647 معامله می‌شود که کمی‌ قوی‌تر از زمان جلسه بانک مرکزی است.

یورو: فضا برای اصلاح وجود دارد

اسپرد دو ساله EUR:USD از روز دوشنبه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، در حالی که به طور قابل توجهی در 143- نقطه پایه باقی مانده است. موسسه ING استدلال کرده است که رالی‌های EURUSD با توجه به پس‌زمینه قیمت‌گذاری مجدد انتظارات نرخ‌ بهره فدرال رزرو، به سختی پایدار به نظر می‌رسند و هنوز فضا برای کاهش EURUSD در کوتاه‌مدت وجود دارد – حتی اگر عدد CPI ایالات متحده و جلسه بانک مرکزی اروپا با انتظارات بازار مطابقت داشته باشد.

در حال حاضر ریسک‌های زیادی برای بازگشت EURUSD به محدوده برابری وجود دارد. در حالی موسسه ING اذعان می‌کند که احتمال تأخیر سیاست‌های تسهیلی فدرال رزرو غیر قابل اغماض است، اما چنین رکود بزرگی احتمالاً بانک مرکزی اروپا را ملزم به حرکت در استقلال کامل می‌کند چرا که فدرال رزرو برای چند فصل دیگر می‌تواند دست نگه دارد. کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا چند ماه قبل از فدرال رزرو برای بازگرداندن جفت ارز به محدوده برابری به تنهایی کافی است، چرا که یک چرخه تسهیلی نهایی در ایالات متحده باید تأثیر منفی نامتقارن بر دلار داشته باشد. در هر صورت، ریسک‌ها در سمت ژئوپلیتیک – به طور بالقوه در نتیجه انتخابات ایالات متحده – بدبینی بیشتر در مورد یورو را توجیه می‌کند.

دلار کانادا: کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا آنقدرها هم مضحک نیست

امروز جلسه بانک مرکزی کانادا برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد اتفاق نظر این است که حرکت به سمت طیف داویش ادامه خواهد داشت. تصویر اقتصادی از زمان نشست 6 مارس به نفع سیاست‌های تسهیلی ادامه داشته است، چرا که با کاهش تورم اصلی و هسته بیش از حد انتظار، کاهش شگفت انگیز مشاغل و افزایش بیکاری به 6.1 درصد در ماه مارس را مشاهده کردیم.

نگرانی‌های دائمی در مورد رشد دستمزدها (هنوز 5.0 درصد) و رشد بهتر از حد انتظار در ژانویه وجود دارد، اما در عین حال، چشم‌انداز کسب و کارهای بانک مرکزی کانادا همچنان کنترل شدید نرخ‌های بهره بالا بر اقتصاد و انتظارات کند را نشان می‌دهد.

موسسه ING عقیده دارد که بانک مرکزی نرخ بهره را امروز تغییر نخواهد داد، اما نشان می‌دهد که در حال آماده شدن برای کاهش نرخ بهره در جلسات آینده است. این باید انتظارات را برای کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن را تقویت کند – که حدود 75٪ در منحنی دلار کانادا در نظر گرفته شده است. همچنین 4 نقطه پایه کاهش نرخ بهره برای این جلسه قیمت گذاری شده است و باید اعتراف کنیم که کاهش امروز نرخ بهره هم مضحک نخواهد بود. پیشرفت تورم در کانادا واضح است و فشار داخلی فزاینده‌ای برای شروع کاهش نرخ بهره وجود دارد. اگر انتظارات نرخ بهره فدرال‌رزرو با قیمت‌گذاری مجدد هاوکیش مواجه نمی‌شد، احتمالاً امروز بازارها بیش از 4 نقطه پایه برای بانک مرکزی کانادا را قیمت‌گذاری می‌کردند.

جلسه امروز می‌تواند راه را برای گسترش نرخ کوتاه مدت USD-CAD هموار کند، که باید کفی را برای USDCAD فراهم کند. اگر ارقام CPI ایالات متحده در جهت نزولی غافلگیر کننده باشد، پیش‌بینی می‌شود USDCAD می‌تواند در کوتاه مدت بالای 1.3600 تثبیت شود.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی