آیا  شگفتی در تولید ناخالص داخلی چین واقعی بوده است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا  شگفتی در تولید ناخالص داخلی چین واقعی بوده است؟

به نظر می‌رسد که ارقام اقتصادی قوی چین در سه‌ماهه سوم به دلیل بازنگری‌های رسمی و تعدیل‌های قیمتی بهبود یافته است و شک و تردید را در میان اقتصاددانان در مورد قوی بودن این داده‌ها برانگیخته است.

نرخ رشد هم در ارزیابی سالانه و سه ماهه برای دوره ژوئیه تا سپتامبر به طور قابل توجهی فراتر از انتظارات بازار بود و شکی باقی نمی‌ماند که دومین اقتصاد بزرگ جهان در مسیر رسیدن به هدف رشد رسمی حدود 5 درصد برای سال 2023 است. در حالی که سایر شاخص‌ها در هفته‌های اخیر نیز نشانه‌هایی از بهبود را نشان می‌دهند، برخی از اقتصاددانان تاکید کردند که با داده‌های جدید باید با احتیاط برخورد شود.

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

لوئیس کویج، اقتصاددان ارشد آسیا و اقیانوسیه در موسسه رتبه‌بندی S&P Global، عقیده دارد: اکنون به طور ناگهانی به نظر می‌رسد که چین به هدف رشد 5 درصدی خود در سال جاری دست خواهد یافت. وی ادامه داد: من باید در مورد آن هشداری بدهم – برخی از مشکلات در مورد داده‌ها وجود دارد.”

کویج به نگرانی‌هایی در مورد چگونگی برآورد مقامات از کاهش قیمت‌ها در بخش صنعتی اشاره کرد. دولت این اعداد را با اتخاذ ارقام از شاخص قیمت تولیدکننده محاسبه می‌کند – روشی که او آن را “در مواقعی مانند این بسیار مشکل ساز” می‌داند.

به گفته اداره ملی آمار چین (NBS)، قیمت درب کارخانه چین در 9 ماه اول سال 2023 به طور متوسط 3.1% نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. با این حال، اداره آمار تنها برای سه ماهه سوم رقمی ارائه نمی‌کند. کویج کاهش در سه ماه گذشته را 3.3 درصد تخمین زد.

او گفت: «زمانی که PPI سقوط می‌کند، اساساً رشد واقعی را اغراق می‌کنند. “این یک اغراق بسیار مهم است.”

کویج به اختلافی در رشد اسمی در مقابل رشد واقعی در بخش صنعت نیز اشاره کرد: طبق داده‌های NBS، در حالی که رشد ارزش افزوده اسمی سال به سال فقط به 1.2 درصد رسیده، رشد واقعی بسیار قوی‌تر و 4.6 درصد بود. وی افزود که بخش صنعتی تقریباً 40 درصد از تولید ناخالص داخلی کلی چین را تشکیل می‌دهد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

اقتصاددانان موسسه نامورا به رهبری لو تینگ، عقیده دارند: در همین حال، تثبیت رشد سالانه تولید صنعتی در ماه گذشته، با کاهش رشد ماه به ماه، “در تضاد ظاهر شده است”. آنها افزایش 4.5 درصدی سالانه – مشابه ماه اوت – را با کاهش نرخ رشد ماهانه و همچنین کاهش حرکت ماهانه در مقایسه با سپتامبر 2022 مقایسه کردند.

بسیاری از کشورها – از جمله ایالات متحده – به طور منظم داده‌های تولید ناخالص داخلی تاریخی را اصلاح می‌کنند، که گاهی اوقات منجر به تغییرات بزرگ می‌شود. اما تعداد دفعات تجدید نظر توسط آژانس‌های آمار چین در سال گذشته توجه فزاینده‌ای را به خود جلب کرده است.

در ماه اوت، چین ارزش کلی صادرات را برای سال 2022 و اوایل سال جاری کاهش داد، از جمله بزرگترین بازنگری یک ماهه خود در تاریخ، که داده‌های تجاری را برای باقیمانده سال جاری افزایش می‌دهد.

تولید ناخالص داخلی در سه ماه منتهی به سپتامبر 1.3 درصد نسبت به دوره آوریل تا ژوئن افزایش یافته است که بسیار بیشتر از برآوردهای اقتصاددانان 0.9 درصد بود. با این حال، رقم سه ماهه برای دوره قبل از 0.8٪ گزارش شده در ژوئیه توسط اداره ملی آمار چین (NBS) به 0.5٪ کاهش یافت، که همچنین در چندین فصل قبلی تجدید نظر داشت.

میائو اویانگ، اقتصاددان چین در تحقیقات جهانی بانک آمریکا، عقیده دارد: هنگامی که ارقام نسبتاً قوی سه ماهه سوم را در نظر می‌گیرید، باید آنها را در شرایطی در نظر بگیرید که نرخ رشد سه ماهه قبل به سمت نزولی کاهش یافته است.

اصلاحات NBS همچنین اقتصاددانان گروه گلدمن ساکس را بر آن داشت تا پیش بینی‌های خود را برای رشد سال 2023 چین از 5.4 درصد به 5.3 درصد کاهش دهند، چرا که هر سه ماهه وزن متفاوتی در محاسبه تولید ناخالص داخلی کل سال دارد.

منبع: bloomberg

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟