ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

افزایش تولیدات نفت برزیل استراتژی اوپک را به چالش خواهد کشید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نفت برزیل

تولید نفت برزیل پس از سقوط در اوایل سال جاری به دلیل این که بسیاری از سکوهای فراساحلی تحت تعمیرات برنامه ریزی شده قرار گرفتند، شروع به بهبود کرده است.

پس از افت 25 درصدی تولید برزیل در ابتدای سال، سکوها از تعمیر و نگهداری بازگشته و نفت بیشتری تولید می‌کنند. برخی از تحلیلگران می‌گویند، شروع زودتر از حد انتظار برخی پروژه‌ها نیز به برزیل کمک می‌کند تا تولید نفت خود را در اواخر امسال بازیابی کند و تولید ممکن است از پیش بینی‌ها فراتر رود.

افزایش تولید نفت خام و مایعات برزیل سیاست‌های مدیریت بازار گروه اوپک پلاس را ناکام خواهد گذاشت. این ائتلاف نشان داده است که می‌تواند کاهش برخی از کاهش تولید نفت فعلی را در سه ماهه چهارم سال 2024 آغاز کند. اما در سه ماهه چهارم تولید نفت برزیل پس از تعمیر و نگهداری اولیه سال بهبود خواهد یافت و پلتفرم‌های تولیدات جدید را اضافه می‌کنند، که به طور بالقوه عرضه جهانی را تقویت می‌کند و همزمان اوپک پلاس می‌خواهد بخشی از کاهش تولیدات را آغاز کند.

تخفیف پراپ

بر اساس برآوردهای بلومبرگ، چندین پلتفرم تولید دریایی برزیل از پایان سال گذشته تحت تعمیر و نگهداری قرار گرفته‌اند که منجر به کاهش 25 درصدی تولید مایعات این کشور و تولید نفت خام 3.73 میلیون بشکه‌ای در روز در ابتدای سال 2024 شده است.

با این حال، با بازگشت پلتفرم‌ها به کار، تولیدات شروع به بازگشت کرده و به گفته وود مکنزی، ممکن است 200000 بشکه در روز از تولید قبل از سقوط بیشتر نفت تولید شود.

تحلیلگران Wood Mackenzie به بلومبرگ گفتند: «ما معتقدیم هنوز خیلی زود است که بگوییم تولیدات ناامید کننده خواهد بود.

ایکس چیف

به عنوان مثال، تولید در غول نفت و گاز پتروبراس (Petrobras) که تحت کنترل دولت است، در سه ماهه اول سال 2024 در مقایسه با سه ماهه چهارم سال 2023، 5.4 درصد کاهش یافته است، “عمدتاً به دلیل افزایش حجم زیان ناشی از توقف و تعمیر و نگهداری، همانطور که در برنامه استراتژیک 2024-28 (SP 2024-28) پیش بینی شده است.

برخی از کاهش‌ها با تولید بالاتر در سایر شناورهای FPSO در بوزیوس (Buzios)، Itapu، Mero، و Marlim، Voador و Espadim جبران شده است. (امروزه شناورهای FPSO به بخش جداناپذیری از صنعت فراساحل تبدیل شده‌اند و توسعه بسیاری از میادین نفت و گاز دریایی، بدون بهره‌گیری از این شناورهای پیشرفته مقرون به صرفه نمی‌باشد.)

هفته گذشته، پتروبراس که اکثر نفت برزیل را پمپاژ میَ‌کند، گفت که FPSO Maria Quitéria در حال حاضر در مسیر برزیل است و انتظار می رود در سه ماهه سوم سال جاری به محل خود برسد. این واحد قرار است در سه ماهه آخر سال 2024 عملیات خود را آغاز کند، بنابراین جدول زمانی پروژه PE 24-28 در میدان Jubarte در حوضه کامپوس را پیش می‌برد. این زودتر از برنامه اولیه برای آغاز عملیات پروژه 100000 بشکه در روز در سال 2025 است. (حوضه کامپوس (Campos) یکی از 12 حوضه رسوبی ساحلی برزیل است.)

به گفته پتروبراس، ماریا کویتریا (Maria Quitéria) قرار است زودتر از زمان برنامه ریزی شده عملیات خود را آغاز کند و سه پروژه بزرگ دیگر نیز در سال 2025 آغاز خواهند شد. این پروژه‌ها Búzios 7 FPSO Almirante Tamandaré با 225000 بشکه در روز، MERO 4 FPSO Alexandre de Gusmão با ظرفیت 180000 بشکه در روز و Búzios 6 P-78 با قابلیت تولید 180000 بشکه دیگر در روز هستند.

همه این‌ها در زمانی که اوپک پلاس قصد دارد کاهش تدریجی کاهش تولیدات خود را لغو کند که عرضه را به بازار اضافه می‌کند.

بر اساس گزارش ماهانه بازار نفت (MOMR) اوپک، تولید نفت خام برزیل در هر ماه از نوامبر 2023 به صورت ماهانه کاهش یافته است.

انتظار می‌رود در سه ماهه دوم سال جاری، تولید مایعات برزیل به طور متوسط 4.1 میلیون بشکه در روز باشد، اما در سه ماهه سوم به 4.4 میلیون بشکه افزایش یابد.

اوپک در گزارش خود اعلام کرد که تولید نفت خام برزیل در ماه آوریل 162 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به میانگین 3.2 میلیون بشکه در روز رسید. کاهش تولیدات عمدتاً ناشی از تعمیر و نگهداری، مسائل عملیاتی و عوامل طبیعی بود. مجموع تولید مایعات این کشور در ماه آوریل 200000 بشکه در روز کاهش یافت و به میانگین 4.0 میلیون بشکه در روز رسید، اگرچه این رقم نسبت به سال گذشته 100000 بشکه در روز بیشتر بود.

برزیل عامل اصلی رشد عرضه نفت کشورهای غیراوپک پلاس است

به گفته اوپک و بر اساس این گزارش، علیرغم کاهش تولیدات در نیمه اول سال، انتظار می‌رود برزیل سومین مشارکت‌کننده بزرگ در رشد عرضه غیراوپک پلاس در سال 2024 پس از ایالات متحده و کانادا و دومین مشارکت‌کننده بزرگ پس از ایالات متحده در سال 2025 باشد.

انتظار می رود امسال تولید مایعات برزیل 110000 بشکه در روز رشد کند در حالی که رشد عرضه برزیل در سال آینده 180000 بشکه در روز پیش بینی می‌شود. انتظار می‌رود در سال 2025، تولید نفت خام به لطف افزایش تولید در میادین Buzios، Mero، Tupi، Marlim و Atlanta افزایش یابد. انتظار می‌رود که پروژه‌های نفتی در میدان‌های Buzios، Bacalhau، Parque das Baleias و Lapa (Carioca) راه‌اندازی شوند.

بنابراین، خود اوپک اذعان دارد که برزیل به افزایش عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان غیراوپک پلاس کمک خواهد کرد. این می‌تواند برنامه تولید ائتلاف اوپک پلاس را برای اواخر امسال و سال آینده پیچیده کند، به خصوص اگر تقاضا با سرعت “قوی” مورد انتظار اوپک رشد نکند.

یکی از عوامل منفی برای بازگشت تولید برزیل می‌تواند اعتصاب مداوم در آژانس محیط زیست ایباما باشد که کارکنان آن خواستار حقوق و شرایط کاری بهتر هستند. این اعتصاب می‌تواند مجوزهای زیست‌محیطی پروژه‌های جدید نفت و گاز، از جمله طرح بحث‌برانگیز پتروبراس برای شروع حفاری در منطقه‌ای حساس از نظر زیست‌محیطی در دهانه رودخانه آمازون را به تاخیر بیاندازد.

منبع: oilprice

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی